1989: Úsvit svobody

xxxxxxxxoo hodnoceno 87x (Seznam vlastníků)

1989: Úsvit svobody - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, válečná, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: GMT Games
MindOK
Autoři: Jason Matthews
Ted Torgerson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Oznámení vydavatelství MINDOK ke hře 1989

Byl jsem pověřen firmou MINDOK, abych seznámil hráčskou komunitu s následující zprávou. Přes veškerou péči, která byla věnovaná přípravě českého vydání hry 1989: Úsvit svobody došlo k malému nedopatření, které je nepříjemné, ale nebude mít žádný vliv na hraní hry.

Při přípravě otázky 9. kola soutěže k této hře, která momentálně probíhá na serveru Deskožrout.CZ, jsem při procházení materiálu, který šel do tisku, přišel na grafickou chybu, která proklouzla všemi kontrolami podkladů k výrobě hry. Silové karty (v originále Power Strugle Cards) obsahují v originále 12 karet vůdců (4 karty intelektuálních vůdců, 4 karty komunistických vůdců. 2 karty dělnických vůdců a po jedné kartě studentského a náboženského vůdce). V originále je na každé z těchto karet kromě textu druhu vůdce a bodové hodnoty také obrázek vůdcovské osobnosti významné pro rok 1989. Viz příklad karet na obrázku:
http://www.deskozrout.cz/gallery/image/6166-ceske-karty-vudcu/

Při grafické přípravě došlo k nedopatření, že na 4 kartách intelektuálních vůdců je pouze Václav Havel, na 4 kartách komunistických vůdců je pouze Nicolae Ceausescu a na 2 kartách dělnického vůdce je pouze Lech Walesa. Karta náboženského a studentského vůdce je v pořádku. Označení druhu karty a bodové síly je na všech kartách vůdců v pořádku. Z 12 karet vůdců bude mít tedy v českém vydání každý typ vůdce na obrázku jen jednoho zástupce.

Bohužel v době, kdy jsem na tuto chybu přišel, karty již byly vyrobeny. Všechny podklady ke hře prošly mnohonásobnou kontrolou několika lidí (včetně mě) a přesto tato chyba do konečných podkladů proklouzla. CHCEME UJISTIT VŠECHNY HRÁČE , ŽE TATO CHYBA JE POUZE KOSMETICKÁ A NEMÁ NA PRŮBĚH HRY ŽÁDNÝ VLIV.

Dotisk chybných karet v současné době není možný, protože speciální výroba karet mimo standardní hru by byla neúnosně drahá, odsunul by se termín vydání a cena hry by se zvedla. Nicméně vydavatelství Mindok chce hráčům maximálně vyjít vstříc a situaci řešit k oboustranné spokojenosti. Proto také toto nedopatření oznamuje předem a dodává, že dotisk opravených karet bude realizován během výroby příštího nákladu (dotisku) této hry a opravená sada karet bude na požádání majitelům prvního českého vydání poskytnuta ZCELA ZDARMA.

Zástupci vydavatelství Mindok se hráčům omlouvají a doufají, že tato malá nepříjemnost, která nemá na průběh hry vliv, nepokazí hráčům zážitek z hraní.

Zdeněk Křen Petrůj a vydavatelství MINDOK
1.5.2014 14:52:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Hmmm
Je fajn, že proběhne takovéto info a naštěstí je dobře, že chyba nebude mít vliv na hru. Ale co mi fakt hlava nebere, jak se tohle stane, když hru kontroluje několik lidi a to určitě víc než jednou. Vlastně snad vždy, když se dělá lokalizace hry, co má trochu víc textu a karet, tak je tam vždy nějaká chyba, často i víc. To to fakt nejde udělat bez chyb?

1.5.2014 16:22:09

taky
fakt nechápu, že se tohle takhle děje!
...na druhé straně za přístup MINDOKU /po dotisku dodány správné karty/ dávám palec nahoru, protože tak to má být...

1.5.2014 17:33:41

...
Nebudu se nějak extra zapojovat do této diskuze, ani nebudu nic obhajovat. Jen chci říct, že kontrola textů prošla asi 6 koly přes 5 lidí a po nasázení do grafiky to kontrolovalo asi 6 lidí také v několika kolech. Člověk se většinou soustředí na lokalizované texty a čísla bodových hodnot, aby nedošlo k nějaké herní chybě takže nám pravděpodobně unikla grafická chyba v obrázcích, obzvlášť když zobrazení postav na kartách je jednobarevné a schematické. Stát se to opravdu může i když to samozřejmě nikoho neomlouvá. Proces prací na přípravě podkladů pro tuto hru trval zhruba 4 měsíce.

1.5.2014 17:47:30

Chyba?
Bohužel neznám originální hru v angličtině, ale pokud to dobře chápu, tak karty, které mají stejný efekt obsahují obrázky různých osobností, zatímco v českém vydání každý druh karet bude mít pouze obrázek jedné osobnosti.
Nemůžu si pomoct, ale mě to přijde spíš jako vylepšení a zpřehlednění hry, než chyba.

1.5.2014 17:50:25

křene
to že to prošlo šesti koly kontroly přes pět lidí snad ani neříkej :-)

ale jak píšu viz níže, všechny palce nahoru za to, že se k tomu staví MINDOK čelem, protože o to tady v konečným důsledku jde /teda alespoň mně jo/ :-)

1.5.2014 17:56:00 | Upraveno autorem (porovnej)

5 lidí šest kol :)
Tak to muselo být jedině s bečkou piva a balíkem hulení :). Jako jestli hra obsahuje nějakých 170 karet, tak když mám překlad hotový, vytisknu si všechny karty a jednu po jedné dám vytisklou přeloženou vedle originálu a porovnám. Takhle to udělám 3x, třeba každý den jednou a za tři dny to je zkontrolováno jedním člověkem a bez chyb. Jako kontrolovat to v pěti lidech 6x a pustit chybu, to je masakr.

1.5.2014 18:42:04

Škoda!
Veľká smola, našťastie to nekazí hru. Aj tak ma to bude mrzieť, lebo hru určite budem kupovať a mám rád, keď je všetko v tip-top stave.
To prehlásenie Mindoku je síce pekné, ale neviem odhadnúť pravdepodobnosť, že nastane tá podmienka - dotlač... Pre Studenou válku tam už bol nejaký dotlač? Vedel by MindOk podobne prisľúbiť napr. dodanie správnej karty Obilí prodáno Sovietum?
Aj tak mi je to nepochopiteľné, ak mám napr. 500 kópií hier, je taký problém a finančne náročné vytlačiť 7x500 kariet, napr. u iného (povedzme českého) výrobcu? Bola by iná kvalita papiera - tlače? Čo tomu bráni?
Veď toľko kanastových kariet je na pultoch...

1.5.2014 20:29:52

křen
Nebýt tohoto oznámení, tak si fakt myslím, že je to schválně. Že v českém a polském vydání bylo žádoucí mít karty se stejnou funkcí i se stejným obrázkem a z vrozeného nacionalismu prostě nacpali víc Havlů a Walesů...
Kromě toho, nemaje originál, nikdy bych na to ani nepřišel.

1.5.2014 20:46:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Když
jsem viděl ten nadpis příspěvku, tak jsem se lekl, že žádná 1989 nebude. Že se stal nějaký větší průšvih.

Takže nakonec to není ani zdaleka tak trudné, nicméně zamrzí.

1.5.2014 21:27:53

reakce
@ pecovarhy
Studená válka vyšla už loni podruhé, protože byl celý náklad prvního vydání rozebrán. Bohužel na chybu s kartou obilí Sovětům se přišlo až po druhém vydání.
Co se týče extra tisku karet, tak to opravdu není tak jednoduché a kdo aspoň trošku vidí do této branže, tak to chápe. Jakmile zadáváš do výroby speciální zakázku a ještě malého množství a ještě mimo hlavní výrobu vícejazyčných mutací, tak se musí výroba připravit celá znovu a tisk takové malé série je nepředstavitelně dražší. Tisk u jiného výrobce (např. u nás) by nešel, protože papír by byl jiný a karty identifikovatelné a i technologie barev je mnohdy jiná.

@skyfire
Pane chtělo by to od tebe více pochopení a méně urážek lidí, kteří tomu věnovali opravdu fůru času. Pokud bych do toho neviděl, tak bych si nikdy nedovolil vypustit takové urážlivé trapnosti jako ty. Nicméně se nedivím, protože úrovní svých diskuzních příspěvků jsi široko daleko známý. Nikoho to nemrzí víc, než lidi, co na tom dělali a myslím, že přístup Mindoku je ke svým zákazníků maximálně vstřícný a je to jedno z vydavatelství, které s hráči komunikuje a snaží se jim vždy vyjít vstříc. Takže si prosím nech příště své výplody o hulení a bečkách piva i s tím trapným smajlíkem od cesty. Teď nemluvím za Mindok, ale pouze sám za sebe.

1.5.2014 21:46:37

Kren
Vďaka za vysvetlenie, gratulujem k úspechu SV, to som nejak nezaregistroval, že bolo 2. vydanie, bravo! To značne zvyšuje šance na ten dotlač 1989, ak tam boli použité podobné objemy ako pre SV, lebo si myslím, že fajnšmekri do SV si túto lahôdku nenechajú ujsť!
Keby sa len dalo podobne poriešiť aj tú jednu kartu Obilia - chybka v pravidlách mi ani tak nevadí, tam to opravím, ale nechce sa mi začierňovať niečo na karte - a kľudne sa môže stať, že to budem vysvetľovať nováčikovi o 3 roky a zabudnem na to...
Nevadí, ideme ďalej, ak len toto je jediná chyba v 1989, tak je to pohoda stále.

1.5.2014 22:03:27

...
Tak já se musím Mindoku zastat. To že se hra vytiskne s chybou/chybami se (bohužel) nestává úplně zřídka a to nejen v překladech ale i v nových hrách. Jestli je toto jediná chyba co Mindoku unikla, je to podle mě pořád nadstandardní výkon.

Navíc z toho jak se k tomu Mindok postavil by si ostatní firmy měly brát příklad. Chybu veřejně oznámí, a jak nejlépe to v rámci možností jde, ji napraví. Tady se pozná komu jde jen o výdělek a komu i o spokojeného zákazníka.

1.5.2014 22:06:58

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

1.5.2014 22:16:57

Skyfire
Do tve debaty s krenem se zapojovat nebudu, takze jen vecne. Stat se to muze, z vlastni praxe to vim a neni to podcenenim kontroly. U nas veci prochazi x lidi x krat a sotci se objevuji, jsme holt jen lidi a bytosti omylne...

1.5.2014 22:38:18

skyfire
lehni prisero

1.5.2014 22:39:21

like
Díky za info. Kdyby to nikdo od MindOKu nenapsal, nikdo by si toho nevšiml. Takhle šli MindOK s kůží na trh a už se snáší kritika :D

Za mě super přístup, takového detailu si člověk nevšimne, nemá-li nastudovanou originální verzi. Proto bych čekal víc pochopení. Ale co už.

1.5.2014 22:52:35

skyfire
Ako môže niekto príspevok plný urážok s jasným jediným cieľom niekoho ponížiť nazvať "vecný"?

1.5.2014 22:53:09

Děkuji za oznámení
Děkuji nejen za oznámení a omluvu za chybku, ale i za budoucí nápravu. Fairplay přístup.

1.5.2014 23:45:29

to kren
ale pri nejakom dalsom reprinte Studenej vojny by ste tie opravene karticky natlacit mohli, nie?
Potom by si na mna mohol mysliet a poslat mi jednu.... :)

2.5.2014 02:42:12

ValMor
+++++

2.5.2014 06:43:31

Tiež
som si niekedy myslel, že nie je možné, aby takéto chyby vznikali, kým som si to neoveril na vlastnej koži pri knihe, ktorú som otcovi pomáhal pripravovať. Bol to horolezecký sprievodca a mali sme tam dokopy 15 viet v úvode, ostatné boli obrázky a nákresy. V tých 15 vetách sú tri preklepy. Kontrolovali sme to X krát 3 ľudia, ale aj tak sme si to nevšimli. To sa skrátka stane, dôležité je ako sa k tomu vydavateľ postaví. MindOK ukázal špičkový prístup, ktorý sa len tak nevidí. Palec hore :).

2.5.2014 08:08:54

Zkoušela jsem
to několikrát vysvětlit svýmu šéfovi, že se to prostě stane, když jsem po něm kontrolovala text a přehlédla byť malou chybku - a nechytala jsem se :-) Tak nevím...Není to hráč :-)

2.5.2014 08:20:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Člověk je bytost chybující
je sice pravda, ale kontrola je od toho, aby se chyby tvůrce a kontrolora předemnou odstranily... A pokud to nezvládne šest lidí, je třeba příště zapojit dvanáct...
Jinak věcně jde opravdu alespoň z mého pohledu o vylepšení :) Za sebe jsem s tímto šotkem naprosto spokojený a na lokalizovanou hru se moc těším.
Úvodní dva Skyfireovi příspěvky zase tak moc urážlivé nebyly, po první odlehčené větě opravdu věcně napsal, jak vést příkladnou kontrolu a svoje smíšené pocity z nastalé situace, nic víc, nic míň. Neznám ho osobně a nemám důvod se ho zastávat, ale navazující ostrá diskuze (včetně jeho příspěvku křenovi) mi přijde poněkud zbytečná...

2.5.2014 10:11:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Pozeram...
..., ze poniektori ludia nepoznaju pojem "autorska slepota". Ked na niecom robim cele tyzdne, alebo mesiace, tak si uz mozog sam automaticky doplna co kde ma byt (lebo vie, ze to tam ma byt). Viem ake to je, ked chystame nejaku publikaciu a opakovane ju niekolky prechadzame + nakoniec ju dame prejst niekomu uplne nezavislemu, kto to doposial nikdy nevidel. Publikacia sa odsuhlasi, odosle, je publikovana a akonahle ju potom otvorime, tak prve co uvidime je chyba. Drobnost, niec podstatneho, ale je to tam. A cim je vacsi obsah dat tak tym viac vzrasta aj pravdepodobnost chyby. Nikto nie je dokonaly. S tymto pristupom za chvilku vydavatelia nepriznaju ani ked bude chybna polovica hry - a som zvedava, ci si to niekto vsimne, ak nebude mat k dispozicii original (v ktorom mozu byt ostatne tiez chyby).

2.5.2014 11:38:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Dost neporovnatelné...
Pamatuji jinou aférku jiného vydavatele a musím (a chci) tedy říci, že mám z přístupu MindOKu velmi dobrý pocit. Úmyslně jsem nepoužil sousloví "jsem příjemně překvapen", protože lidi z MindOKu znám a vím, že se o své hry a hráče starají :-). Narážím na nabídku zdarma distribuované opravy až dojde k dotisku. A dělat ho až s dotiskem naprosto chápu, že je nesmyslné, protože by to pak buď nemohlo být zdarma nebo by to stejně odskákali hráči tím, že by třeba MindOK nemohl vydat jinou hru (jednoduše by jim nezbyli peníze).

A rozhodně bych je z chyby nevinil, protože slepota je fakt mrcha a klasicky platí, že pro stromy člověk přehlédne les (ač to může vypadat nepochopitelně).

Takže za mě super přístup a komunikace...

2.5.2014 16:49:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Feuerwehr od Haby
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas