ALIEN: Fate of the Nostromo

xxxxxxxxoo hodnoceno 11x (Seznam vlastníků)

ALIEN: Fate of the Nostromo - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: undefined
Vydavatelé: Ravensburger
Autoři: Scott Rogers
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Po víkendu na Nostromu můžu směle konstatovat, že můj hlavní strach, sice že půjde o horší Horrified zůstal nakonec nenaplněn. Hry jsou docela rovnocenné i když rozhodně nemají stejný feeling. Srovnání obou her totiž trochu kulhá, i když požívají v jádru téměř identické principy, tedy úplně čistý pick and delivery. Rozdíl je ale v kontextu. Nostromo je na rozdíl od horifikovaného městečka výrazně klaustrofobičtější, možnosti úniku jsou malé a nepředvídatelné teleportování vetřelce skrze encounter žetony přináší do hry úplně jinou dynamiku, která je ještě umocněná nutností panického útěku o tři políčka, což docela často mění jinak vcelku jasné herní záměry, protože loď je plná slepých uliček. Jak primitivní. Ale jak účinné! Ano. Tohle je docela blízko pocitům z prvního Aliena (a docela daleko k Horrified). Základní mise jsou jen zahřívačka, ale ty finální jsou opravu docela pěkné a dobře strukturované, ale je jich jen pět (pro solo jen tři). Hra za jedinou postavu přináší opravdu dusnou obíhačku a promýšlení každého kroku. Za dvě až tři, což se zdá jako ideál, ztrácí něco hutné atmošky, ale zase je více taktických možností. V pěti jsme to nezkoušeli ale odhadoval bych to na random bordel. Postavy mi přišly trochu nedovážené. Zejména Ripleyová tahá za uši svou průměrností a v sólu je úplně k ničemu. Produkce karet a desek postav je nádherná, grafika herního plánu a žetonů mi přišla docela průměrná místy až hnusná. Figurky nejsou žádný Awaken, ale za tu cenu asi v pohodě. Komplexita pravidel odpovídá causal zaměření hry a obtížnost taktéž, ale zařazení oficiální Director's Cut verze dokáže hru docela osolit, pokud je tužba.

Formálně nemám moc co vytkout, hra funguje, v rámci možností i jakž takž vypadá. Není to vyložená kopírka už vyřčeného (i když tak na první pohled vypadá). Cílí na zajímavé originální téma v bodě před prvním filmem...a to je možná ten problém. Protože tohle skoro JE Alien. Skoro úplně. Jenže Alien je legenda. Pokud nechám stranou výtečné Jaws, které se opravdu povedly, tak nic proti Back to the Future, Jurassic Park Danger, nebo to Horrified, ale oproti vetřelčí legendě jsou to pouhé taškařice. Tady bych prostě čekal víc, i když to zcela jistě nebylo účelem. Tím hůře, že našlápnuto docela bylo, protože základní koncept fakt funguje skvěle. Trochu méně kežl, trochu více dotažený vizuál, trochu komplexnější mechaniky, víc karet objectives a finálních misí, lepší figurky a mohlo jít fakt o regulérní lite verzi Nemesis. Chápu že tohle nebyl rozhodně cíl Ravensburgeru, ale nemůžu se zbavit dojmu, že zatím co staré old school horrorové klasiky v Horrified pojal jako malou bčkovou hru s nečekaným přesahem do velké a já jí za to bez výčitek napálil plnou palbu jako nejlepšímu z Bček, Alien je potenciálně velká hra okrouhaná do malé krabice, což z ní dělá horší Ačko.

14.11.2021 21:41:50

Super, dik za podelenie sa o dojmy.

Ravensburger asi naozaj nie je najvhodnejší výrobca na hardcorové hororové hry podľa filmov, ktoré majú nominálne rating od 17-18 ale v rámci daných mantinelov to asi nedopadlo najhoršie. Dizajnér Scott Rogers na BGG povedal, že “žiadna eliminácia” bola priamo v zadaní, pritom podstata príbehu tkvie priamo v eliminácii postáv a keby sa to od základov prenieslo do herného mechanizmu, bol by to skvelý survival horor. Iste by bol schopný spraviť aj podstatne náročnejšiu a hororovejšiu hru, keby to nerobil pre vydavateľstvo rodinných hier.

Snáď sa to bude dať ľahko zvariantovať. A asi si pre to vyrobím vlastný, temnejší board.

 

 

15.11.2021 14:13:09

Hra má své neduhy
- je to hra rodinná, nikoliv hra pro hráče
- je tam hodně náhody, která se nedá moc ovlivnit
- hře velmi klesá obtížnost se zmenšujícím se počtem hráčů
- jsou tam znát pozdní zásahy do pravidel, které otevřely otazníky u jiných pravidel a ty nejsou adresovány - auto zprvu na BGG chodil odpovídat, už nechodí.
- autorem hry je autor Rayguns and Rocketships, hry která je hezká, má špatně napsaná pravidla a moc nefunguje, a tak je to přesně i tady. Nechápu jak mohl dostat ke zpracování tak svaté téma je Alien, ale stalo se.
 

Hra má svá pozitiva
- je krásná a to i na poličce
- komponenty jsou kvalitní a dobře udělané, žádná předražená čuňačinka od DVG. Ale to je celá tahle série bez fólie - krásná, levná, dobře udělaná a s lákavým tématem.
- autor publikoval na BGG svá vylepšená pravidla “Director's Cut”, která dělají hru těžší, chytřejší, ale neadresují neduhy, takže vlasně nic moc neřeší, ale pozitivum to je

Odehrál jsem 20 her, při kterých vyvíjím svá vlastní pravidla, jak je ostatně mým zvykem. 
https://boardgamegeek.com/thread/2801359/advanced-rules-1-5-players-jan-horinek

 

 

28.1.2022 09:37:07 | Upraveno autorem (porovnej)

@Lino22 česky bys tu svou verzi neměl? …sím…

5.5.2022 20:20:30

@Lino22  cau, tvoje vylepseni hry vypada hodne zajimave.  Nemas to nahodou nekde v cestine, pripade nešlo by to nahrát sem na web? Díky moc.

8.7.2022 12:57:43

Bohužel, mám to jen v angličtině a málo času.

8.7.2022 17:37:06

Lino22:

Hlavný problém nebude v dizajnérovi, ale vo vydavateľstve. Vydavateľstvo kupuje licencie, a má určité predstavy ako by hra mala vyzerať, pričom analyzuje ako boli úspešné ich iné hry. Ak sa orientujú na family friendly hry, tak k ich politike iste patrí aj "žiadne zobrazenia explicitného krvavého násilia“. Porovnávajú či sa hry s takým a takým mechanizmom, či sa predávali dobre alebo nie. Vypracujú zadanie na produkt, najmú dizajnéra a predložia mu zadanie. Na BGG fórach sa Scott Rogers vyjadril, že zadanie bolo “Žiadna eliminácia hráčov”. A určite to nebolo jediné zadanie…

Dizajnér sa môže v “svätej téme” vyznať dobre a možno by aj vedel urobiť zložitejšiu a viac dospelú hru, ale ak chce prácu, zadania akceptuje.Ostatne, pracovať na dobre financovanej Alien hre nedostatne príležitosť každý.

Preto hlavný problém bude v tom, že licenciu na kultový hardkórový horor pre dospelých si zaobstalalo vydavateľstvo živiace sa rodinnými hrami.

 

9.7.2022 13:33:47

To máš pravdu. 

9.7.2022 15:25:57

Mám za sebou první seznamovací hru, tak prosím berte co tu píšu s rezervou, ale přijde mi, že to je docela hlavolam - přiznám se, že Horrified  mi tedy přijde přístupnější. Nezvládla jsem se dostat ani k finální misi a to jsem hrála bez Ashe.

Chci se zeptat na jednu věc. Pochopila jsem to dobře, že balíček Encounters vlastně nejde dobrat, protože i pokud by člověka nějakým zázrakem neodrovnala ztráta morálky, tak se v něm nakonec točí jen karty Vetřelců a 937? Jen u jedné mise jsem našla zamíchání všech odhozených karet zpět - asi že u té to nejde jinak stihnout…

12.8.2022 21:49:22

Ano, do hry se postupně vrací jen karty Alienů a 936. Ty míchací karty se vrací s nimi (aby balík nikdy nedošel). Hra je obtížná, když hraješ za několik postav. Za 1-3 je to snadnější. Jestli umíš anglicky, koukni na BGG na moji úpravu pravidel, je tam lecos pořešeno.

https://boardgamegeek.com/filepage/234889/advanced-rules-1-5-players

13.8.2022 08:07:31

Za mna sa len pridam, ze hra je v solo vlastne neprehratelna. Cim viac hracov, tym zlozitejsia dana hra je, ale stale prijemna a lahko vyhratelna.

 

Co sa inych nedostatkov tyka, mne to co bolo popisane nevadi. Som sice hrac a hard core hry mi nevadia, ale na druhej strane - preco musi byt kazda hra hard core? Ked budem mat raz syna, dceru, vnuka, vnucku…ako im vobec budem vediet priblizit nejaku filmovu sunku z roku ´79? Jednoduche hry pre rodiny maju zmysel aj s hororovymi temami a to sa podla mna touto hrou velmi pekne podarilo.

Pravidla do seba (pre mna osobne) podla mna zapadaju a atmosfera z filmu je v hre pritomna :-) 

 

Takze za mna urcite dobre. Spolu s Horrified patri tato hra k prijemnemu straveniu hodinky mojho casu :-)

27.3.2023 12:03:01

Vybíráme z Bazaru

Warhammer Underworlds - Nightvault
Warhammer Underworlds - Nightvault
Akt. cena: 1150 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas