Agricola - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Niky

Hru absolutne nechapu

Hru mam pujcenou, ale absolutne nechapu. Napr. manual, Fraze3 - prace. V navodu se pise "Zacinajici hrac vezme jeden ze svych zetonu clenu rodiny, umisti jej na nekterou akci, kterou si zvolil, a ihned tuto akci provede.."

Touto akci je "Zasit a/nebo peci chleba".

A jak to mam provest? Msm neco odnekud vzit? Odkud a co? Nebo neco nekam polozit?
28.10.2009 17:22:16

NIky

To Deth
Nevim, co resis :-) Proste nekdo - ja - potreboval pomoci s jistymi nejasnostmi, bylo mi pomozeno, za coz moc dekuji a tim to konci. Ostatne, ne nadarmo se rika, lina huba, hole nestesti.

3.11.2009 16:49:52

NIky
nic neřeším, jen mi tak připadlo, že si někdo ani nedočetl pravidla do konce a už vznáší dotazy, to je vše.
p.s. Však i já se zde více ptám než radím.

3.11.2009 18:04:06

NIky

Mecenáš trolíků

Potomci
Zdravim, jeste jeden dotaz. Mam 4 mistnosti a 3 potomky. Jednoho potomka dam na akci Potomek bez volne chyse. Muzu v tomto kole jeste vyuzit normalni akci Potomek? V pravidlech se pise, ze jakmile mam jednoho volneho potomka a dostavim dalsi mistnost, tento potomek se okamzite presune do volne mistnosti, a nevim, zdali lze toto pravidlo aplikovat i na tento pripad.

Tj. kdybych prvne vzal normalniho potomka a pak free potomka, neni problem. Ale kdyz to udelam opacne, muzu to? Celkove by to melo byt jedno, protoze kdyz posbiram potomky a vratim je zpet do mistnosti, jeden bude "navic", bez ohledu na to, v jakem poradi vyse uvedene akce provedu.

17.11.2009 17:04:19

opačně to nejde
to můj názor. podle mně jde v hře i O POŘADÍ vykonávaných akcí. takže tak

17.11.2009 17:26:57

potomci
ono je to jedno protože, správně bys nemohl dat potomka bez volné místnosti, kdybys ji neměl, takže pokud jsi ho dal při volné místnosti a máš ji, tak jsi ji automaticky zaplnil a tím splnil podmínku této akce. uff to je věta :)) Je jedno kdo se kdy vrací z "rachoty" ;)

17.11.2009 20:23:52

potomci
oprava ...správně bys nemohl dat potomka s volnou místnosti...

17.11.2009 20:28:13

vorene
nerozumím ti :D

17.11.2009 21:09:10

volodo
jde o to, že musíš splňovat podmínky daných akcí, v tomto případě, když dáš akci potomstvo s volnou místností, tak tuto místnost v tom daném okamžiku musíš mít postavenou a volnou. Potomci se vrací s rodiči až na konci kola, takže se dají použít obě akce potomstva v jakémkoliv pořadí a ničemu si to neodporuje. ;)

17.11.2009 21:18:57

jo takhle si to myslel
no to síce jo, ale nebyl bych si tím tak jistý. tohle už by chtělo asi oficiální faq

17.11.2009 21:28:44

to Voloda
Souhlasim s Vorenem. Jakmile splnujes podminku pro danou akci muzes ji vyuzit. Tzn. mas 4 mistnosti a 3 potomky, muzes v libovolnem poradi pouzit obe akce potomku.

17.11.2009 21:36:36

no ale ty
podmínku "nesplňuješ" - máš 3 lidi a 4místnosti - dáš rozmnožení i bez místnosti - a najednou máš 4 lidi, reálně, i když "v terénu", a tudíž máš plno - kdyby jsme chtěli být až neintuitívně přísní. oba řešení /že můžeš i že né/ mi přijdou stejně věrohodné. proto by to mělo být někde rozřešeno "zhora". ale nemyslím, že tahle situace nějak často nastane.

17.11.2009 22:23:52

potomstvo
citace pravidel: "Ve fázi návrat domů na konci kola si hráč vezme potomka k sobě a umístí ho do volné místnosti ve své chýši (domě). Pokud tento potomek (díky akci z etapy 5) nepotřebuje svoji vlastní místnost (a hráč volnou místnost nemá), umístí ho hráč do místnosti společně s jiným členem rodiny. Pokud hráč volnou místnost má, nebo ji později postaví, potomek ji okamžitě obydlí." konec citace. Kladl bych důraz na "Ve fázi návrat domů"

17.11.2009 22:37:11

jo,
tak by dávalo smysl to co jsi psal i předtím

17.11.2009 22:48:06

to voren
Podle citátu tedy je zřejmé, že po akci potomstvo bez volné místnosti, už žádnou volnou místnost nemáš. (Máš 4 lidi a 4 místnosti!) Teda nemůžeš využít akci potomstvo (s volnou místností).
toliko z fora na Lookout games (vydavatel) a rozovoru s autorem hry ;-)

Ale hlavně to hrajte tak, aby vás to bavilo!

17.11.2009 23:33:47

a všetko
je rázem jinak...

18.11.2009 07:43:45

to dilli
mi z pravidel vychází právě to, že místnosti se obsazují až po fázi návrat domů, ale pokud to co pišeš jde z nejvyšších míst, tak co se dá dělat ;) . Tímto se tedy omlouvám všem za mystifikaci, zároveň chci říct, že je to, podle mne, trochu proti logice, ale už pšššt :)))

18.11.2009 13:35:15

to Voren
v pravidlech je jasne psano:
"akce potomstvo a poté 1 malé vybavení. Před tím, než hráč využije tuto akci, musí mít ve své chýši (domě) místo pro nového člena rodiny. Musí tedy mít více místností, než má v tu chvíli členů rodiny."

...více místností, než má v tu chvíli členů rodiny!

to je ta jednoznačnost, kterou najdeš i v CZ pravidlech.

18.11.2009 15:02:48

to dilli
ale ja se nebavím o akci, kde je třeba mít volnou místnost, to je samozřejmé, to už jsem tu psal. Tady byl dotaz na posloupnost. Řešilo se, jestli jdou obě akce provést v jednom kole v libovolném pořadí. Tak odpověď zní, že nejdou a pořadí je holt důležité. Nemá cenu o něčem polemizovat, pravidla jsou dána. Osobně si myslím, že jsem agricolu pochopil dost dobře ;)
Ještě tedy k té podmínce a polemice, mám dojem, že není nikde napsáno, že potomek (z akce potomstvo bez volné místnosti) si pro sebe okamžitě nárokuje volnou místnost, tu by si měl nárokovat, až pokud zůstane po návratu domů volná. Ale opravdu už to nechci dále rozebírat, oficialní faq jsou dána ;)

18.11.2009 15:18:16

to dilli
když to tak čtu , tak je fakt, že tam ta podmínka je ;) "více místností, než má v tu chvíli členů rodiny" , tak by to mělo být jasný. :), musím se přiznat, že tuto větu jsem nějak přehlížel i když jsem ji tolikrát četl, ale ona je vlastně klíčová. No nic, tak už jsem si to diky tobě objasnil a jsem zase o něco chtřejší ;) :)

18.11.2009 15:47:56

Políčka
Rád bych poprosil o radu/vysvětlení.
Chápu to dobře, že se dílek farmy zorá jen jednou a pak je až do konce hry pokládám za zoraný?
Dále dotaz ohledně sklizně. Při sklizni se z políčka osetého obilím sklízí všechny 3 žetony obilí nebo jen jeden (dva zůstávají) a další sklizeň se odebere opět jeden atd.?

25.12.2009 22:08:10

Barny
Pole zůstává oseté po celou hru.

Žetony se odebírají po jednom, každou sklizeň jeden.

25.12.2009 22:24:56

to Barny
1) ano
2) ano

25.12.2009 22:25:50

kren - sydo
díky :)

Ted jsem narazil na další otázku. Počítá se při vyhodnocení hry, neoplocená pastvina (pouze dílek farmy s chlévem) jako bodovaná pastvina?

25.12.2009 22:46:03

to Barny
Jako pastvina k celkovému počtu pastvin ne, ale neodečítá se za ni -1 bod, protože je to využitá plocha.

25.12.2009 23:19:14

agricola
Návod ke hře je absolutně nepochopitelný. Český videonávod jsem nenašla, ale narazila jsem na polský, a jen díky tomu jsem se odpíchla z prvního do druhého kola:)))) Nevím, jak zvládneme sklizeň, to mám v plánu dnes, no a možná budeme mít i dítě...kéž by alespoń jedno(realita je pro nás snažší:)))
zde polský video www.youtube.com/watch?v=uHx-dKtnH7w

26.11.2016 13:55:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Raiders of Scythia (EN)
Raiders of Scythia (EN)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 54 minut

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas