Age of Empires III: The Age of Discovery

xxxxxxxxoo hodnoceno 145x (Seznam vlastníků)

Age of Empires III: The Age of Discovery - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Eagle Games
Edge Entertainment
Pro Ludo
Quined White Goblin Games (QWG)
Ubik
Autoři: Glenn Drover
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Ota

Dá se tato hra hrát špatně?

Zdravím, Ježíšek mi tuto hru přinesl pod stromeček a já jsem si včera a dnes zkusil po jedné cvičné "sólo" partii. V první hře jsem hrál za 3 různé strany, ve druhé hře to bylo "jeden na jednoho". Z obou her jsem si odnesl podivný pocit. Jakoby tu hru nebylo možné hrát vyloženě špatně. Zdá se mi, že hra je jakoby příliš "vyvážená" a ať udělá hráč cokoli, nějakou výhodu za to zkrátka dostane. V obou hrách byly všechny strany po závěrečném bodovém hodnocení v rozpětí +/- 5 bodů. Máte podobnou zkušenost, nebo to byla náhoda? Samozřejmě je možné, že jsou mé pocity ovlivněny nedostatečnou znalostí, ale i tak (nebo právě proto) by mě zajímal názor ostatních.
26.12.2009 00:34:27

strategie
Dnes jsme hráli též poprvé a mám podobně rozporuplný pocit. Hra ve dvou - vítěz 170 VB, poražený 130 VB, ale minimálně od konce druhého věku člověk ztrácí přehled o nejvhodnější strategii, resp. jak aktivně reagovat na soupeře. Těch možností jak bodovat, nebo jak škodit je nějak moc :) Hráli jsme si zkrátka každý po svém na max. počet bodů, pouze syn ke konci celkem úspěšně zaválčil a trochu mi oslabil kolonie.
Jinak ale platí jasné pravidlo - více peněz = více exkluzivních budov = cesta k vtězství (si myslím). Na ovládání kolonií až tak nezáleží, stačí když soupeř nemá moc velkou šestibodovou převahu.

26.12.2009 01:33:02

Strategií je více
Ve dvou se podle mých zkušeností strategie buduje poměrně dobře, ve více se budete muset hodně přizpůsobovat (viz boj o některé budovy). Silných strategií existuje hodně: řekl bych, že právě nejsilnější je založená na ovládání kolonií, kdy je důležitý klášter posílající každé kolo misionáře zadarmo. Budovy Ti většinou slouží jako fuel pro strategii. Peněz většinou stačí jen tolik, abys koupil budovy, které potřebuješ. Já mám osobně rád strategii spočívající v objevování za pomoci kapitánů a vojáků

26.12.2009 17:00:28

???
nejak moc nehcapu o co jde - jakoukoliv hru ,muzete hrat v podstate s pocitem ze ji hrajete dobre a pritom ma na konci nekdo vice bodu. Cim to asi bude, ze? Hra je velmi vyvazena, ja to povazuji za jasne pozitivum. To ze po par hrach samozrejme nenajdete breakove pozice, z kterych vyfouknte souperovu moznost zvitezit, to je docela jasne a nechapu tedy ten udiv - jeden jedna partie a druhy par solo partii (coz si moc dobre neumim predstavit, protoze faze rozmisovani kolonistu je take dost i o psychologii, kam ktery hrac umisti kolonistu a co mi vyfoukne drive a jestli mi vfoukne na co mame policeno oba a podobne. V solo partii tohle odpada a logicky hrac podvedome vymetava cesticku naslednemu hraci a prenechava mu jiste pozice, ktere ma hrac pro toho druheho naplanovane, ze zahraje.

Cest k vitezstvi je mnoho - ano, jedna je pres penize a snahu po druhem bodovani stavet alespon dve budovy za tah. V dbvou hracich je tato strategie docela snadna. Pokud ovsem zanedbate bj o kolonie, tak ma vyhrano souper ktry tohle nezanedbava a aktivne objevuje. Pokud mater odvahu, spestrite si hru i valcenim.

26.12.2009 19:08:51

ano
Ringo to vyjádřil poměrně trefně. Nemám zatím sice tolik nahráno (cca 15 her), ale zatím nemám jasnou vítěznou strategii, která by vedla ve většině případů k úspěchu. A to si myslím, že je velké plus (oproti třeba Le Havru, kde jsem začal po třetí hře hrát na půjčky, lodní společnost a doly a železárny a ve většině případů vyhrávám). V AOE jde o to rozhodnout se pro nějakou strategii (plácat všechno dohromady zas tak moc dobře nefunguje) a té se snažit držet, ale zase se umět rychle přizpůsobit tomu, jak hrají soupeři. Mě osobně se tahle hra moc líbí, určitě ji přijdeš taky na chuť :-)

26.12.2009 21:27:44

"moc nechápu o co jde"
co je na tom špatnýho napsat dojem z první odehrané hry ? Proto tam přeci človběk napíše "mám odehranou jednu hru" a není v tom žádné divení, prostě dojem. Ten je po první hře nějakej a samozřejmě že po zahrání více her a třeba i ve více lidech bude zase jinej...

27.12.2009 02:05:51

panzer
no divim se tomu, ze po prvni hre muze byt dojem, ze at udelas cokoliv, delas to dobre a zrejme vyhrajes, nebo tebou jasne dane pravidlo, ktere podle me teda neni jasne ani nahodou:-)

27.12.2009 09:24:34

dojem
No prostě z toho mám dojem že bez budov si neškrtnu a na budovy je třeba peníze. Samozřejmě objevovat určitě ano, už jenom kvůli VB za objev a získané dolary, ale nenašel jsem přílišný důvod rvát do kolonií tuny kolonistů přes zásobník, když mi stačí pro 2 body všude jeden (teda při hře ve dvou), rozdíl 4 body za kolonii mi nepřijde tak rozhodující.
A k tématu tohoto vlákna - na sólo hře není vůbec nic neobvyklého, dělám to taky u nových her pro naučení základních principů. Prostě se člověk přepíná a zkouší uvažovat za každého trochu jinak...

27.12.2009 10:50:48

panzer
zacnu od konce - solo hra pro nauceni pravidel ok, ale jak muzes dle solo hry kde si predpripravujes cesticky k dalsim planum za dalsi hrace vyvozovat nejaky dojem, obzvlaste jde-li o system, kde se haci pretahuji o nejake akce?

Dalsi vec - pokud ti 4 body rozdilu pripadaji malo - sorry, chce to vice her, abys pochopil, ze ty budovy maji velmi uzkou navaznost na kolonie a spousta tech nejklicovejsich ti je bez prevahy kolonistu v novem svete k nicemu. Hrac ktery udela vetsinu v koloniich oproti tobe a jeste ziska budovu pro ohodnoceni nejvetsiho poctu kolonistu a zaroven nejvice vojaku v koloniich te have preskoci treba o 40 bodu.

27.12.2009 12:41:22

.....
ja len že sú 3 hodnotiace kolá a rozdiel 4 je hneď 12 a to hovorím o jednej kolónii.
hrali sme túto hru už hádam do 30 a viac partií a musím povedať že že tam nie je vyslovená cesta k víťazstvu ktorá ti zabezpečí výhru. už sa vyhralo zameraním na kolonie, na tovar, na budovy nehovorím o objavoch ale vždy muselo byť niečo k tomu.
osobne si myslím že veľmi rozhodujú o výsledky budovy tretieho veku. ak sa niekomu podarí získať budovu ktorú potrebuje má veľkú šancu na výhru. no ale tam prichádza faktor kúpim mu tú budovu radšej ja. v posledných dvoch kolách sa rozhodne no neznamená to že dovtedy si nič nerobil a vyhráš.ja len toľko. a v 5 hráčoch juj nádhera plný stôl postavičiek dobrá atmosféra. fajn hra. a na kolóniach teraz kamarát urobil okolo 70 bodov. no ale nevyhral.
a jedna otázka koľko bodov má u vás víťaz. teda cca.

27.12.2009 13:52:42

klato, Ringo
uznávám. Teď po několika hrách beru zpět, obsazení kolonií JE DŮLEŽITÉ :) V podstatě si člověk chystá cestu pro nákup klíčové budovy ve třetím věku, resp. vyfouknutí klíčové budovy soupeře (byť mi tato nemusí být k ničemu). Ještě jsme hráli v první hře dost zásadní chybu - obchodní zboží mohl jeden hráč nakupovat v jednom kole vícekrát - to se to pak dělali "obchodní komba" :)
Jinak dobrá hra, jenom bych se rád s jednou hrou stlačil pod hodinu (někdo tady psal i 40 min). A nemůžu si pomoct, strašně mi AoE připomíná Portorico.

27.12.2009 16:07:33

panzer
ja mel Puerto Rico sveho casu hodne rad, ale chybelo mi tam to, co dela kolonizacni hru kolonizacni hrou. PRse omezilo na suchy sber bodu, u AoE 3 jsem konecne nabyl pocitu, zekonecne kolonizuji, dobyvam atd atd. Ano, AoE 3 je mixem Puerto Rica s Caylusem a bere si z nich to nejlepsi. Po koupi AoE 3 jsem prodal jak PR, tak Caylus, Aoe 3 mi je plne vynahrazuje a jeste jim dava pridanou hodnotu. Netajim se tim, ze AoE 3 je pro me jednou z nej her.

27.12.2009 21:14:55

Ringo
Jj, AOE3 je super, ale asi bych kvůli němu neprodal ani Puerto Rico (mám asi 5-6 let), ani caylus. Přece jenom 3 partie Portorica do 6sti do rána, to už asi nezažiju

28.12.2009 00:53:48

AoE III
pre mňa je táto hra určite v top 3 mojich hier...čo sa hernej stratégie týka, tak som odohral vyše 20 partií a určte som neprišiel ešte na nejakú univerzálne, lebo to dosť záleží od počtu hráčov a ich stratégie...taktiež si tvrdím, že hra je hrateľná a veľmi zábavná v dvoch, troch, štyroch a piatich hráčoch...hral som všetky tieto kombinácie a veľmi dobre som sa bavil...čím viac hráčov, tým viac sa pri bodovaní ukáže, kto zvolil dobrú a kto zlú stratégiu, resp. kto sa danej stratégie držal...napr. my hrávame stále partia ľudí..všetci to teda hrali viac ako 20x a vieme to celkom dobre hrať, najviac krát som síce vyhral ja, ale posledné dve hry som hral "moju" stratégiu a prehral som obe hry, pričom počet bodov radšej nepíšem, lebo by som sa hanbil...takže stratégia sa stále prispôsobuje súperom, poradím na začiatku, budovám ktoré prídu a pod. ináč je to fakt skvelá hra a ja ju milujem :-)

21.6.2010 15:31:39

názor
počas xyz hier sme zistili že je dobré kúpiť budovy s vojakom + farár neskutočne silná kombinácia.

21.6.2010 23:22:31

Vybíráme z Bazaru

Bílý hrad - nový, včetně proma
Bílý hrad - nový, včetně proma
Akt. cena: 760 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas