nepřihlášený

přihlásit

registrovat

7 Divů světa: Duel

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Repos Production
Autoři: Antoine Bauza
Bruno Cathala
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vyváženost

Rád bych zjistil Vaše reakce a poznatky na mé první hry.
Moc pěkné, ale..
Někdy je pyramida (především v I. věku) postavena tak nešikovně a nevýhodně, že jeden z hráčů musí a bere pouze nevhodné kousky (například body a technologie) a druhý si bere hezky rozvojové suroviny apod. Prostě povinná lavina ho mele a není šanci úniku (snad jedině dvojtahu skrze divy).
Divy s dvojtahy jsou silné - především ve třetí fázi mohou vyhrát hru.
Možná až příliš často se nám stalo, že vyhrál hráč na válku. Fajn. Možná naší chybou, ale někdy z polovičního problému (podcenění války na začátku) už nemusí být úniku.
Snaha u symbolů zatraktivnit, ale i přesto vyhrát či dostat soupeře do permanentního tlaku je složitá (kdyby aspoň byla jistota, že zelené karty nejsou mezi 3 vyndanými).
Již dvakrát v 5 hrách se mi stalo, že v prvním věku soupeř postavil šikovně 3-4 divy. Koupil suroviny za 6 a dostal 6, postavil za 8 a dostal 12 atd.
Celkově se mi zdá, že se v prvním věku často nůžky rozevírají a není úniku. Snad jedině, pokud jeden hráč riskne taktiku na válku a že porazí soupeře před součtem bodů.
Málo kdy se nám stal vyrovnaný boj na body, kdy by byl rozdíl jen pár bodů.
Dá se toho skutečně tak moc ovlivnit?
Preferoval bych například možnost dvou dvojtahů pro každého. Varianta střídavého výběru divů mi také přijde dobrá.
Díky za reakce, pocity a názory

8.6.2016 11:07:58

Vyváženost

Tak jasně, že tomu dám šanci. Je to opravdu povedená hra. Máme odehráno teprve pár her, ještě jsme asi nepřišli na všechny strategie a možnosti, tím víc mě zarazilo, jak právě obchodní karty dokázaly hru rozhodnout. Karty prostě vycházely tak, že se do konce hry už nepodařilo vývoj otočit. Ale to nevadí, i tak si užíváme.

4.8.2020 18:31:52

Vyváženosť

Ak necháš súpera aby pozbieral dosť žltých kariet a ešte eventuálne mal monopol na nejakú surovinu ( napr zoberie 3x kameň a ešte má aj žltú kartu na kameň za jedna) tak je po vyváženosti a super má navrch.
Musíš sa pozerať aké suroviny berie super a snažiť sa dostať žltú kartu na surovinu ktorých má veľa. Alebo naopak pozbierať viac hnedých kariet. Na to slúžia karty divov ktoré dávajú ďalšie kolo.
Karty surovín a žlté so surovinami za jedna sa dajú kúpiť len v 1.a 2. veku
Ale je pravda že ked sa okolnosti zídu a nemáš divy na opakovaný ťah a super šťastím pozbiera karty zdrojov ťažko sa prepracuješ k víťazstvu.
Ak s tým niekto nesúhlasí nech si nainštaluje appku 7 wonders duel a potom si môžeme porovnať ELO rating. :D

3.8.2020 15:04:42

Je to paráda

Nebudu to hráčsky rozebírat. Jen k tomu podotknu. Dej tomu šanci. Stojí to za to. Má to veliký potenciál a možná tě to zaskočilo. My tuhle hru hrajeme moc rádi kvůli její vyváženosti. Je to nádherná hra. Ve které hře se dá vyhrát tak, že si zvolíš jeden ze trí způsobů.

3.8.2020 08:52:39

vyváženost

Mám za sebou přes stovku partií s rozšířením a jak píše matewr84 nemám pocit, že by něco bylo přesílené, jasně náhoda tam je, ale v naprosté většině případů se s tím dá pracovat, alternativní vítězství jsou dosažitelná, ale většinou se využijí k tlaku na protivníka, aby nemohl hrát svoji hru a musel se snažit bránit ti v něm, někdy zas pomůže odkrýt kartu, která se protivníkovy hodí na jeho strategii, ale nepřivede ho k vítězství, když po tom skočí, zůstane tobě zas jiná karta, kterou potřebuješ, dobře časované využití divů co dávají další tah je taky důležité, podle mě těch možností je ve hře dost a s rozšířením Agora co bude na podzim bych řekl, že se to zas o krok prohloubí.

3.8.2020 08:06:24 | Upraveno autorem (porovnej)

ad vyváženost

Podle mě je hra už v základu dobře vyvážená, jen zřídkavě se stane, že by partie byla rozhodnutá už po prvním věku, ale stát se to samozřejmě může, stále je tady vcelku velký vliv náhody, která mi teda vůbec nevadí, páč je to fajn výzva (mít pružnou strategii, záložní plán, prostě umět pracovat s náhodou).
V každém případě rozšíření to popravdě dost řeší tou možností vynechání tahu (kup boha) a také tím ziskem slevovacích žetonů, takže nevýhodné rozložení karet nemusí jednoho hráče tolik pojet.
Když ale vezmu základ, tak se dá hrát na všechny karty: zelené mohou dávat fakt dobré bonusy a pokud je ve hře i sedmý žeton vědy (v podobě bonusu z vědy), tak utváří i tlak na protihráče, jinak spíše se nevyplatí jít na šest různých, ale spíše na stejné.
žluté jsou popsány níže, i když je tak přesíleně nevidím, tak dokáží dost dobře kontrovat produkční strategii a někdy i překonat.
červené hlavně mohou utvářet tlak na protihráče a tím pádem ho nutit hrát suboptimálně v některých momentech hry, takže třeba je nucen ve třetím věku raději odhodit/vzít si vojenskou kartu a tím pádem ti nechá něco co se ti hodně bodově hodí atd...
produkční jsou jasné
modré a fialové dokáží vyhrát hru, když se vám podaří zajistit ty nejvíc bodované.
Takže v zásadě ve hře nejsou špatné karty podle mě a tím pádem ani špatné rozložení karet vyloženě nikoho nezařízne, to už to musí být dost špatně rozloženo a to se skoro nestává.
Co se týče divů, tak tam souhlasím s tím, že ty dvojtahové jsou jasně nejsilnější, ale zase ty ostatní jsou dost situační a dokáží někdy zvrátit hru, když jsou použity ve správný moment.

3.8.2020 07:40:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Zlte

Tak isto, hrajeme často a žlté karty vôbec hru neovplyvňujú podľa mňa, na to sú iné karty čo dokážu rozhodnúť hlavne pri pantheone. Možno to bola len náhoda. Ale keď máte taký problém vždy sa dá zabrániť aby spoluhráč žltú kartu nebral, proste mu ju zahodte. Inak som.videl gameplay novej expanzie a hrali to len zo základom, dúfam že to pôjde kombinovať aj s pantheonom.

2.8.2020 22:54:16 | Upraveno autorem (porovnej)

PetrBa

No nevím, mám nahráno desítky her, ale že by žluté karty končily jen u jednoho hráče a tak moc ovlivňovaly hru, se nám nestalo.

2.8.2020 22:02:05

vyváženost

Zdravím. ta vyváženost je jediný drobný problém, který s jinak výbornou hrou mám. Problém jsou především obchodní žluté karty. Nejen, že přinášejí příslušnou surovinu za 1 minci,a le přidávají 1 minci za každou žlutou obchodní kartu při odhození karty. V posledních hrách, které jsme hráli se stalo to, že prakticky všechny obchodní karty v 1. a 2. věku, tedy 5-7 karet, získal 1 hráč a prakticky se tomu nedalo zabránit. Pak už byla hra v podstatě ztracená, i když konečný bodový rozdíl nakonec nebyl tak výrazný. Nepomohla pomoc bohů (hrajeme s Pantheonem), divy, nic. Pokud nejsou peníze ani dostatek surovin, není prakticky šance. Dobré karty, které by pomohly zvrátit hru nebylo za co postavit. Vojensky se dá vyhrát pouze při velkém štěstí, kdy karty jsou odkrývány tak, že na ně dosáhne jen jeden hráč. To se nám ještě nikdy nepovedlo, na rozdíl od těch obchodních karet. V podstatě se nedá vyhrát ani pomocí karet pokroku, je velmi obtížně nasbírat 6 žetonů. Takže asi tak.

2.8.2020 20:43:56

vyváženost

Ano, někdy je pyramida opravdu postavena nešikovně, ale i když soupeř bere těžbu, tak na tebe pak "zbývají" vojáci, případně žluté karty, které ti potom dávají peníze (tam je ale potřeba mít kupování surovin za jedna jinak se nedoplatíš). Ve druhém věku už potom soupeř toliko nevyhledává těžbu a tak ti sem tam "zbyde" nějaká dvojtěžba. Taky se mi stalo, že jsem po prvních pěti tazích neměl náladu to dohrávat, ale přesto to nakonec dopadlo dobře :-)

Válka je silná (hlavně "boření" peněz), občas se stalo, že jsme čekali, zda se ve třetí etapě otočí vojáci nebo ne (výhra/prohra). Právě mi přijde, že na začátku lze válku podcenit, protože potom jsou tam silnější vojáci. Jakmile se dostaneš za hranici -5 peněz, tam už to smrdí a musíš to tlačit zpátky.

Zelená nám nikdy nevyšla jako vítězná strategie, ale bonusy jsou příjemné (třeba -2 sleva na divy - ti potom neva, že soupeř má těžební průmysl). Čímž bych zareagoval, že body ani technologie nejsou nevhodné kousky :-)
Nebo postavení divu dá extra tah + div s extra tahem, to potom hezky luxuješ.

Žlutá sice stojí, ale pak se vyplatí a dohání (předhání) ztracenou těžbu.

Mě se 7duel líbí hodně, je to taky o štěstí, ale musíš pružně reagovat, nefokusovat vždy jednu strategii. Sem tam vzít vojáčky, aby se to nevymklo, trochu zelených na bonusy, ideálně "řetězové" karty od podpůrných strategií.

Dobré divy:
Temple of artemis (nejoblíbenější), Pyramids, The sphinx, The appian way, Piraeus, Hanging gardens, Great lighthouse.
Zbytek nemám rád (ještě Great library se dá, ale to dost záleží)
Nejhorší je Mausoleum

9.6.2016 11:25:52