Tekhenu: Obelisk of the Sun

xxxxxxxxoo hodnoceno 13x (Seznam vlastníků)

Tekhenu: Obelisk of the Sun - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Board&Dice
Autoři: Daniele Tascini
Dávid Turczi
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vs. Teotihuacan

Ahoj, hrál někdo obojí? Máme nejen Tekhenu, ale taky Tzolkina, obojí patří k našim top eurovkám. Teotihuacan je i podle BGG taky pecka, jen teď nevím jestli má smysl mít tolik “T” her. Tedy je to dostatečně odlišné, co do herního zážitku, od těch, co už máme? Je to třeba ještě lepší než Tekhenu? K Teo samozřejmě existuje už vícero rozšíření, což ho zvýhodňuje, ale věřím, že ani v případě Tekhenu nezůstane jen u základu. Teď mi jde tedy čistě o porovnání (a taky míru odlišnosti) základních her. A zatím to mám tak, že spíš než po Teo už pošilhávám po Tawantinsuyu, ale třeba v případě Teo opravdu přicházím o dost - nevím. Jo a hrajeme zatím nejčastěji ve dvou až ve třech, ale s potenciálem i ve vyšších počtech, až dvojčata dorostou ;) Sólo je prý asi lepší u Tekhenu (jednodušší na obsluhu), ale podle toho se nerozhoduji. Díky předem za názory zasvěcených :)
10.10.2020 15:07:23 | Upraveno autorem (porovnej)

To me taky zajima
Mam tzolkin a teotihuacan.

10.10.2020 15:58:53

Beholder
Tak na to ti muzu rict, ze Tekhenu je zatracene dobry :) Samozrejme bez vztahu k Teo, to musime pockat na nekoho dalsiho. Co jsem tak vykoukal z videi, tak bych jen rekl, ze v Tekhenu je asi silnejsi moment prekvapeni pri zaverecnem bodovani, kdyz se vyhodnocuji az tri tajne dekrety, ktere hraci mohou prinest tunu bodu. A muzu rict, ze je to dostatecne odlisny od Tzolkina (jako fakt dost). Ostatne co ale je podobny Tzolkinovi...

10.10.2020 16:40:06

Porovnání
Podle mě nesrovnatelné hry, myslím co do hratelnosti. Mám Tzolkin, Teo i Tekhenu. Co má Teo a Tek podobné jsou sice kostky, ale v každé hře je používáš úplně jinak. V Teo představují kostky vlastně figurky, které stárnou a presouváš je z jedné lokace do druhé, abys podle hodnoty kostky vykonal akci. Další důležitou částí je stavění pyramidy a posouvání se na chrámech (v tomto asi jediná podobnost s Tzolkinem). V Tekhenu vezmeš kostku z nabídky a podle místa, kde jí vezmeš, případně podle barvy a hodnoty vykonáš příslušnou akci. Body u obou her získáváš úplně že všeho. To je taky podobné. Pokud tě baví obě hry co máš, s Teotihuacanem neuděláš chybu a budeš mít jiný herní zážitek. A rozšíření k němu jsou výborný:)

10.10.2020 17:16:38 | Upraveno autorem (porovnej)

hracik
Dekuju za zhodnoceni, penezenka zacina plakat, ale tak trochu jsem to cekal, kdyz za tim stoji designer euro her per excellence... Neni treba “voser” ta pyramida? ;)

10.10.2020 18:19:19

Kadylek
Jak to myslíš... Stavba pyramidy je zábavná část hry, takové puzzle, snažíš se dílek umístit, aby sedlo co nejvíc symbolů, za to samozřejmě plno bodů... Chápu, že se snažíš najít něco, co tě odradí od nákupu, ale to ode mě nechtěj... Jsou to všechno mé oblíbené hry. Tvůj "boj" chápu a znám... Stejně to koupíš:))))

10.10.2020 21:06:42

Teotihuacan
Teotihuacan má trochu problém s disbalancí pyramidy a jedné technologie - doporučuji se podívat na úpravu pravidel z minulého roku 4Poháru. Druhá věc, co trochu prudí, je, že často ty akce mají hodně kroků, je tedy jednoduché na některý bonus zapomenout, navíc dost to vede k AP. Př. pošlu 3.kostku na pyramidu, můžu položit až 3 dílky. Díky technologiím mám slevu a můžu se posunout na chrámu. Z chrámu hned něco dostanu, dále po umisťování dílků se také mohu posunout, pak mi umře kostka, beru bonus, nasazuji na začátek, dostávám bonus z případné technologie.

10.10.2020 22:06:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Umma
Jo, to je pravda, hlídání návazností, bonusů a odměn je tam fakt hodně a uhlídat to, abys na nic nezapomněl je že začátku náročný... No vidíš a máš tu důvod, proč nekupovat:))

10.10.2020 22:14:19

UmmA, hracik
No vida, pak ze to nejde :) Pro me je tohle docela peklo, trpim AP (a moje zena, ackoli si to nechce priznat, taky). Na druhou stranu je to spis otazka prvnich nekolika zahrani, pak kdyz to clovek dostane do krve, tak je to v cajku. Uhlidat to moc neumim, je jasny, ze minimalne v tech prvnich hrach bych asi bodove dost krvacel. No jeste pockam, jestli se tady jeste nekdo na adresu her (Teotihuacan vs. Tehkenu) rozparadi, at uz v dobrem nebo spatnem.

Off topic: Ten muj boj je ted o to vetsi, ze jsem nedavno backnul herni stul Megan Wing a ted ho budu doplacet v pledge manageru - to uz je poradny uragan v deskohernim rozpoctu :) No a do toho uvahy o Teotihuacanu, Tawantinsuyu, Frostpunku, Paris, Vikomtech i Letopisech Zapadniho kralovstvi, rozsirenich pro novou edici 7 divu (Cities a Leaders, mozna Armada), zena do toho chce Mestecka na dlani, Kvedlaly, Arboretum,... Tezky zivot to je :)))

11.10.2020 06:48:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Ve 2
Ještě mě napadlo, že Teotihuacan muze ve 2 docela trpet. Nejzajimavejsi cast hry je, ze se dynamicky meni ceny akci.Ve 2 a 3 hracich tam jsou neutralni staticke kostku cele kolo na 1 miste. Hral jsem par krat ve 3 a trochu rusilo, ze se nedalo predvidat, kde budou.Mohlo se stat, ze to mohlo pomahat spis souperi. Ve 2 bych se bal, ze to bude tak staticke, ze tam bude kazde kolo optimalni prujezd, takze oba budete hrat vicemene to same. Coz je slabsi odvar hlavniho problemu Tzolkina, kde je 1 optimalni strategie, kterou po nauceni lze hrat vzdy a je to o tom, kdo ji umi lip.Teotihuacan je preci jenom variabilnejsi.

11.10.2020 12:21:47

Vybíráme z Bazaru

Valley of the Mammoths
Valley of the Mammoths
Akt. cena: 199 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas