Úvaha o možnosti modernizace

Čas od času se na ZH vyskytne požadavek či nápad k nějakému zlepšení. Občas se to setká s velmi kladnou odezvou od dalších uživatelů a v rámci diskuze se objeví příspěvek o zastaralosti webu a problematickému zpracování daného nápadu (aktuálně např. poslední příspěvek od Křena v tématu Bazar - prodloužení aukce).
Ze všech možných příspěvků co jsem tu za těch pár dní jako uživatel četl vyplývá, že Zeus jako majitel webu s tím moc nic dělat nechce / nemůže, databáze jsou obrovské a zabilo by to moc času, moderátoři a administrátoři pracují v omezeném režimu, který je daný starší strukturou / funkčností webu atd.
Vypadá to, že mnoho věcí by modernizace vyřešila a zpřístupnila. Bylo by to však moc složité a časově náročné.
A co takhle, kdyby se do toho vložila firma, kterou takové věci živí? Webové řešení na zakázku, včetně migrace databází? Jasně, že takové věci stojí peníze, ale kde je vůle, tam je cesta. Uživatelská základna je dost široká a kdyby se na tohle vybíralo delší časový úsek a udělala by se správná osvěta, tak by to přeci nemohl být uplně neřešitelný problém, nebo ano? ZH se bez nadsázky staly "česko-slovenským bgg", noví administrátoři to dokázali nakopnout, ale stále častěji narážíme na "zastaralý engine". S přílivem uživatelů a narůstající popularitou deskovek, se dá očekávat rovněž příliv nových nápadů a zlepšováků, které budou nadále narážet na technické možnosti. Vzhledem k množství vydávaných her a celkově vzrůstající popularitě tohoto žánru se dá předpokládat, že se zdejší databáze budou nadále zvětšovat a bude stále složitější resp. dražší udělat ráznou změnu. Proč tedy ne teď?
Nejsem z IT, ani momentálně netuším jakým právům a povinnostem by sbírka a následná zakázka podléhala, ale stejně - byl by o tohle vůbec zájem mezi námi uživateli? Měl by o to zájem i tým moderátorů a Zeus? Mělo by to vůbec nějaký smysl? Jsem úplně mimo a stavím vzdušné zámky? Přidej příspěvek.

Pozn. vůbec mi teď nejde o "retro-vzhled" webu, ten se přeci dá zachovat, důležité mi přijdou moderní vnitřnosti.
10.10.2018 10:53:15

@Úderník
Já mám zase úplně opačný názor než ty. Právě kvůli tomu, kolik a jakého je tady OBSAHU tak by si uživatelé zasloužili modernější přístup a zajištění, že se to kvůli zastaralému enginu jednou nezhroutí. Nezapomeň, že stávající OBSAH, není statický, ale že neustále narůstá.

11.10.2018 12:04:09

Úderník
To pravidlo je něco jako Murphyho zákony, které platí jen tehdy, pokud zrovna platí. Takže krom vtipu k ničemu. A zakonzervovat se má historická památka, ale ZH je živý a aktivní portál.

Souhlasím s křenem, ten stávající obsah je sice super, ale je také třeba mít možnost jej řádně využít právě třeba skrz možnosti pokročilé filtrace, vyhledávání v galerii nebo upozornění na nové příspěvky v diskuzi (což má dneska jinak prakticky každé fórum, kde je diskuze důležitá a bez toho je to utrpení).

11.10.2018 12:10:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Modernizace? A sbirka?
To by mne zajimalo co si pod tim predstavujete a hlavne co by se jako zmenilo navenek (pro uzivatele) kdyby tedy nakrasne k te "supermodernizaci" doslo?

Ja se v oboru pohybuju (a nejaky ten web uz jsem za svuj dlouhy zivot udelal). Ale jako ze "retro design nechame, ale budeme mit moderni web", to si vubec si nedovedu predstavit co to znamena a co by to prineslo.

Edit: Prijde mi ze tu nikdo naprosto netusi jak moc (ne)moderni ty vnitrnosti jsou - vzdyt nemate zdrojaky, nevite ani platformu. Nic. Ale bojite se jakesi imaginarni ztraty dat z duvodu "zastaralosti"? Nesmysl...

A druha vec je ta "sbirka" aka "Deskovkari sobe". Uz takhle tu funguje jista forma elitarstvi (napr. napady jako "otaznici" vubec nesmi do aukce, blokovat cerstve registrovane 1 denni uzivatele atd. nebo opacne "ja dlouhodoby zaslouzily uzivatel ZH mam prece vzdycky pravdu"...)

Dovedete si predstavit co by se tu spustilo kdyby si lidi svym (byt dobrovolnym) prispevkem predplatili "dozivotni pravo" kafrat do vseho a rozhodovat o vsem - proste stat se jakymsi "naduzivatelem" ve stylu "ja jsem prispel a ty ne, tak ..." ?

11.10.2018 14:14:34 | Upraveno autorem (porovnej)

robkin
Na BGG to myslím si celkem funguje a ještě jsem nenarazil na někoho kdo by se choval elitářsky, protože přispěl na provoz. Pokud je někdo kokotem, nejspíš se tak chová už teď.

Možná je ten rozdíl jen v množství uživatelů, a v tom případě by ta sbírka stejně selhala. A pokud by neselhala, byl by to imho důkaz že lidí je dost na to, aby se v tom nějací elitáři ztraili.

11.10.2018 15:03:28

ja som za
Ja by som modernizáciu určite prijal a určite by som ju aj podporil. Tých pár € by ma určite nezabilo. Keď to môže fungovať na iných weboch, prečo nie aj tu?
Nerozumiem, prečo sa niektorí ľudia vyjadrujú proti a sú proti rozvoju. Pri rovnakom vizuále by mohli byť lepšie funkcie, prípadne odstránené bugy. Napríklad toto okno do ktorého práve píšem, a nemožnosť skrolovať stránku na pozadí. Už ma to neirituje tak ako pred pár týždňami, kedy ku tomu ešte navyše pri náhodnom kliknutí sa mi okno zavrelo a ešte aj text vymazal. Je tu množstvo ďalších drobností, ktoré vedia občas otráviť. Toto je to s čím je tých pár jedincov spokojných? Ja som názoru, že lenivý človek je pokrokový človek :)
Aj napriek tomu, aké ancient veci tu sú, stále sem chodí množstvo ľudí, ten obsah tu je proste kvalitný a som rád, že som mohol aj svojou trochou ku tomu prispieť. Bolo by smutné nemať možnosť ho lepšie spravovať.

11.10.2018 15:49:49 | Upraveno autorem (porovnej)

@robkin
Citace: "Prijde mi ze tu nikdo naprosto netusi jak moc (ne)moderni ty vnitrnosti jsou - vzdyt nemate zdrojaky"

Pokud se pohybuješ v této branži a nějaké weby jsi už udělal, tak sice nemusíš nic tušit o tom, jak je web udělaný, ale rozhodně ti musí napovědět skutečnost, jak obtížné a zdlouhavé je udělat do ZH nějakou novinku (naprosto běžnou na jiných současných webech), kterou uživatelé požadují nebo si přejí, protože jsou na to z jiných webů zvyklí jako na běžnou součást webu. Například možnosti filtrování, vyhledávání a osobního nastavení jsou naprosto tragické. A s rozrůstajícím obsahem, živostí diskuzí a bazaru jsou tyto možnosti stále naléhavější. Přitom vyhledávání a filtrace je základem jakéhokoliv webu, který shromažďuje takové množství dat a má tolik uživatelů.

11.10.2018 15:50:19

Joe

Iluzie
Nerobme si iluzie, ze Zatrolenky su moderne... pretoze nie su :) je to len nabalovanie funkcii na existujuci framework spred X rokov.

Podobna situacia je na Boardgamegeeku, kde doprogramovanie HOCICOHO je pracne, zdlhave a casto to zo zaciatku nefunguje tak, ako by malo. BGG tiez nutne potrebuje redizajn, tam to ale naraza na ten objem dat a pripojenych ludi. Z tohto pohladu by bol redizaj Zatroleniek asi jednoduchsi.

11.10.2018 16:02:11

Možnost přispět

Stačilo by mi i jen mít možnost přispět na chod a rozvoj ZH. Ideální by bylo kdyby se alespoň rozjel zase systém mecenášství. ZH žijí hlavně díky obsahu od jejich uživatelů. Škoda jen že jim Zeus nevychází více vstříc. Ani se nedivím že vznikl Deskožrout, FB skupiny a další weby. Ne každý uživatel má dostatek trpělivosti fungovat v tak zastaralém prostředí jako mají ZH.

18.10.2018 07:42:50

obsah ZH
V diskuzi mnohokrát padlo, že nejdůležitější na ZH je vlastně ten obsah - překlady apod. Ale zkusili jste si to někdy "administrovat"? Nahrál jsem na ZH desítky souborů, ale nemám nad nimi žádnou kontrolu, nikde si nejsem schopný vypsat, které soubory jsem nahrál a v jaké verzi, abych je mohl třeba udržovat aktuální. Je to neskutečně otravné a mě osobně to třeba odrazuje na ZH už něco nahrávat... o omezení velikosti souborů ani nemluvím - pro kvalitní tiskové PDF není 50 MB žádná velikost, ale sem jde natlačit maximálně nějakých 15 MB. Tudíž sem stejně mohu nahrát jen nějaký nekvalitní náhled a "ostré" verze musím držet někde bokem. A když z technických důvodů zmigruju na jiné úložiště, stanou se všechny odkazy najednou nerelevantní. Takové malé peklo.
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

18.10.2018 08:46:52

ad Morthe
Naprosto souhlasím, mám stejný problém !!!!!!!!!!!!!!
UDĚLAL JSEM K TOMUTO PROBLÉMU SAMOSTATNÉ VLÁKNO V SEKCI "NÁMĚTY A PŘIPOMÍNKY".

18.10.2018 08:52:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Počítejme
Zatrolenky mají někde ke 27.000 uživatelů. Přesně to neřeknu, protože jsou zrovna v tomto úhlu pohledu zastaralé a najít přesné číslo znamená najet do Nej.... a pak 5 minut skrolovat. Nicméně pokud by jen cca. pětina byla ochotná přispět směšnou sumou 100 Kč, máme cca. 500.000 Kč. Zdá se vám to jako malá částka? Výměnou by bylo něco za něco. Zaplatil jsi? Máš k dispozici lepší funkce. Je to nespravedlivé? Částečně ano. Tak jinak. ZH máš zdarma v této podobě. Chceš víc? Zaplať 10 Kč/měs. Je zde někdo, kdo je schopen koupit si počítač/tablet/notebook, platit elektřinu, internet, pořizovat deskovky, ale nemá 10 Kč na měsíční poplatek? Jo jasně. Vy dva kluci. Díky za info. Jestliže odečtu mrtvé duše, pak máme i při hodně pesimistickém odhadu, tipuji 10.000 uživatelů, což je 100.000 Kč/měs. Přitom nepočítám, kolik lidí zde chodí jako anonymové a za lepší funkce by se registrovali a platili. Stačí to na migraci? Asi ano, ale co je důležitá pointa - nemusí. Stačilo by to Ondrovi, aby se ZH mohly změnit z koníčka na práci. Udělá to? Asi nikdy. Nejkrásnější přitom je, že by nic neriskoval. Zkusí, nápad nevyjde a jedeme dál beze změny. Vyjde, Ondra má práci snů a my funkční web, protože by se mu věnoval na full-time. Já bych to tak udělal.

PS: Nevím, kolik berou programátoři v Praze, ale subjektivně si myslím, že to 100.000 Kč/měs. není. A pokud ano, tak se prostě poplatek zvedne na 15 Kč, což je komická suma a pořád máme 150.000 Kč měs.

4.11.2018 10:06:02

Špatňák
Bolo by lepšie poznať názor na túto vec od relevantnej osoby, od Dia. Osobne si myslím, ak by prešli ZH na model financovania užívateľmi, aj keď dobrovoľnom, tak o to nebude záujem v rádoch tisícov, ako tu uvádzaš. Aký má BGG pomer počtu podporovateľov ku počtu všetkých užívateľov, dá sa to tam nejak zistiť? Odhadujem, že niekde tam by sa ocitli aj ZH, možno oveľa horšie, v podmienkach našich lesov a hájov...

4.11.2018 10:45:47

Chyba ve výpočtu
Ve svém výpočtu jsi, Špatňáku, zapomněl na konverzní poměr. Když z té částky 100 000 Kč / měs. odstraníš dvě nuly, dostaneš mnohem reálnější částku, kterou můžeš vybrat. S velkým úsilím a spoustou práce navíc. Jsem si jist, že s 10korunovým poplatkem od běžných uživatelů se z červených čísel nikdy nedostaneš. To je důvod, proč se podobný systém téměř nikde nepoužívá.

4.11.2018 13:03:42

jenikkozak
Jak víš, jaký je konverzní poměr?

4.11.2018 13:30:41

Konverzní poměr
Nedovolil bych si tvrdit, že jej znám. Jednak charakteristiku cílové skupiny lze jen hádat a také hodně záleží i na konkrétním způsobu implementace a propagace. Se zkušeností z jiných projektů lze říci, že je reálnější z 10 000 uživatelů získat nižší stovky platících než jich přesvědčit 10 000. Což je hodnota, se kterou Špatňák počítal.

Už předpoklad, že po 10 letech existence ZH je tu z 25 tis. uživatelů 10 tis. aktivních (podle Špatňáka hodně pesimistický odhad), je nesmyslně vysoký. Považte, z 26 tis. uživatelů jen 1500 má více než 0 bodů, tedy méně než 6 % registrovaných uživatelů bylo ochotných přidat nějaký hodnocený obsah.

4.11.2018 15:08:16

Teorie
Vím, že je to rovina teorie, protože by se musel rozhoupat sám Ondra, ale....

Neřekl bych, že odhadovat, kdo přispěje na provoz webu a kdo ne, lze posuzovat podle bodů. Body reprezentují, že jsi pro server něco udělal, přispěl k obsahu. Kdežto poplatek by byl naopak za to, že z něj něco "bereš." Tj. de-facto prémiový účet. A ten může být přínosný i pro doposud neregistrovaného uživatele.

Nicméně platí, že když jsem nic nezkusil, tak nic nefunguje. ;)

11.11.2018 21:55:18

konverze
Já bych souhlasil spíš s jenikkozak.
A mám opačnou úvahu než Špatňák - 6 % lidí bylo ochotno přispět ... ale berme to tak, že přispívají něčím, co je jejich koníčkem.
Myslím tedy, že ještě menší procento lidí bude ochotno něco zaplatit.
Tím neříkám, že někdo z těch, co má 0 bodů bude ochoten zaplatit, ale řekl bych, že to bude méně lidí, než kolik nebude chtít zaplatit z těch, co mají alespoň 1 bod.
Ale samozřejmě závisí na tom, co by za to získali - do té doby je to akademická debata. Jen bych spíš krotil optimismus některých moderátorů...

12.11.2018 10:13:11

Chybná hypotéza
Špatňáku, ignorujme fakt, že i kdyby se u 10korunové platby režijní náklady stlačily pod 10 Kč, musel by Zeus věnovat velké úsilí činnosti, která s programováním nijak nesouvisí (vyřizování dotazů, reklamací, stížností…). V čem by spočívala výhoda onoho prémiového účtu? Celou dobu je tu řeč o refactoringu, který slouží pro udržitelnost vývoje projektu, ale na uživatele nemá žádný vliv. Příplatkovou službou by tak nebylo nic.
Tuto nesrovnalost opomeňme a posuňme se dál. Co by později bylo prémiovou službou? Zpoplatnit soubory ke stažení nemůžeš (souhlas držitelů autorských práv nedostaneš – potřeboval bys souhlas nejen překladatele, ale i autora původního textu), autory recenzí a popisů k výhradní licenci donutíš stěží; za diskuse se nikde neplatí; záznamníky partií jsou jinde lepší a zdarma; zpoplatněním bazaru pro uživatele bys přišel o možná jedinou konkurenční výhodu.

Potíž je, že si problém a jeho řešení představuješ příliš idealisticky. Důvod, proč se Zeus k podobnému konceptu nerozhodl, nemusí tedy spočívat v tom, že by neměl dostatek odvahy vykročit vstříc k práci snů. Možná se znalostmi z oboru ví, že to tímto způsobem fungovat nemůže. Bohužel.

12.11.2018 17:36:44

@Jenikkozak
"Důvod, proč se Zeus k podobnému konceptu nerozhodl, nemusí tedy spočívat v tom, že by neměl dostatek odvahy ... "
Problém je ale v tom, že se Zeus nerozhodl k jakémukoliv konceptu.

12.11.2018 19:53:41

Zeus a zpoplatnění
S Diem jsem se o tomto jednou bavil. Je pravda že tomu už nějaký rok je a teď může být vše jinak, ale tehdy říkal, že do zpoplatnění nechce jít v podstatě hlavně proto, že se mu nechce řešit účetnictví, daně atd. I proto se ukončil projekt mecenášů a zastavily snahy o inzerci od obchodů a vydavatelů. Co vím tak o ZH jako jeho hlavní práci taky uvažoval, ale poté co si udělal nějaký svůj výpočet tak by ho to prý neuživilo.

Správce katalogu her ZH, Recenzent Deskofobie, KDH Sluj

13.11.2018 10:10:24

Zpoplatnění
Nepročítal jsem celou diskuzi, ale když jste nakousli zpoplatnění a ještě tady padla nějaká čísla, tak já se to pokusím dát ještě do nějakých souvislostí. Deskofobie je financována fanoušky, na YT máme v současnosti 6 315 odběratelů, z nichž nás přímo finančně podporuje 71. Což znamená lehoulince přes jedno procento naší fan base a to jsme teď historicky v nejlepší finanční situaci za několik let nazpátek. Komunitní financování je obecně problematické a pochopitelně z pohledu zákonů čr se jedná o soustavnou podnikatelskou činnost, takže je potřeba mít živnosťák, vést učetnictví, platit daně a tak dále. Naprosto chápu Dia, že se mu do toho nechce, navíc by byl mnohem více zavázán a musel by se ZH věnovat o poznání více, než si může dovolit jako mecenáš dělající to pro komunitu zdarma.
________________________________
Šéfredaktor Deskofobie, čaroděj v CGE.

13.11.2018 10:30:12

Zeus
Já jsem to tu celé pročetl a mám základní postřeh: Jediný, kdo se nevyjádřil, je Zeus. Když nad tím přemýšlím, nepamatuju se, kdy jsem viděl naposledy nějaký jeho post, jestli vůbec někdy. Stále se tu mluví o jeho časovém deficitu a znám to sám, čas je prostě problém. Taky se hodně mluví o jeho zásluhách a jsou nepopiratelné a hodné síně slávy, o tom není pochyb.
Pak mi příjde, že tak nějak všichi víme, že současný model bude dříve či později problém. Nejdřív se mi líbila některá z verzí příspěvků a Špatňákovy nápady se taky zdály super, nicméně to jste solidně vyvrátili. Ve formě no-money a bez consiglieriho se to prostě musí obejít bez financí z čehokoliv. I tak mi přišlo, že je tu pár lidí, kteří by se do implemetace nového webu zapojili zadarmo a to jen a pouze pro komunitu. Trvalo by to možná dlouho a ne každý by to asi dělal od začátku do konce, ale jsem přesvědčen, že by to mohlo dojít zdárného konce. Nový web může běžet paralelně nad stejnými daty (spíš jejich kopií) jako starý, který poběží dokud se nevychytají mouchy novému, tedy až do Velkého Cvaku. Sám jsem programátor a přidal bych se. Deskovky miluju, tak i já můžu přispět něčím víc, než pár fotkama.
Pak jsem ale viděl také odkaz na odhad ceny domény a počet uživatelů a napadlo mě - vžyť tohle je dávno web, který by si zasloužil, aby se mu někdo věnoval na fulltime a aby potřeboval služby účetního. Že tu nejsou reklamy je pro někoho možná přínos, ale mě osobně by nevadily, kdyby byly dělané stějně s rozumem, jako na BGG. Popravdě BGG je jediný web, na kterém na reklamy skunečně klikám! Nenabízí mi věci, které jsem už koupil, nenutí mi nesmysly, které googlím, abych se přesvědčil většinou jen o jejich nesmyslnosti. Nabízí mi deskovky, KS kampaně na deskovky, případně něco přidruženého. Vadí Vám taková reklama? Zapněte si AdBlock. Za mě v pohodě. ZH jsou podle mého už dost širokou masou, aby mohla zajímat i samotné tuzemské vydavatele, kteří by to tu mohli využít k propagaci svých žhavých novinek. 27k uživatelů už je dost, nebo ne? A když už by se s tou monetizací začalo, a ten účetní už by v tom stejně jel, může se začít s nápady všeho druhu, od těch co tu padly, až po masivní tričkovou kampaň. Někdo by se přidal jako pravidelný mecenáš, někdo by přispěl jednorázově. Říct si o donate podle mě není ostuda.
Mno, tak jsem se rozpovídal a abych se dostal k jádru pudla. Bylo to hned na začátku. Kde je Zeus? Já chápu, že má jiných starostí dost, máme je všichni. Ale z téhle debaty mi přišlo, že je tu dost takových, kteří by se do toho rádi vrhli, jen kdyby jim někdo půjčil klíčky. Je to škoda. Tenhle web má potenciál, má komunitu, má tuny administrovaného obsahu, ale kapitán jako by seděl už nějaký ten pátek ve vaně a dával si Jin'n'tonix. A archa pluje jen tak vesmírem a vlastně neví kam. Já Dia neznám, takže vůbec netuším, co má s tímhle webem v úmyslu, vy kdo ho znáte, se ho prosím zeptejte. Myslím, že pokud by nechal alespoň pár jedinců spolupracovat i na současném kódu, mnohé by se zlepšilo. Na neuvěřitelnou složitost úprav jsem nezapomněl, ale dokud ten kód sám neuvidím, neuvěřím. I programátorské peklo z dílny Malajských inženýrů se dá rozšiřovat, vím to. Když se chce (nebo vám někdo dal nabídku, která se nedomítá), všechno jde. Chce Zeus nějak ZH rozvíjet a posouvat?

Ještě malá poznámka z diskuze: Opravdu mě vyděsilo, když si tu (po právu) stěžovali překladatelé. Tohle je podle mého velký vykřičník, který by měl být vidět i z Olympu. Tyhle lidi bychom si tu měli hýčkat, no ne?

Největší beďar na kráse: Povetšinou vídám na prvním místě diskusi. Nebylo by nejjedodušší udělat na sub-doméně (nebo jiné) fórum na standardním enginu? Umí to všechno, spousta jich je opensource a mezi ZH a ZHF nebude problém udělat fungující navigaci. Na straně fora ne, na straně ZH to bude sice strašně složité, ale šlo by to ;)

Jo, a vidíte ten metál, co mám pod avatarem? Jsem asi poslední mecenáš, ale vlastně jsem se Diovi sám vnutil a nenechal si to vymluvit. Kdyby se mecenášství dále propagovalo a fungovalo, bylo by nás určitě víc...

15.11.2018 18:54:51

placená reklama
že by se ledy pohnuly a došlo k prolomení tabu?

29.3.2019 09:03:49

:)
Jsem si jí ani nevšimnul, než jsem si přečetl tvůj příspěvek :)

29.3.2019 09:40:06

Wow
Slyším praskání a cítím jak se chvěje půda pod nohama... LEDY SE HNULY :-O

A teď všichni povinně aspoň dva kliky denně ;)

_____________________________________________________________________
Od Blackfiru si už nic nekoupím a když budu chtít něco of FFG, koupím si radši originál.

29.3.2019 09:43:41

Vybíráme z Bazaru

Duna: Imperium - Vzestup Iksu (nová ve folii DE)
Duna: Imperium - Vzestup Iksu (nová ve folii DE)
Akt. cena: 850 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas