7 Divů světa - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 7
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Asmodée Editions
Kaissa Chess & Games
Lautapelit.fi
REBEL.pl
Repos Production
Autoři: Antoine Bauza
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pár nejasností

Div Halikarnas - jeho druhá část umožňuje hráči ihned po postavní se podívat na všechny doposud odhozené karty a jednu si vybrat a zdarma postavit. Když tedy tuto část divu postavím v šestém kole některé z etap, budou už v balíčku odhozených karet i sdmé karty z dané epochy, které hráči nepoužili? Myslím, že ano, protože hráčí si vždy vyberou kartu z ruky, poté předají zbylé karty vedeljšímu hráči nebo odhodí, pokud je to šesté kolo a pak danou kartu co vybrali zahrají. Jenže pak nechápu tohle : strana B div Babylon - druhá část divu umožňuje zahrát poslední sedmou kartu v každém věku místo toho, aby byla odhozena. Takže pokud tuhle část divu postavím v nějaké epoše v šestém kole, tak dle mě nemůžu zahrát sedmou kartu této epochy, protože tu již nemám. Vybral jsem si totiž kartu ze dvou posledních co jsem měl v ruce, tu sedmou odhodil na odhazovací balíček a poté vybranou kartu použil na postavení čáti divu. Poté mi daná část umožňuje využít sedmou kartu, ale dle mě až v následující epoše, protoše sedmou z dané epochy už nemám. Jenže něco je zřejmě špatně, protože tato situace nastala, když jsem to hrál včera po netu na té francouzské strínce a dovolilo mi to tu sedmou kartu zahrát. Jak to teda je?
28.7.2011 09:43:40

Nejasnosti v divech
Div Halikarnas - To prohlížení se děje až na konci epochy (podle zde umístěných pravidel), tedy již s odhozenými kartami. A v anglických je, že hned po tahu (s případně odhozenými kartami).
Div Babylon - Zase je v pravidlech poznámka, že šestou kartou můžu dokončit druhou část divu a tu sedmou pak zahrát.

28.7.2011 10:13:40

Nejasnosti v pravidlech
Pravidla umístěná tady nejsou shodná s pravidly přiloženými k českému vydání této hry.Něco považuji za chyby,něco za nejednoznačné vyjádření.Konkrétně:strana 7,hra pro 2 hráče,část "Příprava hry"-Hráč NALEVO od nezávislého města si vezme do ruky kartu nezávis.města-ale v části "Předání karet soupeři"-Jirka si vezme kartu nezávis.města,protože sedí od něj NAPRAVO.V pravidlech umístěných tady je správně NALEVO.Na stejné stránce v části "Konec věku" je velmi podstatná část věnována tomu,který z hráčů ZAČÍNÁ první tah-začátek a konec věku je snad rozdíl.Pravidla u hry obsahují řešení vojenských střetů na konci věku,pravidla umístěná tady neobsahují jediné písmenko vztahující se ke KONCI věku.
Na straně 8 nechápu upřesnění "suroviny produkované přímo DESKAMI divů se nepovažují za produkované kartami".Vzhledem k tomu,že surovinu vyobrazenou v levém horním rohu mohou hráči využít a nakoupit stejně jako suroviny produkované kartami (strana 4,část "Obchod se sousedními městy"),tak asi správné znění má být
"suroviny produkované přímo ČÁSTMI divů atd".U divu Feidiův Zeus v Olympii,část A.po dokončení druhé části divu může hráč v KAŽDÉM věku postavit jednu budovu dle své volby zdarma.Je zde vysvětleno,jak využití označí ve věku,kdy k dokončení části divu došlo,ale není jasné,jak využití označí v následujícím věku.

10.10.2011 16:01:30

PJ

Mirek-Usti
Pravidla zde na webu jsem překládal já, česká pravidla u hry dělal Morthe pro Blackfire. Dělali jsme to zcela nezávisle na sobě, možná i z rozdílných podkladů a nevím jak po Morthem, ale po mně to nikdo nekontroloval. Ještě dodám, že Mortheho pravidla jsem neviděl a nejspíš ani nikdy neuvidím. To jen na úvod pro objasnění, jak se to má s různými verzemi.

Abych se přiznal, Tvůj příspěvek je kromobyčejně nepřehledný, zkusím to zestrukturovat:

ad1) Mortheho chyba.

ad2) Chybí to tam, protože to není uvedeno ani v originálních pravidlech, která jsem měl k dispozici. Ostatně, na této stránce jsou především uvedeny odlišnosti od hry tří a více hráčů a vojenské střety se ničím neodlišují. Osobně tedy ani nevím, proč by to mělo být v této partii rozebíráno, když je to podrobně uvedeno na str. 5.

ad3) Mortheho chyba.

ad4) Ano, to tam opravdu popsáno není, asi se autor domníval, že hráči dovedou myslet vlastní hlavou ;-) Ale abych místo jízlivosti odpověděl: po ukončení věku kartu (stavební značku) opět povytáhneš, takže stav "vyresetuješ" a jakmile využiješ akci zdarma, tak ji zase zasuneš. Třeba. Nebo jakkoliv jinak. Uf.

10.10.2011 16:43:09 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Oprava
Sice s křížkem po funuse, ale samozřejmě jsem v předchozím příspěvku měl na mysli Merlina, nikoliv Mortheho. Pardon...

3.12.2011 10:05:56

PJ
a já se celou dobu divil :D - nj je to 7 divů tak proč se nedivit:P

3.12.2011 11:11:53

Karta
Pokud ve třetí epoše vyložím tu žlutou kartu, která mi dá okamžitě peníze za vyložené žluté karty a na konci hry za tyto karty body, dostanu penízek i za onu samotnou žlutou kartu, co jsem právě vyložil? (její název teď z hlavy nevím)

11.8.2012 19:16:37

skyfire
Myslím že jo, dostaneš peníze i za ní, nemám teď pravidla po ruce, ale tohle jsem tam hledal a hrajeme to tak, že bereš peníze i za tu právě vyloženou, snad to je správně ^^.

12.8.2012 03:05:44

to skyfire
Není to tak, za právě vykládanou kartu (je to tuším Lighthouse) ten peníz nedostaneš. Toto je obecný princip, který říká, že všechny efekty se vyhodnocují podle stavu před vyložením karet, včetně těch u sousedů. Proto např. nemůžeš koupit surovinu z karty, kterou soused právě vyložil.

14.8.2012 08:23:20

Ranca
Tak to taky není úplně pravda, protože ve hře je karta Vinohrad, která dává minci za každou hnědou kartu surovinu u sebe a sousedů a je u ní napsáno, že se počítají i hnědě karty vyložené v tom tahu, kdy vyložíš Vinohrad. Ale právě proto, že tato poznámka není u Majáku, tak souhlasím, že by se penízek za maják doatávat neměl.

14.8.2012 08:58:30

to all:
My to asi hrajem blbě, ale hrajem to tak, že peníze dostanu vždy. I když ji právě vyložím. Nechápu, proč jsou někdy ty pravidla tak nejednoznačná. U jedné karty se má dostat penízka hned, u jiné ne. kdo by si to měl pořad pamatovat.
Co se týká suroviny, tak to hrajem jak jste psali, tedy kupovat až v následujícím tahu.

14.8.2012 09:57:33

Maják
Anglicka pravidla (http://rprod.com/uploads/file/7WONDERS_RULES_US_COLOR.pdf): the card gives 1 coin per yellow card in the player’s city, itself
included, when it is played.

Německá: Diese Karte wird dabei mitgezählt. (Tato karta se bude počítat).

Česká oficiální: Karta poskytne 1 minci za každou žlutou kartu postavenou ve stejném městě v době, kdy přijde do hry.

Česká na zatrolenkách: hráč jednorázově obdrží 1 minci za každou žlutou kartu ve svém městě.

Tudíž pouze v českých pravidlech to není zcela jasné a není explicitně napsané, ale jinak je odpověď jednoznačná: Karta se počítá.

14.8.2012 10:01:25

to skyfire, Kent
Tak za mně omluva - je to tak, že se počítají i právě vyložené karty, včetně toho Majáku. Je to naprosto jasně uvedeno ve vysvětlení symbolů na kartách, aspoň teda v anglické verzi.

14.8.2012 10:02:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Ranca:
Nic se neděje. :-)

to Robkin: Dík. :-)

14.8.2012 10:03:35

...
už jsem se chtěl divit ... :)

14.8.2012 10:06:01

OK
Tak jsem rád, že se to vyjasnilo. Hráli jsme to celou dobu podle českých pravidel a tudíž špatně. Za samotný maják jsme minci nedávali. Jednoznačná chyba v pravidlech, když v anglických je to zcela jasné.

14.8.2012 10:42:59

Turnaj
Ahoj, s kamarády si chceme o víkendu udělat malý soukromý turnaj s touto hrou, a chci se zeptat, jestli někdo s turnaji máte zkušenosti. Konkrétně mě zajímá, jak turnaje hodnotíte a bodujete? Bude nás hrát asi 5 a chceme dát několik her a na konci určit absolutního vítěze. Jenže otázka je, bodovat to podle vítězných bodů, které pak sčítat a na konci určit vítěze ze sumy bodů ze všech hraných her nebo určit po každé partii pořadí a podle toho udělovat body do tabulky? Dík :-)

4.12.2012 17:54:23

fstibo
Scitani bodu napric hrami je samozrejmne nesmysl (sice ne tak docela ale zalezi jak se namichaji karty a finalni bodovaci).
Scitat poradi a komu vyjde nejmensi cislo nakonci je ultimatni vitez :). Soucet bodu za vsechny hry bych pouzil az pri shode :) Podle me takhle bodovaci system nadherne staci, zvlast kdyz bude hrat porad stejna skupinka lidi.

4.12.2012 19:29:26

Mirek napsal...
Mirek napsal: Na straně 8 nechápu upřesnění "suroviny produkované přímo DESKAMI divů se nepovažují za produkované kartami".Vzhledem k tomu,že surovinu vyobrazenou v levém horním rohu mohou hráči využít a nakoupit stejně jako suroviny produkované kartami (strana 4,část "Obchod se sousedními městy"),tak asi správné znění má být
"suroviny produkované přímo ČÁSTMI divů atd".

PJ reagoval "Mortheho chyba", myšleno Merlinova chyba, ale to nehraje roli.

Avšak není to chyba (ani Mortheho, ani Merlinova :)), výraz DESKAMI je správný. Jde o to, že když má někdo vyloženou kartu, která na konci hry přináší body za hnědé karty, tak se nesmí započítat hnědý okraj DESKY divu. Musejí se počítat opravdu jen a pouze karty! Čili Mirek (a asi ani PJ) pouze nepochopil správný důvod uvedené poznámky.

4.8.2014 11:05:17

Vybíráme z Bazaru

Insert - Agricola (Základná hra + 2 rozšírenia)
Insert - Agricola (Základná hra + 2 rozšírenia)
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas