18CZ: Počátek železnice v Českých zemích

xxxxxxxxxo hodnoceno 31x (Seznam vlastníků)

18CZ: Počátek železnice v Českých zemích - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Vlaky
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
(Self-published)
Autoři: Leonhard "Lonny" Orgler
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

obtížná místa v pravidlech


Hru jsem si nedávno zahrál, po hře jsem ale zjistil, že jsou tam v pravidlech docela obtížná místa, která jsem dal napoprvé špatně, takže je zde uvedu, aby se to někomu nestalo taky.

1) Prezidentský certifikát nelze nikdy prodat zpět bance

zeptal jsem se na to vydavatele, nezdálo se mi to, protože by to znamenalo, že malé společnosti by nikdy nemohly měnit prezidenta

Odpověd:
Prezidentský certifikát nelze prodat zpět bance.
- Jediný způsob, jak se ho „zbavit“ je prodat takový podíl, aby některý z jiných hráčů měl poté podíl větší. Na něj pak přechází prezidentský certifikát a hráč, který ho měl původně dostává výměnou akcie v hodnotě prezidentského certifikátu (tedy 2).
Příklad:
Pepa má 30% velké společnosti (tedy prezidentský certifikát a jednu 10% akcii). Jana má dvě akcie té samé velké společnosti (tedy 20% akcií). Pepa ve svém tahu prodá 20% akcií (akcií, nikoli fyzicky samotný prezidentský certifikát). Jelikož mu zůstane pouze 10% akcií, předá prezidentský certifikát Janě (která se stane nový prezidentem). Ta vrátí své dvě akcie do banku (zůstane ji prezidentský certifikát ve stejné hodnotě jako byly předchozí dvě akcie). Pepa dostane peníze za dvě akcie v aktuální akciové hodnotě velké společnosti.



2) Prodejem vlaku do cizí země rovněž dochází ke změně epochy (resp. k vyřazení zastaralých vlaků).

(Toto pravidlo jsme nalezl až dodatečně v aktualizované elektronické verzi pravidel.)



3) Při nákupu karty vlaku musí být vždy jasno, který typ byl vlak zakoupen, jednoznačným otočením karty vlaku.

To jsem si špatně vyložil. Správný výklad je ten, že každá karta umožnuje nakoupit jeden ze dvou nebo tří druhů vlaků. Tzn. hráč má jednak možnost si vybrat, jaký druh koupí, a jednak povinnost si některý ten druh vybrat. Od této chvíle se veškerá pravidla vztahují k tomu příslušnému vybranému druhu vlaku, a nikoliv ke kartě jako takové. Jedinou vyjímkou je nákup menší společnosti. Ale jinak, při nákupu vlaku od jiné společnosti nenakupuju kartu, ale příslušný druh vlaku. A stejně tak vyřazování zastaralých vlaků se řídí druhem vlaku na kartě, ne kartou jako takovou (s vyjímkou prodeje do cizí země).


4) Ve svém prvním tahu může společnost položit až 2 žluté dílky železnice, nebo může jeden dílek železnice vylepšit (počítá se místo položení 2 dílků).

To je myšleno přesně tak, jak je zformulováno, ale já si to vyložil chybně, a to, že oproti ostatním tahům může v prvním tahu společnost navíc postavit svůj startovní dílek, pokud ještě není postaven. Tzn. domyslel jsem si tam něco, co tam vůbec není řečeno.


5) Předtištěná železnice na Praze znamená nejenom, jak se musí položit žlutý dílek do Prahy, ale, což jsem přehlédl, se dá po ní normálně jezdit, aniž by bylo potřeba žlutý dílek do Prahy položit.


6) V jednom akciovém kole je umožněno koupit, a poté prodat akcie jedné společnosti.

Ověřoval jsem to pro jistotu u vydavatele.

Při první partii jsem sice logicky, ale chybně usoudil, že to nejde. Ve skutečnosti, opak je pravdou, takže asi je rozumné zavést nějaké house rule, které by to zakazovalo.
2.1.2018 23:58:21

IN

Re

Ad 2) Žádná aktualizovaná elektronická verze pravidel neexistuje. Jsou to stále ta samá pravidla, která jsou v balení hry. Tedy to samé je i v tištěných pravidlech.

3.1.2018 08:55:44

souhlas
Já jsem byl přesvědčený, že jsem četl na Netu už opravený pravidla, ale ted koukám, že ne.


3.1.2018 21:02:07

Vybíráme z Bazaru

Brotherhood & Unity
Brotherhood & Unity
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas