nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Adel Verpflichtet

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: Alea
Avalon Hill
FX Schmid
Gibsons Games
Jumbo
Überplay
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 1990
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Vždycky jste chtěli být bohatými lidmi a mít možnost sbírat vzácné předměty jako například Lennonovy brýle, dýmku Waltera Releighe nebo porcelánové panenky?

Pro anglické lordy, za které budete hrát, nic z toho není problém, proto se rádi chlubí svými sbírkami pořádáním výstav, případně si získávání uměleckých předmětů zpříjemňují trochou toho vzrušení.

Jít na zámek nebo na aukci?

Kupovat nebo krást?

Vystavovat nebo odhalit zloděje?

Být poctivý nebo okrádat?

Adel Verpflichtet je hra o blafování, strategii, sběratelství a odhadnutí soupeře. Vaším cílem je získat co nejvíce uměleckých předmětů a uspořádat z nich krásné velevýstavy, za které získáváte vítězné body.

Příprava hry

Do začátku máte šeky různých hodnot, 4 umělecké předměty, dva zloděje (různě zkušené), karty akcí a jednu figurku, která slouží k určení barvy a jako počítadlo.

Průběh hry

Každé kolo se rozhodujete, jestli půjdete do aukční síně nebo do paláce (tajně pomocí karet akcí). Tato fáze probíhá současně, hráči prostě zvolí jednu z akčních karet, na které je buď aukce nebo palác a zakrytě si ji položí před sebe. Pak se děje zvlášť aukce a zvlášť palác

  • V aukční síni se musíte rozhodnout, jestli budete zcela legálně obchodovat a povede se vám nabídnout nejvyšší sumu (nabízí se tajně) nebo zcela nelegálně krást šek, který někdo jiný utratil. Zdá se vám druhá varianta výhodná? No jo, co když ale nikdo nepůjde nakupovat nebo se takových chytráků jako jste vy sejde víc? ...pak všichni nepoctivci utřou nos.

  • V paláci je možné pořádat výstavy uměleckých předmětů. Dvě největší sbírky dostanou vítězné body. Počet bodů je určen tím, ve kterém zámku se zrovna nachází vedoucí hráč (počítadlo vítězných bodů je rozděleno vždy po dvou bodech na jednotlivé zámky). Ale i v paláci najdou nepoctivci své uplatnění, mohou zde totiž krást umělecké předměty přímo ze sbírek vystavovatelů. Naštěstí spravedlnost není v paláci tak docela bezmocná. Poslední akcí, kterou můžete v paláci dělat, je odhalit zloděje, jenž si pak díky vám odsedí hezkou chvilku ve vězení... Jen doufejte, že se vězení nenaplní a nezačne propouštět horší vykuky, než jste sami zatknuli. Za dopadení zloděje také dostáváte vítězné body, protože sběratelé jsou vám vděční za to, že chráníte jejich sbírky.

Konec hry a určení vítěze

Hra končí ve chvíli, kdy alespoň jeden z hráčů vstoupí na poslední "pole-oblast" Slavnostní hostina. V závěrečné fázi se k dobrému jídlu ještě každý pochlubí svou sbírkou a ti dva, kteří ji mají největší ještě postoupí o nějaké ty vítězné body.

Kdo má poté nejvíce vítězných bodů, stává se nejuznávanějším sběratelem, kterému i muzea závidí.

Autor: Jewane

Získaná ocenění

Vítěz

  • 1990 - Spiel des Jahres

Další názvy této společenské hry

  • Hoity Toity