1989: Úsvit svobody

xxxxxxxxoo hodnoceno 86x (Seznam vlastníků)

1989: Úsvit svobody - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: strategická, válečná, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: GMT Games
MindOK
Autoři: Jason Matthews
Ted Torgerson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dawn of Freedom nebo Studenou válku

Co je lepší? Co koupit? Díky.
16.3.2014 10:23:13

Dawn
moj nazor - 1989 :) Ovela prepracovanejsie, tematickejsie a zabavnejsie. Navyse sa to tyka aj nasej spolocnej historie.

Twilight struggle je tiez fajn, ale 1989 je dalsi stupen blizsie k dokonalej hre. Nebyt toho ze tema 1989 je pre svetove publikum dost cudzia, myslim si ze by uz Twilight Struggle bola davno zosadena z prveho miesta...

24.3.2014 20:12:02

aby to nebolo take jednoduche
odohral som desiatky a desiatky partii TS a aspon 20 partii 1989 a hovorim jednoznacne ze TS je lepsia hra. Omnoho strategickejsia s omnoho mensim vplyvom nahody. 1989 je len slabsi odvar z toho co TS ponuka. Ale je pravda ze tema 1989 je nam v CZ alebo SK blizsia.

24.3.2014 20:33:37

TS
TS. Absolutne komplexni hra proverena zubem casu.
Pak treba 1989.

23.9.2014 15:20:36

stana
Kup obě.
Jestli máš někoho s kým hry hrávat, tak neuděláš chybu.
Já osobně mám kromě Studené Války, Úsvitu svobody i The Making of the President a Labyrinth: The War on Terror a nalituji.
A to i přesto, že Labyrinth jsem ještě nehrál.

23.9.2014 15:34:11 | Upraveno autorem (porovnej)

1989
Mel jsem moznost si před nákupem vyzkoušet TS nacez jsem se rozhodl pro 89 a teď vím, ze casem stejne koupim i to TS, ale jsem rad, ze zacinam s 89. Je o něco snažší si v ni ohlidat všechny pravidla v průběhu hry, bavi me mezihra mereni sil a myslím, ze hra je i kratší což pro zacatecnika jakým jsem v tomto typu hry není nic proti ničemu. Vyzkouseno mam, ze vyhrát se da za obě strany, kazda ma uplne jinou strategii a náhoda ve hře samozrejmne je, jsou tu kostky, ale nic co by mě odradilo. U hry se bavim a ctyri hodiny, což je asi tak prumer zatím na dohrani, nám vždy utekli jako nic.

23.9.2014 16:01:10

...
Asi ti nepomůžu, ale můžu tě uklidnit, že chybu neuděláš nákupem ani jedné z nich. (P.S. Já mám doma 1989)

23.9.2014 20:37:21

TS
ak vybrat iba jednu z tych dvoch tak zalezi, co ta viac bavi. ak mas radsej strategickejsie hry, ktorych vysledok je takmer plne v tvojich rukach, tak jednoznacne TS. ak ti nahoda az tak nevadi, tak 1989.

podla mojho nazoru je ale TS jednoznacne lepsie. 1989 je podla mojho nazoru chaoticka a eventy su prilis silne a ich poradie ako su v hre zahrane, resp. komu pridu na ruku a kedy pridu na ruku, velmi silno ovplyvnuju samotnu hru. v TS ma hrac ovela vacsiu kontrolu. tot moj nazor :-)

29.1.2015 11:44:33

TS
rozhodne TS. Hral jsem 1989 mnohokrat a proste TS je daleko lepsi, vybalancovanejsi a da se vic ovlivnit.
V 1989 je to postavene tak, ze komunista ztraci moc a prakticky celou hru je pod tlakem. Casto se mi stavalo, ze ten, kdo hral za komunistu, byl nastvany a flustrovany ze hry. Napriklad nekolik karet, ktere ma demokrat na NDR, komunisty pekne vytaci.

Tim chci rict, ze u Studene valky se mi nikdy nestalo, ze by hrac byl nastvany a nebo nadaval na hru.
1989 je postavena tak, ze hodne hracu citi flustraci.

29.1.2015 12:35:02

Joshua
Otázka je, jak jsou nastavené podmínky výhry. Třeba ve Wir sind das Volk je taky NDR pod tlakem ze strany SRN (pokud má výhodu NDR, staví si svoje, pokud má výhodu SRN, nestaví si svoje, ale místo toho ničí infrastrukturu NDR). Ale je to kompenzované tím, že pokud NDR ustojí ten tlak do konce hry, automaticky vyhraje...

29.1.2015 13:13:51

kew
jde o to, ze co jsem zazil, tak to hraci brali dost negativne...

1.3.2015 23:34:43

moj skromny nazor
Pre mna a partiu jednoznacne TS.Ako tu uz napisal Gaspar tak Usvit je slabsy odvar.Skusal som aj Labyrinth ale podla mna je to uplne ina hra ako TS.A sakramentsky tazsia.

1.3.2015 23:41:33

Kterou?
Ahoj. Rekl jsem si, ze bych dal sanci Studene valce nebo Usvitu, ale ktera z nich by podle vas mela dostat prednost?
- Jednoznacne preferuji tu, ktera ma realnou kratsi herni dobu (doma hrajeme celkem svizne, bez zbytecnych prutahu).
- Tema nerozhoduje.
- Vliv nahody nevadi
- Takticka a strategicka hloubka neni rozhodujici
- Preferuji spis mene komplexni a vice zazitkovou variantu
- Radeji bych tu, ktera je mene slozita a je vice dynamicka

Poradite? Za vase reakce a komentare predem dekuji.

T.

20.5.2015 12:24:35

Deskovec
Dle popisu se váhy kloní spíše k 89.

Můj pohled na věc: Mám pouze 89, SV mě moc neláká. Přidám pár postřehů, které mohou být subjektivní. Přijde mi, že SV je opravdu na dlouhé lokte. Téma je mi (vcelku pochopitelně - geograficky i časově) bližší u 89. U 89 se mi líbí systém "meziher".

20.5.2015 12:43:30

1989
Podla toho co si napisal, odporucam 1989. Je jednoduchsia, su tam 2 rozne operacie oproti 3 v TS, v 1989 nemozes prehrat na DEFCON, ani tam nie su s nim suvisiace obmedzenia, co hru vyrazne zjednodusuje, nie su tam karty, po ktorych zahrani by si okamzite prehral. Medzihry v 1989 su fajn, zalezi tiez na kazdom centre, ktore ovladas. Jej najvecsou nevyhodou pre mna je, ze za demokrata ti proste v rozhodujucom okamihu musi padat kocka, inak komunista ziskava body "zadarmo".

21.5.2015 13:43:20

Studenka
Tak já Ti to neulehčím a musím se pro změnu zastat Studenky, i když mám rád obojí a zrovna včera jsme dali Úsvit.

Úsvit je mnohem víc o kostkách a obecně z mého osobního pohledu více o náhodě. Herní doba je celkem stejná (možná hrajeme o něco rychleji Studenku) a záleží, jak to sedne, pokud je to vyrovnané a dlouho se hráči rozhodují, tak se hra protáhne na několik hodin (např. včera jsme hráli 5 hodin a v 8. kole v 00.30 hod. došlo ke skreči, jinak to bylo zřejmě ještě dost dlouhé). Měření sil u Úsvitu je fajn, ale opět dosti náhodná a zvláštní záležitost. Studenka je komplexnější, což ovšem neznamená, že je delší.

Takže je dobrý mít obě a prostřídat je, pokud máš v plánu jenom jednu, tak za mě vol Studenku. Ale na druhou stranu Tvé požadavky se možná kloní k Úsvitu :).

22.5.2015 12:22:31 | Upraveno autorem (porovnej)

1989
Říkám zahrát si 1989, ale hrát TS. Dobré jsou obě, ale výborná hra je jednoduše jen TS. Vyplatí se do ni investovat čas a pořádně se jí učit. Už je to takový kult a myslím, že po právu.

Potíž je, že tobě o tohle nejde… Atmosférou je na tom pro našince lépe 1989, jednodušší mi také přijde, protože odpouští chyby víc než TS. TS není atmosférou tolik pozadu, ale 1989 v tomhle prostě nemá konkurenci.

Nejsem si tolik jistý co do délky. Obě hry mohou skončit poměrně záhy a stejně tak se protáhnout na spoustu hodin… navíc u 1989 je ta protivná minihra s kartami, která delší herní době jen dopomáhá…

Takže asi nakonec 1989, ale nemám z toho radost.

22.5.2015 13:23:52

diky vsem ...
... za vase odpovedi. Rozhodl jsem se pro Usvit. Pokud by se z nejakeho duvodu neosvedcil, pak jej prodame a 2. servis bude v rukach Studene valky.

22.5.2015 14:24:15

Vybíráme z Bazaru

Bitva o hrad Cimburk - nová
Bitva o hrad Cimburk - nová
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas