Deskovky - 80.léta minulého století

Ahoj vespolek.

Chystám takový tematický článek a chtěl bych tímto požádat místní znalce o připomenutí deskovek, které se objevily u nás na trhu v osmdesátých letech minulého století. Jako třeba Dostihy a sázky :)

Děkuji moc za každou herní vzpomínku z téhle zašlé doby!
7.4.2021 22:58:56

Fantóm staré Prahy

7.4.2021 23:09:21

Časopis ABC generoval v 80. rokoch celkom zaujímavé stolové hry, áno, medzi inými aj Lidové milice, ale bol tam aj orientačný beh, chytanie rýb a kopec iných, už si nespomeniem. Na Slovensku podobne časopis Zenit prišiel so sériou Minipočítač Zenit, tam to bolo o papierovej simulácii počítačových hier, takisto veľmi vydarený počin.

80. roky boli veľmi silné čo sa týka hrania šachu, veľmi silné a populárne súboje kandidátov o zápas proti majstrovi sveta, a pod. Myslím, že šach hral ako spoločenská hra prím skrz celou spoločnosťou vtedy.

7.4.2021 23:17:55

Edice PaN - Maršál a špión, Lovci pokladů, Fantóm straré Prahy a Cesty korzárů
Hry od TOFY - podle katalogu Barevné cestičky, Běloši a indiáni, Cirkusová houpačka, Dobývání hradu, Horolezci, Chyťte opičku, Jedeme na výlet, Kamínky, ... atd. - je toho dost.

7.4.2021 23:31:13

S babičkou som hrával "kloboučku hop", ešte by som to niekde vyhrabal. Ale neviem či to spadá do kategórie 80. roky...

7.4.2021 23:32:39

Slavkov

7.4.2021 23:39:10

Úplně neodhadnu ty 80 a 90 léta. Z toho co tu není tak Kamionem po Evropě, Blechy, Z pohádky do pohádky, Dlouhý široký a bystrozraky, Logik, zoliky, prší, vole paní, černý Petr, kvarteto, pexeso, kostky, domino, člověčenezlob se, mikádo, šachy dáma Smolíček pacholiček, ruleta, loto, mlýn, halma... pak něco z výletu a časopisů, takže někde ve sklepě je třeba Spartakiada- takové cestování po Praze.

8.4.2021 00:23:22

Jo a ještě Loupeznici

8.4.2021 00:24:41

To co hledáš je toto https://www.retrostolnihry.cz/menu.php
---
Time Slug Studio

8.4.2021 01:11:00

2ivca79: ŠACH jako fakt pokladas za hru 80tych rokov? X tisic rokov staru hru, ktora s prehladom prezije vsetky Gloomahaveny?

8.4.2021 01:18:56

PJ

@Wuuduu, ivca: Wuuduu má pravdu, i když těch tisíců let v případě šachu moc nebude (pokud budeme brát jejich současnou podobu, jsou staré 500 let); původní podoba šachu (kde se utkávaly 4 armády a házelo se kostkou) - cca polovina 4. století, shodou okolností zhruba stejně, kdy vzniklo Pačísi, jejíž modernější varianta, tedy Člobrdo, vznikla v 19. stol. v Německu.

Mlýn je o několik tisíc let starší než šachy, odhaduje se, že se hrál už v době bronzové.

Dáma je středověká (cca 12. stol).

Domino přivezl do Evropy Marco Polo, pochází z Číny cca 13. století.

Halma je sice z osmdesátých let, ale století devatenáctého.

Tolik krátký historický exkurz ke hrám z osmdesátých let minulého století :-D

PS: Snad všechny s nostalgií vzpomínané hry jablonského vydavatelství PaN, byly plagiáty západních her (Maršál a Špion - Stratego; Fantom staré Prahy - Scotlandyard; Dostihy - Monopoly atp.)

8.4.2021 10:45:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Převelice děkuji všem zúčastněným za vstup do diskuse a za info, ponejvíce tedy Bedikkovi za parádní odkaz na "sumář" retro deskovek.

Na spoustu her z výše naznačeného výčtu (sumář) jsem úplně zapomněl, že jsme je vlastně měli a hráli. Nicméně je tam ještě řada her, o jejichž existenci jsem neměl ani nejmenší tušení.

Každopádně jsem svou otázku zjevně koncipoval špatně, mělo to být spíše ve stylu, jaké hry byly u nás v osmdesátých letech k mání.

Čímžto děkuji i PJ-ovi za odbornou vsuvku a můžeme to tady celé uzavřít. Za mě každopádně palce nahoru!

8.4.2021 11:50:00

Nepovažuji šachy za hru vzniklou v 80 letech, ale za hru běžně hranou a prodavanou v 80 letech. Předpokládala jsem že je zájem o to, co se v 80 letech hrálo a prodávalo a u nás bylo běžné, že jsme si v neděli odpoledne s tátou vytáhli šachy.

8.4.2021 13:28:23

Ještě přidám, že byl velký prostor pro vymýšlení vlastních her, jak karetních, ta k ťapaček. Snad každý oddíl měl svou vlastní chodící hru, vodáci jeli řeku, jiní putovali, jezdili na tábory a pod.

HRASoprodejce

9.4.2021 15:15:33

PJ

@Jarmuk Ale ten prostor je přeci pořád stejný, ne-li větší z pohledu většího množství volného času. A navíc se dají vymýšlet a realizovat únikové hry, což byl tehdy neznámý formát ;)

9.4.2021 18:11:20

PJ:

No zas tak neznámé nebyly... Jen jsme jim říkaly bojovky :) ;)
Pamatuju si na útěk ze žaláře, únik z čarodějovy věže a bylo toho vice co by se dnes daly označit jako únikové hry :)
To jsme měli tedy hlavně na táborech, ale občas i na škole v přírodě...

9.4.2021 19:50:15

Výborný jsou Karbonáři. :)
HRASoprodejce

9.4.2021 21:31:30


Stopař
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/stopar-4458/
Expres
https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/expres-3997/

9.4.2021 21:51:47

PJ

@El Ďábel

Jako tvůrce komerčních únikovek i tzv. amatérských bojovek si dovolím nesouhlasit. Hranice je sice tenká, ale dle mého názoru je. To, že odnikud uniknu, ještě neznamená, že jsem právě dohrál únikovku a na druhou stranu, ne každá únikovka musí být nutně o nějakém unikání (naopak už to v současnosti považuji na nudné a ohrané). Únikové hry jsou moderní záležitostí, vznikly v Japonsku v roce 2007 na motivy "escape" počítačových her. To, čím se odlišují od nějakých pionýrských nebo skautských bojovek, je stupeň imerze, správné použití technických prostředků (i pro patřičné navození požadované atmosféry) a promyšlenost. A rozhodně rozpočet ;)

9.4.2021 22:05:16

PJ.

Ano, vím co jsou únikovky... A vím, že únikovky jsme hráli už kdysi na táboře, za tím si stojím ;)
Tím se tě nechci nijak dotknout, ale jsem si takřka jistý, že jsi tam s námi nebyl ;)
Jen bych tě malinko opravil s těmi PC hrami...bylo to na motivy "adventur" a později trochu i "survival hororů" :)
Ovšem, to že někdo nějaký nápad zkomercializuje neznamená, že to vymyslel ;)
Té hranice jsem si vědom, ale zrovna ten tebou zmíněný rozpočet je v podstatě dost irelevantní... samozřejmě pomůže, ale rozhodující opravdu není... spíš taková berlička pokud nemáš jiné možnosti...
Stačí dobré místo, nějaké ty rekvizity (pokud nemáš, tak samozřejmě potřebuješ rozpočet na pořízení atd.) a pak už jen vymyslet scénář, hádanky, podmínky apod. Pokud máš "rekvizity" , místo a lidi (kteří to dělají zdarma - např. jakožto herci v rámci hry), tak rozpočet potřebuješ na co? Nebavíme se teď o podnikání/komerční činnosti, ale o podstatě únikové hry ...
A před našimi vedoucími musím smeknout, měli to vymyšlené velice pěkně... A samozřejmě se jednalo o "únikovky" pro děti (což ale neznamená, že by nebyli už tehdy schopni připravit něco i pro dospělé, což tedy taky dělali, ale logicky ne v rámci tábora s dětmi)...

Z toho co říkáš mi to přijde jakoby japonci v roce 2007 vynalezli kolo :D :D

10.4.2021 06:43:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Warfighter: The tactical special forces 4.edice
Warfighter: The tactical special forces 4.edice
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas