Agricola: Sedláci z Blat

xxxxxxxxxo hodnoceno 142x (Seznam vlastníků)

Agricola: Sedláci z Blat - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Agricola
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Hobby Japan
Homo Ludicus
Lacerta
Lookout Games
MindOK
Ystari Games
Z-Man Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Nedostatok ílu pri hre vo dvojici

Včera sme po roku zahrali Agricolu s týmto rozšírením a pri hre vo dvojici máme stále výrazný nedostatok ílu, resp. akcií na zisk ílu (pridáva sa 1 íl/kolo). Na kartu profesie/malého vybavenia, ktorá pomáha s ílom, sa nedá spoľahnúť, lebo vám nemusí prísť. Ak sme chceli obaja renovovať dom (najmä kvôli vykurovaniu), tak už neostával íl ani na ohnisko či pec, o ďalších veľkých vybaveniach sme ani neuvažovali. Máte podobné skúsenosti?
--
Už sme premýšľali, že by sme dali k akcii REZAT RASELINU automaticky 1íl a pri zaplatení 1 jedla ešte 1 naviac. Nakoľko sú v hre štandardne len 3 políčka rašeliny, znamenalo by to 3-6 ílov na hráča mimo 14 ílov, ktoré prídu do hry normálne. Pri nejakom prebytku by sme ten íl za jedlo zrušili. Pri tej rašeline mi ten íl sedí aj tematicky.
14.12.2014 14:36:53 | Upraveno autorem (porovnej)

nejradši bych napsal
"viz DŽ" ;)
Ale teda i tady: taky jsme s tím měli problém.
Uvažoval jsem, vzít aspoň kartu "2 jíly" a dát ji místo standardní akce 1 jíl. A tematicky je to řezání rašeliny celkem pěkné. Jen v obou případech nevím, jaký bude balanc. Přijde mi divné, že by to Uwe takhle nedotestoval - možná je to prostě záměr.

14.12.2014 15:27:02

@Kew
No ale keď aspoň 1 hráčovi nepríde žiadna karta na íl, tak je to o hubu. Preto som v tom opatrný a navrhujem len tých 3, resp. 6 ílov (z toho 3 za 3 jedlá). Ide o to, že sme si vôbec nemohli dovoliť žiadne veľké vybavenia z rozšírenia práve pre nedostatok ílu.

14.12.2014 16:08:05

jj
je to tak, ílu je dosť málo, ale to je aj v hre bez rozšírenia imho. Íl je vzácny, ale nie na toľko, že by mal vyhrávať hru. My ho berieme proste ako niečo čoho veľa nie je.. avšak musím povedať, že v niektorých hrách sme ho mávali aj prebytok a nikto si ho nebral, pretože potreboval akcie na iné...

Úprava že si zobrať íl je zaujímavá, len čo na to balance, ako vravím, nám to zatiaľ nenapadlo dáko upravovať, lebo vyhrať sa dá aj z minimom ílu a pri hre dvoch hráčov, sa pomerne rýchlo nazbiera a zvyčajne spolu viac ako 3-4 akcie "zober íl" hráči nezoberú, ak už zoberú, potom je dakde chyba plánovania imho :)

14.12.2014 17:18:59

nedostatek jílu
Přesně, prostě to k tomu patří - Agricole je v prvé řadě hra o nedostatku:) Vyvážené mi to přijde dost, nic bych neměnil..

15.12.2014 09:16:45

No zbohom
Agricola bola známa tým, že kto si tú hru zahral, tak potom sa mu celú noc snívalo o tom ako mu niekto zobral drevo! Tak teraz sa ešte aj íl pridá k tomu s rozšírením. Na krabici by malo byť upozornenie, že hra môže spôsobiť psychické poruchy :D

15.12.2014 09:52:00

úprava
Matematicky: do hry príde počas hrania 14 ílov (s náhodou v podobe karty na íl v profesiách alebo malých vybaveniach nepočítam). Na pec/ohnisko potrebuje hráč 3-4 íly a nejakých 4-5 na renováciu, t .j. spolu 7-9 ílov na hráča. Ak nepríde žiadna karta na zlacnenie/produkciu ílu, tak môžu hráči zabudnúť na nejaké VV/mV s extra bodmi. Hranie sme totiž skončili tak, že sme mali kopec akcií a nemali sme íl na kúpu vybavení. Ale chce to viac hier na otestovanie :).

15.12.2014 10:40:15

jj..
springb: jj je to tak, tá hra neodpúšťa, presne ako hovorí sheva :D:D

acerdac: keď máš nedostatok ílu, tak kúp kamennú pec, alebo jednoducho len ohnisko.. Ja napr. na ohnisko/kamnu vo dvojici nehrám a po väčšine beriem pec.. 14 ílov na dvoch hráčov je imho dosť, ak jeden hráč vždy vyfúkne íl, je to problém s ktorým treba počítať (alebo chyba plánovania? :D ) . Ale so skúsenosti.. Bez kartičiek celkovo .. 1/3 na pec 3/4 na renováciu. V naších hrách vo dvojici sa málo kedy stáva, že by jeden hráč mal aj pec aj kamnu/ohnisko. V konečnom dôsledku je každá hra iná a vždy sa nájde stratégia s ktorou sa dá uhrať dobrý výsledok aj s minimom ílu.. možno aj vyhrať, ale to záleží od toho, aké karty prídu súperovi a samozrejme ako ich vie vykombiť.
A nemali ste ani jeden z vás íl na kúpu vybavení? To ste na čo pomíňali?? Treba si asi v občasných hrách zvyknúť, že hráč nemôže mať všetko.. aha to je vlastne v každej hre :D

15.12.2014 10:52:45

@stOKYi
Ja som nemyslel, že by jeden hráč mal aj pec aj ohnisko, ale že jeden má trebárs ohnisko/kamna a druhý nejakú pec. V základnej hre s kartovým rozšírením s tým problém nebol, hral si Sedlákov z Blat?

Chyba plánovania to nebola, máme nahraté cez 50 hier, takže si len tak nenecháme vyfúknuť íl. Išlo mi o celkový počet. Ale zatiaľ sme si v oboch hrách s týmto rozšírením ani nešrktli, čo sa týka kúpy nových VV, nehovoriac o tom, že sme nemali íl ani na kúpu starých VV, po ktorými ležia nové (keď rátam s tým, že nejakú kartu na varenie/pečenie musíš mať a tiež rátame s renováciou). Možno, že to tak autor plánoval, že sa máš rozhodnúť pre renováciu alebo pre veľké rozšírenia, ale v tomto je potom škoda, že renovovaný dom stojí menej paliva a si trošku nútený ísť cestou renovácie. Alebo niečo hráme zle, v koľajach základnej hry a len musíme prísť na to, ako tie nové VV získať.
Ešte raz prízvukujem, že zatiaľ sme hrali len dve hry a to je troška skoro na závery. CHcel som len napr. počuť, že áno s ílom je to zlé hráte to dobre ALEBO napr. nesmiete sa sústrediť na renováciu, radšej si viac paliva získajte cez nové VV a tam utopte svoj íl :).

15.12.2014 11:18:39 | Upraveno autorem (porovnej)

palivo
Kúriť sa dá aj s drevom. Toho je tam viac ako v hre bez rozšírenia. Alebo je tam to veľké vybavenie (neviem teraz ako sa volá) čo stojí jeden kameň a keď máš koňa tak ti pri rezaní rašeliny dá až 5 ohníkov na kúrenie. S kúrením väčšinou problém nemáme.
Ale toho ílu je málo. Ale berieme to ako fakt s ktorým počítame.

15.12.2014 11:32:39

@ drevo ako palivo
No je pravda, že na to sme sem-tam pozabudli :), chce to dostať do krvi.

15.12.2014 11:45:37

VV
Jasné, hrávame iba sedliakov, základnú hru sme mali ani nie 2 mesiace, aj keď frajerka ešte potom chcela hrávať základ, ale s kamarátmi sme vždy hrali iba so sedliakmi.
Tie VV z rozšírenia veľmi nekupujem, jedine tie, ktoré šetria na kúrení, sú pod pecami. Ináč, prečo máte s rozšírením menej ílu ako bez rozšírenia? Mne sa zdá, že sedliaci íl nijak neovplyvňujú.
Ale aby som konkrétne odpovedal na tvoju otázku, tak súhlasím, že ílu je málo, ale imho ho netreba až tak veľa.. Alebo, možno by ho aj viacej bolo treba, ale tým by to už nebola nedostatková surovina, tak ako vlastne každá surovina, nemám pocit, že je ho menej ako iných vecí. Ale tak uvidíte ešte po viacerých hraniach. Možno aj preto to beriem tak, že to hrám inou stratégiou alebo čo ..

15.12.2014 12:44:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Boží zboží od firmy MindOK VYPREDANÁ
Boží zboží od firmy MindOK VYPREDANÁ
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas