nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Zdražení poštovného od března 2019

http://tn.nova.cz/clanek/ceska-posta-zdrazuje-kolik-nyni-zaplatite-za-balik-prehled.html

Tak nám česká pošta od března 2019 zdražuje. Možná by to stálo nějak ztvárnit na úvodní stránku, protože se to týká prakticky celého bazaru.

13.2.2019 21:43:35

ČP

Jsem jeden z těch, který se ČP musí zastat. Je opravdu rozdíl, jestli bydlíte ve (větším) městě nebo na vesnici. Jsem z vesnice a jediné dvě slušně použitelné služby jsou Zásilkovna (pokud se vypravím do nejbližšího města a dovezu si balíček z něj) a nebo Česká pošta, kde v ideálním případě mi balík předají přímo mezi domovníma dveřma a nebo si pro něj zajdu pár set metrů na poštu. Ostatní doručovací služby fungují na principu "Buď jsi dva pracovní dny za sebou doma a nebo máš pech" (a to se nebavíme o tom, pokud vám má kickstarterový balík doručovat UPS, s těma není domluva vůbec)... zatímco u ČP mám jistotu, že pokud to nedoručí na mou adresu, tak si to mohu vyzvednout víceméně kdykoliv jindy během následujích dvou týdnů. Navíc ČP nabízí supercool službu (která teda spíše nefunguje než funguje), kdy si mohu posunout doručení balíku na konkrétní adresu o několik pracovních dní na den, kdy budu opravdu doma, což nikdo jiný neumožňuje.

20.2.2019 14:10:16

Artcore

Hele, u Uloženky jsem nenašel na webu, že by fungovala pro obyčejné smrtelníky, stejně jako Intime, Geis apod.

Co se týká těch dalších kategorií je to spíš o nějakém přehledu možností a cenové hladiny, on má každý nějaké podmínky, třeba zásilkovna do asi 15kg má jen tu jednu kategorii za pořád stejnou cenu, co jsem psal. PPL a GLS mají ještě balík "S", což je cca o 20-25 Kč levnější a Pošta teď ty nové kategorie, kde jdeš taky dolů, v zásadě pokud dostaneš malou karetní hru typu Bang! do limitu doporučeného dopisu (tj. max. tloušťka balení 5cm a váha do 2kg), tak Pošta je od března 2019 za 66,- Kč, takže v zásadě OK. Ale ty další věci už jsou pak dost specifické a nemá asi cenu porovnávat milion kategorií, to už si každý asi na základě přesných rozměrů a váhy, které má jeho zásilka, dá dohromady sám.

Ještě jsem ale našel, že DPD by taky mělo umět přijmout zásilku od soukromníka (doplnil jsem i do seznamu níže):

DPD
Cena za 5kg s vyzvednutím u tebe doma je 160,- Kč, platí se hotově při odeslání.

Upraveno autorem (porovnej)

20.2.2019 13:56:38

2 Hike Cenový přehled

Dik, nevidim tam v tom prehledu Ulozenku, jinak palec hore!
Sice je to az 3. kategorie, co jsem psal (nektere karetni hry jsou porad jeste v 1.kategorii), ale to ze se v CP smazal rozdil mezi Balikem do ruky a Doporucenym balikem je zajimave

Mozna by mohl nejaky takovy prehled dat zakladatel tematu CI do sveho prvniho prispevku, at to nemuseji vsichni hledat...

20.2.2019 13:00:59

Magor

Dumping nebudu komentovat, PPL si bere 109 s tím, že ti to rozváží domů, zásilkovna 75,- s tím, že si pro to jdeš na nějakou výdejnu.

Ale ta cena je už včetně dobírkovného. Bez dobírkovného byla cena i pro soukromníky dříve 59,- Kč, ale pak asi narazili, že spousta vyčůránků nezaplatila ty faktury a tak zavedli povinně dobírku ve výši dopravného, aby se nemuseli s nikým nad tak nicotnýmí částkami handrkovat. Tj. nebýt toho, že někteří lidé jsou kurvy, mohli jsem pěkně posílat ještě levněji.

20.2.2019 10:12:09

ceny

Do par tyzdnov pojde hore aj konkurencia CP, dam na to krk 8-) Na prvy pohlad sa zda byt zasielkovna ako dumping, len v tom nie je zaratana ta dobierka. Kazdopadne, zasielkovna alebo ulozenka su najlepsie moznosti.
-----------------------------------------
Som kapitalista a som na to hrdy.

20.2.2019 09:51:47

.

ad Zásilkovna:

Co se týká Slovenska, tak je pro soukromníka nutno počítat povinnou dobírku, což je vzhledem k rozdílným měnám vlastně i výhoda a doprava pak vychází na nějakých 110,- Kč.

Co se týká dodání přes poštu, tak ta cena nebude mít určitě dlouhého trvání, než dojde k nějakému zdražení.

Ostatně u všech těch balíkářů se dá počítat, že v dohledné době zdraží minimálně o 20-50 Kč, protože příklady táhnou.

20.2.2019 09:36:59

Hike

Výborně!
A já doplním, že za drobný příplatek (asi 20 Kč) doručí přímo na konkrétní adresu.

Jediná nevýhoda Zásilkovny je ta povinná dobírka alespoň na 75 Kč. Raději bych jim to zaplatil rovnou při podání, nebo dopředu kartou či převodem.

20.2.2019 09:30:50

Hike

Ještě bych doplnil že když pošlete balíček skrze zásilkovnu a doručí to česká pošta, tak to stojí 93kč:))))))
Jo a do SR balíček stojí skrze zásilkovnu 79kč.
Poštu už nikdy!

20.2.2019 09:17:13

Cenový přehled

Udělal jsem přehled pro typickou čtvercovou hru zabalenou v rozumně velké krabici.

Balík do 50cm a 5 kg, tj. jedna hra.

Česká pošta (velikost M):
Cenný balík 159,-
Balík do ruky 159,-
Balík na poštu 139,-
Doporučený balíček 119,- (ale váha jen do 2 kg, to už mnohé poctivě zabalené hry nedají)

Zásilkovna:
Balík 79,- (povinná dobírka pro soukromníky, tisk štítku doma, registrace na webu)

PPL:
ParcelForYou M 109,- (odeslání z Parcelshopu, při vyzvedenutí kurýrem +60,-, tisk štítku doma, platba poštovného kartou při zadání na webu)

GLS:
Balík vel.M - 114,- (odeslání z Parcelshopu, při vyzvednutí kurýrem +43,-, tisk štítku doma, platba poštovného kartou při zadání na webu)

DPD:
Cena za 5kg s vyzvednutím u tebe doma je 160,- Kč, platí se hotově při vyzvednutí do přepravy.

Služby jako FOFR nebo TOPTRANS určitě jde objednat i soukromě, ale jejich ceník je výrazně dražší, protože se počítá podle ujetých kilometrů a počítají spíš s rozměrnějšími a těžšími zásilkami.

Ostatní služby neznám, resp. poskytují jen pro eshopy.

20.2.2019 06:52:42

Prehled?

Zajimave tema. Ale prosel jsem posledni stranku a nic kloudneho krom spilani CP jsem nenasel. :( Mohl by tu nekdo pro nas linejsi udelat tabulku, kde bylo jasne videt kolik stoji nejen CP ale i v jinych konkurencnich firmach pri trech variantach:
1. doporuceny dopis do 5cm tloustky
2. doporuceny balicek do 2kg
3. balik nad 2kg

Eventualne, co je potreba k pouzivani (posilani) konkurenci pro obycejneho smrtelnika, co neni firma?

20.2.2019 05:54:53

Stát platí

Stát platí, ale s velkým zpozděním a mám takový pocit, že za minulý rok ještě nezaplatil. Zato služby si u ČP objednává, jen se mu potom nechce platit.

19.2.2019 16:35:56

Magor

Ty žiješ venku ,já žiju venku v EU.
A pošta tu funguje. Nejde mi o to jak prosperuje,ale o to ,že mi balík doručí.
Můžu se spolehnout,že balík dojde jak má a když jsem doma tak se mi ve schránce neobjeví lístek ,ale balík je doručen.
Naopak jiné firmy-Gls- je jedna velká katastrofa. V každém balíku díra,jak se někdo díval jestli to má cenů ukrást nebo ne.
Tolik výstupů co jsem měl se šoféry z Gls ,měl asi málo kdo.

18.2.2019 18:44:07

Magor

Právě že přebere. U nás na vsi pošta zavřela a paní co měla krámek se prostě přestěhovala tam, co byla pošta a jede svůj krámek i poštovní služby v jednom A těhlech příkladů je víc i v tom pošta partner web-prospektu - kdy se obec / někdo z obce postará, protože to pro svoje lidi chtějí..

18.2.2019 16:23:23

Noob

Posta partner je proste franchise, znizuje si tym materska organizacie rozne naklady a uvolnuje administrativu, ale v konecnom dosledku, ako postu partner ti nikdy sukromnik nezoberie ak je neziskova. Vyhoda je ta, ze si sukromnik vie zostihlit bezne naklady, ktore sa centralne riesia ovela zlozitejsie a spojit to zo svojim podnikanim.
Sluzby ktore nikto robit nechce mal sluzit kompenzacny fond, ktory bol par rokov nefunkcny, preto prisli dotacie statu, v sucanosti neviem ako to je...
V kazdom pripade, by ma zaujimalo ako by fungovali postove sluzby, keby neexistoval "state postal servis" a to je jedno o aky stat sa jedna.

18.2.2019 16:00:59

GeneralX

ma monopol na stratove sluzby statu.. tomu sa hovori monopol :D Inac ten tvoj prispevok je len nezmysel, hejt a demagogia.

18.2.2019 15:53:25

Magor

Pohoda. Ale ty služby, co nikdo dělat nechce si samozřejmě nechávají taky proplácet.. (Např. najdeš informace kolik si pošta nárokuje a kolik jí za to nakonec přiklepnou právě za ty služby co "musí být dostupné") Teď se díky programu Pošta Partner zbavuje neziskových poboček a údajně to funguje. (v Německu, Rakousku to frčí rovněž v pohodě)

18.2.2019 15:52:53

all

na poste nepracujem uz skoro 20 rokov, ale niektore veci sa nemania a pre sirsie suvislosti.
https://zdopravy.cz/stat-muze-poslat-ceske-poste-miliardy-za-verejne-sluzby-schvalila-evropska-komise-8211/

18.2.2019 15:50:04

all

ok, sypem si popol na hlavu, zle som sa vyjadril, nie je rozpoctova organizacia :-/

18.2.2019 15:45:52

Magor

Sorry ale: pošta není dotovaná, to je trochu demagogie ne?
Zpátky na zem.
http://lmgtfy.com/?q=po%C5%A1ta+dotace+st%C3%A1t

18.2.2019 15:43:04

Magor

A tu pohádku že pošta není dotována státem si vzal kde? Jen minulý rok spolkla 800 000 000. Pokud by ji stát nedotoval tak zbankrotuje. A je smutný že podnik který má na spoustu služeb monopol je neumí ani kvalitně poskytovat. Je to bordel kde pravá ruka neví co dělá levá. Jak je možný že soukromí dopravci a poskytovatelé tohle umí dělat kvalitně a člověk se na služby spolehnout může? Na českou poštu ani omylem. Jen za poslední dva měsíce jsem s ni zažil tolik průserů a záseku že je to jak ze špatného filmu..

18.2.2019 15:33:50

kren

Posta musi poskytovat sluzby, ktore ziadny sukromnik robit nechce, cize su stratove. Zaroven som sa vyjadroval hlavne ku cenovej politike. Ale je zaujimave, ze na statne postovne sluzby nadava dobre ze nie kazdy obcan statu od slovenska, cesko cez belgicko az po USA..
Ano, je to od revolucie 30 let, ale mas pocit ze posta zastala v roku 1989? Ceska posta je stale technologicky min. 10 rokov pred tou slovenskou, je ale ine sa zlepsovat vo firme s 1200 zamestnancami ako s 30000. Nehovorim, ze sa to neda lepsie, len je to zlozitejsie, mozno keby niekto z vas bol vo vedeni, netuneloval by to, tak je to lepsie.
Mimochodom, posta nie je dotovana statom, je len statom vlastnena.

18.2.2019 15:24:53

Pošta

No já mám zas s ČP docela dobré zkušenosti. Třeba minulý týden jsem kolem druhé odpoledne podával balík (zrcadlo, hmotnost zhruba 18 kg) a druhý den byl dodán. Došla mi i SMS s oznámením o doručení. Já, pokud už nemůžu poslat přes Zásilkovnu (někdy příjemce nechce), mám jako druhou volbu Poštu.

18.2.2019 13:38:02

kren

Napadla mě stejná otázka,co tím Magor chtěl říct?
Vždyť použil stejné argumenty,co slyšíme třeba od našich politiků pořád.

18.2.2019 13:24:46

Magor

Až mi ukápla slza. Nezačneme sbírat víčka aby pošta všechno zvládla? Já si všiml na malých vesničkách jak pošta rozváží letáky. Malé osobní auto, dva zaměstnanci. Jeden řídí a jeden roznáší letáky. Řidič popojede k sousednímu baráku a roznašeč hodí leták, nasedne a popojede se o 10 metrů a tak stále dokola. Nevěděl jsem že letáky jsou takové terno. V každém případě, my už zásilky českou poštou nezasíláme. Fakt už ne. Fronty, nepřehledný systém určování balíků (nevyzná se v tom ani pracovník přepážky), neustálá snaha prodat životní pojištění, omalovánky .............Tenhle přežívající dinosaurus by měl už vyhynout.

18.2.2019 13:22:04

@Magor

A co jsi tím chtěl říct?
Že jako když nějaká firma musí povinně poskytovat nějaké služby, které ji dotuje stát, tak na kvalitu a systémové změny ostatních služeb může prdět? To jsi chtěl říct? Jestli dobře počítám, tak od revoluce je to už 30 let. To je pro nějaké zlepšení a změny pořád málo času? Kolik tedy na to zlepšení pošta potřebuje 50 let nebo 100 let? Třeba se naši vnuci dočkají.

18.2.2019 11:56:44