Agricola: Sedláci z Blat

xxxxxxxxxo hodnoceno 142x (Seznam vlastníků)

Agricola: Sedláci z Blat - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Agricola
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Hobby Japan
Homo Ludicus
Lacerta
Lookout Games
MindOK
Ystari Games
Z-Man Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Dotaz na pravidla

Mám problém pochopit, jakým způsobem se aplikuje sleva na vytápění místností, když mám vyšší než dřevěné chýše.
Čemu nerozumím? Co když mám např. 1 x dřevěnou chýši a 1 x místnost kamennou, příp. různé kombinace. Jak je to se slevou na vytápění?
Děkuji za vysvětlení.
15.5.2010 20:11:35

to je blbost...
renovuješ vždy všechny dílky obydlí najednou,takže nemůžeš mít kombinace. Buď máš chýši dřevěnou nebo jílovou a nebo maš celej dům kamenej.

15.5.2010 20:40:25

ad RetroBoB
Přesně tak. Jednotlivé čtverečky obydlí nejsou samostatné budovy ale jsou to místnosti jednoho domu. A renovuješ vždy celý dům. To znamená všechny místnosti dřevěného domu na jílový dům a všechny místnosti jílového domu na kemanný dům. Nikdy nemůžeš mít jednu místnost dřevěnou a jinou jílovou a nebo kamennou.

15.5.2010 21:56:20

hm...
Dobrý, tak to jsme doteď hráli Agricolu blbě.
Každopádně děkuji za vysvětlení a rychlé odpovědi.

15.5.2010 22:29:47

další dotaz
To tedy znamená, že když už mám např. jílovou chýši (díky renovaci), tak nemůžu postavit dřevěnou chýši? My to tak hráli, ale odpověď jsem vlastně už dostal, když není možné dostat se do stavu, že by člověk měl chýše v různém "vývoji".

15.5.2010 22:33:21

to Deth
U prvního českého vydání Agricoly je to na 5. straně pravidel. U druhého českého vydání je to na 6. straně pravidel. Jedná se o odstavec s nadpisem A - Rozšíření dřevěné chýše, renovace na jílovou chýši/kamenný dům ... 5. řádek věta napsaná tučně:
Nové místnosti musí vždy být postaveny ze stejného materiálu jako zbytek chýše nebo domu. Dřevěná chýše může být vždy rozšířena pouze o další dřevěnou místnost, jílová chýše o jílovou místnost a kamenný dům pouze o kamennou místnost.

A poslední věta uvedeného odstavce:
Hráč musí vždy renovovat kompletní chýši, není možné renovovat pouze jednotlivé místnosti.

15.5.2010 23:12:54

co dodat...
To jsme teda pěkná telata. Je vidět, že se každý můj spoluhráč spoléhá na to, že hru našprtám já a pak jim to vysvětlím, ale když něco pochopím špatně nebo přehlédnu, tak to dopadne tak, jak je to zřejmé z mých dotazů.
Každopádně děkuji za odpovědi a slibuji, že příště si pravidla nebudu číst 10 krát, ale alespoň 20 krát :-) .

16.5.2010 06:14:59

nová velká vybavení
mě docela potrápila "nová" Vellká vybavení,pochopil jsem že se vkládají pod stávající velká vybavení ze základní hry, ale nikde jsem nenarazil na informaci, že nejdříve musíš koupit vybavení nad ním a až je odkryté to "nové" tak si ho můžeš koupit. Nějak jsem to vydedukoval z nějakých upozornění v pravidlech ale vysloveně jsem to tam nenašel napsané. Je to tak vůbec správně? My totiž na velké vybavení moc nehrajeme mimo ohniště a kamna, sem tam nejaká pec pokud někdo má profesi pekaře či uzenáře. A ty nové velké vybavení jsou takové podivné. Cele rozšíření je hodně zaměřené asi na hraní co největšího množství vybavení, ale líbí se nám. Připadne mi tam ještě více kombinací a rozhodovacích kriterií díky speciálním akcím na kartách.

16.5.2010 08:32:56

Lumirius
Také jsem si vydedukoval, že se nejprve musí koupit horní karta velkého vybavení a až potom má člověk možnost koupit tu spodní, tedy z rozšíření.

16.5.2010 09:14:21

@ Lumír
Hrajete to správně. Opravdu tam není jedna věta, která by to jednoznačně tvrdila.
Ale strana 2, sloupec vpravo, pod obrázkem rozložení velkých vybavení:
"Nové karty velkých vybavení jsou umístěny pod ty původní, nejsou na začátku hry k dispozici"
Tedy spodní karty se nedají zahrát. Speciálně se pak na straně 3 rozebírá případ, kdy chce hráč zahrát spodní už odkrytou kartu, a v podmínce pro její zahrání stojí, že má vrátit tu vrchní. Toto je možné, protože si nejdříve vezme tu spodní, až pak tu vrchní vrátí.
Nelogičnost hraní překrytých karet vidím i v tom, že by měl výhodu hráč, který karty zná.

16.5.2010 13:39:12

Dilli
přesně podle těch příkladů co jsi psala, jsme to nějak vydedukovali. Věty ve sloupečku jsme si všimli později. Díky za upřesnění.
Rozšíření se nám velmi líbí, první hru mě Lenka roznesla nakopytech :-))

17.5.2010 07:07:22

Právo těžit rašelinu
Ve hře je malé vybavení s názvem právo těžit rašelinu. Je zde napsáno : Přičtěte k číslu právě hraného kola 4 a 7. Umístěte na místa těchto kol pokud ještě budou hrána po 1 močálu. (Tyto močály si neberete, pouze označují vaše právo provést akci). Na začátku těchto kol smíte provést speciální akci řezat rašelinu. (Vezměte si před sebe lícem nahoru příslušnou kartu speciálních akcí).
Teď mě zajímá, jak je tohle myslšeno. Dejme tomu, že jsem začínající hráč a mám toto malé vybavení vyložené. Můžu si tedy vzít speciální akci řezat rašelinu, provést ji a poté jedu ještě jednou? Jestli ne, tak potom tato karta nemá pro začínajícího hráče žádnou výhodu, protože akci řezat rašelinu by si mohl vzít i bez tohoto malého vybavení. Jaký je váš názor na využití tohoto malého vybavení?

31.7.2010 14:41:56

pravo tazit raselinu
ono zrejme jediny zmysel je v tom, ze keby chcel dalsi hrac tuto akciu vyuzit ako prvy (a zobrat si kartu specialnej akcie), nemoze, lebo ty mas ako prvy v danom kole na to pravo. Bez tohto vybavenia by sa v 4 resp. v 7 kole mohlo stat, ze zacinajuci protihrac by kartu specialnej akcie (tazit raselinu) mohol zobrat

31.7.2010 16:22:33

právo těžit rašelinu
...na str.3 pravidel základní hry se píše v odstavci "Fáze 1. Začátek kola-..." ...Veškeré akce, které mají být provedeny na začátku některého z kol, nebo na začátku každého kola, proveďte v tuto chvíli.
To by měla být odpověď: Jelikož se ostatní akce odehrávají až ve fázi 3-Práce, měl bys mít právo provést akci řezání rašeliny na konci fáze 1 (díky vyloženému Právu těžit rašelinu) a potom pokud bys byl začínající hráč stejně začínat ve fázi 3 další jakoukoli jinou akcí. Tak to vidím já...

31.7.2010 21:55:34

Povaleč
Mám dotaz na tuto profesi. Je na ni napsáno, že se vynechá kompletně sklizeň a krmení rodiny. Otázka zní, vynechá se taky vytápění chýší? Je to kartička ze základu a tam asi neměli poněntí o Sedlácích a povahou kartičky bych řekl, že by se to tak provézt mohlo, ale vyslovně to tam napsáno není (ani být nemůže), tak nevím.

6.9.2010 20:34:36

povaleč
vytápění chýší je součástí sklizně. Kdyby to tedy nemělo být vynecháno, muselo by to být v nějakém dodatku pravidel. Ale zatím jsem nic takové neobjevila ani na DE fórech.

6.9.2010 22:54:34

karta malého vybavenia Líhovar
Môže byť aj v tomto prípade nahradené palivo drevom a je možné ho meniť s obilím za 5 jedál?

15.2.2012 14:36:43 | Upraveno autorem (porovnej)

lihovar
IMO ano

viz pravidla:
Palivo může být kdykoli nahrazeno dřevem. Je to stejné jako v základní hře, kde můžete kdykoli nahradit jídlo obilím nebo zeleninou. „Kdykoli“ zahrnuje i konec hry před závěrečným vyhodnocením, například kvůli zisku bodů navíc za rašelinový milíř

15.2.2012 15:24:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Lesy a močály
Nějak jsem to v pravidlech nenašel nebo přehlídnul. Ale počítají se na konci hry políčka s močálem nebo lesem jako využíté nebo se za ně odečítají body?

25.3.2012 22:11:38

ad maykee
Počítajú sa ako VYUŽITÉ :). Určite to je aj v pravidlách...

25.3.2012 22:15:07

Vybíráme z Bazaru

Bitva o hrad Cimburk - nová
Bitva o hrad Cimburk - nová
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas