Staré karetní hry

Jako děti jsme kromě "klasických" ale podle mě geniálních žolíků hrávali vojnu, ferbla, sedmu, hercky a pak ještě jednu hru, na kterou jsem si díky jedné vedlejší diskuzi vzpomněl, ale nějak si nemůžu vzpomenout na pravidla....možná, že by tahle hra měla šanci na úspěch i dnes, říkali jsme ji Pucflek...hra byla štychová a byla určena pro 4 hráče, ve hře byly 4 postavy (Císař, král, něco?, a poslední sluha, neboli právě pucflek). Rozdaly se karty, nejvyšší hodnost zvolila trumfy....a pak mám okno, vím jen, že pucflek musel císaři poslat nějakou kartu...a pak se o ty trumfy právě hrálo a kdo získal nejméně štychů, stal se pucflekem...nemá někdo podobné prazážitky a nevzpomene si?
15.12.2010 07:04:45

Pucflek - hovno
Jo jo, tuhle hru taky znám, akorát jsme jí nazývali "hovno". Zřejmě z dětské radosti, kdy na otázku "Co to hrajete?" jsme mohli sprostě odpovídat. :o)

Pravidla jsi skoro trefil, postavy byly císař, král, podol a hovno.
Funkce:
císař, dostává jeden trumf, nebo nejvyšší jinou kartu, pokud nemá trumfy, od hovna.
král, volí trumfy.
podol, míchá a rozdává.
hovno, dává nejvyšší trumfovou kartu císaři a dostává za to jednu nazpět.

Hraje se vždy v pořadí od hovna po císaře, karty se přebíjí a trumfují jako klasicky.
Speciální pravidlo: pokud se někdo "předhodí" tj. vynese kartu mimo pořadí, stavá se automaticky hovnem a rozdává se znovu (pořadí ostatních hráčů se posouvá o toho vypadlého).

15.12.2010 07:13:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Pucflek
Hrálo se na císaře, krále, sedláka a pucfleka. Pucflek zamíchal karty a 4 karty (na které se mohl podívat) tajně podal císaři. Ten vybral trumfy. Pokud se mu napoprvé karty nezdáli, karty zahodil a pucflek mu podal další 4 (na které se zase podíval, to víš výhoda chudáka). Pokud ani na podruhé císař nezvolil trumfy, tak se trumfy určovali tak, že pucflek napotřetí vzal další 4 karty (zase se mrknul) a položil je lícem dolů před císaře a ten jednu z karet otočil, tak aby ji všichni viděli a to byly trumfy. Zbytek karet si vzal.
To bylo volení trumfů.

Pak pucflek zbylé karty zamíchal a rozdal po 4 králi, sedlákovy, sobě, znovu císaři, králi, sedlákovy a zase sobě. Po té si císař musel říct pucflekovy o trumf. Pokud to neudělal, tak hra končí a pucflek se stává pro další hru císařem a císař pucflekem (taková pojistka pro dlouho hrajícího a sebevědomého císaře :-) ). Pucflek musí dát císaři svůj nejvyšší trumf, pokud nemá tak nejvyšší jinou barvu. Císař si po zvážení buď kartu od pucka nechá a nebo mu vrátí jinou svou kartu.

Pak začíná samotná hra, kdy vyjíždí císař nebo ten, kdo vzal poslední štych, musí se barvit a podle počtu štychů na konci hry se znovu určí pořadí hodností pro další hru, přičemž pokud mají dva hráči stejný počet štychů, tak rozhoduje se podle funkce, kterou měli hráči tuto hru, tudíž například král a pucek se stejným počtem štychů, znamená, že pucek bude vždy pod králem. No a počáteční rozvolení funkcí se dělalo kopáním náhodné karty.

Tož tak asi :-) Ještě něco, Hammer?

15.12.2010 07:17:22

Hike
Jo taky jsme sedlákovy tak říkali, proto nikdo nechtěl být sedlák. Že by král volil trumfy se mi nezdá, ale speciálním pravidlem máš pravdu, to sem zapomněl, nikdy nevyhazovat kartu mimo pořadí, akorát mi z něj dělali rovnou pucka a né sedláka. No jo, každý má své homerules :-)

15.12.2010 07:23:04

Další důkaz geniálnosti tohoto webu :)
7:04 napíšu dotaz na jednu starou kartovku a 7:17 mám dvě kvalitní a vysvětlující odpovědi :)))

Myslím, že takhle nějak to bylo, musíme to doma vyzkoušet, ale raději to děcka naučím s tou pucflekovskou verzí v názvu :)

Díky za odpovědi

15.12.2010 07:25:22 | Upraveno autorem (porovnej)

Tormentr
No, pravidla jsou dost podobná, ale oproti tomu, co píšeš, kdy se hrálo standardně mariášově (kdo dobral poslední štych), v našich pravidlech se vždy jelo od hovna po císaře, aby císař měl možnost přebíjet co nejvíc.

S tím požádáním o kartu a výměnou rolí máš pravdu, to jsme taky hráli, to už mi vypadlo. :o)

Jinak s tím, kdo jakkoliv porušil pravidla, šel automaticky na hovno (toho nejslabšího).

15.12.2010 07:28:09

Hike, Hammer
Já si furt říkám, že sou tu geniální lidi, jinak to ani není možné :-D

To měl pucflek docela výhodu, nemyslíš? Hlavně ke konci, kdy už nebyli trumfy a tak měl docela šanci si vysokými kartami ostaních barev nabrat štychy, protože mu je nemohl nikdo ničím přebýt. Přece jen výhoda vyhazujícího byla, že určoval, co za barvu se pojede, protože se MUSÍ barvit.

15.12.2010 07:34:08

Tormentr
Ad vynášení. To ano, ale vzhledem k tomu, že se pucflek nedíval do první sady karet císaři (jako u vás) většinou to byla výhoda jenom relativní. Ostatně většinou se stávalo, že pucflek dosáhl tak maximálně na pozici sedláka a musel pak míchat a rozdávat, což rozhodně nebyla oblíbená pozice.

15.12.2010 07:46:12

Hike
Jak sem psal, každý má své homerules. Ale připomněl jsi mi, že mi jsme taky při hraní ctili hodnosti a když třeba vyhazoval kartu král, tak taky pak bylo pořadí v hraní karet od pucka po císaře.

15.12.2010 09:04:50

ad Hovno
My sme hráli taky nějakou štychovou rychlovku, ale Hovno se to jmenovalo proto,že když někdo prohrál kolo, tak se postupně propadal hlouběji do.... řekněme raději bažiny (njn, děti). Začínalo se kotníky, pak kolena atd. Nezná někdo tuhle variantu hry? 8)

11.2.2011 14:28:11

to Havelock
No to víš, že to známe. Ale v žádným případě to nebyla štychovka :-)) Teda aspoň v té naší variantě to byla taková jednoduchá sčítačka. Karty měly různou bodovou hodnotu (nejoblíbenější bylo eso; -1), každý zahrál jednu kartu a kdo první přesáhl 49, tak se o kousek propadl do h...

11.2.2011 16:22:14

císař,král,podkoní a hovno
Taky jsme to hrávali.
Na začátku musel Císař říct "Hovno podpoř stát" tím si říkal o nejlepší kartu hovna.
Pokud to neřekl , stal se automaticky hovnem.

11.2.2011 18:01:57

Wastelands
nikdy jsem neviděl tolik možností, jak hrát, jako u karetky wastelands. Variabilita a ohyzdné obrázky, to je charakteristika pro tuto maďarskou karetní hru...zná někdo?

11.2.2011 18:47:44

černý vlk
Jasné že znám :) po smrti DoomTroopera jsem zběsile kupoval základní balíček a boostery Chara-dinův Návrat. Stavím balík jak vzteklý, nespím a po týdnu zjistím, že to nikdo nehraje. Potom zase nespím, jak se toho snažím zbavit ;)

11.2.2011 22:07:24

černý vlk
jo, Wastelands, to byl vzhledově fakt humus :)

11.2.2011 22:16:52

Wasteland
Tyjo to je taky klasika, pote co jsem zanevrel na magic a doomtrooper skoncil, pokemoni uz nebyli pro velky kluky. Zrovna nedavno jsem prodal zaklad a chardinuv navrat :). Tyjo ale ty obrazky byli fakt zlo :D (stejne jsem to zral)

12.2.2011 00:58:24

Wasteland
No a ta česká lokalizace byla taky otřesná. Třeba Temný žblebta apod. Když jsem poprvé viděl český překlad Dobyvatelů vesmíru, tak jsem si to hned spojil. Dodnes nemůžu v DV rozdýchat Předvídavou rasu aj.

Prebio: Joooo to je přesně ono. Pamatuju, že v malém počtu hráčů to nemělo smysl, protože sis mohl lehce spočítat, co má kdo v ruce. Mohl bys sem prosím napsat, nebo mi poslat stručná pravidla? Dí-ky 8)

12.2.2011 01:55:44

Hovno, citlivkama zvané Bahno
No je vidět, že ta hra asi nebude stoprocentně shodná, protože v Hovnu, které znám já, se toho moc dělat (předvídat) nedalo ;)

Hráč drží v ruce 2, nebo 3 karty (dle dohody) a hraje se s žolíkovými kartami.
Tah hráče spočíval v odhození 1 jakékoliv karty, spočítání součtu hodnot všech karet na odhazovacím balíku (přičtení hodnoty své karty k tomu, co bylo nahlášeno předcházejícím hráčem), jejímu ohlášení a dobrání karet do původního počtu a pak to jelo klasicky dokolečka, dokud někdo neohlásil číslo větší než 49 a ten se pak propadl těma sr... o kus níž.

Hodnoty karet:
2 až 9: +2 až +9
10: -10
J: 1; Q: 2; K: 3
A: 0 (teď jsem si vzpomněl, v minulé příspěvku to bylo blbě)
Joker: -1

Nevím, možná tam bylo ještě nějaký pravidlo, ale víc se mně toho teď nevybavuje. Byla to fakt strašná hra. Ale je fakt, že po absolvování pár her, člověk přičítal jednociferná čísla líp a rychleji než za 4 roky na základce. Jinak z toho co jsme hrávali jako děcka, když nepočítám "dospělácký karetky" typu žolíka, maryáše apod., stál, podle mě, za zmínku jenom Autobus.

12.2.2011 22:50:10

autobus
ano autobus, ten byl geniální. a ja bych k tomu přihodil ještě kenta, to jsme mastili ve škole pořád :)

12.2.2011 23:05:11

Kent
baba, kent byl fakt sranda. Do teď si pamatuji, jak nám snad měsíc vydrželo znamení, kdy jsem "skákal" nenápadně brýlema na nose. (když jsem pak měl nové, už to nešlo) A když to teď počítám, je to už 16 let zpátky... :(

13.2.2011 16:52:31

znamení v kentu
tak to nám vydrželo "navždy" (=nikdo ho nikdy neuhodl) jedno znamení, které jsme nikdy nikomu neprozradily, takže teď historicky poprvé:-))
šlo o to, že jsme obě držely karty v levé ruce a když jsme měly kenta tak jsme si je přehodily do pravé. Bylo to dost těžké se nesplést, ale časem jsme to vypilovaly ;-)
Inu, kent byl super hra

13.2.2011 19:51:14

Kent
Kent rulezzz! Jednou doslo i na quadro kent, jak sme tomu s bratrankama rikali. Proste vsichni meli kenta a jeden to cely odhalil. Nezapomenutelna hra.

13.2.2011 19:55:14

Ad Havelock a propadání
My jsme tenhle systém propadání se do ****** měli u hry Záchod (určitě znáte: všechny karty až na pět se rozhodí po stole lícem dolů a na ně se postaví taková konstrukce = "záchod", která má nahoře jednu kartu lícem nahoru, hráč, který je na tahu, bere opatrně karty ze stolu tak, aby záchod nespadl, když najde nějakou, která sedí na kartu, co je na záchodě, tzn. má stejnou barvu nebo figuru, opatrně ji položí na záchod. Komu spadne záchod, propadl se po kotníky, kolena, ... do ***)

13.2.2011 19:57:51

zabitý Kent
No Kent byl taky docela hraný, bohužel se ho jednomu kamarádovi podařilo zabít vymyšlením systému, který spočíval v zakomponování jednoduché číselné šifry, kdy signálem bylo nahlas vyřčené číslo, které se samozřejmě měnilo kolo od kola, ale jen spoluhráč poznal, které je správné. Samozřejmostí bylo, že se sem tam za hru muselo pustit z úst nějaké falešné číslo, aby soupeř nepoznal, které je správné. Demoralizace soupeře byla opravdu velká. Většinou tak, že odmítal za těchto podmínek dál hrát a nebylo se co divit, protože ta hra ztratila ten nejzajímavější spyklenecký prvek a bez něj fakt neměla moc smysl.

to Jewane: ale levá/pravá ruka, to byla "klasika" ;-)

13.2.2011 22:48:27 | Upraveno autorem (porovnej)

prebio
Tsss, u nás to teda byl děsnej fígl :-))

14.2.2011 01:39:21

WASTELANDS
Nazdarek lidičky, sháním karty WASTELANDS, tuto diskusi sem si projel jen zbezne, ale někteří jak sem pochopil píšete, že pár karet ještě máte doma, tak se mi pls ozvěte kdo by je chtěl prodat na mail hrGordoN@seznam.cz , Díky.

27.2.2011 12:07:50

Vybíráme z Bazaru

Věčná zima: Paleoindiáni komplet + rozšíření
Věčná zima: Paleoindiáni komplet + rozšíření
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas