1989: Úsvit svobody

1989: Úsvit svobody - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, válečná, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: GMT Games
MindOK
Autoři: Jason Matthews
Ted Torgerson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Komunista nebo demokrat?

Autor: Marty89 | 3 hodiny 15 minut | 11.1.2015 | 4

Hra: 1989: Úsvit svobody

Hráči: Marty89 a 1 neregistrovaný

Začátek roku 1989 byl od svého počátku pořádně rušnou záležitostí a hned v lednu došlo k tvrdým střetům mezi silami komunistické moci a demokratické opozice. Nejprve došlo na Maďarsko, kde si demokratické síly vybudovaly tak silnou základnu, že vládní složky neměly nejmenší šanci udržet se u moci. O několik dní nato se situace opakovala, tentokráte v Polsku. Vládním složkám se teď s vypětím všech sil a nasazením armády podařilo zabránit demokratické vlně v postupu východní Evropou.

Následující měsíce probíhaly v duchu tichého napětí budování moci demokratů i komunistů ve Východním Německu, Bulharsku a Československu. Když pak v červnu došlo na lámání chleba a demokratické síly se odhodlaly k ofenzívě, Bulharsko a krátce poté NDR padlo do jejich rukou. S komunistickým režimem to začalo vypadat opravdu bledě. K jejich štěstí ale drželi poměrně silné pozice v ČSSR a PLR. Na sklonku léta 1989 se však ukázalo, že komunistická základna v Polsku není tak silná, jak se mohlo stát. Po nečekané legalizaci Solidarity a objevení Wałesy na scéně se situace začala rychle obracet ve prospěch demokratický sil. Ty toho rychle využily a za přispění podpory dělnických vůdců ovládli polskou vládu. Komunistkému režimu zbyly poslední dvě bašty - ČSSR a Ceausescovo Rumunsko.

Při konfrontaci demokratický a komunistických sil v Československu na podzim roku se ukázalo, kdo zde drží všechny trumfy. Komunistický síly z Moravy a Slovenska za přispění intelektuálů rychle potlačily jakýkoli pokus o demokratickou rebelii v Praze a dosáhly důležitého vítězství.

Je zima a oči demokratů i komunistů směřují k poslednímu bojišti východní Evropy - Rumunsku. Ceausesco se zrovna chystá k projevu, když tu najednou nespokojení obyvatelé Bukurešti prorážejí barikády a obracejí svůj hněv ke svému tyranovi. Jejich odhodlání je sice silné, ale moc státního aparátu je stále ještě o něco silnější, což vede k druhému vítězství komunistického režimu v řadě. Jaké je to ale vítězství? Ceausesco je donucen uprchnout z Bukurešti a schovat se na Klužské univerzitě, kde je nakonec i dopaden demokratickými silami.

Je tady Silvestr a demokraté se ještě jednou pokoušejí svrhnout rumunský režim. Tentokrát jsou již úspěšní, Rumunsko padlo, ale i přes veškeré jejich odhodlání se jim nepodaří zvrátit průběh celého konfliktu na svou stranu. Tento rok tak pro komunisty dopadl dobře, ale na jak dlouho?

Odehráno v: Praha (Okres: Praha)

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z aukcí

Robin Hood
Robin Hood
Akt. cena: 1039 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas