Kickstarter pro začátečníky - jak na to, zkušenosti, ...

Odkazy na Kickstarterové projekty se na zdejších stránkách začínají hojně množit a proto jsem se rozhodl založit tuto diskuzi. Jakožto úplný laik nemám žádné zkušenosti a tak by pomohl každý drobný návod jak na to a vaše zkušenosti s dopravou, clem, poštovným, ... Jak jsem zjistil, ono je jedna věc přispět na projekt nějakou částkou, ale už se nemluví o clu a dopravném, která může být i více jak příspěvek.


Díky všem co přispějí.
30.6.2015 19:14:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Mata_
Měl jsem v plánu napsat do článku obsáhlejší příspěvek, kde bych se snažil vysvětlit snad všechna úskalí Kickstarteru, a to jak z pozice podporovatele, tak i z pozice zadavatele. Teď budu bohužel celý červenec mimo republiku. Když se to rozjede dostatečně tady, tak nebude třeba pak psát článek. V opačném případě něco sepíši po svém návratu ;).

Jinak poštovné často bývá uvedené na stránce projektu, méně častěji pak přímo u pledge (aneb zvoleného příhozu), ale prakticky pokaždé ho najdeš ve chvíli, kdy klikneš na nějakou pledge. Vyskočí ti tabulka či nová stránka, kde budeš mít součet poštovného s cenou pledge (v tu chvíli nic nepotvrzuješ, takže můžeš bez problému kliknout). Ale cenu poštovného my v článku vždy uvádíme ;).

Pokud náhodou nenajdeš poštovné žádným výše uvedeným způsobem, tak bych od projektu pravděpodobně dal ruce pryč, protože kdo umí, má takovéto věci zjištěné a zákazníkovi je nabídne.

S jinými poplatky je problém ve chvíli, kdy je poskytovatel za oceánem. Ty opravdu kvalitní projekty se snaží nabízet rozvoz z Evropy a ne přes oceán, ale občas se prostě najde někdo, kdo takovou možnost nemá. Clo se potom, pokud se nemýlím, vztahuje na produkty, jež cenově překročí nějakou hranici. Teď si nevybavuji, zda jde o 28 dolarů, 24 dolarů nebo tak něco. Ale to jen v případě, že hra nemá nálepku EU friendly a putuje z daleka.

30.6.2015 21:43:14

Nejedná se o clo.
Spíš se vypočitává DPH. Mělo by jít o hranici 22€ a trochu vtip je v tom, že přesně nevíš jaká přepočtová hodnota bude v kurzu až balík dorazí do ČR.

Clo je snad až 100+€ a snad se to i docela liší zboží od zboží.

Tohle všechno by mohla pořešit obchodní unie, ale pak asi budem muset řešit daleko závažnější věci.

30.6.2015 22:11:52

DPH a CLO
Tak jsem trochu popátral a zjistil toto:
- CLO se platí až nad 150€ (Osvobození od DPH a cla se nevztahuje na alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody a tabákové výrobky.)
- DPH se platí nad 22€
- V případě běžné poštovní přepravy se do cenových limitů nezahrnuje poštovné, pokud si ale zboží posíláte kurýrem, pak se naopak do celkové ceny zásilky započítává i cena přepravy

Pak jsem někde našel, ale už to nemohu znovu dohledat, že CLO, DPH neurčuje místo dokud je zboží posláno (třeba sklady někde v EU), ale země původu. Takže komplikace nad komplikace.

Dotaz: Kdo určuje výši DPH, komu a kdy se platí, kdo ji platí, ... ?

1.7.2015 07:48:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Mata_
Té větičce o poštovném bych pro jistotu spíš moc nevěřil (e; A často tak úplně nerozhoduješ, jak ti to pošlou.

Platba DPH by měla jít docela samohybně. Balík dostane do ruky celní deklarant (většinou někdo od české pošty) a dle informací na balíku to zdaní. A vezme si ještě nějak 96 obolů pro sebe. Než ti vydají balík, tak budou chtít peníze.
Obdobně to vypadá, pokud to od počátku jde třeba přes UPS.
Může se stát, že budeš vyzván k předání plné moci deklarantovi apod.
Stojí za to si všechno překontrolovat. Někdy se do toho základu pro výpočet daně vplíží zajímavé položky.

1.7.2015 09:31:22 | Upraveno autorem (porovnej)

CLO
Tak jsem ještě trochu popátral + vyzkoušel i kalkulačku pro výpočet CLA s tím, že za deskové hry by se CLO platit nemělo.

Kalkulačka je zde: https://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/taric-cz.aspx
nejtěžší bylo určit položku Nomenklatura zboží. Mě vyšla 9504908000.

2.7.2015 11:52:10

.
No, jsem líný se moc rozepisovat ;-) tak aspoň heslovitě:
- poštovné:
- clo se neplatí, respektive na hry je momentálně clo 0% takže to potřeba řešit není
- DPH se platí od 22 eur, tj. pokud jde rozesílání ze zemí mimo evropskou unii (daňovou, protože mimo ni jsou třeba i nějaké ostrovy v LaManchském průlivu, ale to se týká spíš obchodů, kickstarter jsem odtud asi ještě neviděl rozesílat) tak rovnou připočtěte k ceně 21%
- k tomu je potřeba připočítat celního deklaranta cca 90 Kč pokud si to vyzvednete sami na pražské celní poště, nebo cca 180 Kč pokud to vypíše pošta automaticky za vás. Většinu zásilek totiž přebírá od různých zahraničních společností právě Česká pošta. Výjimečně se stává, že to jde kompletně přes někoho jiného (asi především FedEx), pak si platíte proclení u této společnosti, ale tam nemám zkušenosti kolik to může stát.
- pokud je to nad těch 22 eur, tak se poštovné do sumy pro výpočet DPH připočítává vždy, žádná výjimka tam není
- stává se, že občas projde bez dph/proclení i zboží za víc peněz, ale nedá se na to spoléhat
- společnosti na kickstarteru v tomto už celkem evropanům vycházejí vstříc a snaží se vyřešit to nějak hromadně rozposíláním z evropských distribučních center. Pokud to není přímo evropská společnost, která to vyrábí v evropě, tak je to i tak dražší než třeba po americe, ale obyčejně levnější než individuální dovoz, navíc se nemusí řešit právě ten deklarant apod. Pro tento způsob dopravy se vžilo použití té značky EU friendly
- ať už EU friendly, nebo i ty, které ro posílají přes oceán, často nabízejí alespoň nějakou možnost sloučení více zásilek do jedné což obvykle znamená výraznou úsporu poštovného. Musí to ale zaplatit jeden člověk, takže to předpokládá nějakou místní domluvu více lidí. Tyto možnosti jsou obvykle popsány v nějaké sekci Shipping, nebo přímo u popisu pledge
- občas je poštovné do východní evropy, do které nás obvykle počítají, výrazně vyšší než do západní, nebo prostě jenom strašně nevýhodně naceněno obecně do EU, pak se může vyplatit použití nějaké přeposílatelské společnosti (ty různě nabízejí adresu v Německu, UK, USA a přeposlání z místního skladu za malý poplatek a poštovné vámi zvolené dopravní společnosti)

- platby:
- donedávna byl kickstarter plně navázán na platební bránu amazonu, takže to při platbě vyžadovalo založení účtu u amazonu
- s rozšířením na další státy se situace trochu změnila, některé projekty jdou pořád přes amazon (povětšinou ty americké), na některých se platí kartou přímo
- peníze se strhávají až na základě úspěšného ukončení projektu (to je rozdíl od některých jiných podobných serverů kde můžou být i varianty, že se platí vždy), pokud platba z nějakého důvodu neprojde, dá se tuším do dvou dnů ještě různě zkoušet opakovat.
- každopádně to chce mít internetovou platební kartu s možností mezinárodních plateb, jiná možnost neexistuje, u části projektů pak ten účet na amazonu

- projekty a podpora obecně:
- často se stává, že se původně plánované termíny nestihnou takže hry docházejí někdy i se značným zpožděním. Takže pokud se do kcikstarteru pustíte tak s tímto počítejte jako s celkem reálnou možností a opravdu se nevyplatí objednat hru jako vánoční dárek ;-)
- už se párkrát stalo, že byl některý projekt buď přímo podvod, nebo se prostě něco natolik pokazilo, že hra nebyla dodána v původně plánovaném stavu. Není to zatím nějak velké procento, ale musíte počítat s tím, že do nějakého rizika jdete
- pokud hru nepodporujete z toho důvodu, že se vám líbí přístup autora a že chcete opravdu podpořit vznik této hry, tak popřemýšlejte jestli se opravdu vyplatí jít naslepo do něčeho o čem nevíte jestli bude opravdu tak dobré jak to vypadá na papíře (hodně z kickstarterů jsou herně propadáky). Ano, někdy jsou různé exkluzivní stretch goaly a doplňky opravdu zajímavé, ale pokud si hru kupujete spíše jako předprodej, zdaleka ne vždy se po započítání poštovného dostanete na nějak markantně odlišnou cenou od lokálního prodeje.

No, nakonec jsem se rozepsal víc než jsem chtěl, tak už nechám toho moralizování a otcovských výstrah ;-)

2.7.2015 13:19:37

Nomenklatura...
je správně. Info o výši cla 150Eur a DPH 22 Eur je taky přesná. Poštovné může být již započítáno v ceně zboží, záleží na dodacích podmínkách zásilky.

2.7.2015 14:21:47

Blbej dotaz
Chápu to tedy dobře že když podpořim něco na kickstarteru a pošlu jim tam třeba 100 Euro a ten projekt nevybere do termínu požadovanou částku peníze se mi z účtu vůbec neodešlou? i když jsem už zadal číslo karty a částku 100 Euro?.

31.10.2016 12:34:13

Chrostys
Přesně tak. Peníze se ti strhnou až v okamžiku, kdy se projekt zafinancuje. Proto je to "pledge".

31.10.2016 12:47:05 | Upraveno autorem (porovnej)

DPH
co se týče DPH, tak některé e-shopy z číny umožňují poslat si zboží "as a gift", což by následně mělo mít šanci projít jako dárek bez DPH...nebo se pletu?
Moje intence je ta, že pokud by se šlo domluvit na stejném postupu i s odesilatelem, mohlo by to fungovat stejně...

30.4.2018 10:11:50 | Upraveno autorem (porovnej)

GIFT

bohužel není tak jednoduchý jak býval a člověk musí potvrdit, že to opravdu je gift a to oboustranně, tudíž jak ty tak ten, kdo ti to posílá a nejsem si jist, zda to nemusí být i přímo přibaleno. Tudíž to u KS asi nehrozí.

30.4.2018 12:05:54

Pleteš
Ti hošani na celnici nejsou blbí. :+)

30.4.2018 12:06:50

gift
Cinani pisou "Gift" uplne na vsechno, uz dlouho to jako ochrana pred clenim a danenim nefunguje. Kluci na celnici nejsou blbi, ale ani kdovi jaci myslitele, delaji, co se jim rekne. Takze jak Bures z MF zaveli, tak to je. Bohuzel, casy, kdy prosel telefon v hodnote stovek dolaru s nalepokou "Gift - $30", uz jsou davno pryc.

_____________________________________________________________________
Od Blackfiru si už nic nekoupím a když budu chtít něco of FFG, koupím si radši originál.

2.5.2018 13:42:17

CLO
Je třeba počítat vždy s nejhorší variantou a pak být maximálně mile překvapen.

Mě naposled prošla cestovní minikamera na kolo a bluetooth reproduktor. Ale třeba u čajového setu mi CLO vypočítali, takže přístup je individuální.

2.5.2018 13:52:26

Vybíráme z Bazaru

Manila: The Savage Streets, 1945
Manila: The Savage Streets, 1945
Akt. cena: 1350 Kč
Končí za: 8 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas