Agricola - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Co koupit dale?

Dobry den,

mame s manzelkou odehrano hodne her se zakladni krabici, dokence sme si udelali krabici podle navodu zde a je super.

Chtel bych se zeptat, jakou cestou ma smerovat nase rozsireni Agricoly.

a) jestli nakoupit ty X-packy, C-packy a o-packy
b) koupit rozsireni
c) Rovnou se vrhnout na Sedlaky z blat?

Zkousime rozsireni 4 rocni obdobi a neni nam jasne policko dovolena. Muze me nekdo poradit?

Diky Habrik
16.8.2010 07:28:28

Habrik
Ja bych doporucoval nejdrive koupit rozsireni, ktere obashuje 200 novych karet malych vybaveni a profesi. To vam zpestri hru na delsi dobu. V zakladu je tech karet zalostne malo. Jestli vas ale laka obohatit hru o nove herni mechanismy, tak muzete koupt rovnou Sedlaky. Nejlepe koupit asi casem oboji v poradi rozsireni a pak sedlaci. Nebo co takhle misto sedlaku vyzkouset jinou hru? :D Ty packy bych si nechal uplne az nakonec. Nejsou zas tak zasadni. I kdyz ten cesky se docela povedl;)

16.8.2010 08:14:53

to Habrik
- Pokud to hrajete většinou jen ve dvou, tak bez základního karetního rozšíření točíte furt stejné karty. Myslím, že pro hru ve dvou je v základu 14 karet profesí a 14 karet malého vybavení. Což může být pro vás při často hrané hře ve dvou už dost obehrané. takže z tohoto pohledu je na zvážení základní karetní rozšíření. Dostanete do rukou nové možnosti taktiky a jiného směru vaší hry. Na druhé straně je to pořád původní Agricola se stejnými pravidly, komponentami a možnostmi (samozřejmě rozšířenými o nové karty).

- Sedláci z blat je velice povedené rozšíření a je to úplně nová Agricola s novými mechanismy, prvky, možnostmi a komponentami.

- O malých rozšiřujících balíčcích bych být vámi teď v téhle chvíli neuvažoval. Nepřinášejí do hry nic převratného a sem tam některá karta je nevyváženě silná. Tohle jsou balíčky spíš pro vyložené fandy a lidi co chtějí mít z Agricoly vše. X-pack z toho trošku vybočuje, ale je to spíše´takové sranda oživení, které se nedá hrát pořád.

Takže rada na závěr: Za mne bych radil současně karetní rozšíření i Sedláky z Blat. Pokud je nakoupit oboje mimi vaše možnosti, tak je skutečně jen na vás, pro co se rozhodnete.
Jestliže chcete vypilovávat finesy základní hry a zkusit v každé hře jinou novou taktiku, tak základní karetní rozšíření. Pokud chcete rozšířit Agricolu o nové mechanismy a mít z Agricoly opět novou hru, tak Sedláky z blat.

4 roční období:
Pokud dáte svého člena rodiny na akci dovolená, tak sice nic nevykoná, ale za to dostanete za něho + za všechny, které jste před jeho nasazením poslali na akce, po jednom vítězném bodu. Tyhle body si někam zapíšete a pak je přičtete ke konečnému výsledku.

16.8.2010 08:20:18

Diky
Diky moc za info.

Mame doma jeste vikingy, ty manzelku hrozne bavi, premyslel sem na DK, ale to me pride neco mezi vikingama a agricolou. A navic pry to ve dvou neni zadna slava.

Koukali sme i na Le Havre, ale to se nam moc nelibilo a odradila nas moznost si nekdo sedne na jednu budovu a uz ji nepusti.

Ta agricola je proste nej, je to nadherny, jak si pestujete prasatka, ktera ma zena rada "fasirkuje" na jitrnicky :)

Jako dalsi hru tedy zvolit.

BTW: Vykat me nemusite, nejsu zas tak starej :P

16.8.2010 09:11:36

ad.
Jeste me lakal dominion, ale karetni hry zenu neberou, ale vypada to moc dobre.

16.8.2010 09:12:25

to Habrik
Ja tady v diskuzích rozhodně nevykám (nejen proto, že já jsem naopak už starší). Tím vy, jsem myslel tebe a tvou ženu - množné číslo.

Dominion bych ti doporučoval zkusit. Ale skutečně napřed zkusit, než si ho koupíš. Pokud hrajete Agricolu, tak DK bych nedoporučoval - je to také ekonomická strategie, ale jednodušší a byli byste asi zklamáni. Těžko něco doporučit, her jsou tisíce. Spíš by bylo dobré kdybys naznačil nějakou oblast.
budovatelská, stavba sítí, area control, válečná, kooperativka, závodní, vzdělávací, diplomacie. Takhle s fleku těžko radit.

16.8.2010 09:25:56

to kren
Diky za rychlou odpoved.

Bavi nas agricola a vikingove. Take nas bavi osadnici, takze neco jako tyto typy her. Spise strategicke budovatelske, kde ti pod rukama roste tvoje male kralovstvi,farma, ostruvek.

Hlavne kde se nemusis moc pocitat a je to zabavne i ve dvou.
Pravidla agricoly sou sice obsahla, ale za to super napsany a naprosto jednoduche. Slozitejsi je strategie, ktera vede v vitezstvi. Obcas se nam stalo, ze sme chtely dobrovolne zavrazdit potomka, pac na nej nebylo jidlo :)

Co ten Le havre, Yspahan, Puerto Rico?
Carcassonne me zkouseli, ale je vopruz tak kontrolovat ty uzavreny pastviny a tak dal, to me nebavilo.

Ad sedlaci - cetl sem pravidla a kouak, ze to dela z agricoly uplne novou hru rekl bych. I to vypada dynamicteji, ale nehral sem, nemam zkusenosti.

16.8.2010 09:36:43

to Habrik
No my s manželkou hrajeme taky hodně a hlavně Agricolu a Vikingy, takže stejně jako vy. Máme č-pak, rozšíření a Sedláky z blat. Rozšíření přidá hodně nových karet, č-pak taky něco přidá a Sedláci z blat jsou šupa. Baví nás to s nima daleko víc. Takže mé doporučení - určitě Sedláky, rozšíření taky není špatné a když je dost peněz, tak klidně i č-pak. Jinak Le Havru se neboj, je stejně dobrý jako Agricola, jen zabere minimálně 2x tolik času, ale je tam taky snad 3x víc možností co dělat, je daleko komplexnější a to s tím, že někd zasedne budovu, to je blbost. Sice ji zasedne, ale taky potřebuje dělat jiné věci a ty bez toho aby ji opustil neudělá, takže nikdo nikde dlouhou dobu nesedí.

16.8.2010 09:38:31

to Habrik
No Le Havre je fajn, ale je to mechanismy herně prakticky totéž jak Agricola, ale mnohem delší (prosím odborníky, aby mne nenapadali za to, že píšu, že je Le Havre mechanismy totéž co Agricola).
Já bych skutečně zkusil něco herně zcela jiného. Doporučoval bych zkusit třeba něco z následujícího: Tikal, Pandemic, Arkham Horror, Cyclades, Ticket to Ride.

Je to tak různorodá nabídka, že by snad jedna z her mohla chytit za herní srdce. Zkus se na tyhle hry mrknout.

16.8.2010 09:54:37

re skyfire
Diky i za tvuj postreh.

Jestlie Le Havre trva 2x tolik, tak to neni nic pro nas. Radeji si zahrajem 3 hry agricoly, kdyz dame deti spat. Manzelce se vetsinou nechce hrat jina ne rodina verze, protoze se ji uz nechce vecer tolik premyslet. :)

Sedlaci tu hru nejak prodluzuji, nebo je to tak na stejno?

16.8.2010 09:57:21

Joe

Habrik
Za Pandemic sa určite prihováram aj ja.

Jednak je to výborná kooperatívka - takže s manželkou budete na jednej lodi. A druhak už vyšlo aj rozšírenie, takže keď budete dostatočne dobrí v základnej hre, môžete porozmýšľať nad rozšírením - ktoré hru omnoho viac sťažuje :)

16.8.2010 10:01:39

Habrik
ja bych ti vrele doporucil Railroad Tycoon

16.8.2010 10:11:39

Habrik
No jestli hravate hlavne ve dvou a nechcete zadnou konfliktni hru, tak doporucuji Dominion, Postovni Kuryr, Sankt Petersburg nebo Jambo. Tyto hry jsou nejlepsi prave ve dvou, ale daji se hrat az ve ctyrech lidech, krome Jamba. A mimo jine vsechny tyto hry bavi holky;)

16.8.2010 10:19:13

Habrik

Než začnete radit své oblíbené, připomínám, že Habrik preferuje kratší herní dobu. Přestože RT je výborná hra,je dost dlouhá.

Přikláním se k Pandemii nebo nějaké hře jenom pro dva (Jambo?).

Ticket to Ride je od tří hráčů, Tikal/AH/Kyklády jsou dlouhé.

Jinak Dominion ve dvou tady odsejpá.

16.8.2010 10:20:35

Diky vsem
Jojo mame radeji promyslene, ale kratsi hry. A hlavne to musi bavit holky, mam doma 3 :)

Tu pandemii omrknu, snad je dobra, jambo taky omrknu.
dominion doma asi neprosadim, hraju magic, casto su na turnajich a manzelka je mirne alergicka na karetni hry :)

16.8.2010 10:22:35

Sodovka
TtR je od 2 ;)

16.8.2010 10:22:59

komfliktni?
Mno u nas doma je konfliktni i agricola, kdyz vam nekdo rekne nech me to drevo, nebo budes bez vecere, to je pak tezky :)

16.8.2010 10:23:25

Habrik

To mění situaci:-) Zkus ještě mrknout na Théby (max. 4 hráči) - moc se to libí dětem, pěkné herní komponenty, zajímavá myšlenka, dost velká náhoda, ale dá se přežít.

Pak zkus Niagáru - dřevěné loďky a zajímavá myšlenka pohybující se řeky. Max 6 lidí - dost dobrá zábava i pro dospělé, ALE minimálně 3 lidí. Dětem se to hodně líbí.

Yspahan bude možná bavit ženu a tebe, ale pro děti to není.

16.8.2010 10:26:09

to Beholder

no, je, ale pak je takový divný... Pořádný je až od tří:-) Ale máš pravdu:)

16.8.2010 10:26:51

to Habrik ad Sodovka
1) Ticket to Ride je od 2 hráčů! Pro 2-3 hráče je nejlepší Ticket to Ride Švýcarsko.
2) Pokud se sníží potřebný počet postavených budov tak Railroad Tycoon není zas tak dlouhá hra a odsýpá celkem dobře. Spíš bych ale doporučoval novější Railways of the World.
3) To si musí rozmyslet Habrik jak dlouhou hru bude akceptovat, nicméně si spíš musí rozmyslet jestli bude hrát vždy jen ve 2 hráčích nebo do budoucna ve více. Proto jsem hry jen pro 2 nenabízel.
4) Nicméně znovu bych doporučoval TIKAL !!!!

16.8.2010 10:31:42

Diky diky
Diky, nechtel sem tu rozpoutat nakou ohromnou diskusi, ale je lepsi se zeptat nez neco koupit a pak cumet :)

Jeste dokazek k tem Sedlakum z Blat. CEtl sem, ze nejak mirne zlehcuji pravidla, nebo maji pravidla slozita? A jak se prodlouzi hraci doba s tema bazinama, lesama a palivem?

16.8.2010 10:37:51

delka hry
RRT neni tak dlouhy, hodka a pul ve dvou. Tikal bych doporucil jako Kren klidne taky, ale pokud tedy ma zustat u zadavani akci a omezenem poctu kol, tak bych doporucil jeste Age of Empires III

16.8.2010 10:39:44

re ringo,Kren
Agricola je slozita tak akorat, ty age of empires by zenu urcite nebavili, vypada to docela slozite.

Zamerim se ted asi na Sedlaky a Tikal, este nevim v jakym poradi.

Jinak Kerne diky za polepky na celny rodiny, predpokladam, ze ty si ten autor :)

16.8.2010 10:47:18

to Habrik
Jo polepky jsou moje :). Učil jsem se na nich práci ve photoshopu.

Jinak podle mne s Tikalem neuděláš chybu je to dost stará hra ale pořád stálice na herním nebi.

16.8.2010 10:57:16

re
Jeste dokazek k tem Sedlakum z Blat. Cetl sem, ze nejak mirne zlehcuji pravidla, nebo maji pravidla slozita? A jak se prodlouzi hraci doba s tema bazinama, lesama a palivem?

a tohle me nekdo zodpovi prosim?

16.8.2010 10:59:21

kúpa
myslíte si že sa to oplatí kupovať? mám záujem o hru podobného typu a tak sa neviem rozhodnúť čo radšej zobrať. Z recenzie som sa nedočítal či je táto hra o tom že si každý pracuje na svojom plániku a niako nezasahuje do hry iným. Poprípade môžete mi to zrovnať s portorikom? alebo kubou? Zdá sa mi princím týchto hier rovnaký ak sa mýlim opravte ma.

16.8.2010 14:00:55

Vybíráme z Bazaru

Guinness World Records Party Game, Bonaparte
Guinness World Records Party Game, Bonaparte
Akt. cena: 99 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas