Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla - pomoc

Tak jsem si vytiskl vytisknutelný ASL tady někde publikovaný (myslím) sydem a vrtá mi hlavou jedna věc - když je ve scénáři, že KAMKOLIV do budovy F5 umístím x čudlíků, přičemž budova F5 zabírá více políček než jen políčko F5, znamená to, že čudlíky můžu umístit na všechny políčka, kam zasahuje budova "začínající" na políčku F5? (snad to pochopíte :))
29.3.2011 18:20:48

Ecan
ano, můžeš. A říká se žetonky a ne čudlíky :)

29.3.2011 22:10:20

sydo
správně to říká!!! Nepleť ho... zahráli jste si pěkně? Já nakonec nepřišel, neb jsem hrál venku fotbal. :)

29.3.2011 22:19:45

Elenistar
pote co jsem syda rozprasil a zasekali se mu kulomety a rozbili Bazooky tak provedl takticky ustup a sel domu neb by nestihl dorazit v rozumnou dobu :) (preklad mel jsem kliku na kostky takovou ze jsem si ji vybral na pristich pet her)

29.3.2011 23:56:28

čudlíky!!!
mne to slovo vcera tak vytocilo, ze jsem sel spalit par gumaku od FFG...

jak hrac ASL muze pouzit takove slovo? to je stejne jako...jako...no nic neni tak hrozneho...

30.3.2011 08:38:41

vocásek
Já tedy nevím, ale já na čudlikách nevidím nic špatného. Takže mi na moje čudliky, čudliky nešahej. :D

někdy si to s váma taky musím zahrát :)

30.3.2011 09:10:02

čudlíky :)
Ale vždyť je to takový roztomilý ^^ (no, pravda že k přestřelkám nácků s příslušníky rudé armády se roztomilost moc nevztahuje, ale což :D).

30.3.2011 09:21:34

ecan
že jo? Já to těm čudlikářům pořád říkám. Ale oni ne. To je pořád atmosféra tam, atmosféra sem... Vždyt by s tím šlo hrát pexeso.

30.3.2011 09:27:27

Elenistar
Hele, radši zdrhej, za tohle tě asi zlynčujou :).

30.3.2011 09:30:19

Elenistar
já tě znám
já tě najdu
já z tebe udělám čudlíka
;-)

30.3.2011 12:18:25

Falco
opravdu házel ultimátně :) ale musíme hrát častěji, jelikož dokud se to nenaučíme pořádně, bude to o kostkách. Už jsem doma plánoval jiné počáteční rozestavení :)

30.3.2011 18:37:23

sydo
je to tak, je pravda ze par vetsi jsme odflakli kvuli tomu abychom hru lehce urychlili (treba pocatecni rozestaveni prave) ale verim ze trochu zkuseni ASLista by mi naklepal sunky, kostky nekostky

navic si nemyslim ze bych mel tolik vyhrano, protoze v zasade by ti stacilo trochu to ukempit, mno demoralizace teamu byla slusna :)

30.3.2011 18:48:34

Další dotaz
Co je na druhé straně ČUDLÍKŮ :P "Prep fire" a "Pinn"? Popř. jestli jsou prázdné. Lepím k sobě přední a zadní strany a s timhle si nevim rady.

30.3.2011 22:12:37

Ecan
Na zadní straně Prep fire by teoreticky mohlo být Final Fire a na Pinn třeba DM, páč by se to vzájemně asi netlouklo, ale počkej si radši na někoho zodpovědnějšího :D

30.3.2011 23:17:49

Sjone
No, na druhé straně Final Fire mám First Fire, což tam má být určitě a na druhé straně DM nemám nic :). Já jenom, aby na druhé straně těch čudlíků na které jsem se ptal nebylo něco podstatného.

31.3.2011 09:57:36

Ecan
já už mám ASL zabaleno na zítra a nechce se mi to lovit z hlubin tašky, ale na druhé straně DM bývá SHOCK (pouze pro vozidla), případně nějaké ukazatele málokdy použité. Na druhé straně PIN myslím je TI (temporarily immobilized). Final fire má na druhé straně First Fire.

A co vlastně lepíš? Takový ten vytisknutelný scénář pro naučení co byl na BGG?

31.3.2011 22:32:00

sydo
beru vetsi pinzetku :) vypada ze se presne hodi na asl

31.3.2011 23:33:35

sydo
Dobrý, dík :).

Jojo, přesně ten,

1.4.2011 07:01:08

sydo
dotaz předpokládám hlavně na tebe. Máš nějaký učební tip na to jak na pravidla? čteš to prostě všecko sakumpikum, nebo jsou nějaké inteligentní postupy? Třeba scénáře jenom s pěchotou (mluvím o full ASL, ne SK), takže stačí přečíst Pěchotu+terény (čili A a B) a pak postupně přidávat? Případně máš tip na začátečnický full ASL scénář (pouze s použitím BV) ideálně pouze s pěchotou, ať se úplně neodvaříme na začátek.

1.5.2011 12:33:49

Pravidla
Nechci aby jste to brali špatně, myslím to co nejlépe ale pro všechny.. Když v ASL nebudete vědět s nějakým pravidlem rady, založte novou diskusi s názvem a číslem pravidla. :) Bude to pak naprostá hračka najít to co potřebuje nový hráč...

To jsem nepsal na reakci Ecana.. ani Kandelabra.. spíš aby to vešlo do veřejnosti a neudělali jsme tu guláš jako v Arkhma horroru.. :) Nejsme přece plasťáci! :D

Btw : To Ecan : Prosím tě, neříkej čudlíci.. to tu říká jen Elenistar a toho zmátíme jen co ho uvidíme! :D Ale jinak vítej mezi námi! Jsem fakt rád, že se to tu rozmáhá.. :D

1.5.2011 13:03:47

To Sydo
Hele, zítra je nějaké hraní ASL? Já jen , že o ničem krom večerního hraní nevím.. :) Pořád přemýšlím kudy polezeme na té mapě.. :)

Mrkněte : http://boardgamegeek.com/image/166631/advanced-squad-leader?size=original

1.5.2011 13:04:29 | Upraveno autorem (porovnej)

kandelabr
Jako začátečnický scénář doporučuji buď The Guards Counterattack nebo Gavin Take, ale na ten jsou potřeba žetony američanů a nevím, jestli jsou ty samé žetony ve Starter Kitu, na to koukněte. Oba jsou scénáře pouze s pěchotou, takže se na tom pěkně potrénují základy (scénáře ke stažení zde pod složkou Classic ASL scenarios http://www.multimanpublishing.com/Support/ASLASLSK/tabid/64/Default.aspx). Případně i první scénář z BV - Fighting withdrawal, který je také jen pěchotní + oheň a vítr, ale to není nijak těžké pravidlo. Já postupuji pomalu - nejprve pěchotní scénář, pak přidávat guns, dělostřelectvo a na příště už se chystám přidat nějaký scénář s vozidly. V RB ta pravidla vypadají hrozně, ale spousta z nich je ve skutečnosti jednoduše uplatnitelná v praxi. Třeba Concealment - ve skutečnosti je jednoduchý díky concealment tabulce, ale jeho vliv na hru je zásadní, jedna z velkých změn oproti SK.

Až budete číst kapitolu A, vynechejte věci, které se týkají vozidel atd. případněš obskurní situace. Ty si přečtěte až pokud skutečně nastanou, to samé platí pro terén. A až budete hrát s Rusy, neřeště prvních pár her Human Wave :)

Jenda: zítra nic není, jen večer, to o zítřku už je z dřívějška, koukni na datum :)

1.5.2011 15:22:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Tabulka
Málem bych zapomněl na důležitou věc - bez této tabulky ani ránu! Stručný přehled fází a akcí v nich a také na jaké hody si v každé fázi dát pozor:

http://www.boardgamegeek.com/filepage/43693/asl-phases-quick-reference

1.5.2011 15:48:55

sydo
díky za tipy, na guards counterattack jsem koukal, asi vyzkoušíme. A ta tabulka je dobrá, určitě budem využívat. díky.

jinak tedy pravidla louskám před spaním a příjdou mi mnohem víc přehledná než ta pro SK1. Hlavně teda pořád něco hledám v indexu pojmů, který je (na rozdíl od SK kde toho milion chybí) skvěle udělaný.

2.5.2011 09:35:18

kandelabr
jo jo, index, nejlepsi pritel ASLare :)

2.5.2011 09:48:22

Kapitola K
Doporucuju zpetne precist kapitolu K po zahrani nekolika scenaru, cloveka upozorni na veci, ktere se v te zaplave zkratek snadno ztrati a leccos se vyjasni.

6.5.2011 11:52:29

Vybíráme z Bazaru

Descent: Eliza Farrow - EN karty
Descent: Eliza Farrow - EN karty
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas