Arkham Horror: The Card Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 180x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror: The Card Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Horror, Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Nate French
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Investigator Starter Decks

S vědomím, že asi nejsem úplně cílovka jsem přece jen zariskoval a vybral jednoho vyšetřovatele čistě ze zvědavosti co FFG do starter decků dává. Pokud by někdo volil jiného a sdílel svoje dojmy bylo by to fajn.

Moje volba padla na Harveyho zejména kvůli efektivitě seekerů v hře. A Harvey v tomhle na první pohled vypadá hodně dobře. Silná vůle a mocný intelekt. Chabý vůči nepříteli. Což se dá doladit. Bohužel ne v rámci starter decku. K balíčku je přibalená jedna stránka pravidel, kde autoři nastiňují filosofii použití balíčku, ale stačilo jen letmé projetí karet, aby bylo jasné v čem je zakopaný pes. Většina ze základních karet klade důraz hlavně na oba dva už tak silné staty, nebo na Waltersovu schopnost, která se opírá o množství karet v ruce. Walters je rozhodně mocná postava na průchod hrou, ale v základním starteru a bez XP se neobejde bez strážce. Autoři doporučují ehm...Nathaniela Cho a tady máme další klasiku v podobě cedění peněz z fanoušků ala FFG. Stejně jako Marvel totiž i AH provazbil své postavy, takže starter vám sice na hraní stačí, ale ne jedna postava :-) Pro rozumný průchod hrou budete buď potřebovat dva vhodně se doplňují startery (které to jsou se dozvíte z manuálu až si nějaký koupíte :-) ) a hrát ve dvou, nebo two handed. Nebo budete muset mít větší card pool díky němuž Harveyho vytuníte ať už k lepšímu výkonu, nebo pro sólo použití. Autoři radí v dodatku jak na to a nepřekvapí, že karty, které na to potřebujete, v decku nenajdete. Zato je najdete různě rozprostřené po celém zbytku AH.

Deck je jinak sestaven velmi úzkoprofilově a profi. Což je výhoda i nevýhoda. Celý základní set stojí na patnácti seekerovských dublovaných kartách, kterým tvůrce určitě hodně věřil. Což je sice efektivní, ale variabilita takhle udělaného decku je malá. Hráč s ním sice bude celkem rychle úspěšný a bude schopný hrát i na vyšší obtížnosti, ale je otázka jak dlouho ho bude takové hraní bavit, protože jiná než předdefinovaná strategie v podstatě není možná. Karty v decku se dělí do čtyř kategorií. Nové karty se většinou vážou na schopnost vyšetřovatele. Třeba Arcane Enlightenment, která rozšiřuje hand size a pracuje v kombu s další novinkou Calaeno Fragments dávající permanentní bonusy za počet karet na ruce (škáluje až do 15ti karet). Pak jsou tu lite verze známých karet vyšších levelů. Například encyklopedie z coru, která je tu v úrovni 0 s cenou dva ovšem limitovaná na pět použití. Nebo naopak vyšší verze známých základů. Perception lvl 2 apod. No a pak tu jsou tu klasiky typu Deduction, jichž není nikdy dost. Speciální kategorie jsou blacklistované karty, kde FFG tak trochu napravuje historii. Rozhodně zaujme známá (a oblíbená) karta Higher Education, která je Asset lvl 0 za 0. Jinak funguje úplně stejně jako verze z Dunwitche, ale není permanentka! Velmi podobně pak funguje dvanáct karet vyšších levelů. Každá opět ve dvou kopiích. Poslední dva upgrady jsou permanentní s limitem 1 kus na deck.

Otázka tedy je : komu tím prospějete? Upřímně. Nevím. Asi je to fakt to co FFG tvrdí. Silné postavy pro hráče, kteří se díky nim rychle dostanou do herní závislosti a co nejrychleji koupí zbytek hry. Hráče kteří už mají všechno potěší, ale skrze plné kufry cardpoolu jim těch 34 základních a 26 upgradovaných karet asi zase tolik nepřinese, přesto je to možná ke koupi donutí místo nákupu druhého coru. Novým hráčům budou ale startery podle mého názoru poměrně rychle malé. Na druhou stranu musím ocenit čistotu s jakou jsou balíky sestaveny. Třicet karet v balíku. Jednobarevný balík, který neobsahuje dokonce ani neutral karty. Dvě verze každé karty. Návaznosti karet na schopnost postavy. Balík je dokonale vycízlovaný tím nejelegantnějším způsobem a je vidět, že ho navrhoval člověk s hlubokou znalostí mechanik hry. Což mi v dosavadních balících of FFG moc nepřišlo. Tady to opravdu vypadá jako od hráče pro hráče.
28.8.2020 00:05:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Starter
Co jsem četl tak nejvíce se na solo hraní hodí Winifred. Na rovinu seekeři nebyl nikdy moc super na solo hraní, chtělo to u nich velký cardpool.

28.8.2020 05:37:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Solo deck?
Nikde sem neslysel ze by ty decky propagovali jako reseni pro one-hand solo hrani. Ale zato sem slysel ze maji slouzit novym hracum jako vstupni level do hry. Smysl tech decku sem pochopil takto - novacek zacina kampan s herni sklupinou, nema zadne karty. Koupi si toto a je zcela nezavisly na majiteli hry a ani se nemusi probirat tisicovkou karet ktere jsou mu pri levelingu k dispozici.

Nicmene jsem na fb uz videl takove pripady kdy majitele hry kupuji ty decky od kazdeho dva - jeden rozpusti do sbirky karet a druhy nechavaji pripraveny pro okamzite hrani..

Well played FFG, well played....

28.8.2020 06:56:07 | Upraveno autorem (porovnej)

...
hra je balancovana a playtestovana pre 2-3 hráčov, čo už spomínal mnohokrát autor hry. Takže hodnotiť deck pre solo play je nie veľmi štastné...

28.8.2020 08:38:19

není řeč
Ale o sólu tady vůbec není řeč. Vtip je v klíčovém slově "neobejdete". V celém základním setu třiceti karet jsou dvě karty na sílu - Occult Invocation, pravda velmi silné. Dvě karty na evade (tři pokud nepočítám Harveyho deck only, kterou ale upotřebíte jinak) a několik otazníčků. Jinak na tvrdo will a knowledge. Tady se fakt nebavíme o sólo hře, tady se bavíme o tom, že Walters se prakticky nemůže nacházet v lokaci, kde není silný strážce, který by okamžitě engagenul spawnutého nepřítele. Což mi přijde na starter deck jako poměrně silná závislost. Čekal bych v něm trochu univerzálnější postavu, zvlášť když je to jediné, co má hráč v ruce. Ale možná jsem jen volil nevhodný starter. Třeba se vám to povede lépe...

28.8.2020 09:35:12 | Upraveno autorem (porovnej)

moze byt
ja mam skor taky pocit z tych balickov, ze sa snazia byt minimalne univerzalne aby novy hrac mal v tom jasno a jedno zameranie pocas prvych par hier.

28.8.2020 09:42:31

Solo

Mam tuseni ze nekde psaly, ze Harvey je jediny ktery je spise zamereny na multak. Tak jsi zvolil naprosto nevhody starter. Mel jsi vzil akrobatku nebo postacku.

28.8.2020 09:49:01

...
Me to ze se seeker naprosto neumi vyporadat s neprateli prijde cajk, to neni a nemel by byt jeho job. Pokud mam v tymu silne profilovanou postavu jako seekera nebo guardiana, tak musim mit i opacne profilovanou postavu aby pokryla chybejici z dvojice (clue finding / enemy management).

Hraju 2-4 postavy a v level 0 balicich jsem krome I've got a plan!, Mind over Matter a Unexpected courage / Inquiring Mind u Seekeru jeste myslim nemel nic jineho na reseni nepratel (cestne vyjimky Joe a Ursula), a krom IGAP (ktera je ale naprosto fanatasticka na elitni nepratele) jsou ty ostatni multifunkcni takze se hodi i kdyz za tebe nepratele resi nekdo jiny.

Zrovna u Harveyho, 1 combat a 2 agility imho ani nema smysl pokouset se zvedat na neco uzitecneho, to je plytvani sloty v baliku na veci ktere muze a umi delat lepe. V tomhle je stejne bezbranny jako Daisy, Minh a Mandy.

28.8.2020 12:44:20

re :

sedlak87 : tak to jsi měl pocit správný a já evidentně špatná očeávání.

VitekS : to by byly moje další volby. Akrobatka asi v pohodě i když bude dost trpět treachery kartami, což se dá vytunit. Akorát...nevím proč ale mě moc nebaví hra za zelené. Je to všechno postavné vlastně jen na resourcech. Pošťačka mě taky lákala, protože mám obecně rád červené a hraní za survivalisty si fakt užívám, ale tam zase vidím velké problémy při postupu hrou kvůli intelektu.

Borghal : jinak si nemyslím, že by seekers potažmo Harvey byl až tak nepoužitelný. Ze seekerů je rozhodně zcela v pohodě Urshula s níž bez problémů procházíme Core, Dunwitch i FA s jednou půlkou Dream eaters. I ve dvou je to defakto solo hra, kde druhý hráč jen podporuje. Umím hrát s Mandy i sólo, pokud se v balíku trochu přetíží evade (a hraje se easy, standard). Ale nebaví mě její schopnost prohrabávat se balíkem. Proto jsem volil Walterse, který je vlastně analogií k Mandy, jen se ty karty drží v ruce. Akorát se mu musí ten defaultní starter dost výrazně předělat, dát mu kabát z neutrálu a víc karet na evade. Eventuleně na boj.

Osobně jsem čekal za ty prachy trochu propracovanější hrdiny ne jen variace na to co už tu bylo v ostatních eluxkách. Můj etalon je Ashcan Pete jehož kombinace hraní s Dukem mě neskutečně baví. Ano, je silný. Ale má výrazné slabiny. Duke nejde použít všude. Není extrémně přepálený jako třeba Diamond a nutí hráče taktizovat. V tomhle by bylo dobré aby tvůrci začali opisovat od marvelu, kde ve scenario pacích je fakt každý padouch naprostý unikát.

29.8.2020 09:30:18

...
zároveň su tie baličký univerzálne aj pre hráčov.
si nový hráč, ktorý potrebuje začiatočnícky balíček do partie? je to pre teba. si pokročilý hráč, ktorého zaujala nová postava? postavu vytiahneš a postaviš jej vlastný balík zo svojej kolekcie. nepáči sa ti nová postava v balíčku? rozoberieš ho a karty použiješ pre iné postavy. je to ideálna forma rozšírenia za mňa, pre každého. a ak ma niekto problém, že trebars to nefunguje solo, tak ten balíček upravíš aby fungoval nie? :D Preto sa to volá lcg, že to rožšírenie zaintegruješ do už existujúcej kolekcie, a nehodnotiš to podľa toho, čo prišlo v tej krabičke ako izolovaná jednotka...

29.8.2020 09:43:36

....
Před dalším nákupem doporučuji si prolést co je v balíčkách za karty a věř že zrovna tyhle dvě slečny mají jedny s těch silných karet.

29.8.2020 10:17:38

re : VitekS
To jsem udělal. A zjistil jsem, že i když mě dotyčná postava vůbec nezajímá, potřeboval bych z každého decku cca 4 - 6 karet do svých stávajících kolekcí. Kromě mystiků, za které moc nehraju, ale to by mi pak chyběl jen jeden deck, abych měl hru komplet. Čili se zdá, že mě zase dostali...

29.8.2020 20:49:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Vyšetřovatel
Ahoj nemáte někdo scan karty vyšetřovatele z obou stran
Nathaniel Cho

2.9.2020 05:55:14

scan

https://hallofarkham.com/investigator-starter-decks/

2.9.2020 09:24:45

Vybíráme z Bazaru

Čtyři zahrady (nová)
Čtyři zahrady (nová)
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas