18CZ: Počátek železnice v Českých zemích

xxxxxxxxxo hodnoceno 32x (Seznam vlastníků)

18CZ: Počátek železnice v Českých zemích - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Vlaky
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
(Self-published)
Autoři: Leonhard "Lonny" Orgler
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Neintuitivne momenty v pravidlach

Za jeden z neintuitivnych momentov vo fungovani tejto hry povazujem nepoklesnutie ceny akcie z horneho riadku 45 na 40-ku v dolnom riadku, ked nie su vyplatene dividendy. To iste pri vyplateni a cene 350 (uplne vpravo v spodnom riadku).

Druhym je nekompenzovanie banky pri odkupe spolocnosti vacsou. Hlavne v kontexte toho, ze inak su tieto "jej" akcie povazovane za vlastnene - spolocnost za ne dostane startovny kapital a aj sa za ne vyplacaju dividendy.
28.11.2017 20:57:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Ako sa to vezme...
Podla mna na tychto dvoch bodoch, ktore si vypichol nic neintuitivne nie je.
Bod 1) pozri si ako vyzera akciovy trh napriklad v 1830. Tam su v krajnych bodoch sipky, ktore vravia ako sa maju znacky spravat. V 18CZ ziadne take sipky ne su, a preto k posunom, ktore spominas nedochadza. Pravidla to specifikuju dost jasne.
Bod 2) ak by si vzdy vyplacal vsetky dividendy, tak by na to tie spolocnosti nemali prachy a takmer vzdy by to bolo pre ich prezidenta stratove.
Hra takto dava na vyber hracom vlastniacim akcie na vyber - akcie predaj a ziskaj maximum a zaroven odbremen prezidenta, alebo akciu drz u seba ale velka spolocnost za to zaplati a ty spolu s prezidentom budete stratovi - velmi zaujimave rozhodnutie :-)
Inak som si to vzdy ozrejmoval tak, ze ak su akcie malej spolocnosti vypredane, je to dobra / prosperujuca spolocnost, a preto ta vecsia potrebuje viac penazi na vyplatenie.
Ak je spolocnost vypredana len z polovice, tak je na nic a je ovela jednoduchsie ju vykupit.

30.11.2017 01:24:20

pokracujeme v diskusii
Oba moje body vychadzaju z predpokladu, ze pri 18CZ sa bavime o simulacne ladenej hre, takze na mechaniky/pravidla, ktore pouziva, sa da nahliadat z dvoch pohladov - jeden je herne-dizajnersky, teda ci dane pravidlo ma zmysel/dobre podporuje sutazenie hracov, druhy je simulacia/modelovanie reality. Oba pripady "riesim" zo simulacneho hladiska - teda stret toho ako vnimam fungovanie v realite vs namodelovanie pravidlami.

1) Suhlasim, ze pravidla su v tejto veci napisane jasne, ale zda sa mi cudne, ze kym je cena akcie v hornom riadku, nemoze pri nevyplateni dividend klesnut pod 45, ale o par kol, ked sa presunie do spodneho riadku uz bude moct klesnut az na 40. Neprepojenie tychto extremnych hodnot vo mne zanechava pocit rozporu s realitou bez nejakeho opodstatnenia z herneho hladiska (ze to sluzi na ucely napr. balancovania).

2) Problem s prezentovanym ozrejmenim vidim v tom, ze pri vzniku a vyplacani dividend je spolocnost "vypredana" cela - dostane kapital za vsetky akcie, takze ich "akoze" banka kupila a aj za ne banke vyplaca dividendy - ale pri jej odkupe sa uz na vlastnicke pravo banky neprihliada. A tento vnutorny rozpor modelu je to, co sa mi zda cudne/neintuitivne.

30.11.2017 11:32:12

Ano,
zo simulačného hľadiska to rozpory sú.
Ale keby som chcel, tak takýchto rozporov v tej hre nájdem xy (predaj vlaku za 1K, prečo je prvé nádráží zadarmo a ostatné sú drahšie a drahšie alebo prečo musím zastaralé vlaky zahodiť - mohli by predsa premávať na lokálnych trasách a pod...)
Ja sa na všetky 18xx hry pozerám hlavne ako na hry so svojimi pravidlami, nie ako na simulácie. Práve vďaka drobným rozdielom v pravidlách existuje možno aj viac ako stovka týchto titulov, každá v inom prostredí a s inými možnosťami.

30.11.2017 12:31:13

Vybíráme z Bazaru

Hra o trůny LCG - rozšíření Králové ostrovů (CZ)
Hra o trůny LCG - rozšíření Králové ostrovů (CZ)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas