Vaše cesta k deskovkám...

Deskovky jsem hrál jako dítě. Ovšem v 80. letech u nás zas tak moc velký výběr nebyl. Takže vrcholem byly samozřejmě Dostihy a sázky a pak Slavkov. To byla a stále je pro mě legenda. Jistě z pohledu dnešních her nenávratně překonaná. Přesto když si i nyní hru jednou dvakrát za rok zahraji, tak mě baví, vyžaduje mou pozornost a přemýšlení a její mechanismy fungují. Po revoluci mě ještě zachytila vlna PaN (papír a nápad) her, které mi přinesly hry jako Maršál a špión, Lovci pokladů nebo Fantóm Prahy.
Všechny hry mě bavily a musel jsem být pro své okolí (hlavně sestru) už někdy otravný, jak jsem pořad chtěl některou z nich hrát. Přišel ale věk (cca 12+), kdy přišly i jiné zájmy a hrát si s figurkama už jaksi nebylo pro mě v kurzu. Když jsem po letech nabral něco rozumu, zůstala ve mně představa, která je rozšířená u nás mezi většinou lidí, že deskovky jsou takové ty hry pro děti a hodí se akorát na nějaké to pobavení větší společnosti na nějaké akci. Nic víc, nic míň. Až letos, když jsem se snažil vyhledat si nějaké informace o deskové předloze počítačové Civilizace (které jsem dlouholetým hráčem a fanouškem), tak se mi otevřel svět dnešních deskovek a zjistil jsem, že jde o úplně něco jiného, než co jsem se domníval. A tak přišly Agricola, Carcassonne, Small World, Space Hulk 3rd edition, Dominion a naposledy před pár dny Twilight Struggle... a myslím, že tím to končit nebude, wish-list pomalu narůstá...

A jak to bylo u vás?
12.11.2010 01:26:04

Moje cesta k deskovkám
Už co by malé dítko, byl jsem odchován na desce herního stolu a na hraní měl halmičky z člobrda. Ne, opravdu se dříve nikdo moc nestaral, jestli předměty malé velikosti dítě věku do 3 let spolkne, či ne. Takže to by bylo Člověče, nezlob se. S rozvojem rozumu se přešlo k hrám, které už byly o něčem. Klasický předrevoluční mainstream Kamiónem po Evropě, něco jako Hurvínkovy lapálie nebo tak nějak (bože, to byl děs) - zkrátka celkem vyvedené figurky hlavních postav chodily jakýmsi "candylandem" (českou obdobu neznám, ale je to lineární hadovitý herní plán, kde hodíte kostkou a ujdete tolik polí, jsou tam zkratky a zpátečky, prostě klasika). Další hrou bylo vědomostní Ukaž, co víš, nebo opět nějak podobně. Doboví znalci jistě rádi připomenou :) U další hry si nevzpomenu na název, ale byla to mapa ČSR a cestovalo se pomocí roztočení káči ve městě, kde byl důlek. Káča ukázala směr a barevný cestovatel s krosnou na zádech vyrazil za svým osudem. Pak už jen klasika (řazeno chronologicky), plno klasických karetních her - od prší, přes kvarteto k Černému Petrovi atd., Mikado, Domino, Logik, Dostihy a sázky, Dáma , Šachy, Lovci pokladů, Fantom Staré Prahy, vlastní pravidla pro plastové vojáčky a jejich pohyb ve světě dětského pokoje (něco jako PC hra Army Men, ale dloooouho před tím), Scrabble (brrrrrr). No a pak už to nabralo rychlý spád přes RPG (Dračí doupě, Advanced Dungeons & Dragons), Magic the Gathering, Doomtrooper, spoustu počítačových her až do současného kolotoče moderních deskových her, ze kterého nejde vystoupit. Ale řekněme si narovinu. Copak by to někdo z nás chtěl? :)

12.11.2010 02:27:38 | Upraveno autorem (porovnej)

U nás
Jsem relativně dříve narozený, ale díky mým hravým rodičům se u nás deskovky a karetky hrávaly už v 60. letech :).

12.11.2010 07:23:52

PJ

Tohle téma už je tady 2* :-/
Viz http://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/obecne-o-hrani-spolecenskych-her-3/jak-to-vsechno-zacalo-1803/?pg=2

Jinak ve zkratce: Nejprve pexeso, apod. dětské radovánky, pak šachovnicové hry a zmíněné hry PaN, potom Talisman, Dračák, Doomtrooper, MtG, pak dlouho nic, pak Osadníci, pak moderní eurovky, nyní preferuji hlavně ujeťárny a tematicky silnější a netypické hry...

12.11.2010 07:58:31

Havelock, kren
Havelock: ano ano, ještě Kamiónem po Evropě. Na to jsme zapomněl...

kren: existovaly v 60. letech u nás jiné deskovky než ty "klasické" abstraktní?

PJ: Příklad ujeťárny?

12.11.2010 09:40:40

to Pekische
Pamatuju se na Sněhurku a sedm trpaslíků, kdy každý hrál za jednoho trpaslíka a po cestě ke sněhurce se plnili různé úkoly. Co se týče karetek, tak bylo vydáváno dost karetek, které se vystřihovali něco jak dnes pexeso a v té vystřihovánce byl vždycky návod ke hře. Pamatuju si na dtektivní hru Kdo je pachatel? a pak honba za indiánským pokladem.

12.11.2010 09:46:10

PJ

Pekische
Ještě k dotazu ka křena, já si vzpomínám na hru "Honba za červenou škodovkou" a ta se datuje nevím, jesti přímo do šedesátých let, ale tipuju, že do sedmdesátých možná ano...

Co se týče ujeťáren: doslova vykutálená hra je Hamsterrolle - http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/hamsterrolle-1173/ dále pak už bez odkazů ...aber bitte mit Sahne, Bamboleo, Dschamál, Fantastát, Dixit, GiftTrap, Falling, Onirim, Galaxy Trucker, Sabiráj, Cosmic Encounter, Binary Worlds, LifeBoat... myslím, že pro názornost stačí.

12.11.2010 10:38:14

Cestou necestou
Když nebudu počítat klasické hry, které jsem hrával jako malý, tak jsem se k dnešním deskovkám dostal přes RPG a různé figurkové hry. Dračí doupě, Dungeons and Dragons, Warhammer (fantasy), Warzone, Mordheim...
Postupem času jsem ale začal zjišťovat, že tento typ her je relativně náročný na spoluhráče. Na RPG musí být člověk spíš herec než hráč a figurkovky zase byly v té době dost drahé. Proto jsem dost těžko hledal v mém okolí spoluhráče.
Oproti tomu deskovky jsou dostupné pro mnohem širší spektrum lidí a můžete si je zahrát i s náhodným kolemjdoucím. Obrazně řečeno je to hodně muziky za minimální úsilí :-)

13.11.2010 22:06:56

mtg atd
Z dětství si vybavuju pro zabití času Zajíc a Ježek, Z pohádky do pohádky, Dostihy a sázky (ty jsem upřímně nenáviděl), Velká výhra, pak nadlouho DrD, o něco později následované Magicem. Tomu jsem se věnoval šíleně dlouho, ale posledních pár edic už konečně splnilo svou funkci, změnilo hru do podoby která mě zdaleka tak nebaví, se slečnou jsme si v krámě zkusmo pořídili Carcassonne, a pojal jsem moudré rozhodnutí msto do karet investovat do deskovek... Je s tím rozhodně větší zábava, míň práce a jde to vystavit v obýváku:-)

13.11.2010 22:17:57 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ
a kolikrát si hrál tu čtvrtou od konce ? :)

14.11.2010 00:01:12

PJ

trohat
S vlastními kartami sni jednou ;-)

15.11.2010 21:30:07

Cesta je cíl
Jako asi hodně zdejších trollíků jsem začínal na klasickém "Z pohádky do pohádky" a člobrdu. Následovala edice PaN, zejména na Maršála a špióna a na Lovce pokladů vzpomínám velice rád...pak Dostihy a následovala éra RPG.
K deskovkám jsem se vrátil o pár let později Arénou - a už mi to zůstalo.

15.11.2010 21:50:08

Cesta
Když vynechám maršál a špión, tak další byla Aréna (nebavila mě) a Talisman společně s "Siedler von Catan" , první co jsem si v cizině koupil byla La Citta

16.11.2010 12:51:31

Vybíráme z Bazaru

Obalený Tainted Grail: Pád Avalonu
Obalený Tainted Grail: Pád Avalonu
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas