nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Alea Iacta Est

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 9 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Alea
Rio Grande Games
Autoři: Jeffrey D. Allers
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

"Alea iacta est" (kostky byly vrženy), prohlásil údajně Ceasar po překročení jisté hraniční říčky v severní Itálii a následným rozpoutáním zdlouhavé občanské války proti Optimátům a Pompejím. Ve skutečnosti ale Caesar kostky nehrál... nebo snad ano?!

Hráči se ujímají role samotného Caesara a usilují o získání co největší moci - prostřednictvím dobytých provincií, získané přízně klíčových římských patricijů, kteří se pak ujmou správy provincií, dále získáním výhod skrze moc v senátu či prostým získáním přízně samotné Fortuny. Určitou výhodou může být i návštěva římské latríny...

Kždý hráč má k dispozci osm kostek vlastní barvy. Veškeré akce se vykonávají prostřednictvím hozených kostek a jejich umíštováním na různé budovy. Hráč hodí všemi kostkami a rozhodne se, která budova je pro něj v daném okamžiku nejvýhodnější. Hráč vždy umístí hozené kostky (alepoň jednu z nich) na určitou budovu a v tahu pokračuje další hráč. Má-li hráč žetony latríny, může některé kostky zafixovat a zbytkem opakovat hod. Z hozených kostek lze formovat postupky v budově Senátu, řady stejných čísel v budově Kasáren, nízká čísla v římském Fóru i součty vysokých čísel v chrámu Fortuny - je tak možno prakticky vždy umístit alespoň jednu kostku na nějakou budovu. Je též možno k již umístěným kostkám přikládat a rozšiřovat tak součty, postupky a série. Pokud některý z hráčů umístil poslední kostku, končí dané kolo a vyhodnotí se v každé budově "nejlepší" kostky - tj. nejdelší postupky či nejdelší série co nejvyšších čísel, apod. Majitel "vítězných kostek" si může jako první vybrat senátní misi (Senát), jako první dobýt tu nejvýnosnější provincii (Kasárna), získat jako první přízeň nejvýznamnějšího patricie (Fórum) či rovnou inkasovat body (Chrám). Umístěné kostky, které "nic nevyhrají" či kostky, které hráč nestihl umístit, přináší alespoň možnost opakování hodu a mají na konci hry půlbodovou hodnotu.

Hra trvá dle počtu hráčů 4-6 kol. Na konci hry se "odtajní" karty senátu a spočítají se body za provincie, patricie, splněné mise senátu, žetony Fortuny a žetony latríny. Vítězí hráč s nejvíce body.

Autor: PJ

Vybíráme z aukcí

It's a Wonderful World + 2 rozšíření a obaly
It's a Wonderful World + 2 rozšíření a obaly
Akt. cena: 1525 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>