Zdražení poštovného od března 2019

http://tn.nova.cz/clanek/ceska-posta-zdrazuje-kolik-nyni-zaplatite-za-balik-prehled.html

Tak nám česká pošta od března 2019 zdražuje. Možná by to stálo nějak ztvárnit na úvodní stránku, protože se to týká prakticky celého bazaru.
13.2.2019 21:43:35

.
ad Zásilkovna:

Co se týká Slovenska, tak je pro soukromníka nutno počítat povinnou dobírku, což je vzhledem k rozdílným měnám vlastně i výhoda a doprava pak vychází na nějakých 110,- Kč.

Co se týká dodání přes poštu, tak ta cena nebude mít určitě dlouhého trvání, než dojde k nějakému zdražení.

Ostatně u všech těch balíkářů se dá počítat, že v dohledné době zdraží minimálně o 20-50 Kč, protože příklady táhnou.

20.2.2019 09:36:59 | Upraveno autorem (porovnej)

ceny
Do par tyzdnov pojde hore aj konkurencia CP, dam na to krk 8-) Na prvy pohlad sa zda byt zasielkovna ako dumping, len v tom nie je zaratana ta dobierka. Kazdopadne, zasielkovna alebo ulozenka su najlepsie moznosti.
-----------------------------------------
Som kapitalista a som na to hrdy.

20.2.2019 09:51:47

Magor
Dumping nebudu komentovat, PPL si bere 109 s tím, že ti to rozváží domů, zásilkovna 75,- s tím, že si pro to jdeš na nějakou výdejnu.

Ale ta cena je už včetně dobírkovného. Bez dobírkovného byla cena i pro soukromníky dříve 59,- Kč, ale pak asi narazili, že spousta vyčůránků nezaplatila ty faktury a tak zavedli povinně dobírku ve výši dopravného, aby se nemuseli s nikým nad tak nicotnýmí částkami handrkovat. Tj. nebýt toho, že někteří lidé jsou kurvy, mohli jsem pěkně posílat ještě levněji.

20.2.2019 10:12:09

2 Hike Cenový přehled

Dik, nevidim tam v tom prehledu Ulozenku, jinak palec hore!
Sice je to az 3. kategorie, co jsem psal (nektere karetni hry jsou porad jeste v 1.kategorii), ale to ze se v CP smazal rozdil mezi Balikem do ruky a Doporucenym balikem je zajimave

Mozna by mohl nejaky takovy prehled dat zakladatel tematu CI do sveho prvniho prispevku, at to nemuseji vsichni hledat...

20.2.2019 13:00:59

Artcore
Hele, u Uloženky jsem nenašel na webu, že by fungovala pro obyčejné smrtelníky, stejně jako Intime, Geis apod.

Co se týká těch dalších kategorií je to spíš o nějakém přehledu možností a cenové hladiny, on má každý nějaké podmínky, třeba zásilkovna do asi 15kg má jen tu jednu kategorii za pořád stejnou cenu, co jsem psal. PPL a GLS mají ještě balík "S", což je cca o 20-25 Kč levnější a Pošta teď ty nové kategorie, kde jdeš taky dolů, v zásadě pokud dostaneš malou karetní hru typu Bang! do limitu doporučeného dopisu (tj. max. tloušťka balení 5cm a váha do 2kg), tak Pošta je od března 2019 za 66,- Kč, takže v zásadě OK. Ale ty další věci už jsou pak dost specifické a nemá asi cenu porovnávat milion kategorií, to už si každý asi na základě přesných rozměrů a váhy, které má jeho zásilka, dá dohromady sám.

Ještě jsem ale našel, že DPD by taky mělo umět přijmout zásilku od soukromníka (doplnil jsem i do seznamu níže):

DPD
Cena za 5kg s vyzvednutím u tebe doma je 160,- Kč, platí se hotově při odeslání.

20.2.2019 13:56:38 | Upraveno autorem (porovnej)

ČP

Jsem jeden z těch, který se ČP musí zastat. Je opravdu rozdíl, jestli bydlíte ve (větším) městě nebo na vesnici. Jsem z vesnice a jediné dvě slušně použitelné služby jsou Zásilkovna (pokud se vypravím do nejbližšího města a dovezu si balíček z něj) a nebo Česká pošta, kde v ideálním případě mi balík předají přímo mezi domovníma dveřma a nebo si pro něj zajdu pár set metrů na poštu. Ostatní doručovací služby fungují na principu "Buď jsi dva pracovní dny za sebou doma a nebo máš pech" (a to se nebavíme o tom, pokud vám má kickstarterový balík doručovat UPS, s těma není domluva vůbec)... zatímco u ČP mám jistotu, že pokud to nedoručí na mou adresu, tak si to mohu vyzvednout víceméně kdykoliv jindy během následujích dvou týdnů. Navíc ČP nabízí supercool službu (která teda spíše nefunguje než funguje), kdy si mohu posunout doručení balíku na konkrétní adresu o několik pracovních dní na den, kdy budu opravdu doma, což nikdo jiný neumožňuje.

20.2.2019 14:10:16

Zásilkovna
Tak konkurence se poště docela rýsuje:
"Doteď jste si mohl vyzvednout v Zásilkovně zboží koupené z internetového obchodu. Nyní budete moci přes Zásilkovnu cokoliv poslat komukoliv," říká majitelka společnosti Simona Kijonková.(edit: Hospodářské noviny 21.2. https://bit.ly/2Is9Bza)

Jestli bude zásilkovna doručovat na adresy stejně jako to teď zvládá u doručování na "pobočky" tak nás čeká docela příjemná budoucnost :)

21.2.2019 14:05:44 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Článek je z poloviny placený, takže nevím, co tam přesně píšou dál, ale můj postřeh k celé věci je následující:

Pokud dnes neinzerují možnost posílání přes Zásilkovnu pro soukromníky, tak jakmile začnou, pokud udrží ceny, půjde nahoru počet posílaných zásilek.

Co jsem se bavil s borcem v obchodě s IT, kam si nechávám posílat, tak už teď mají ve smlouvě zastropovaný počet balíků, které k nim můžou denně přivézt (na 200 ks), protože kdyby jich nárazově bylo víc, v zásadě by tím ochromili vlastní obchodní činnost, naše druhá pobočka zásilkovny je v obchodě s potravinami, kde je uložení většího množství balíků docela zásadní problém - ostatně potraviny nemají problém všechen svůj volný prostor vyplnit vlastním zbožím (pikantní je, že tahle prodejna s potravinami je přes ulici od naší jediné pošty).

Co chci říct ... je možné, že v některých místech je síť zásilkovny teď vytížená na 90-100% a ve chvíli, kdy by chtěli zvýšit objem průtoku balíků, budou muset posouvat data doručování. Předpokládám, že 90% zásilek se vyzvedne hned ten první den, kdy je dovezou a oznámí, ale nějaká část jich určitě zůstane ležet i 4-5 dnů a to se se zvýšením celkového objemu podepíše na "zaplevelení" krámu balíky a dost možná, že to povede k tomu, že dost těch provozoven se na tu spolupráci raději vykašle, protože časová zátěž a hlavně prostové nároky už nepůjdou na úkor volných kapacit a nevyužitého času personálu, ale budou kolidovat s primární ekonomickou činností a to může vést k rozhodnutí zásilkovnu dál neprovozovat.

21.2.2019 15:34:14 | Upraveno autorem (porovnej)

zásilkovna

Co já vím, tak už teď může odesílat kdokoli komukoli. Stačí se na netu zaregistrovat a pak už si jen musíte sami tisknout štítky.
Za článek jsem si teda nezaplatil a tudíž ho nečetl celý, ale podle mě jde hlavě o to rozšíření sítě, jestliže chtějí zdvojnásobit počet výdejních míst a tudíž jich budou mít cca stejně jako ČP - v tom bych viděl tu konkurenci poště. Asi si začnou budovat svoje jako např. Uloženka bych to tipoval :)

21.2.2019 15:43:13

Tak hlavně aby ještě zapracovali na podpoře a dokumentaci.

21.2.2019 15:58:28

Zásilkovna
Na idnesu už to je taky (https://bit.ly/2En7gRY).

@Peet tam jde právě o to, že zásilkovna umožní posílat kýmkoliv komukoliv přímo na adresu - takže chtějí udělat konkurenci s balíkama do ruky české pošty.

Jak to bude fungovat v praxi, kdy a jestli to pustí atd. je otázkou. Každopádně uškodit to nemusí a jestli to bude fungovat tak, že to někde podám (stejně jako teď na poště) a přijde to adresátovi domů (bez lístečku o nezastižení, když sedí doma celý den) tak to bude fajn :)

Pokazit se toho může spousta, plány jsou to docela velké, ale držím jim palce.

21.2.2019 16:10:08

Hike
Uz ted nejak funguje omezeni na pocet zasilek na pobocce, na nektere pobocky se balicek neda poslat, takze tam je asi nejaka blokace a dalsi prostor se uvolni, az si lide svoje zasilky vyzvednou.

21.2.2019 16:21:00

Omezeni
Logicky uplne stejne omezeni je v automatickych vydejnach jako napr. AlzaBox. Pred vanocemi jsem zkousel cely den se nacpat na volne misto v AlzaBoxu u nas ve meste - protoze na postu se mi nechtelo a vicemene jsem na to mel cas.

Ohledne Zasilkovny a doruceni baliku domu - pochybuju, ze to bude mit pro nas smysl. Ta sluzba bude jiste drazsi a kdo vi jestli vubec bude dostupna pro fyzicke osoby (kvuli povinne dobirce).

21.2.2019 18:02:56

Výdejní místa
Tak to silně pochybuji, že Zásilkovna bude mít 3200 výdejních míst po celé ČR, jak to má nyní ČP.

23.2.2019 06:35:14

Cp Praha

V Praze je česká pošta jedna velká tragédie. Naopak zasilkovny/uloženky jsou všude. Jestli je omezenina 200baliku na jedné, tak je o 300m dal další. Nikdy fronta, milí lidé, poloviční cena, rychle doručení i sk. Dokonce jsem slyšel o expanzi do polska. Přijde mi sms s kódem, takže nemusim s obcankou, ale může vyzvednout kdokoliv.
České poště jsem vyhlásil válku a jestli se něco výrazně nezmění tak jsem vlastně rád, že zdražuje, bude ji využívat ještě méně lidí...

23.2.2019 07:47:44

pepim
uz vidim ako budu zasielkovne, ulozenky a podobne koncepty v dolnej strehovej, orechovej potoni a podobnych dedinach. Vo velkoomestach su peniaze, tam si ta kapitalizmus najde ;)
-----------------------------------------
Som kapitalista a som na to hrdy.

23.2.2019 08:23:18

ČP - rasistický případ pro ombudsmana, komentář mluvčího
Z nového ceníku ČP:
Uvedené ceny se vztahují na balíky do 10 kg, jejichž součet všech 3 stran je maximálně 150 cm, dále mají tvar krychle nebo kvádru, některý z jejich rozměrů není menší než 0,8 cm, jsou zabaleny v kartonovém či jiném pevném obalu, nejsou zabaleny v obalu černé barvy a mají adresní stranu upravenou podle požadavků České pošty.
Zdroj: https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/5544515/Ceník_1_3_2019.pdf/b046c5e5-5e95-4e1d-97c8-3669a33f6869

-----

„Nedá se jednoznačně říci, že odesílání balíků prostřednictvím České pošty podraží. Někteří zákazníci naopak při odesílání balíků mohou ušetřit. Navíc zavádíme takzvaný e-štítek, což znamená, že si klient v aplikaci nebo na webu předvyplní adresní údaje. Klient ušetří jednak čas u poštovní přepážky a získá slevu deset korun,“ uvedl mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/posta-ceny-baliku-velikost-hmotnost.A190214_165649_ekonomika_are

23.2.2019 09:07:40

...
@Magor: ja to z tech rozhovoru se zasilkovnou chapu tak, ze krome vydejnich mist vznikne i dorucovani baliku na adresu. Pak ti to do te horni dolni doruci ne na pobocku ale k tobe domu. (horsi to bude s tim odeslanim z horni dolni, kdyz tam nebude partnershop, ale treba to vyzvedne kuryr? Netusim, nechame se prekvapit:p)

@do diskuze:
Vysel (pro me zajimavy) rozhovor s CP, nazor si udelejte vlastni, za me se kazda snaha ceni :) https://bit.ly/2GZF2i6

23.2.2019 10:16:23

Velkomesta
Ono s postou je to podobne jako s jinymi sluzbami.

Treba dopravci - jezdit na trase Praha-Brno-Ostrava - to dokaze kazdy, ale jezdit z Horni do Dolni - to se nikdy nevyplati - na to je potreba dotovany statni moloch a ten nikdy nebude fungovat tak efektivne a nebo to minimalne nebude levne.

Nebo "DameJidlo" - super, akorat jsem to nikdy nepouzil, protoze to jezdi jen po velkych mestech. V mensim meste smula a Horni-Dolni... zapomen, bud rad za svoji hospudku, kde to jeste kvuli EET nezabalili...

Nebo poskytovatele internetu... na vesnici je mozna jeden a to jeste pofiderni. Jo muze byt dobry (stejne jako ta hospoda) a nebo taky zaplivany a zalagovany. A nebo muzes zvolit "moloch O2/Vodafone/T-Mobile" s jejich cenami mobilnich dat ...

Nebo "Uber" ... Nebo na co si vzpomenes...

23.2.2019 11:51:08 | Upraveno autorem (porovnej)

rozhovor se sefem
tak to jsem zvedavej, jaka bude situace za rok, dva:

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/roman-knap-ceska-posta-rozhovor-ceny-baliky-platba-kartou.A190222_459121_ekonomika_rts

23.2.2019 15:29:03

:)
Níže uvedený článek si stojí za to přečíst.

Pošta zamrzla v minulém století, je to neudržitelné, říká její šéf Knap.

Přehodnocujeme veškeré činnosti, které se často dělají podle předpisů z minulého století a dnes působí absurdně. Dnes se všechno musí tisknout, podepisovat a papíry zakládat. Dokumenty by se přitom mohly podepisovat na dotykové destičky jako v bance, ukládat elektronicky a odkazy na ně posílat e-mailem nebo esemeskou.

Dlouhodobě neexistuje jiná možnost než bezhotovostní platby, přitom dnes tvoří jen desetinu plateb na poštách.

Kde je pošta nejméně efektivní? V řízení logistiky – zjednodušeně třídění, dopravě a doručení. (:D :D :D Tady slzím smíchy) Zkoušel jsem rozvážet balíky...Do budoucna chceme, aby řidič nemusel lidem volat, ale aby měl v GPS navigaci naplánovanou trasu a v ní bude postupně odklikávat, co je doručeno. Systém pak lidem na trase před ním automaticky nebo stiskem tlačítka pošle SMS zprávu, že je na cestě.

Plánujeme zjednodušení a sjednocení obsluhy klienta s bankou, aby otevření účtu trvalo méně než hodinu a aby banka nastavila marketing a obchod tak, že si klient přijde aktivně pro finanční produkt, který ho zaujal, a ne aby mu ho vnucoval pracovník na listovní přepážce.

Listovní zásilky prudce klesají dolů, na výnosech o půl miliardy ročně, a balíky rostou tempem až 14 procent ročně. Zvyšovat kapacity na doručování balíků už nejde – neseženete víc řidičů a nemůžete donekonečna nakupovat víc aut. Balíkový doručovatel nebude objíždět autem pořád stejný okrsek bez ohledu na to, kolik má ten den na korbě balíků. Systém naplánuje trasu tak, že řidič obslouží i jiný okrsek, když bude mít volnou kapacitu. Říká se tomu dynamická logistika.

Všem zastáncům pošty níže, to je zajímavé, že šéf to vidí úplně jinak. Tajně jsem doufal, že bude obhajovat Lojzu z depa, otevírat víc přepážek a tak, a on ho kujón zatím nechce mordovat zaměstnance zcestnými a neefektivními činnostmi a hádám pouze okopírovat to co dávno funguje u konkurence a v cizině.

27.2.2019 07:11:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Slovenska posta

No ked to tu tak citam, tak si vravim ze zlata nasa Slovenska posta.
Elektronicky podaj funguje uz dlhsiu dobu, doma si v klude vyplnim podaci listok, ak mam tu moznost, vylacim si vsetko aj s ciarovym kodom a nalepim na balik, teta za okienkom to len oscanuje, alebo ak nemam tlaciaren, tak jej len nadiktujem cislo eph a najde si vsetko pekne vyplnene v systeme, ziadne datlovanie do pocitaca. A postovne je pri EPH o par centov nizsie.
Ked pride balik, dostanem sms s podacim cislom, nemusim z prace utekat domov pozriet ci ma nahodou v schranke necaka zlty listok , ale idem rovno na postu.
A cennik maju pekne prehladne spraveny podla vahy.

27.2.2019 09:06:03

masinka
No na Slovensku není všechno růžové,ale v mnoha věcech jste o roky popředu :+).

27.2.2019 16:56:16

No to určitě
"Plánujeme zjednodušení a sjednocení obsluhy klienta s bankou, aby otevření účtu trvalo méně než hodinu a aby banka nastavila marketing a obchod tak, že si klient přijde aktivně pro finanční produkt, který ho zaujal, a ne aby mu ho vnucoval pracovník na listovní přepážce."

No kéž by, toho bych se chtěla dožít. Aneb když si klient přijde pro doporučený dopis a odchází zmatený, protože se ho přepážková pracovnice zeptala, jestli nepotřebuje půjčit (a to ještě ani neví, že vedle ní sedí náslech z banky)..A protože půjčit nepotřebuje a telefonní číslo jí nedal, náslech z banky bude přítomný další hodinu. :)

27.2.2019 20:46:29

K teme co sa tu rozbehla
https://www.youtube.com/watch?v=Qfj1D_Pof00

1.3.2019 18:26:11

Vybíráme z Bazaru

Pán prstenů: Putování po Středozemi
Pán prstenů: Putování po Středozemi
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas