Agricola: Sedláci z Blat

xxxxxxxxxo hodnoceno 142x (Seznam vlastníků)

Agricola: Sedláci z Blat - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Agricola
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Hobby Japan
Homo Ludicus
Lacerta
Lookout Games
MindOK
Ystari Games
Z-Man Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Hra s neprekrytými veľkými vybaveniami

Skúšal niekto hrať Sedlákov tak, žeby neboli veľké vybavenia zo Sedlákov prekryté, ale dostupné od začiatku hry? My hráme totiž vo dvojici a málokedy sa dostaneme k nejakému prekrytému vybaveniu. Preto ma napadla takáto úprava. Len sa pýtam, či to náhodou niekto už neskúšal - či to nejak negatívne neovplyvnilo gameplay.
4.3.2016 22:14:13 | Upraveno autorem (porovnej)

.
To je zaujímavý nápad. My tiež hráme často dvaja a vtedy ani nevyťahujeme tieto vybavenia, lebo tiež sa k nim nedostaneme.

5.3.2016 07:46:43

.
potvrzuju, ze ve dvou je fakt tezke se k nim prolizat :(
takze zajimavy napad, dej vedet, jak se to osvedcilo...

6.3.2016 18:02:55

hm
no skúste a potom dajte vedieť.. My sme to vo dvojke hrali klasicky a toto sme neskúšali. Neviem čo na to balance. Hlavne pod pecami sú zaujímavé a silné vybavenia a podľa mňa bol zámer, aby sa do hry dostali neskôr. My sa napr. v dvojke dostaneme ku cca 1-2 vybaveniam (z rozšírenia) na hráča- vo dvojke. A napr. ja, aby som zobral obe veci naraz, sa na to pomerne často zameriavam. :)

6.3.2016 19:01:47 | Upraveno autorem (porovnej)

to stOKYi
Ako si to myslel, že sa zameriavaš na to, že zoberieš obe naraz?

6.3.2016 19:52:08

ad balancovanie
Marcel, možno narážaš na Topeniště a Kamna, ktoré dosť pomáhajú s vykurovaním, takže to môže byť problém, ak takto prídu do hry skoro. Tam problém vidím trošku.
Ono sme to chceli zmeniť aj preto, že vo dvojici je ílu málo a veľa z tých vybavení potrebuje na stavbu práve íl.

Ešte sme to nehrali (tri dni to máme rozložené, ale dospávame), tak som veľmi zvedavý ako to pôjde, lebo Kamna sú fakt silné a v podstate redukujú starosť o kúrenie na vlastníctvo jedného dreva/paliva. Určite sa ozvem, keď odohráme, len neviem, či to bude viditeľné už pri prvej partii hry. A ideme to hrať aj s mini rozšírením Ročné obdobia.

7.3.2016 14:57:30

Asi to nefunguje :/
Tak sme včera odohrali skúšobnú hru skoro do konca (13. kolo) spolu s rozšírením 4 ročné obdobia (4RO). Nakoľko je v tomto malom rozšírení v jeseni jedno veľké vybavenie o 1 ľubovoľný materiál lacnejšie, tak to úplne zosmiešnilo ceny niektorých veľkých vybavení.

To, čoho som sa pri vybaveniach na kúrenie obával, sa aj potvrdilo, lebo sa ako odkryté dali kúpiť veľmi skoro a manželke sa ku koncu hry zvyšuje 5-6 palív.

Hru ale dosť zlomilo aj políčko v minirozšírení 4RO, kde za v zime za 2drevá a 3 jedlá je možná akcia potomstvo bez voľnej miestnosti. Náhodne sme začali zimou a v prvom kole sa mohla manželka, ktorá mala ako druhý hráč 3 jedlá, ihneď rozmnožiť. A o 4 kolá to využila zase, takže už pred polkou hry mala 4 členov rodiny a o jedlo ani kúrenie sa starať prakticky nemusela, lebo mala len 2 miestnosti domu.

Skrátka tá kombinácia 4RO a odkrytých veľkých vybavení nie je dobrá, a možno by to chcelo niektoré podmienky 4RO meniť, ale to zas nemám toľko času testovať. Nabudúce necháme VV zakryté a uvidíme, jak to pôjde. Lebo ak sa stane, že viete v 2-4 kole kúpiť Kamna na kúrenie lacnejšie o 1 kameň (lebo jeseň ) len za 2 íly, tak to veľmi zjednodušuje hru. A hlavne budeme začínať jarou, nie náhodným obdobím, aby to zimné množenie prišlo do hry až na konci 1.etapy v 4. kole.
--
Ono to prekrytie zrejme bude mať opodstatnenie, že? :) Alebo som si myslel, že ma napadne niečo, čo testerov a autora nenapadlo? :D

8.3.2016 08:13:12 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Veľmi dobré komentáre. Ďakujem. Mimochodom my sme ešte 4RO neskúšali, ale navnadil si ma :-)

8.3.2016 09:34:39

.
na raz asi nebolo vhodné slovíčko :) Skôr som to myslel tak, že mať rovno pripravené suroviny na obe VV a kúpiť ich napr. akcia VV a potom renovaciou. Ale vypočítať si suroviny tak, aby som mal čo najskôr obe a neprišiel o ne dákou medzi akciou :) teória je ľahká, ale nie vždy sa mi to samozrejme darí :)

no a čoho som sa obával, vyzerá to tak, že to asi tak aj bude :) Ono by to možno ako tak počúvam, teoreticky mohlo fungovať bez ročných období, ale aj tak si stále myslím, že to tú hru môže trochu pokaziť. Predsa len akcia na vyše (cez kartu z rozšírenia) je veľká výhoda, tú kartu treba pomerne často využívať na rašelinu a palivo na kúrenie, čím sa trochu vyvažuje jej sila. Takto keď sa kúri minimálne s príliš skorými dostaním sa vykurovacích telies do hry, tak sa karta využije na čistý boost prípadne palivo na špeciálne vlastnosti z kariet čo je imho veeľmi silné. tieto veci by sa mali využívať až ku samotnému koncu hry.

8.3.2016 12:53:31

Vybíráme z Bazaru

Great Wall meeple + Iron Dragon Kickstarter
Great Wall meeple + Iron Dragon Kickstarter
Akt. cena: 1790 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas