Age of Empires III: The Age of Discovery

xxxxxxxxoo hodnoceno 145x (Seznam vlastníků)

Age of Empires III: The Age of Discovery - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Eagle Games
Edge Entertainment
Pro Ludo
Quined White Goblin Games (QWG)
Ubik
Autoři: Glenn Drover
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

ako to hráte?

zaujíma ma jedna vec. teraz som si v sekcii obrázky všimol, že exkluzívne budovy a obchodné suroviny sú položené priamo v poliach (štvorčekoch) daných sekcií. to v praxi znamená, že hráči neukladajú svojich kolonistov po poradí - zľava do prava - ale priamo na surovinu alebo budovu, ktorú si pri vyhodnotení následne vezmú. ak som správne porozumel pravidlá, tak je to nesprávne. suroviny aj budovy by sa mali umiestniť vedľa týchto polí. každopádne ma zaujíma, ako to hrávate vy. my to hráme tak, že tie suroviny a budovy umiestnime vedľa tých boxov a aj keď si dám napr. do exkluzívnych budov svojho kolonistu ako prvého, nikto nevie akú budovu si vezmem. tak isto pri surovinách. iba raz sme hrali tým druhým spôsobom a podľa mňa to nebolo ono. takže? :-)
26.8.2011 08:16:05

ten obrázok
je od NikitaChruscov :-) aby ste si vedeli pozrieť čo myslím :-)

26.8.2011 08:17:29

Hrajeme dle pravidel
jinak to ani hrat nelze. Takze ty umistujes kolonistu do policka akce (obhcodni zbozi, Nakup Budov a pod.). Pri vyhodnocovani si hraci vyberou, co si vezmou nebo co si koupi za budovu. Nikdy se to neurcuje behem faze rozmistovani kolonistu do policeka akci. Akce lze planovat tak, ze si na budovu treba predchozimi akcemi teprve vlastne vydelas nez dojde k vyhodnocovani nakupu budov. Pritom se ti to ale nemusi podarit.


Kdybys mel dle sve uvahy dle toho obrazku takto blokovat volne budovy uz pri umistovani kolonistu, doslo by k spouste nesmyslum, ze bys treba blokoval budovu, kterou si pak nemuzes koupit a jak by k tomu prisel spoluhac, ktery na ni penize ma, ale nemohl si ji ve fazi rozmistovani vybrat, protoze jsi mu ji bloknul, aniz by sis ji mohl koupit.

Takze jednoduse - hravate to spravne, obrazek na kterem jsi to videl byl asi nejaky fail a nebo to tam proste jen tak nekdo naskladal a fotnul, aby to vypadalo hezky:-)

26.8.2011 08:23:26

monkeyml
tak koukam na ten obrazek a on to tam ma evidentne naskladano ne proto, aby sis to vybral pri umisteni kolonisty, ale proste jen vyuzil to misto tam k umisteni zetonu na hraci plose. My treba budovy rozkladame do leveho horniho rohu a suroviny nedavame na policka, ale slozime je do ctverce vedle lajny obchodni zbozi. Proste jde jen o uskladneni tech zetonu na hraci plose. Kazdy ma jiny system.

26.8.2011 08:29:43

to ringo
ja som si bol takmer na 100% istý, že to hrávame dobre, ale už som aj na BGG v jednej video recenzii videl tento druhý spôsob hrania. pri tom "druhom" spôsobe ukladáš kolonistov už priamo na budovu alebo tovar, ktorý chceš, takže tam nedodržuješ to poradie zľava do prava, t.z. si kúpiš budovu, ktorú chceš resp. vezmeš tovar aký chceš. ale tak ako som písal. my tak nehrávame a raz sme to skúsili a nebolo to ono :-)

26.8.2011 08:35:40

monkeyml
jsi si jisty ze to tak nekdo hrava, ze nejde jen o uskladneni herniho materialu? Nejak si neumim predstavit, ze by to takhle vubec prakticky slo hrat. Budov muze byt vice nez hracu. Jakym systemem je pak rozkladas na policka herni akce? Podle me to ta kopravdu nikdo nehraje a jde proste jen o zalezitost ulozeni hernich komponent, nic vice.

26.8.2011 08:41:45

to ringo
veď v pohode :-) preto som sa pýtal lebo mi to nebolo jasné či niekto hrá aj inak a hrať sa to tak v pohode dá. dáš 4 suroviny - do každého poľa jednu, tak isto dáš 5 budov - do každého poľa jednu a potom už len položíš svojho kolonistu na tovar alebo budovu ktorú chceš. jednoduché. neviem čomu presne nerozumieš :-) ale vravím, je to divné to hrať takto a navyše mimo pravidiel. každopádne v našej hernej skupine až tak nebazírujeme na pravidlá a veľa hier má nejaký home- rule. tuná je však oveľa lepšie hrať v rámci pravidiel :-)

26.8.2011 08:58:13 | Upraveno autorem (porovnej)

monkeyml
no, nerozumim, me jde spise o to, ze to nemuze fungovat v celkovem kontextu hry.

26.8.2011 10:00:55

:-)
a čo je celkový kontext hry teda? :-) ja ti vravím, že to v pohode funguje, len je to divné. vieš akú budovu/surovinu si súper vezme a tým to stráca trošku na napätí a trošku sa hra urýchli. myslím, že to bol aj vtedy dôvod, prečo sme vlastne tento variant vyskúšali. odvtedy sme mali stále dostatok času :-)

PS: každopádne to je jedno. vyzerá to fakt, že NikitaChruscov to tak nehráva, ale šlo iba o spôsob uloženia tých budov a panákov ako si písal :-)

26.8.2011 10:17:53 | Upraveno autorem (porovnej)

monkeyml
divne je to ze dvou duvodu, ktere jsem psal nize:

1) V momente, kdy pokladas kolonistu na pole stavba budov jeste nemusi byt zrejme, ze si budovu koupis, ze na ni mas. Muzes taktizovat a doufat, ze ziskas nejake financni bonusy treba poslanim obchodnika do kolonie a tim na budovu vydelavas v prubehu kola.

2) z toho navazuje dalsi vec - blokujes budovu souperi, coz je naprosty nesmysl. Pokud jsi prvni, tak mu dopredu davas vlastne vedet, co jdes koupit a on treba dalsi budovu nepotrebuje, tak se na staveni vykasle. Chybi zde moment prekvapeni ,co si kdo vezme, zda vezme budovu kterou jsem chtel postavit ja a pod. Navic vznika neferovy paradox v pripade, ze se ti na budpovu v prubehu kola nepodari nasetrit a ty si ji nemuzes koupit, pritom by si ji mohl koupit souper, ktery ji treba takychtel a penize na ni ma.

To je ten kontext. Ty bys tim fakticky naboural herni mechanismus.

26.8.2011 10:32:41 | Upraveno autorem (porovnej)

to ringo
to sme vtedy riešili veľmi jednoducho. hráč musel deklarovať, že na danú budovu má a úprimne, taká situácia sa stala iba raz za celú hru a aj tak hráč už mal položeného obchodníka v zásobe kolonistov. a blokovanie polí exkluzívnych budov, aby si ich nekúpil iný hráč je veľmi zriedkavé. aspoň u nás čo to hrávame. načo plytvať panákmi?

26.8.2011 11:05:19

monkeyml
deklaroval, zena budovu ma? A jak jste resili, ze se na ni chystal nasetrit behem akci, nez dojde ke stavbe samotne?

26.8.2011 11:15:09

to ringo
a či ja ti už viem? :-D pravdepodobne sme takú situáciu riešiť nemuseli :-) šťucháš sa v tom ako inšpektor katáni! vravím že to hráme podľa pravidiel stále. ale k tvojej otázke - je to až také ťažké deklarovať? ak nemáš dosť peňazí na budovu tak si príjem vieš zabezpečiť iba dvoma vecami - obchodník do nového sveta a iniciatíva. už len ten obchodník ak ho hráč má na ruke je celkom jasné deklarovanie toho, že budovu môže kúpiť. ak sa dobré pamätám, tak sme si dali pravidlo, že nemôžeme bezdôvodne blokovať budovy. nám to fungovalo. tebe by to asi nefungovalo :-D

26.8.2011 12:19:25

monkeyml
ja se v tom ani tak nestaram, spise jsem tim padem nepochopil, co jsi myslel timhle vlaknem, spise mi prijde, ze se nechces zeptat, jak to kdo hraje, jako spise vnutit myslenku, ze to jde hrat tak jak ty tvrdis, mimo pravidla. Byt to hrajete sice dle pravidel, tak mas potrebu zduraznovat, ze to jde i jinak a kdyz se ti to snazim vyvratit, ta kse v tom moc staram. dobre. Ja se drzim toho, co jsem napsal uplne poprve, hraji dle pravidel.

26.8.2011 14:26:50

to ringo
no vidíš...mal si napísať fakt iba "hraji dle pravidel" v tvojom prvom príspevku a nie ešte dlhý popis toho, že to "jinak to ani hrat nelze" a bolo by :-P nemusel som sa trápiť vysvetľovaním úplnej blbosti niekoľko príspevkov nižšie :-)

30.8.2011 08:46:28

to monkeyml
jenom pro upresneni,ten obrazek od NikitaChruscov byl odfocen pri jedne z nasich her a muzu potvrdit,ze zbozi i budovy si samozrejme hraci vybiraji az po umisteni kolonisty,jde tedy jenom o poradi vyberu. Je to jenom opravdu o tom, jakym zpusobem a kam si hraci jednotlive zetony rozlozi. My jsme si je proste zvykli davat takto.

30.8.2011 16:48:09

to apothegod
jj. všetko jasné :-)

30.8.2011 17:19:26

monkeyml
proc ses mi snazil vysvetlovat, ze to jde hrat i jinak nez dle pravidel opravdu nechapu:-)

30.8.2011 18:28:13

Vybíráme z Bazaru

Paris
Paris
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas