7 Divů světa: Duel - Agora

xxxxxxxxxo hodnoceno 86x (Seznam vlastníků)

7 Divů světa: Duel - Agora - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: 7 Divů světa: Duel
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Repos Production
Autoři: Antoine Bauza
Bruno Cathala
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tak jaké to je? Je to must have jako v případě Pantheonu?
18.11.2020 07:31:45

Dojmy
Ešte to není na pultoch obchodov, len BF naskladnili. Nič menej, čítal som pravidlá a hrával to na BGA. Ja ako milovník tejto hry, to mať určite musím. Kto si chce pridať ďalší prvok víťazstva a hlavne veľa , ale naozaj veľa ďalších možností ako taktizovať nech do toho ide. Politici krásne súvisia s počtom civilnych budov. Nech mi nikto nehovorí že v 7divou po tejto expanzii nie je téma :D. Naozaj to z malej krabičky robí hru plnú možnosti, dekrétov je neúrekom o ktoré môžeš politický súperiť.

18.11.2020 09:46:22

Pravidla
Já si taky pročítal pravidla, ale zajímá mě feeling ze hry. Protože třeba ač Pantheon nevypadá, tak velice mění hru (k lepšímu) a z prakticky "náhodné" karetky se stává velice strategickou duelovkou.

18.11.2020 09:58:52

ackerman17
Tak na základe nebolo nič extra náhodne podľa mňa, Max tak rozloženie kariet. Pocit z hry je super, teda môj pocit, samozrejme že celá sa točí okolo senátu, ale sú tam veci, ktoré ovplyvňujú aj základnú hru, ako napr. že profitujes, keď super stavia určitú farbu karty, vieš byť zakerny a vyslovene brat superovu kartu. Je tam toho veľa ako si aj sám čítal. Za cca 19€ to tu hru posunie na nový level, pridáva hodne strategickosti, nepridáva žiadnu náhodu, len ti dáva nové možnosti.

18.11.2020 10:44:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Náhoda
Úvodní setup je rozhodně o náhodě a bohužel jsem zažil i hry, kdy prostě od začátku víš, že budeš tahat za kratší konec a nic s tím neuděláš (bavíme se o zkušených hráčích, co mají opravdu odehráno).
Jasně, takových her je naprosté minimum, ale zamrzí to.

Naopak s Pantheonem je ti to trochu jedno, protože na vše dokážeš zareagovat a třeba i soupeře překvapit (stejně jako on tebe). Za mě základ velice dobrý, s Pantheonem špičkový.

19.11.2020 10:56:54

Agora
Ale zpět k tomu zásadnímu :)

Já se prostě jen bojím, že už to bude moc přepálené. Pravidla se mi líbí a vypadá to zajímavě, ale prostě aby se z toho nestalo již něco překombinovaného. A přečtení pravidel ti nikdy nedá správný feeling ze hry.

Proto bych rád slyšel názor někoho jako ty, kdo má odehráno dost her s Pantheonem.

19.11.2020 11:07:45

Náhoda
K tej náhode si precitaj vlákno z diskusií k základnej hre. Ono keď vieš že budeš ťahať za kratší koniec pri úvodnom setupe, aj keď je polka kariet zakrytych, tak vždy sa s tým da niečo robiť. Na to su aj divy s opakovaním tahu. A aj žlté karty. Áno panteon toto trochu zľahčuje ako "sa prispôsobiť" situácii. Dá ti moznost proste netahat. Ale to len v druhom a treťom veku. V prvom nevýhodu musíš otočiť vo svoj prospech použitím divou alebo zbieraním zelených či žltých kariet.

Agora a panteon. Neviem.posudit čo je pre teba už "veľa", tak je tam toho ozaj dosť. Budeš dlhšie rozmýšľať čo a ako spraviť. Budem hrať na senát a kupovať politikov a spiklencov na umiestňovanie a presúvanie kociek v senáte aby som mal čo najviac výhod z dekrétov? Alebo sa posnažím aj ovládnuť všetky komory senátu a vyhrať politicky. Alebo budem ignorovať senát , a budem sa snažiť len nedovoliť súperovi vyhrať politicky a je mi jedno že má 2-3 dobre výhody oproti mne vďaka dekretom a popritom budem používať spiklencov, len na spiknutia, ktoré su niektoré silné. Alebo to budete obaja akosi trochu ignorovať celý ten senát. Len ked tam sú fakt niektoré dekréty dobre, že ich proste chces. Zo začiatku sa asi budeš snažiť z agori vyťažiť maximum, skúsiť vyhrať politicky, bojovať o silné dekréty a robiť spiknutia. Potom to časom možno skĺzne do toho, že to budeš viac menej ignorovať a len si postrazis, aby super neovládol všetky komory. Na druhej strane ak máš 3 či 4 modré karty a kúpiš politika, už v senáte môžeš urobiť riadne "čachre-machre" a to proste láka!

Ak ti vyhovuje základ plus panteon tak ti to podľa mňa stačí. Tej novej stratégie a možnosti čo ako urobiť, akú kocku kam presunúť a akú kam položiť, aby si mal ten či onen dekrét , je tam naozaj veľa. Je to podľa mňa dva krát viac ako po pridaní samotného panteonu. Agora je dva krát viac "premyšlavá ako panteon. Ako písal Froggery vo vedľajšom vlakne. Kopu ľuďom bude stačit základ + panteon, práve pre jeho jednoduchosť a rýchlosť. No, ked chces do duelu viac stratégie, a to naozaj o veľa viac, a nevadí ti aj, že sa predĺži doba hrania, tak agora je super.

19.11.2020 13:33:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy
Dnes mi hra prišla, trochu sklamanie, že všetci spiklenci majú rovnaký obrázok 6 krát. A politici 7 kariet a tri rôzne arty. To sa nedali dať na každú kartu iný art? Moc to nekorešponduje so zakladom, kde každá karta má iny obrázok.Trosku škoda.

23.11.2020 15:55:35

Náhoda
Souhlasím, mám za sebou 50+ her a člověk se dokáže přizpůsobit. Al říkat, že je to hra bez náhody? To fakt ne.

Každopádně díky za shrnutí, já bych asi dle popisu Agoru uvítal, ale u mého (nejčastějšího) soupeře už to bude nad jeho síly.

23.11.2020 16:10:01

ackerman17
Tak z principu tam náhoda musí být,pro mě je spíš hlavní kolikrát mi rozhodne hru vyloženě náhoda a to mi nepřijde že by tu byl tak zásadní problém, pořád mi přijde že podstatnější je schopnost umět se přizpůsobit momentální herní situaci a hře protivníka.

23.11.2020 16:29:30

JahmanSVK
Hm to jsem si tedy myslel že to bude výtvarně pestřejší, škoda,kostky taky předpokládám budou ve stejné nekvalite jako ty z Marsu a brzy se začnou opryskavat :-(

23.11.2020 16:33:11

Froggery
Áno kocky sú presne také ako v Mars teraformace :(. Mohli dať kľudne drevené.

Ale jednej veci vôbec nerozumiem!
Karty spiknutí majú pekne ilustrácie, každá je iná a s názvami kariet pekne korešpondujú. Palec hore

Kariet politikov je 7. 3 majú jeden rovnaký art, 2 majú ďalší rovnaky art a ďalšie 2 majú zas tretí art.

Kartiet spiklencov je 6 a každá je rovnaká.
Prečo, prečo a ešte raz prečo?

Takže na 7 kariet politikov vieme dať 3 arty (áno, arty= komory senátu, ľavá, práva a stred) aj keď, oveľa krajšie by bolo, keby každý politik bol jedinečný.
A na 6 kariet spiklencov dáme jeden a ten istý art!
Smutné, odflaknute a lajdacke. Som sklamaný. Základná hra stojí cca 26€ a je plná kariet a zetonov, každá karta iný art. Agora stojí cca 19/20€ je tam pár kariet a zetonov. A arty senátorov sa opakuju. Samozrejme to nie je tento krát chyba BF, ale asi skôr Reposu. Hra je super, ale toto ma trochu sklamalo :(.

23.11.2020 17:44:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Jahman
Za vším hledej Asmodee ;-)

23.11.2020 18:02:45

Bez 1. Rozsirka
A bez prvého rozšírenia, ktoré nám úplne nesadlo, sa to dá v pohode implementovať? Čo sa týka pravidiel, pridáva toho koľko oproti takému Pantheonu?
Čo sa nám na tejto hre páčilo, že je to nekomplexna rychlovka, má to prvky taktizovania, náhoda tam je, ale taká akurát, že dava prvky prekvapenia, ale v podstate to bolo neskôr už stále to iste.

27.11.2020 08:34:11 | Upraveno autorem (porovnej)

stOKYi
Oproti panteonu to pridava ovela viac, naozaj hodne. Dekrety, posuvanie kosticiek, spiknutia atd. atd..

27.11.2020 11:13:54 | Upraveno autorem (porovnej)

sTOKYi
Dá se samozřejmě hrát bez Pantheonu, zas tam přibylo víc věcí na naučení než v Pantheonu, Pantheon je parádní v tom jak jednoduše se do hry implementuje, nepřidá to moc pravidel navíc, ale hru to o dost prohloubí, takže jestli nesedl a nechcete si z toho dělat víc přemýšlecí hru tak bych Agoru spíš nedoporučil.

27.11.2020 11:42:55 | Upraveno autorem (porovnej)

Re: kostky a arty
Froggy: No, my to dnes zahráli s Ondrou z DF a asi jsme se shodli na tom, že nejenže by tam nemusely být kostky z Marsu ... ale měli by tam být meeplové (třebas malincí). Horký kandidát na nějaký 3rd party komponentový upgrade.

JAHMAN: nu, odpověděl sis sám. Protože spiklenec dělá pořád to stejné. Zatímco politik má aspoň rozdíl, kterou cílí třetinu senátu.

Hele, co já vím, prostě se rozhodli, že to tak stačí, no. Za mě no big deal.

Hráli jsme komplet all-in i s Pantheonem a první dojem teda parádis.

27.11.2020 22:09:11

JAHMAN
... a ještě jen tvá připomínka k ceně ... well, ano, není to nejlevnější.
Ale upřímně: já jsem ve stejné souvislosti zejména dost zvědavý na reakce lidí na Perlavu ...

27.11.2020 22:12:09

TomL
To, že spiklenec robí stále to isté neznamená, že musia byť všetky obrázky rovnaké :). Však aj v základnej hre sú karty surovín, ktoré ti dávajú tú istú surovinu v pocte 1. Len jedna je zadarmo a druhá za 1 mincu. A obe karty robia to isté, dávajú ti jednu tehlu napr. A sú rozdielne arty? Sú. Ceny senátorov sú tiež rozdielne, že áno? A jeden spiklenec, môže zosnovat spiknutie a druhý môže umiestniť zas kocku do senátu, že áno? Takže až tak nerobia stále to isté. Sorry, ale toto nie je pre mňa žiaden argument, prečo by malo mať 6 kariet rovnaký obrázok a tak isto politici. Keby bola každá karta iná, bolo by to nielen krajsie, ale aj pestrejšie a na stole by to vyzeralo oveľa lepšie pri viac otočených spiklencoch a politikoch. A nehovor, že nie :). A presne vzhľadom na cenu a obsah pri porovnaní zo základom to tam malo byť a mali sa s tým viac vyhrat.
Pomer výkon/cena je v Agore super, to je fakt. Ale karty sú odflaknute a mne to teda nestaci. Môj názor.

27.11.2020 23:56:57 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMAN
Tak fajn, chceš prodat svojí Agoru? V klubu to uživíme a přece tě nenecháme traumatizovaného na zbytek života ;-)
Ale tak max. tři kila, jo? Víc ne, za takovou odfláklou expanzi ... ;-))

28.11.2020 02:02:42 | Upraveno autorem (porovnej)

TomL
Vtipnééé. Zopakujem to, lebo píšeš niečo čo som nenapísal, a máš problém porozumieť.

1. Pomer cena/výkon je u agory super.

2. Karty (opakujem iba 13 kariet senatorov , chap iba 13 kariet, nie celá hra) sú odflaknute podľa mňa.

3. Za 3 kilá ti predám maximálne tak prave tých odflaknutych 13 kariet senatorov a zbytok, keďže je super si nechám ok? :)

Ja, že sa skôr vyjadriš k veci, že spiklenec robí stále to isté preto je každý rovnaký :)) , lebo to bol mega argument kt. vlastne ani nie je pravdivý.

28.11.2020 10:41:41 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMAN
No však se podívej na tu ikonografii. Je u všech spiklenců stejná? Je. A je u všech politiků stejná? Není.
To, že TOBĚ dává spiklenec na výběr dvě možnosti je něco úplně jinýho :-))

Řešíš kravinu. Za odfláklé to nepovažuji, to bych měl úplně jiné kandidáty. Mohli tam dát jiné obrázky, inu nedali. A co? Stejně tak Jakub Rozalski nenakreslil nové obrázky u Scythe: New Encounters, prostě jen vyměnili texty - za to, co to stojí jsem to po pravdě ani nečekal.

Napiš to Reposu, jací jsou "lazy bastards", když tě to tak uráží. Nebo to nehraj, spal, nakresli si jiné spiklence, vyrob přelepky, whatever.

28.11.2020 10:57:59

TomL
Ako som písal, prečo karty zo základnej hry, s rovnakou ikonografiou majú rozdielne arty? Prečo?
Proste po rozbaleni hry mi to ako prvé udrelo do očí. Keby to bolo ako píšem, na stole by to vyzeralo 100x lepšie. Páliť to nebudem a pre mňa to nie je, že riešim blbosť. Je to môj názor, že hra by mohla byť vymazlenejsia a krajsia a nie je. Generalizujes to pálením alebo že to nemám hrať. Prečo nemám hrať tak dobrú expanziu, lebo mohla byť krajšia? Nič si nepochopil, len generalizujes a nafukujes. Bodka.

28.11.2020 11:03:23 | Upraveno autorem (porovnej)

JEHMAN
Lebo pokial je ta expanzia naozaj dobrá, tak niekolko obrázkov na tom nič nezmení. o_O

Jako kdybys řekl, že je to odfláklé, protože by se například při hře ukázalo, že tam je vyloženě něco chybně natisklé, že to má očividně broken pravidla nebo kdyby byl rulebook nesrozumitelně napsaný nebo něco podobného, co by opravdu mělo vliv na gameplay, tak fajn.

Nicméně nadávat, žes za svou pětistovku nedostal kartičky dle svých představ ... na to se pak opravdu nedá říct nic než níž uvedené. Tím bych to uzavřel. Názor si měj samozřejmě, jaký libo.

28.11.2020 11:20:46 | Upraveno autorem (porovnej)

TomL
Ja som vsade pisal, ze je odflaknutych len 13 kariet a mohli byt pestrejsie a na stole to mohlo vyzerat ovela lepsie! Tych 13 kariet, nie cela hra. To, ze ty mi vkladas do ust, ze je rozbita cela hra a pod. to je tvoja chybna interpretacia. Neviem preco toto vytahujes, ked som to nikde netvrdil. Keby si cital moje prispevky o agore v inych vlaknach vedel by si, ze som z hry nadseny a ze je super. Vedel by si ako uz po precitani pravidiel som sa na hru tesil. Vedel by si ako som ju hraval pred vydanim na BGA a ze je to fantazia. Vytiahol si jednu vec a este aj zle interpretoval a tvrdis, ze ja tvrdim, ze hra je rozbita a cela odflaknuta :)). Naozaj nie je k tomu co viac dodavat. Sklamalo ma 13 kariet s rovnakym artom, chapiš to?

28.11.2020 11:30:51

Ať se neptám v novém vlákně
Jsou záměrně 2 nové divy jiným odstínem žlutým, nebo to udělali blbě při tisku? Nějak nevidím důvod, pro vytřídění to není třeba.

Rozšíření mám nově, za sebou pravidla a chystám se vyzkoušet, to další možné vítězství vypadá dobře, snad to nebude tak lehké, jak tu někdo psal. (Pantheon zatím nemáme, čekáme na dotisk.)
- - -
Deskové, počítačové i mobilní hry, baví mě všechny.

27.1.2021 18:43:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Cestovatelé Jižního Tigridu (CZ)
Cestovatelé Jižního Tigridu (CZ)
Akt. cena: 460 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas