Advanced Squad Leader

xxxxxxxxxx hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Advanced Squad Leader - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Don Greenwood
Rok vydání: 1985
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Moduly a Action Packy

Kandelabr
ha, super! :)
mohl bys prosím, kdybys měl chvíli napsat k ASL jak fungují ty jednotlivé moduly, jestli je v tom teda nějaký systém? Jestli je třeba lepší postupovat nějak chronologicky nebo je to fuk (předpokládám, že mraky jsou toho OOP).
------

Přidrzle jsem c&p kandelabruv dotaz a sám bych se k němu připojil. Včera v noci jsem ještě koukal na ty moduly, o kterých jsi mluvil, a je to chaos pekelný. Historické moduly a základní moduly jsou jasné. Nicméně ty action packy jsou takové zvláštní. Jedny jsou očíslované, takže by se daly teoreticky pořizovat chronologicky (je to nutné?), ale jsou tam i další bez čísel. Pak tam byly nějaké bonus packy s winter offensive a ty už šli tak nějak úplně mimo. Navíc u nich ani není uvedeno, které z těch základních modulů je k ním třeba.
21.4.2011 09:29:24

Sjone
Action packy vzdy obsahuji tak tri mapy a scenare, ktere vetsinou ty mapy vyuzivaji, ale nekdy jsou treba i jine. Ale v AP nejsou jednotky, takze treba AP 3 jsem poridil jen kvuli mapam, jelikoz vsechny scenare vyuzivaji Italy, kteri jsou OOP :) Problem je, ze nektere ty mapy z AP jsou pak potreba k hrani nekterych modulu, treba prave v AP3 je mapa, ktera je pouzivana celkem hojne. Takze je to dost zmatene :) na BGG lze najit seznamy map, ve kterem packu ci modulu je ktera a take jake jsou podminky jednotlivych modulu. Pripadne aslscenarioarchive.com obsahuje seznam scenaru, map, ktere vyzduji a kde je najit.

Podrobneji odpovim az se dostanu domu.

21.4.2011 14:23:52 | Upraveno autorem (porovnej)

odpovědi
A jsou tu odpovědi na můj zvídavý dotazník :)

S moduly je to dost složité (jako u všeho co souvisí s ASL). AH je všechny vydal a jelikož jsou OOP, MMP je vydává znovu, s bonusy a některé jsou i spojené dohromady, podle mě se tedy nevyplatí staré moduly kupovat (s výjimkou Yanks), jelikož ty zásadní brzy vyjdou a cena na eBay bývá nehorázná. Přehled těch důležitých:

Beyond Valor - zásadní, dostupný od MMP
Yanks (amíci) - podle mě druhý nejdůležitější modul, jelikož pokud neválčíte na východní frontě, je velká šance, že amíci budou jednou ze stran. Je OOP a reprint určitě několik let nebude, doporučuji sehnat co nejdříve.
For King and Country (britové) - reprint překročil P500, bude tedy brzy, opět doporučuji pořídit.
Doomed Battalions - menší spojenecké národy, prý velmi zábavné scénáře z počátku války, kdy bylo jen málo protitankových prostředků. Dostupný od MMP, obsahuje i dřívější modul The Last Hurrah
Hakka Palle (finové) - chystá se
Rising Sun (pacifik) - spojení modulů Code of Bushido (japonci) a Gung Ho! (čína), obsahuje také USMC a kampaň, chystá se snad na příští rok

To byly tedy moduly, které jsou dostupné/brzy budou nebo v případě Yanks jsou důležité.

Pak jsou další moduly, které lze najít na BGG - Hollow Legions (Italové), Croix de Guerre (Francouzi), Armies of Oblivion (menší národy Osy), West of Alamein (Afrika) možná ještě na nějaké jsem zapomněl.

Samostatnou kapitolou jsou historické moduly, které doporučuji nakoupit, jelikož MMP tvrdí, že je nebude reprintovat.

Valor of the Guards - Stalingradské nádraží a přístav, jediný v současnosti dostupný modul, vyžaduje pouze BV.
Red Barricades - stalingradské továrny, OOP, vyžaduje BV.
A Bridge Too Far - Boj o Arnhemský most během operace Market Garden, téměř nesehnatelný, známý díky černým SS žetonům, vyžaduje BV, For King and Country a snad i Yanks (některé moduly mají napsáno, že Yanks vyžadují, ale nemusí to být pravda - dřívě totiž Yanks obsahovali kapitolu E, která je nyní součástí 2. edice pravidel, Yanks tedy vyžadují jen ty moduly, kde amíci bojují.
Pegasus Bridge - Normandie, boj o most, vyžaduje BV, Yanks, FKaC. Dá se sehnat za slušnou cenu, před rokem byl ve výprodeji za 5 dolarů (ano, opět jsme přišli pozdě)
Kampfgruppe Peiper I a II - Ardeny, požadavky z hlavy nevím, ale je toho dost.

A jak je to se závislostí modulů? Hodně to záleží na mapách. koupíte třeba Yanks, ale některé scénáře nezahrajete, jelikož příslušné mapy jsou v FKaC. Nebo já teď koupil Doomed Battalions, ale některé scénáře vyžadují mapy z Action Packů (kde občas zpětně vyjdou staré špatně sehnatelné mapy - např. AP3 obsahuje hojně používanou mapu 24). Action Packy jsou v podstatě balení nových scénářů a map, které se vyplatí koupit už kvůli těm mapám. MMP sice vydalo balení všech map, ale je předražené a jelikož mapy budou postupně vycházet, je i zbytečné mít za tu cenu nějaké duplicitně. Snad dodrží slib, že je pak začnou prodávat i samostatně.

Já si teď pořídil Action packy 3, 4, 5 a 7 (všechny dostupné), ale třeba pack 3 jen kvůli mapám, jelikož všechny scénáře v něm vyžadují Italy (Hollow Legions) a ty já nemám. Ale jak říkám, u ASL platí "kup teď a později nebudeš litovat". Navíc mě ta hra neskutečně chytla a teď se snad bude dařit hrát pravidleně, takže investice nelituji. AP 1 a 2 jsou OOP a AP 6 není nutný kvůli mapám - obsahuje tři speciální oboustranné mapy se speciálním číslováním a formátem takže je nebudou vyžadovat další moduly (a navíc je k tomu AP potřeba snad celý ASL). Ještě je samozřejmě celá řada ASL produktů, ale tohle by snad mělo pokrýt moduly a Action Packy :)

EDIT: ted jsem jeste koukal, ze se kandelabr ptal, jak s moduly postupovat. Krome obligatniho BV bych poridil Yanks (než na eBay ještě více zdraží) a Doomed Battalions (dokud jsou dostupné). Zbytek už se spíš řídí tím, co vyjde/bude za dobrou cenu na eBay. A doporučuji i Valor of the Guards, ty historické moduly vypadají hezky a kvůli tomu jsem si ASL vlastně pořídil, abych mohl dát ten epic Stalingrad.

21.4.2011 20:39:14 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
Fíha, díky za vyčerpávající vysvětlení!!!

21.4.2011 21:37:42

...
sydo by mohl být děkanem wargamerské vysoké :D už vidím ty předměty a zkoušky :D

21.4.2011 22:49:38

KungPao
Kdo neda zapocet z LOS nemuze postoupit ke zkousce z Rout Phase! Bakalar KungPao do pristi prednasky zpracuje referat na tema "ZOC vs. LOC"! :D

22.4.2011 07:11:32

zkoušky
No už je to tak, že i já se za chvíli začnu připravovat na maturitu :). SK1 na cestě. Uvidíme, jestli z toho nakonec taky nebude doktorát :).

22.4.2011 08:12:08

zkoušky
Vážně přemýšlím, jakou náročnost by předmět měl... Vzpomenu-li si na poslední hru... "Ten žlutý flek je oblilí?", "Ano, ale co se na scénáři píše, že je za měsíc?", "June", "Kouknu do tabulek... Obilí roste, máš +1, když jsi cílem střelby"

Ta hra myslí na všechno. Není žádná situace, pro kterou by nebyla tabulka nebo alespoň nějaké menší pravidlo.

22.4.2011 09:32:57

sydo
díky moc za vysvětlení. Čili jestli jsem to pochopil správně, nezbývá než koupit všechno :)

22.4.2011 11:33:22

kandelabr
Naprosto spravne :D

22.4.2011 12:09:10

kandelabr
Ještě máš čas, rozmysli si to dobře. Já jsem to už zkusil a jsem jejich. Není cesty zpět!!!

22.4.2011 12:10:23

muhehe
Sjonemu jsme nedali sanci - hrej si, tu mas Amika! A uz s Jendou jeli D-Day. Ted uz nam neutece, ani kdyby nahodou chtel :) Kandelabr uz byl ztracen davno, kdyz zahledl pravidla, pro jistotu jsme to pojistili pokusitelem Eyronem, jehoz jsme mazane vybavili Starter Kitem :D

22.4.2011 12:36:37

sydo
že ty seš většinový vlastník MMP? No, až ti dojdou všechny ty actionpacky, tak skoro budeš :) Já se budu snažit postupvat s nákupy rozumě. Nejenom, že na to nemám :) ale hlavně by mě pak mrzelo, kdybych se k tomu nedostal z časových důvodů.
Tolik tedy teorie.

No ale všichni víme, že kecám, koupím to zas všechno, dřív nebo později, co si budem nalhávat.

(a to s Eyron byl teda majstrštyk, well played, well played indeed).

22.4.2011 12:46:15

third party products
ježišmarjá, ono je toho ještě mnohem víc! :)
koukám, že existují ještě tzv. Third party products, čili jiné firmy než MMP, které vydávají svoje action packy, scénáře, atd. kompatibilní s origo ASL.
např.

http://www.criticalhit.com
http://heatofbattlegames.com

a pak jsem našel ještě jakýsi e-zine (netuším zda ještě fachá nebo ne, ale všechna čísla jsou stánutelná zdarma)
http://www.vftt.co.uk

tohle je nekonečná záležitost :)

sydo, nemáš nějaké refernce ohledně těch 3rd party produktů? stojí to za to? nebo jsou to nějaké béčka?

24.4.2011 12:03:14

kandelabr
Co jsem tak kooukal, tak je to záležitost spíše pro hardcore hráče, kteří nehrají nic jiného. Obzvlášť Critical Hit prý dělají scénáře šité horkou jehlou a nevyrovnané, jejich zákaznický servis je prý také děs, takže bych se držel MMP.

24.4.2011 12:31:25

sydo
zaplaťpámbů, to jsem přesně potřeboval slyšet :) uf.

24.4.2011 12:34:21

VFTT
Jinak ten magazín View From the Trenches doporučuju, pěkné čtení.

24.4.2011 12:43:28

Mapy
Mapy z bundle packu už jsou prodávány samostatně! Sice po pěti dolarech, ale lepší, než shánět staré vzprodané action packy či moduly. Dokonce jsou tam i mapy z Red Barricades.

http://www.multimanpublishing.com/Products/tabid/58/CategoryID/30/Default.aspx

Kdo najde rozdíl mezi mapami 26-31 má bod :D

21.5.2011 07:36:33 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
asi hlavně otázka pro tebe: ten reprint pacifiku, nevíš o tom něco? má smysl pídit se po code of bushido a gung ho (kdyby se třeba podařilo sehnat za slušnou cenu) nebo bude lepší počkat na ten reprint? jsou v těch reprintech nějaké opravy, věci navíc atd? nevíš jak je to třeba se starou a novou verzí těch anglánů (FKaC), pro srovnání?

7.12.2011 18:04:15

kandelabr
Pockal bych na reprint. Gung Ho i Code of Bushido jsou samy o sobe drahe a v tom Rising Sun bude oboje. Navic tam pry planuji zaradit nejakou kampan. Zetonky budou hezci, pravidla opravena, bude vic scenaru, ktere navic budou upraveny (jako ve vetsine novych modulu). Treba u noveho FKaC je videt, jak se zvedla kvalita zetonu, rozhodne bych pockal. Ten reprint planuji na pristi rok, tak to neni dlouho. Stejne mam jeste resty na peknych par let co se scenaru tyce :)

7.12.2011 19:03:22 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
díky, peněženka si oddechla.
stejně mám v tom furt bordel v těch modulech, tak to zkusím nějak zesumírovat do nkupního seznamu, prosím mrkni na to je-li to (jelito) správně.

CORE MODULY:

1. Beyond valor-ruská fronta+němci a herní countery, startovní modul povinnost-in print

2. Paratroopers-OOP, nebude reprint. učební modul-nahrazeno ASLSK (má smysl kupovat?)

3. Yanks!-OOP, amíci-reprint v nedohlednu, koupit na ebayi

4. Partisan-OOP-reprint v nedohlednu, částečně v BV? má smysl kupovat?

5. West of Alamein-OOP, briti jsou teď nově v FKaC, pouštní část má být v reprintu Hollow legions (čili nemá smysl pořizovat?)

5a. For King and country-Britové, in print

6. The last hurrah-OOP, součástí poslední edice Doomed batailons, čili netřeba

7.Hollow legions-OOP-italové. reprint někdy bude? asi se vyplatí počkat, reprint má obsahovat druhou část West of alamein (už se nám to trošku cyklí)

8.code of bushido-OOP, japonci
9. Hung ho!-OOP, čína a US marine
Oboje bude ve společném reprintu Rising Sun (snad) již brzy ve vašich obchodech

10. Croix de guerre-OOP, Francouzi-reprint někdy bude? má smysl ebayovat? nebo vůbec kupovat? (jsou to francouzi)

11. Doomed batalions-in print (3. edice obsahuje The last hurrah)

12. armies of oblivion-OOP, rumuni, bulhaři, maďaři- reprint bude? ebay?

8.12.2011 10:46:04

kandelabr
V podstate je to tak jak pises, dovolim si par poznamek:

2) podle me nema cenu kupovat, maximalne z duvodu sbirani scenaru, pripadne Americkych zetonu, pokud nemas Yanks.
4) Podle me nema cenu.
5) Pockal bych na reprint, bude podle vseho hodne aktualizovany.
7) Pokud by bylo za dobrou cenu na eBay, koupil bych. Ale Italy jinak moc nemusim, takze na to nespecham, i kdyz o nich mam cely AP3, ktery vypada moc dobre.
10) Co s zabozroutama?
12) Reprint v nedohlednu a ceny extremni. Duvodem je mnozstvi overlays, ktere se v tomto modulu nachazeji. Bulhari budou reprintnuti v HASL Festung Budapest, ale na plnou kampan pry mozna budou potreba i zetony z AoO. pokud by bylo za slusnou cenu, koupil bych.

8.12.2011 10:54:33

solitaire ASL
a pak je ještě solitaire ASL, ale to netuším vůbec jak funguje (např. dají-li se hrát všechny scénáře nebo to má jen svoje) a stojí-li to za to, či je-li to žetonková samohana. nemáte někdo nějaké info?

8.12.2011 10:55:27

sydo
díky za komentář. jak je to s termíny reprintů se asi neví co?

8.12.2011 11:04:20

kandelabr
Terminy reprintu jsou u MMP vzdy nejiste :)
Pokud si dobre vzpominam, plan je zatim - Rising Sun, Hakka Palle (finove) a Festung Budapest. Poradi netusim, zbytek je nekde v mlze budoucnosti :)

SASL ma vlastni scenare myslim, ale nikdy jsem to nezkousel, soliterky me neberou. Kdyz uz, tak hraju normalni scenar, kdyz se ucim nova pravidla.

8.12.2011 11:12:52 | Upraveno autorem (porovnej)

Festung budapest
ze stránek mmp: ASL Festung Budapest is at the printers and is still on schedule for release at Winter Offensive 2012.

(což je nějaká herní akce 12-15.1.)

15.12.2011 11:22:25

Vybíráme z Bazaru

Comanauts EN - NOVÉ
Comanauts EN - NOVÉ
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas