Archipelago - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: ekonomická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Ludically
Autoři: Christophe Boelinger
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

Chci si ujasnit jednu věc, jedná se o řešení Exportní krize na kartě evoluce.
Vytištěnou hodnotu surovin musí zaplatit každý hráč, nebo je to celková hodnota která se musí zaplatit během této krize? Dík.
3.12.2012 01:34:35

Krize
Krize řeší všichni hráči dohromady. Vytištěnou hodnotu nemusí platit nikdo pokud nechce. Stejně tak je možné, že krizi vyřeší první hráč a ostatní už nemusí platit nic...

3.12.2012 07:17:52

V 6 fazi - cervena krize
Chtel bych se zeptat, jestli jsme to hrali spravne. Pokud se v 6 fazi objevi karticka s cervenou krizi, tak se resi hned, ale co kdyz nekdo koupi dalsi kartu a objevi se dalsi cervena krize? Pri vcerejsi hre jsme dokonce meli ve hre 5ti hracu 3 cerene krize a vsechny na domaci market takze s rebelii.....

17.12.2012 12:46:30

Fuf00n
Výňatek z pravidel:

Note: It is possible for two cards to be removed from
the evolution track at the same time, potentially causing
two immediate crises and/or events to be triggered during a
single player’s purchase.

Takže ano, další se řeší ihned.

21.12.2012 05:40:14

Transaction, Market a Port
Při Transaction se smí nakupovat/prodávat pouze jeden kus suroviny (= jedna kostička)?

Transaction: purchase or sale of ONE resource
cube on either the domestic or the export market.

V příkladu je totiž napsáno toto:
Example: Purchasing one fish cube will cost 4ƒ , a
second one also 4ƒ , a third one 6ƒ . Selling one fish cube
would bring 4ƒ , selling a second one 3ƒ .
(tím je teda myšleno víc kostiček, kdyby kupovali jiní hráči svou jednu kostičku - chápu to správně?)

Nejsem si jistý, že jsem správně pochopil využívání Marketu a Portu, takže bych prosil o potvrzení: Když kotroluju nějaký Market/Port, jako svou akci místo položení Akčního disku položím 1f a můžu využít 2 transakce v Domestic/Export marketu, správně?

Díky za odpověď

21.12.2012 07:19:46

ellenar
Neber to jako přímo potvrzení, ale já to tak hrál.

21.12.2012 08:24:33

KRIZE A TRANSAKCE. PŘÍSTAV A MARKET.
Při tahu hráče muže být z evoluční stupnice v 6 fázi buď"
1) Koupena 1 karta a 1 karta otočena o 90 stupnů, nebo
2) Otočeny 2 kartry o 90 stupnů
Takže v tahu každého hráče může nastat pouze 1 červená krize.

Ano v transakci se může koupit/prodat pouze 1 kostka z jakéhokoliv marketu.

VYužití Marketu a Přístavu jsi pochopil správně, taky to tak hrajeme.

21.12.2012 09:21:31

Krize ve fázi nákupu karet
S tou jednou krizí během tahu jednoho hráče to není tak úplně pravda. Není problém, aby hráč jednu kartu koupil a otočením druhé došlo k tomu, že tato bude vyřazena. Také v situaci, kdy se rozhodne pootočit dvě karty, mohou obě skončit "na lebce", takže obě budou vyřazeny a může dojít ke dvěma krizím.

21.12.2012 12:36:09

to Ranca
Mas pravdu, beru zpet svuj výrok o počtu krizí. No ale meli by se všechny červené vyřešit, což může být někdy...zákeřné :-).

21.12.2012 15:54:14

Diky
Diky za ozrejmeni.

23.12.2012 22:20:16

Progress / Chracter cards
Když se používá progress/character karta nebo se staví wonder a je tam napsaný "spend X AD" ... předpokládám, že disky položím na kartu a na konci tahu si je opět vezmu do ruky a v dalším tahu je můžu opět nějak použít. Je to tak?
(Stejnětak jsem minul, kdy se do ruky berou zpět, ale předpokládám, že v první fázi tahu - Disengaging)

24.12.2012 20:23:30

Opouštění budov
Ještě mě napadlo - jak je to z opouštěním budov? Když mám figurku na kostelu (temple), tak by měla být využitá (engaged), ale při migration se nesmí hýbat s engaged figurkama. Stejně tak u ostatních. Přitom se v pravidlech píše (část u měst), že budovy je možno opouštět. Jak a kdy se toto řeší? Kdyby to šlo přes migration, můžu figurku posunout i na vedlejší region nebo jen na stejný ven z budovy?

26.12.2012 17:58:44

objevovan
mam dotaz k akci explore, kdyz objevim novy region mam z nej dat jednu surovinu na domaci trh... Dostanu za ni zaplaceno jako bych ji prodal nebo to je proste jen umisteni?

28.12.2012 13:43:53

eklp
jen umístění

Zjišťuju, že těch dotazů mám čím dál víc a víc - nevíte někdo, jak je to s ukončením hry?

End-of-game condition reached:
A player reveals his objective card as soon as the end-of-game condition on the card is achieved. The game ends at the end of the active player’s round.

Ale nejsem si přesně jistý, co má být round. Plyne mi z toho, že třeba při nákupu progress card hráč koupí kartu, ukáže objectiv, že počet ve hře ukončuje hru a ti co jedou po něm se ke hře už nedostanou, stejnětak jako případně řešení červené krize. Jak to hrajete vy?

28.12.2012 14:09:32

to eklp a Ellenar
U toho explore jenom umistuješ, A u toho end-of-game. Hra se dělí na kola (Turn), ty pak na 6 fázi, první zmínka o (round) je ve fázi 5 kdy se umistují AD. My jsme splnili podmínky v 5 fázi tak teda aktivní hráč ukončil svou tah (round) a byl konec.
Takže podle mě aktivní hráč dokončí svou činnost a je konec.

A co se týče budov myslím pokud mam osadníka v budově a zahraju migraci tak se můžu pohnout na sousední region, pouze když zahraji migraci a chci do budovy musím být ve stejném regionu.

28.12.2012 17:45:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Mormacar
Díky, ohledně ukončení jsem to tak taky hrál, v případě ukončení ve fázi 6 při nakoupení karet pokroku/charakterů by to mělo být taky ihned po ukončení nakupování aktivního hráče, dle mého názoru včetně pořešení případné červené krize.

Co se týče budov, domluvili jsme se hrát to tak, že pokud je figurka na ní non-engaged (tzn. kostel/město/tržiště/přístav nebyl toto kolo postaven ani využitý), je možné akcí "build" přesunout osadníka rovnou do nové budovy. Asi by i šlo použít ho na těžení.

Jak to hrajete vy? Příjde mi totiž hloupost používat drahocené akční disky jen kvůli tomu aby nepoužitý osadník "vyšel z budovy".

3.1.2013 00:20:54

Hra ve dvou
Jak řešíte bodování? Normálně 3-2-0 nebo jinak?

5.1.2013 20:57:48

eklp
Tak jak píšeš

6.1.2013 14:50:35

Tak hlásím
že pravidla jsou hotová, momentálně je sázím, protože původní pdf s textem nešlo správně upravit.
Takže jak mi čas dovolí, dosázím to, zkomprimuju s případnou pomocí Caulyho a vyvěsím.

21.1.2013 16:03:23

to Kew
Díky moc, těším se

21.1.2013 17:48:48

Kew
Nelelkuj, nasázej a pověs! ;)

21.1.2013 18:22:34

Kew
Taky na to čekám. Good Job.

21.1.2013 19:37:01

2 Kew
Diky moc - paraada! :)

21.1.2013 20:33:29

to Kew
Taky se připojuji s díkem...

21.1.2013 20:45:38

tak ještě trochu trpělivosti
podkladová pdf od výrobce hry se mi tak úplně nesnášejí s editorem, takže odstraňuju masky z obrázků a přidávám průhlednosti. Ale už jsem v tom našel systém :-)

31.1.2013 15:28:09

karticky
bere se aktivovani karticky jako akce? Neboli muzu aktivova karticku tim ze ji "tapnu" a pak spustit akcnim diskem jeste normalni akci v "kruhu"?

13.2.2013 00:02:08

Vybíráme z Bazaru

ISS Vanguard Deadly Frontier campaign EN
ISS Vanguard Deadly Frontier campaign EN
Akt. cena: 2290 Kč
Končí za: 9 dnů

Offcanvas