Arkham Horror: The Card Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 180x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror: The Card Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Horror, Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Nate French
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Arkham nebo pán prstenů?

Ahoj, nevím jestli se to tady už náhodou neřešilo, ale nenašel jsem. Chci se zeptat jestli hrál někdo karetní Arkham i karetního Pána prstenů, co by doporučil. Uvažuju, že bych do jedné ze zmiňovaných sérií naskočil. Která z obou her má zajímavější herní mechanismus? Obtížnost? Příběh? Mám rád obě universa, o to mi vyloženě nejde. Díky všem za rady. S pozdravem Petr.

9.12.2022 20:54:48

Záleží, co od toho chceš. 

LotR je lepší hra s mnohem větší replayabilitou, Arkham zase výrazně lepší příběhovka/kampaňovka.

 

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

9.12.2022 20:59:25

Troufám si tvrdit, že Arkham má replayabilitu velmi dobrou.

9.12.2022 21:46:00

Máme za sebou dvě kampaně, a když jsme je zkoušeli hrát znovu, tak jsme to v půlce hry zabalili, protože to nemělo cenu. Replayabilitu mají relativně ok snad jen ty samostatné scénáře, Murder at the Excelsior Hotel si dovedu představit, že si někdy znovu zahraju. 

 

LotRa hraju už 11 let a ještě se mi neomrzel. :D

 

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

9.12.2022 22:00:22

Nevím jaké kampaně jste hrály ale třeba Forgotten Age a dále mají hodně velkou znovuhratelnost.

9.12.2022 22:49:36

Jo, tak to je možné, že ty pozdější v tomhle směru vylepšili. My jdeme postupně. :)
Na druhou stranu, na Arkhamu je nejlepší právě ten příběh. A hrát příběh znovu, to je jako hrát dvakrát to samé dobrodružství v nějakém RPGčku. Arkham není tak dobrá hra, abych ji hrál jen kvůli mechanismům samotným - na to mám právě LotRa.
 

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

9.12.2022 23:09:34

 Po prvním zahrání už neřešíme příběh a  hlavní složka zábavy jsou nové balíčky a jestli zvládneme vyhrát.

 Jsou lidé, co zahrají vše jednou a už se k tomu nevrací. A pak jsou tu lidé co hrajou expanze pořád dokola s novými decky.

 Těžko říct kam budeš patřit.

 Doma hrajeme duo. Takže i točíme role v týmu.

9.12.2022 23:24:09

Opět k příběhu v pozdějších kampaní jsou příběhy jiné při dalším hraní, protože si vybereš jinou možnost.

10.12.2022 08:33:20

Obě dvě hry jsou super, podle mě je to spíš o tom, jestli raději hraješ jednotlivé hry nebo kampaň. Pro mě je Arkham jasný vítěz, protože jako kampaňová hra, kde si člověk postupně vylepšuje balík, je to jednoznačně nejlepší kooperativka, kterou znám.

10.12.2022 09:22:54

Máme hodně nahráno v obou hrách, v arkhamu možná trochu více, a hrajeme pravidelně skoro každý týden už nějaké ty roky. Hry střídáme a rozhodně nelze říci, že je jedna lepší než druhá. Arkham je novější hrou, s čímž souvisí i výhody.

 

-grafika - v určitých případech má Arkham lepší grafickou stránku, u Lotra v prvních expanzích je dost kartiček podle mne nehezkých a až později je vše luxusní. 

-kampaňový systém - v Arkhamu je perfektní mechanikou, která v lotrovi chybí (SAGA expanze ho sice do lotra přidávají, ale jen velmi slabě oproti arkhamu). Díky kampaňové mechanice postupně vylepšuješ balíček a postupně se ztěžují scénáře, takže to dává pocit RPG.

-příběh - lepší u Arkhamu, protože souvisí s kampaní a různými rozhodnutími, které uděláš a navíc se to čte jako soubor krátkých navazujících povídek, takže pro čtenáře super. U lotra v prvních expanzích příběh vůbec neexistuje a dostaneš jen pár vět o tom, co se děje, později už je docela pěkný, ale neděláš v něm žádná rozhodnutí.

-mechaniky - jsou vyladěnější, vybalancovanější u Arkhamu. V lotrovi se nám vícekrát stalo, že v určitých případech některá mechanika hry byla moc lehká či moc těžká a šlo příliš o náhodu zda je scénář obtížný, lehký či takřka nehratelný. Jsou ale velmi zajímavé v obou hrách, jen lotr je víc vabank.

-hraní scénáře - v Arkhamu nemůžeš jen tak měnit karty ve svém balíčku mezi scénáři, navíc se počítá s tím, že scénář nějakým způsobem projdeš, a dle tvé úspěšnosti tě hra odměňuje či omezuje do dalšího scénáře. Lotr počítá s tím, že scénář tě rozbije, ty si ho zahraješ znovu a znovu než přijdeš na to, jaké karty si do balíčku dát, protože si ho můžeš mezi scénáři libovolně měnit (i hrdiny).

-tvorba balíčku - v Arkhamu je mnohem jednodušší tvorba a balíček obvykle působí více tématicky, protože máš jen jednoho hrdinu a obvykle jednu jeho oblast schopností, ve kterých vyniká. V balíčku je méně karet než v lotrovi a při jeho tvorbě dodržuješ více omezení. V lotrovi hraješ tři hrdiny najednou a různě můžeš kombinovat jejich oblasti schopností, krom toho balíček je větší a můžeš hrát jednu kartu vícekrát než v arkhamu a z více oblastí schopností, takže možnosti tvorby balíčku jsou mnohem rozsáhlejší než v arkhamu.

-znovuhratelnost - je vyšší u Lotra, protože Arkham je tak silně dělán na příběh, že opětovné hraní stejné kampaně je sice zábavné, ale asi tak o polovinu méně, než při prvním hraní. Lotr je naopak dost koncipován na to, že hraješ stejné scénáře znovu a znovu.

 

Celkově je vyladěnější hrou arkham, hraje se jednoduššeji, je to více “railroad” po příběhu. Ale Lotr oproti tomu nabízí výrazně více zábavy zejména s tvorbou balíčku (což ne každého baví, ale když do toho jednou člověk pronikne, je to super!). Lotr mi navíc připadá obecně těžší než Arkham. Ta hra po hráči opravdu umí jít šíleně tvrdě, což je fajn, protože když člověk ten scénář nakonec projde, ten vítězný pocit je naprosto k nezaplacení :-).

 

Snad ti to trochu pomůže ;)

 

10.12.2022 09:59:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Lothar135 to pěkně shrnul. Osobně nesouhlasím jen s těma mechanikama. AH nám prostě přijde jako karetní hra dost nudný, vlastně bychom byli raději, kdyby to byla klasická deskovka :) . LotR je krásně kombící, což vychází z té vlastní stavby balíku (ale je pravda, že ta lidem nemusí sedět). Každému, co jeho jest. 

 

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

10.12.2022 10:19:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Lothar135 : Ámen.

10.12.2022 10:32:50

Nic ve zlém, ale podle mě, kdo tvrdí, že AH LCG má malou znovuhratelnost (nebo jen u standalone scénářu), tak ho pořádně “znovu” nehrál. Každá kampaň má sice nějakou základní konstru příběhu, nicméně scénáře mají 2-5 různých rozuzlení, které vedou následně celou kampaň jinými směry. Nemluvě o tom, že v kompletní hře už máte 50+ různých charakterů a existují “Return to” krabice, které mění celé encounter sety.

10.12.2022 10:41:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Speedy: Já to mám zase naopak. Lotr mě mechanicky moc nebavil a je to dost o náhodě, protože ti hra někdy nedá vůbec šanci... Arkham je možná trochu snazší na sestavení balíku, což mi sedělo.. Navíc si ten scénář nějak prošel, i třeba polomrtvý, ale jel jsi dál, i když to mělo samozřejmě na další příběh vliv..

10.12.2022 12:42:03

Díky moc za vyčerpávající odpovědi a rozbor obou her. Po přečtení všech příspěvků tady asi půjdu do Arkhamu. Jdu psát dopis Ježíškovi. Petr.

10.12.2022 13:06:42

Co mají obě hry společné je to, že tě budou stát hodně peněz ;)

10.12.2022 18:11:04

Jak říká Mitogar, je to hodně drahá sranda.

Doporučuji koukat se do bazaru a klidně si to pořídit od někoho, kdo už se toho nahrál dost nebo ho to nechytlo. Podpoříš tak jednak naši komunitu, jednak svou peněženku. ;-)

Většinu Lotra jsem si já také koupil tady na bazaru a Arkham se tam také objevuje často.

 

16.12.2022 07:47:28

@speedy 
Když zmiňuješ, že v AH neexistují karetní komba, tak se s odpuštěním fakt musím smát. Jsou balíky kde to funguje fakt perfektně, třeba klasickej solo survivor “DARK HORSE ASCAN PETE”, samozřejmě tohle je možné jen, pokud máš více karet ve sbírce, ale von v podstatě stačí kterýkoli z 5ti prodávaných předpřipravených balíčků a zážitek ze hry je zcela jinde, nežli jen s nějakým základem.

LOTR mě baví taky, ale jak již mnozí zmínili, je to mnohem více strategická hra, která sází na to, že příběh okolo PP si každý tak nějak domyslí, tudíž oproti AH je minimální. Ale ničemu to nevadí. 

U AH je podle mě super ta mobilní apka Arkham Cards, která zastane kompletní záznam kampaně i solo hry, tvorbu i levelní balíčku. Je to naprosto skvělej doplněk, kterej PP k dispozici nemá. A tím nemyslím weby jako Rings DB nebo Arkham DB.
Velký plus LOTR LCG je, že jde hrát pěkně zcela solo. AH taky, jen leckdy je to velmi náročné…
A ve prospěch AH musím také zmínit kopec kvalitních fan base scénářů, takže pokud se někomu nechce opakovat kampaň dříve, než zapomene, tak je na hraní stále dost jiných možností.

Podle mě je super mít obě hry, každá je diametrálně odlišná, bohužel je to zatraceně nákladné.

20.12.2022 07:45:15 | Upraveno autorem (porovnej)

@subroofer 

Jsem rád že ses pobavil, smích léčí. Ale nic takového já přece nikde neříkám. :D Jen, že AH není tak dobrá hra a že me baví kombení v LotRovi. 

 

⚜⚜⚜
L'Inquisiteur des Jeux de plateau
Montjoie! Saint-Denis!

20.12.2022 11:41:36

@speedy 
Úplně v klidu, já tvůj názor beru. Jen jsem měl potřebu se zastat toho, že i v AH se dají postavit balíky, které mají výrazné synergie a řekněme komba - čím více karet ve sbírce je, tím více možností... to je jasný. 
Z podstaty strategické hry na tom v tomhle směru bude PP určitě lépe, o tom vůbec nepochybuji ;)

16.1.2023 08:04:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Necronomicon 1st Edition - limitovaná deluxe verze
Akt. cena: 4500 Kč
Končí za: 8 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas