13 Days: The Cuban Missile Crisis

xxxxxxxxxo hodnoceno 28x (Seznam vlastníků)

13 Days: The Cuban Missile Crisis - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Jolly Roger Games
Autoři: Asger Harding Granerud
Daniel Skjold Pedersen
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

aneb wargame jako filler?

Autoři této hry mají rádi Studenou válku a netají se tím. Obojí jsou card driving game a hráči se přetahují o vliv na určitých "bojištích" a musíš co se bude v daném kole hodnotit.

Herní plán je rozdělený do několika bojišť a dále obsahuje počítadlo DEFCON ve třech kategoriích: vojenství, politika a veřejné mínění.

Pravidla jsou jednoduchá:
Na začátku kola každý hráč obdrží 3 karty z balíčku Agend. Každá agenda, představuje jedno bojiště na herním plánu nebo jednu kategorii počítadla DEFCON. Podle karet, které si líznul, označí svojí vlaječkou jednotlivá místa na herním plánu. Tajně si však vybere pouze jednu agendu a zbylé zamíchá do balíčku Agend.

Poté každý hráč dostane 5 operačních karet se kterými odehraje jedno kolo. Karty jsou americké, sovětské nebo neutrální (spojené národy). Jak už to u CDG her obvykle bývá, pokud zahraješ soupeřovu kartu, soupeř může spustit svojí akci. Poté zahraješ operační hodnotu karty na umístění svého vlivu nebo odstranění svého vlivu. Tím že hráči umístují vliv na bojiště určité kategorie, snižuje se také DEFCON v dané kategorii. Opačně pokud odstraňují, tak zase uklidňují napěti a stupeň DEFCON se zvyšuje. Počet kostiček vlivu je omezený a v pozdější části hry jsi nucen vliv stahovat z herního plánu, pokud jsi v předchozích kolech moc tlačil na pilu. Hlavně jednou bodované bojiště už znovu bodované nebude, protože každé bojiště má pouze jedno zastoupení v balíčku Agend. Hráči se střídají ve svých tazích a po odehrání čtvrté karty jde zbylá pátá karta tajně do balíčku Dohry, který se vyhodnotí až na samém závěru hry a hráč, který v něm má vyšší výsledek součtu síly svých karet (neutrální se nepočítají) obdrží 2 body prestiže, které mohou zamávat výsledkem hry.
Hráči následně odhalí své agendy a hráč který v dané agendě dominuje (má nejvíce vlivu nebo jeho žeton na DEEFCON je výše než soupeřův) získá rozdíl v bohech prestiže.
Na konci každého kola se zjišťuje jestli některý z hráčů nedosáhl DEFCON 1 nebo nemá všechny 3 své žetony v jednotlivých kategoriích ve stupni DEFCON 2. Pokud ano, hráč prohrává, protože spustil jadernou válku.

Moje hodnocení? Jsem nadšen. Plnohodnotný wargame zážitek za 45 minut? Tohle tu opravdu chybělo. 3 kola. 12 tahů hráče. Přesto opravdu inteligentní a velmi taktická hra.
Na hře nejvíce oceňuji blafování a odhad, jestli jsem trefil soupeřovu agendu. Práce se stupnicí DEFCON je plná nejistoty a často se nám stává, že hráč rozpoutá peklo na Zemi. Během hry jsou síly poměrně vyrovnané a skore často rozhoduje balíček Dohry.

Jediné povzdechnutí na zaávěr. Škoda té vyšší ceny.
15.8.2016 20:13:59

Lumirius
Není to tak, že když umísťuješ kostky DEFCON se zvyšuje a naopak?

26.6.2017 18:55:24

DEFCON
Píše to dobře, DEFCON 1 je vlastně nejvyšší stupeň, DEFCON 3 naopak nejnižší... viz. herní plán- https://cf.geekdo-images.com/images/pic2530549_lg.png

26.6.2017 19:20:38

...
ano, máte pravdu, chlapci!

26.6.2017 19:28:17

Znovuhrateľnosť (?)

Neohrá sa to rýchlo?

8.1.2019 12:09:50

Znovuhratelnost

S bráchou tohle docela hrajem. Z mýho pohledu je každá hra jiná, jaký dostaneš karty, situace na mapě, karty agend, který máš na výběr, jak si stojíš na stupnicích defconu, měl bys mít na zřeteli veřejný mínění, odhadovat soupeře jak asi bude hrát. Díky tomu všemu jsem nikdy neměl pocit, že už se mi tu něco opakuje. A to soupeření na mapě a zároveň balancování na hraně na stupnici defconu, to je zážitek. Naposled jsem vyhrál tak, že jsem odhad, kde bude tlačit brácha. Vzal si jako agendu stupnici defcon kde vedl, a já si jí zrovna mohl vybrat taky. Takže na konci kola dva posuny nahoru. On si to neohlídal, a díky vlivu na Televizi si tam ještě přilepšil na předposlední pole defconu 2. No a pak přišlo vyhodnocení agend a bylo vymalováno. Prostě pokaždý jsi, díky tomuhle všemu, v jiný situaci, někdy se snažíš vytřískat co nejvíc, jindy hraješ opatrnějc, abys mohl zatopit pod kotlem další kolo, a zase jindy se snažíš opravdu jen minimalizovat ztráty, když máš na ruce plno karet soupeře. I to pořadí vykládání karet je důležitý. Za mně- skvělá hra, i když přítelkyně jí říká ta hra, jak tam boucháš. Takže s tou to už hrát nemůžu... Bo)

8.1.2019 21:10:30

Znovuhratelnost
Souhlasím s Foxem. Nemám tedy nahráno tolik, ale zatím se každá hra vyvíjela trochu jinak a vždy generovala správné herní pocity :-). Znovuhratelnosti bych se určitě nebál.

9.1.2019 08:10:03

Zatím převládá nadšení
Po prvních dvou partiích převládá nadšení. Studenou válku jsem hrál třikrát a mám z ní rozporuplné pocity. Jednak mi připadá, že pro občasné hráče, kteří neznají karty a tím pádem netuší, na co se zaměřit, případně na jaké karty si počkat, je tam poměrně dost náhody. A když do toho připočítáme, že se třeba nedaří ani házení kostkou, může se podle mě stát prvních pár kol pro Američany solidním peklem. A špatné na tom je, že těch pár kol může trvat několik hodin. Proto jsem Studenou válku prodal.

13 Days je výrazně kratší a i když i v této hře je náhoda v podobě karet, dá se s ní podle mě mnohem lépe pracovat. Navíc karet je jen pár, takže není problém se je po pár hrách naučit. Skvělé je rovněž to, že oba hráči tuší, co se bude na konci kola bodovat, ale přesto je ve hře solidní šance soupeře oblafnout a přesvědčit ho, aby se zaměřil na něco jiného. A hlavně za 30-45 minut je hotovo, takže je případný prostor pro okamžitou odvetu.

Studené války jsem se rád zbavil, ale 13 Days zůstane v mé sbírce nejspíš napořád.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

30.11.2020 19:42:16

Vybíráme z Bazaru

balanční hra Záchod
balanční hra Záchod
Akt. cena: 30 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas