American Megafauna

xxxxxxxxxo hodnoceno 5x (Seznam vlastníků)

American Megafauna - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 9 let
Herní doba: 480 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 1997
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jsem úspěšně přelouskal pravidla, která potvrdila, že Phil Eklund dělá super hry, ale neumí psát pravidla, tohle bylo fakt peklo :)

Nicméně, vypadá to strašně zajímavě, a láká mě to víc než Origins či High Frontier, evoluce a genetika mě vždycky bavila. Polovina pravidel je opět plná poznámek a odkazů na studie a jako bonus je tam Eklundova polemika s kreacionisty :) Ráno jsem si říkal, že hru před rozstříháním naskenuji, kdyby se s ní něco stalo, ale pak jsem zjistil, že letos (snad v Essenu), bude třetí přepracovaná edice. třikrát hurá!
17.4.2011 21:39:32

sydo
nechce se ti napsat úvodník ke hře? Moc by mě to zajímalo, jaké to je a o čem :-)

16.5.2011 10:04:16

sydo
Tak to jsem docela zvědavý. Snad to tentokrát vyjde podle plánu a poznám další eklundovinu. :)

16.5.2011 10:31:25

ozzy
Mam ho rozepsany, ale jeste ho upravim pote, co ve stredu zahrajeme. Uz mam predobjednanou tu novou edici :)

16.5.2011 10:33:43

Paráda!
Z první hry jsem nadšen, Eklund opět nezklamal. Jak už to bývá, byla hra jen učební, ale i tak byla legrace. Vyhrál Wolfhound, jehož Allosauři se rozlezli po celém kontinentu, jelikož jako jedni z mála byli schopni požírat všudypřítomné Parxelovi šavlozubé pásovce. Moji zoboještěři byli téměř vyhubeni a živili se jen na vejcích mořských želv. Ze 60 tun se scvrkli na 40 kg aby se z nich nakonec vyvinuli masožraví holubi s jedovatými tesáky. Ve chvíli, kdy se rozletěli do světa šířit zmar, hra skončila :) Hra splnila všechna má očekávání, škoda jen špatného zparcování, o to víc se těším na letošní Bios Megafaunu.

18.5.2011 22:47:51

První dojmy
I já přidávám první dojmy. Hra mě překvapila několika věcma:

1. Člověk si může vypěstovat 100 tunového jezevčíka a jiná podobná monstra. :)

2. Hra je hodně komplexní, ale oproti jiným Eklundovinám poměrně odsýpá a nestalo se nám jako třeba v Origins nebo HF že by jsme nevěděli co máme dělat. První hru jsme i s vysvětlením pravidel odehráli cca za tři hoďky. Hráli jsme sice zkrácenou variantu, ale i tak si myslém, že časová náročnost je poměrně rozumná.

3. Téměř absolutní absence náhody. Resp. náhoda je ve hře zastoupena pouze ve sledu pořadí tažených karet, ale ty se dokýkají všech hráčů současně.

4. Asi nejvíc se mi líbil mechanismus velikosti. Některé geny mohou totiž mít pouze tvorové s určitou velikostí. Např. křídla vám narostou pouze pokud máte velikost 1. Zase na druhou stranu velikost v některých případech rozhoduje o tom, zda se na daném území uživíte. A v neposlední řadě velikost rozhoduje o tom, jestli se na vašich mršiníách mohou živit dravci.

Jinak díky za úvod do hry. Jsem rád, že jsem si tuhle hru mohl vyzkoušet.

19.5.2011 07:09:22 | Upraveno autorem (porovnej)

První dojmy
Taky přidám svoje dojmy a komentáře k první hře.

Z mojeho pohledu bylo rozhodující, že jsem většinu hry byl jediný masožravec na mapě, což mi dost usnadnilo život. Je pravda, že na Parxelových obrněných pásovcích se nic jiného živit nemohlo (allosauři měli dost velké zuby, aby pancíř prorazili). A vzhledem k tomu, že pásovci byli dobře geneticky vybavení a drsným způsobem utiskovali ostatní býložravce, tak potravy pro allíky bylo dost.

K tomu jedna poznámka - ve hře nádherně zafungovala symbióza obrněné kořisti a specializovaného dravce, kde Allosauři měli jisté jídlo, protože nic jiného se na pásovcích prostě neuživilo, a pásovce chránili Allosauři před vytlačením z pastvin, protože ostatní býložravci, kteří by chtěli pásovce vytlačit, byli Allosaury sežráni.

Je pravda, že se svým primárním genotypem jsem provedl docela zásek, když jsem zmutoval na mořskou potvoru a následně zjistil, že můžu existovat jen na jediném místě na mapě... na druhou stranu jsem byl jediná mořská potvora a tímpádem mě opět netížil nějaký boj o pastviny.

Tolik k průběhu partie. Co se týká hry samotné, tak se mi taky moc líbila. Mechanismy jsou jasné, poměrně jednoduché na pochopení, ale dokázat přežít je přitom výzva.
Náhoda ale má určitě svojí roli a hráči musí být připraveni na to, že je hra může naprosto nemilosrdně zaříznout, ať už tím, že prostě nepřijde ten správný gen, nebo proto, že najednou zmizí jejich oblíbené prostředí.
Hra pěkně odsýpá a nestává se, že by docházelo k velkým prostojům, kdy všichni čekají, až se jeden hráč k něčemu rozhoupá. Největší prostoje jsme měli, když jsme listovali pravidly... což je ale klasika u každého prvohraní.

Stejně jako Parxelovi se mi moc líbí mechanismus velikosti, se kterým se dají dělat divy. Pro mé Allosaury vzniklo během hry dost nepříjemné dilema, kdy pásovci měli 16 tun, na nich (resp. na jejich mláďatech a mršinách) se živili moji jednotunoví allosauři a zbytek fauny se najednou smrskl na 200 kg a allosauři si museli vybrat, jestli se zmenší taky, aby mohli dál jíst Sydovy a Tondovy býložravce a pásovci se pro ně stanou moc velkým soustem (doslovně ;) ), nebo jestli zůstanou velcí a budou papkat výhradně pásovce, protože ty 200 kg jednohubky jim stačit nebudou...

Nedokážu odhadnout, jak by mohla vypadat hra ve 2 hráčích, ale myslím si, že jako u spousty her tu platí, čím víc hráčů, tím tvrdší boje a víc zábavy.

Škoda jen, že grafické zpracování hry má k dokonalosti dost daleko. Na karty se dá zvyknout, i když je design zbytečně nepřehledný, nebo spíš málo zvýrazňuje důležité prvky. Co je ale velký průser je, že z pěti hráčů mají tři skoro stejně barevné fufníky a na mapě se na první pohled špatně rozeznává, jak si kdo vede. Snad to Bios: Megafauna vyřeší líp.

19.5.2011 09:27:23

...
když to čtu, tak tuhle hru musim mít :-)

19.5.2011 09:34:56

:)
Ja dopadl spatne, ale pocit, ze jsem udelal masozrave holuby s jedovatymi tesaky mi to vynahradil :D Tematem je mi tato Eklundovka nejblize, pokud Bios vyresi zpracovani (maji tam byt dinomeeples), pak je to muj Eklund favorit.

19.5.2011 10:06:01

ve dvou
je to klasicky nepoužitelné že?

19.5.2011 10:11:35

krásné
vypadá to monstrózně, uvidíme s jakou přijede z ESSENU a pak se možná nechám zvyklat. :-)

19.5.2011 10:21:32

Ella
No já bych tuhle ve dvou asi nehrál. Obecně mi přijde, že eklundovy hry(HF, Origins, Megafauna) jsou nejlepší v plném počtu hráčů.

19.5.2011 10:25:55

Vybíráme z Bazaru

Vzestup Fenrise ve fólii
Vzestup Fenrise ve fólii
Akt. cena: 2800 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas