Agricola - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Niky

Hru absolutne nechapu

Hru mam pujcenou, ale absolutne nechapu. Napr. manual, Fraze3 - prace. V navodu se pise "Zacinajici hrac vezme jeden ze svych zetonu clenu rodiny, umisti jej na nekterou akci, kterou si zvolil, a ihned tuto akci provede.."

Touto akci je "Zasit a/nebo peci chleba".

A jak to mam provest? Msm neco odnekud vzit? Odkud a co? Nebo neco nekam polozit?
28.10.2009 17:22:16

zasit a peci
co je na tom složité? vemeš obilí nebo zeleninu a zaseješ /to je myslím vysvětlené i v pravidlech/ ji na pole. péci chleba - podle pece /nebo čehokoliv co to umožňuje/ upečeš daný počet obilí za daný počet jídla.

28.10.2009 18:18:25

Odporúčanie na znalca
1. Niky, užívateľ Kren je človek, ktorý by Ti, podľa môjho názoru, najlepšie pomohol naštartovať hru.
2. Odporúčam Ti stiahnuť si pravidlá 2. vydania hry, ak ich nemáš, sú o poznanie prehľadnejšie ako tie pôvodné:
http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/Files/agricolareprint.pdf
3. K Tvojej situácii, ktorú si načrtla (načrtol): Predstav si, že máš dvoch členov rodiny (veľké drevené žetóny) vo svojom úvodnom - dvojizbovom drevenom dome na table farmy a si úplne na začiatku hry.

Zoberieš jeden takýto žetón a umiestniš ho na akciu "Zober 1 obilí" Okamžité vykonanie akcie v tomto prípade znamená, že si zo spoločnej zásoby zoberieš k sebe práve 1 žltý drevený žetón obilia.

Potom je (sú) na rade protihráč (protihráči), ktorý takisto umiestňujú svojich členov rodiny na akcie a vykonávajú ich. Takto sa striedate v smere hodinových ručičiek.

Prichádza opäť rad na Teba (stále sme v prvom kole hry). Dajme tomu, že so svojím druhým členom rodiny "zorieš 1 pole", tzn. položíš žetón člena rodiny na zodpovedajúcu akciu a zoberieš si okamžite kartičku poľa a umiestniš ju na svoje tablo farmy.

Týmto sa pre Teba končí 1.kolo, na konci ktorého máš jedno zoraté pole a jedno obilie vo svojej držbe.

Ako prvý ťah (umiestnenie člena rodiny) druhého kola môžeš už využiť aj akciu "Zasit a/nebo peci chleba". Exekúcia tejto akcie znamená, že ten jeden žetón obilia, ktorý máš Ty v držbe, umiestniš na kartičku poľa na svojej farme. Následne na tento žetón ihneď pridáš aj ďalšie dva žetóny obilia zo spoločnej zásoby (to je Tvoja úroda, ktorú budeš postupne po jednom odoberať neskôr počas obdobia žatvy-sklizne).

Tú druhú časť akcie "Zasit a/nebo peci chleba", čiže péci chleba môžeš vykonať len za predpokladu, že máš vo svojej držbe (ale nie na poli!) obilie, a zároveň niektorou predchádzajúcou akciou si vyložil aj kartu Veľkého vybavenia (ohnisko/sporák/ hlinená/kamenná pec). V takom prípade okamžitá realizácia tejto akcie znamená, že odovzdáš svoj žetón obilia a dostaneš zo spoločnej zásoby zodpovedajúci počet žetónov jedla.

No, ktovie, či som to objasnil. Ak si ešte viac zmätená (ý), tak to celé odignoruj a kontaktuj Krena. Držím palce, dúfam, že túto skvelú hru rozbeháte a budete mať kopec zábavy na stole. :-)

28.10.2009 18:27:57

Lee

to Niky
Hlavně si přečti celá pravidla a pokud nechápeš jednotlivé akce tak všechno od str. 6 od nadpisu "Akce".

28.10.2009 20:37:53

Niky

Diks
pecovarhy: ahaaa, uz to chapu :-) Muj hlavni problem byl v tom, ze jsem si nejak nepovsiml, ze ta hraci deska ma na sobe jiz predtistene akce (bral jsem to jako gragicke zpestreni), a ja si myslel, ze na zacatku je tam jenom jedna akce (ta, kterou jsem vylozil z modrych karet) a nechapal jsem, jak ji provest a co bude delat dalsi hrac, kdyz nemuze provest akci, kterou jsem jiz udelal :-) Popis akce peci chleba jsem pak nalezl uplne na konci pravidel (ono to vypada jako dodatek, je to malym pismem, takze jsem tomu nevenoval pozornost).

Dikes :-) Zkusim postoupit dal.

29.10.2009 09:47:35

Niky

Zacinajici hrac
Trochu nechapu zacinajiciho hrace. Kdyz hrac, ktery presune clena rodiny na akci Zacinajici hrac, dostane ten zluty zetonek a bude hrat jako prvni (ale az v dalsim kole predpokladam). V jakem poradi ale budou pokracovat v hrani ostatni hraci, opet po smeru hodinovych rucicek, od toho, kdo nove zacal jako prvni? Predpokladam, ze ano, jinak by to byl zmatek...

29.10.2009 09:50:08

jj
je to tak jak píšeš. akci může vždy využít jenom jeden hráč, ten bude příště začínat, pak po směru hrajou ostatní. tj. ten co byl první může být poslední a naopak.

29.10.2009 09:53:08

re: zacinajici hrac
Kolo, ve kterem si Fanda vzal zluty zeton zacinajiciho hrace se dokonci jeste podle stareho poradi.
Nove kolo zacne Fanda - ma vyhodu, ze si vybira ze vsech dostupnych akci. Treba takove 3dreva je casto volena akce. Hraci hraji svou prvou akci po smeru hodinovych rucicek - pocinaje Fandou.

29.10.2009 09:59:11

Niky

Velke vybaveni
Zdravim, uz to zacinam trochu chapat :) Vcera jsem dal zkusebni hru, a docela to slo. Nicmeme jsme trochu tapali u karet Velke vybaveni. Kdyz postavim clena rodiny na akci Velke vybaveni, mohu si vzit jednu z karet Velkeho vybaveni, napr. Ohniste, a zaplatit za ni. A dotazy:
- tuto kartu mohu HNED ted pouzit, nebo az v dalsim kole?
- lze ji pouzit i ve fazi sdklizne ci krmeni?
- lze ji pouzit i vicekrat v jednom kole? Napr. ve fazi prace, kdy udelam nejaku jinou akci (treba si vezmu 1 obili) a pak pouziji ohniste? A pak jeste ve fazi krmeni?

30.10.2009 07:49:35

je to různé
a na kartě nebo v pravidlech napsané - zvířátka /kuch-kuch/ můžeš v příslušném zařízení /né však čerstvě narozené nebo jejich maminko-tatínky/. to samé zelenina. obilí na jídlo enem při akci pečení chleba nebo při koupě daného obilno-zjídlovacího zařízení - to je tušim napsané taky na kartičce. dřevo, rákos a cihla na jídlo enem ve fází papání

30.10.2009 08:50:18

velké vybavení
-ano, můžeš, pouze při pečení chleba potřebuješ provést akci péct chleba, takže toto až při nejbližší možné příležitosti.
-ano, ale platí to co v minulem bodě, na pečení potřebuješ akci, takže to provést nelze a v případě, že není zbytí budeš muset to zrní požvýkat syrový (1 obilí = 1 jídlo). Dělat steaky z mláďat je nemorální, takže v době rozmnožování už ohniště využít nesmíš a v případě, že nemáš kam bys zvířata umístil, se zvířata prostě nerozmnoží.
-ano, ale vzhledem k tomu, že to můžeš udělat kdykoliv, tak nejpravděpodobněji počkáš až na dobu, kdy to budeš opravdu potřebovat.

30.10.2009 08:55:21

Niky

Mecenáš trolíků

krmeni
Takze ve fazi krmeni je mohu vykuchat, ne? Protoze faze rozmnozovani nasleduje az potom..

30.10.2009 09:40:35

krmení
přesně tak

30.10.2009 10:29:25

Niky

Mecenáš trolíků

Posledni otazka, snad :)
Zdravim, tak hru uz dokonale chapu, je to trivialni :) Mam ale jeste jednu otazku. Mam treba akci "Zasit obili a/nebo peci chleba". Tuto akci si mohu vylozit tak, ze mohu zasit obili a pote hned peci chleba (jako jedinou akci), ci bud zasit obili, nebo peci chleba? (tj. mam na vyber z techto dvou akci?) A kdyz si vyberu jenom zasit obili, muze jiny hrac, ve stejnem kole, peci chleba?

2.11.2009 09:05:17

Niky
Když tuto akci provedeš, můžeš provézt obě akce nebo jen jednu z nich, záleží na tobě. Jiný hráč už pak tuto akci provézt nemůže, jelikož už je obsazena tebou. Sít nebo péci chleba by mohl pouze pomocí jiné akce.

2.11.2009 09:09:15

Niky

jeste neco...
... A kdyz mam akci "Renovace a pote male vybaveni", MUSIM to male vybaveni zahrat? Tj. kdyz nemuzu, nemuzu ani nenovovat?

2.11.2009 09:33:09

a pote
znaci, ze to prvni musis udelat a to druhe numes (ale nemusis) udelat

2.11.2009 09:59:47

Niky

Dekuji
Dekuji za upresneni. Sice mi neni jasne, proc v takovem pripade neni v textu akce neco ve smyslu "Renovace a pak pripadne male vybaveni", coz by to jednoznacne, ale budiz.

2.11.2009 10:10:23

to Niky
Podle mne je to naprosto přesná formulace:

1) Něco udělat A POTÉ udělat něco jiného
----------------------------------------
... když řeknu A POTÉ, tak je z toho přece jasné, že to druhé nemůžu udělat bez toho prvního.

2) Něco udělat A/NEBO udělat něco jiného
----------------------------------------
... když řeknu A, tak je jasné, že můžu udělat obě věci. A když řeknu NEBO, tak je jasné, že můžu udělat buď jedno nebo druhé, aniž by se ty dvě věci vzájemně ovlivňovali nebo vylučovali.

2.11.2009 10:21:05

kren
Já v tomhle s Niki souhlasím. Když čtu "renovace a pak malé vybavení" taky jsem si dřív myslel, že musím zahrát oboje. Nevyplývá z toho, že to vybavení je jako bonus, ale jako podmínka zahrání té akce, tedy, že musím mít oboje. Ne nadarmo je tahle otázka i ve FAQ.

2.11.2009 11:50:14

sydo
Tys hrál Agricolu? A nedělá ti po ránu problémy podívat se v zrcadle sám sobě do očí? Nemáš noční můry? ;-)

2.11.2009 11:54:54

Eyron
dělá, ale ono se to u nás jednu dobu hrozně líbilo, tak co se dalo dělat. Tak osmkrát jsme ji hráli a není nejmenší chuť to hrát znovu, ale to sem teď nepatří. Člověk musí občas zahrát solitérní euro, aby si uvědomil, že tudy cesta nevede :)

2.11.2009 11:57:29

niky

To kren
Kren, nene, tady jde o neco jineho:

"Něco udělat A POTÉ udělat něco jiného" znamena, ze musis neco udelat a pak MUSIS udelat neco jineho.

Jenze, jak tu nekdo psal, to NECO JINEHO nemusis udelat, ackoliv formulare rika, ze ano.

2.11.2009 13:05:43

to Sydo
V tom máš pravdu, že A POTÉ může být chápáno jako nutnost obojího. To mne nenapadlo, protože jsem to hned ze začátku chápal správně ;-), když tam je na jiné akci A, které mi říkalo, že obě současně.

2.11.2009 13:06:10

ja v tom
žádný kauzální vztah nevidím... ale možná používám jinou logiku než vy :D

2.11.2009 21:52:50

otázky...
Nemůžu si pomoct, ale na všechny zde položené otázky jsou odpovědi v pravidlech. Je pravda, že abych hru mohl hrát, tak jsem je přečetl nesčetněkrát, ale je to tam.

3.11.2009 08:31:15

Vybíráme z Bazaru

Siegestorm + 2 rozšíření
Siegestorm + 2 rozšíření
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas