První a poslední "láska"

do toto vlákna pište:

1) Na čem jste začínaly (první láska)
a
2)jaká hra je teď ve vašem wish listu na aktualním 1. místě a kterou prostě musíte mít (poslední láska)

myslím že jako inspirace není špatné. Když napíšete k "poslední lásce" ještě pár slov proč, tak určitě taky pomůže.
27.10.2009 22:55:21

tak já záčnu :-D
1) Sankt Petersburg to vše odstartoval a musím přiznat, že je to jedna z mých nejoblíbenějších her
2) Wings of wars deluxe set, sběratelská letadýlková bitevní stíhací hra pro až 4 hráče :-D ideální. teď už jen najít ten správný dvou plošník, nebo radši trojplošník? :-D

27.10.2009 22:58:40

tak já následuju
1) určitě carcassonne a to mě baví pořád ale už to v té záplavě her se mnou nikdo nechce moc hrát
2) pak určitě poštovní kurýr - to mě chytlo chvíli potom a snad i díky tomu že jsem toho nahrál kupu na bretu.
3) no a pak jsem propadl bloodbowlu a od té doby už jsem rád když se dostanu k čemukoliv a zahraju si.

27.10.2009 23:35:31

první poslední
1) moje první větší deskovka byl space hulk. úplně poprvé jsem e ním etkal kdysi na Draconu (tak nějak se to jmenovalo). Titán, který se tam aky hrál mě tolik nelákal, nebyli tam super figurky:-)
2)a teď chci rozšíření ke starcraftovi, který je pro mne tou nej deskovkou.

27.10.2009 23:40:00

...
1) prva hra vobec (clovece, dostihy, sachy ci karty neratame jo) bola kedysi Doomtroper, s nou som prisiel o panictvo.. Po velkom vzplanuti sa ale ukazala ako narocna a neperspektivna, tak som jej dal kopacky (ostali vsak spomienky na kartach s nadhernymi ilustraciami P.Bonnera).. Neskor (a tiez moc davno) mi vstupila do zivota ozajstna, ta prava laska, stara altarska Arena..vernost az za hrob :*

2)posledne rozmyslam nad nejakou fajnou kooperativnou gameskou (take ma doteraz nejak netahali) a zatial mi vychadza GhostStories (..ale moze sa zmenit- taky je zivot, taka je laska, taka je hra:))

2,5) no a "nedavno" sa mi (ako blesk z jasneho neba;) zjavila "davno" zelana krabica WK, takze aktualne sa mazlim s nou. Snad to prerastie do plnohodnotneho manzelstva, zatial sme nadseni a planujeme spolu v buducnosti rozsirenie hehe;))

28.10.2009 00:10:35

podoklopčík
někdy mě vem do trojky s Wk :P

28.10.2009 00:15:30

hry
První láska - Talisman a krátce na to Battletech

Poslední láska - tady musím trochu jinak:
dostupná - Runewars. Na tuhle hru se těším neuvěřitelně.
nedostupná - Case Blue. Není čas, peníze, prostor ani spoluhráči :(

28.10.2009 00:32:21

hry
Prvni laska - Pokud nepocitam M:tG tak to byli Osadnici, ktere si dodnes rad zahraju, i kdyz uz se mi hodne dlouho nepodarilo vyhrat:D
Posledni laska - Tak to je jednoznacne Space Hulk, i kdyz uz ho asi nesezenu.
Posledni laska podruhe a trochu jinak - Moje momentalni laska je Titan, na toho nedam dopustit a rad si ji zahraju kdykoliv je moznost.

28.10.2009 01:24:33

jak to začalo
Kdykoliv jsem měla možnost v jakémkoliv obchodě se projít kolem oddělení s deskovýma hrama, tak jsem tak učinila. Věděla jsem, že mě k těm krabicím pořád něco táhne :)) do té doby jsem znala tak maximálně Dostihy. První nákup vůbec byl Carcassone. Následovaly desítky a desítky odehraných partií a následné nákupy rozšíření. Ale pořád to ještě tak nějak nebylo ono. Kolem bylo tolik krásného a neznámého. Až jedny vánoce jsem hledala vhodný a neohraný dárek pro fanynku Tolkiena a narazila jsem na Wotra. Krabice se objevila pod stromečkem a od té doby je tohle naše první láska. Přivedla nás ke kráse hraní a nikdy na ni nedám dopustit.

A co nás táhne nyní: Runewars.
Svět fantasy je pro nás opravdu velkým lákadlem.

28.10.2009 06:43:36

začiatok bol takmer klasický
a to karkasonom, stal sa tak populárny, že to všetci stále chceli hrať až ma to prestalo baviť, ich nie (teraz sme už s karkáčom znova kamaráti, ale už sa nestretávame tak často)
momentálne pokukujem po basketbossovi (ten je najviac na spadnutie), livingstone ale tiež na mňa zvodne mrká a keď si našetrím na luxusnejšie zboží tak ad astra

28.10.2009 07:19:32

Let me tell my story
1)
Mojí úplně první deskovkou bylo Člobrdo. :-)

Někdy na prvním stupni základky jsem s rodiči strávil jednu úžasnou dovolenou na vypůjčené chatě kdesi ve Východních Čechách. Nebyl tam splachovací záchod ani elektřina takže po večerech jsme namísto televize mastili Kradeného žolíka a Canastu ve světle plynové lampy. Normální žolíky byly už v té době těžká nuda.

Na průmce okolo 87-88 jsme propadli Dostihům, Maršálovi a Fantomovi. Víc se nám toho sehnat nepodařilo. Mívali jsme volnou dvouhodinovku před odpoledními dílnami a když nikdo nedotáhl přenosnou televizku se Sinclairem nebo Atarkem, tak se hrálo na zadních lavicích.

Rok 2004 byl ve znamení Scrabble.

O dovolené 2006 jsme potkali Ligretto a Bang, ale po návratu domů jsem ho neběžel koupit.

Ta skutečná První Osudová Láska přišla na Vánoce 2006 a jmenovala se Carcassonne. Od Vánoc do Silvestra několik desítek partií s dětmi. Žena šílela, hráli jsme do poslední chvíle před odjezdem na lyže a hned po návratu jsme ze sebe strhali mokré oblečení na hromadu a už jsme zas otáčeli kartičky.

Přelomový byl pro mě rok 2007, kdy jsem díky Carcassonne poznal kamarádku s tehdy pro mne neuvěřitelnou sbírkou asi 50 her. Teprve tehdy jsem uviděl jak je svět Euro deskovek rozmanitý.

Nemůžu vynechat ještě období 2007-2008 kdy jsem zejména díky carcassonnovské grafice propadl onlinovce Travian. Začalo to nenápadně, stavěním jedné vesničky a ke konci z toho byla regulérní závislost, kdy jsem na Travianu seděl nejmíň 12 hodin denně. Brr, ještě že to už je pryč.

2) Dominion. Nevím proč, ale prostě z těch desítek her, co jsem v poslední době ochutnal, mi prostě vyčuhuje nad ostatní. No a děti chytilo taky Ubongo.

28.10.2009 07:55:52

počátky mé závislosti byly zcela nevinné...
1) Ha, kdysi dávno za totáče jsem na tvrdé papíry z bonboniér obkreslovala od kamaráda hru, kterou mu poslala tetička ze Švýcarska - v každém rohu byl Bahnhof (čti, jak se píše), nejdražšší byl Zurich Paradeplatz (čti, jak se píše). Ten stál 8000 nevím čeho. S tímto homemade klonem švýcarských monopolů jsme strávili velmi hodně času:-)

Pak si vzpomínám, jak jsem coby dospělá pařila dlouho do noci s malým bratrancem dostihy, až můj muž chtěl vypnout jistič, abychom šli konečně spát. Pak teda Carcassone, Osadníci, následovaní asi Bangem a Citadelou. Závislost asi začala Stíny nad Camelotem.

2) Asi Ghost Stories - ty mám v hledáčku už asi třičtvrtě roku.

28.10.2009 08:11:47

Od Kamiónem po Evropě přes Osadníky k WK
1) První setkání s deskovkami, dá li se to tak nazvat, přišlo zhruba v polovině 80.let minulého století. Ješte ty herní klenoty mám někde uložené. Vstupními hrami byl Maršál a špión, Dostihy a sázky, Kamionem po Evropě a první "wargame" na Československém trhu :))a první platonická láska-Slavkov.
Ke hraní jsem se vrátil až někdy po přelomu tisíciletí a hrou která mě vrátila do herního světa byli Osadníci. Jak šel čas tak začaly přibývat další a další kousky do sbírky a s přibývajícími hrami se začala zvyšovat i míra herního šílenství :)). Dnes v top 10 WK, BSG, ToI.
2) Poslední láska? Dungeon lords.

28.10.2009 08:31:46

Pomalé začátky a rychlý konec
Pokud to chceme rozebírat důkladně, tak deskovky hraju celý život, od člověčáků, šachů, Go a pár kvalitních ruských a českých, kde na papíře byla vždycky nakreslená klikatící se cesta políček, pohybovalo se na nich hodem kostkou a na některých políčkách se něco stalo (Jedna česká byla s marťanama, pamatuju si políčko, kde byla událost, že sis dal frťana a musíš tak jedno kolo zůstat stát nebo tak něco... Od té doby vím, co je to frťan, není nad školu hrou :-) ). Pak různé Z pohádky do pohádku, Zajíc a ježek (toho jsme se nahráli, skvělá hra, dokonce vyhrála první Spiel des Jahres nebo podobnou cenu).
V pokročilých letech základní školy jsme propadli CCG - Doomtrooperem to začlo, pak to šlo z kopce přes MtG, X-Files, Guardians a Middle-Earth. Naštěstí mě to později přešlo, protože v tom byla hromada utopených peněz.
Mezitím se objevil Talisman, Battletech a samozřejmě jsme průběžně hráli i RPGčka - Dračák, Shadowrun, Stín meče a později i AD&D 2nd Edition.
Moje první moderní deskovka byli Osadníci, kterou jeden kamarád dovezl z Německa (v Česku v té době ještě zdaleka nebyly dostupné). Zahráli jsme sice asi jenom dvě hry, ale byla to fajná hra. Avšak ani Osadníci nenastartovali mou závislost.
Pak vyšel Dorn a vypadalo to dobře, tak jsem to koupil na Vánoce a jako Zorkal jsem byl neporazitelný. Ale ani tady mě nechytl háček deskovek...
To přišlo až s Citadelou, hlavně proto, že jsme jednou s mou milou procházeli kolem obchodu s hrami a jelikož byl plánovaný nějaký sraz kamarádů, tak jsem si říkal, že se zajdeme podívat. V tu chvíli jsem zjistil, kolik je na trhu různých her a Citadela se mi zalíbila krabičkou. Taky jsme se jí pak nahráli až až (už ji skoro nemůžu vystát :-) ).
Když měla Citadela úspěch, tak jsem začal hledat nějaké eshopy, co je k sehnání a našel jsem tak Blue Moon City. Pak už to šlo se mnou z kopce a hromada her v pokojíčku začala narůstat.
Nakonec přišlo Fantasy Flight Games a vyvolalo u mě rychlý konec... Ne rychlý konec s deskovkama, ale rychlý konec s eurohrama. Dalo by se říct, že jsem dostal rozum a zjistil, že všechny ty eurohry jsou pořád to samé. To mě zachránilo, protože jinak by moje sbírka pravděpodobně začala narůstat exponenciálně :-)
Kde ale u mě končí eurohry (stále je hraju, ale už pořizuju jen opravdu ty výjimečné), tak ale začíná moje závislost na ameritrashi. Moje poslední láska je tak Middle-Earth Quest, který už se mi snad někdy objeví v pařátech a jsem zvědavý, co pro nás FFG ještě do konce roku vymyslí.

28.10.2009 09:12:58

Zacatky
Marsal a spion, Fantom stare Prahy, Lovci pokladu, proste takove ty papirove hry. Od nich prechod ka Axis and Allies, Titanu, Kremlinu, AH Civilization a dalsi hry od Avalonu, to byla tehdy modla. Pak prechod i k eurovkam a zahraju si cokoliv. Nejakou superocekavanou hru nemam, pokud by se znovuvydalo Blood Royale, byl bych potesen;)

28.10.2009 09:39:26

První a poslední "láska"
1) Láska je asi silné slovo, ale moje první deskovka co jsem hrál (dostihy a monopoly tedy nepočítáme :) ) byl Talisman a Arena (vlastnil to Ringo), ale řekl bych, že první láska byla pro mě hra Proroctví, protože to byla první hra co jsem si za těžké prachy koupil.

2) a poslední láska a to doslaova je Chaos in the Old World (díky Kadavere za seznámení :D )

28.10.2009 09:58:14

Odkud a kam
První láska: Tikal
Samozřejmě jsem předtím měl Dostihy, Maršála a špiona, Lovce pokladů, Fantoma staré Prahy i Slavkov. Ale Tikal byl první moderní deskovka, kterou jsem si koupil za vlastní peníze. Zaujal mě na Moorconu, kde jsem poprvé viděl i Osadníky, kteří mě ovšem tenkrát vůbec neoslovili :)

Nová známost: Magister Navis/Endeavor
Ještě jsem ji nehrál, ale posledních pár týdnů po ní pokukuju a myslím, že už dlouho neodolám. Samozřejmě není jediná, zvlášť teď po Essenu se můj wish list zase nechutně rozrostl, ale tuhle už jsem do seznamu ani nedával, protože už jen oddaluji nevyhnutelné :)

28.10.2009 10:00:23

Od Course de la Paix cez Attiku až po Through the Ages
Okolo roku 1992 ako 16 ročný som v obchodnom dome Prior v Košiciach kúpil českú cyklistickú hru Course de la Paix. Pravda, už predtým som hrával šach, backgammon, žolíky, dostihy a sázky, avšak iba s Course de la Paix prišlo herné šialenstvo. Hrávali sme dlhodobé etapové preteky so sestrou, stále dokola a s obrovskou dávkou chuti a zábavy. Táto hra má v mojej zbierke dodnes neotrasiteľné miesto.

v máji 2005 som narazil v Aténach na obchod s MSH a vybral som, úplne náhodou, bez predchádzajúceho štúdia, hru Attika. To už som bol ženatý a pre moju ženu (a vlastne aj pre mňa) to bola úplne prvá skúsenosť s MSH. Tam sme naštartovali aj naše každoročné herné súboje "Kto z koho 200x". Attiku máme veľmi radi doteraz.

November 2008 a Herchata na Orave. Pogo z MindOk pre mňa vyhrabal jedno z posledných balení prvého vydania Cívky a vznikla úplne nová "láska". Odvtedy sa moj život (veľmi zľahčene myslené) delí na bezvýznamné obdobia medzi dvomi partičkami Cívky a veľavýznamné hodiny hrania Cívky! :-)

28.10.2009 10:19:02

PJ

Chjo... ta nostalgie a patetický sentiment :o)
Začnu úplně od těch prvních dětských lásek...

...všechna možná Pexesa, později Člobrdo (moc mě nebavilo), Z pohádky do pohádky (vůbec mě nebavilo), Logik (bavil moc), Nákup
(Zelenina, Maso, Tuky,
Mléko, Chléb, - skupin pět.
Něco z každé skupiny
denně na stůl rodiny - taková blbost a doteď si to pamatuju, docela mě to bavilo, bylo tam políčko muzeum hraček :-)), pak samozřejmě Fantom Staré Prahy (moc se nehrál), Maršál & Špion (ten se hrál pořád, super), Lovci Pokladů (také super) a nejvíc super samozřejmě Dostihy (dneska to vidím jinak :o)).

Pak přišlo období pubertálních lásek...

První největší hit byl Talisman (a později rozšíření Dobrodružství, Jeskyně a Město), později Pán Prstenů (RPG), později CCG: Doomtrooper a ještě později Magic. Mezitím se objevil deskový Hobit a Mysterion (obojí dost bída). Po období temna plném PC her nastalo:

Období prvních vážných známostí...

Začalo to rodinné Scrabble. To už jsem věděl z šeptandy o Osadnících a potkal se s nimi na síti. Zdáli se mi drazí (dnes říkám CHA)... pak jsem potkal jednoho ex-magicáře a ozvala stará pubertální láska... chvilku jsme hráli kartičky... pak jsem na shopu s kartičkami objevil Osadníky a Carcassonne. O Carcassonne hrozně básnil kamarád (já to neznal vůbec), tak jsem mu ho koupil a sobě Osadníky (taky jsem chtěl hru). Osadníky nikdo nechtěl hrát (resp. jeden hráč chyběl), tak jsme objevil klub. A vydal se do klubu. A byl ztracen :o) Druhá hra byl Tikal a v jistém smyslu to byl právě ten první vážný vztah. Pak se začaly půjčovat hry z klubu a už přesně nevím, jaké byly přírůstky do soukromé sbírky. Jedny z prvních byly Mykerinos, St. Petersburg, Puerto Rico a Yspahan. No a teď už se to rozrůstá pravidelně a spíš to zrychluje :o)

Současné vážné vztahy

Jednoznačně Dixit, nenápadná francouzská party hra "pro umělce a snílky". Navzdory očekávání ohromný úspěch úplně všude. V klubu mezi hardcore eurogamery, v divadle mezi divadelníky, v práci mezi kolegy, doma mezi rodinou. Jinak Endeavor (Magister Navis), moc pěkná hra, i když kapku sušší. Hodně jede Dominion a Small World. A těším se na Ad Astra, Bombay a El Capitana (čekají na první vyzkoušení).

A úplně poslední objev je Livingstone, moc moc pěkná, svižná a příjemná rodinná kostkovka, podle mě lepší než Doba Kamenná.

...snad jsem vás neunudil xmrti ;-)

28.10.2009 10:27:51

pravěk
s tím Mysterionem mi PJ připomněl hry tohoto typu, které byly ještě před tou Arenou a Talismanem. Na ty jsem zapomněl, ale daly by se počítat k těm dostihům a monopoly :). Takže jako prcek jsem s taťkou (teď si tak říkám, jaké to pro něj muselo být utpení :) ) hrával Mysterion, Souboj (velmi easy vytlačovaná s hezkou krabicí :) ), Kris-Kros, a ještě možná nějaké ptákoviny :)

28.10.2009 12:51:39

1. začínal jsem žel na osadnících (když nepočitam monopoly, dostihy a podobné věci), rozhodně však nemůžu říct, že to byla moje první láska. Tou mohl být asi Funkenschlag, nebo Sankt Petersburg
2. poslední láska je asi Agricola, ale tu už mám. Chtěl bych TOI a TITÁN, ale ani jedno jsem ještě nehrál, tak nevím jestli se tou láskou stanou...
tolik k matení pojmů :)

28.10.2009 12:56:18


Moje zpověď
Asi nesdělím nic objevného, když napíšu, že hrám a hraní her se věnují hlavně lidé "hraví", kterým není zatěžko si třeba i v pokročilejším věku prostě pohrát...ne všichni to ale dokáží. Neustále slyším: ty si pořád hraješ jako malý kluk. A já odpovídám ano a jsem za to rád, a snad to oceňují i mé děti, máme tak k sobě tak nějak blíž....Už jako klukovi mi stačilo pár kostek, tužka a papír a dokázal jsem se zabavit na spousty hodin. Samozřejmě bylo nějaké to člobrďo, sem tam šachy, ale první pořádnou deskovkou, i když ne v tom zatroleném smyslu slova, byl šprtec, který jsem si asi před 25 lety vlastnoručně vyrobil (z desky, proto deskovka) a který je dodnes plně funkční.S tím jsem dokázal i sám odehrát celé ligové soutěže :-)
Pak přišla ta opravdová láska, ze které byly tři děti, které pomalu dorůstaly a bylo potřeba je naučit si hrát. No a před pěti lety jsme pořídili tehdy právě osmiletému speedymu (takže můžu naprosto přesně říct, že naše MSH vášeň
začala 29.8.2004 :-))))Carcassonne. Naprostý úžas, nadšení a jedna hra za druhou, rozšíření, Hrad, Lovci a sběrači a najednou do toho Osadníci z Katanu, neskutečné, zábavné. Citadela, Klany, Tikal....a spousta a spousta odehraných her, spousta chvil strávených s rodinou při této ušlechtilé zábavě. Mám to štěstí, že všichni tři kluci jsou hraví po mně, takže neustále je s kým hrát. A teď nová zkušenost. Díky zatroleným hrám jsem potkal "naživo" podobně smýšlející lidičky a začínáme se scházet a hrát nejen v kruhu rodinném a je to moc fajn, a doufám, že podobně to vidí i husak a kren s dětmi...
Doufám, že ta láska k hraní si mi ještě dlouho vydrží....

PS: dnešní státní svátek jsme uctili rodinným turnajem v Dominionu a posléze v oddíle florbalovým turnajem, takže jsme si dnešek celý vlastně "prohráli" a bylo to fajn, akorát jsem z toho celý rozhicovaný a nemůžu usnout, tak mi promiňte tuhle love story.....

29.10.2009 00:21:00

Moje zpověď
Ach jo, než jsem se vyzpovídal, byl jsem odhlášen a nevšiml si toho...

29.10.2009 00:22:18

moje lasky :)
Mojou prvou laskou sa stali osadnici z katanu. Bola to uplne prva MSH, a kedze som bol v tej dobe student ktory ma hlboko do vrecka, bola to na pomerne dlhy cas aj moja posledna MSH, mastili sme ich o 106, myslim ze zo ziadnej MSH nemam a ani nebudem mat nahratych viac partii. Potom prislo Puerto Rico, Postovy kurier ..
dnes je to mix Pandemic / Ticket to Ride / Agricola :)

29.10.2009 14:26:38

taky trocha nostalgie
Jako prcek jsem miloval chvíle, když se sešla rodina hráli jsme společně dostihy nebo Kamionem po Evropě. Těším se, až si takhle se ženou budeme s dětma taky hrát :-)
Na základce jsem se pak rozhodoval mezi Doomtrooperem a Magicem, Doomtrooper byl česky, takže u mě vyhrál. Pak bohužel výrobce zkrachoval, přestalo se to prodávat, ale stejně si ještě se starýma známýma z té doby chodíme v Praze pravidelně zahrát.
Pak dlouho nic, nebylo moc s kým hrát, ale teď jsme si se ženou zamilovali Galaxy truckery a Vysoké napětí. A kamarád mi ukázal Battlelore, na což ale chybí spoluhráči.

2.11.2009 12:28:03

:-)
u mě to začalo dostihama - upřímě je nenávidím do dnes. Pak jsem si koupila Proroctví, následovalo Carcasone a jeho šest rozšíření...
V poslední době nejradši hraju AoEIII a BattleLore
A poslední láska? Vzhledem k financím a tomu, že jsem chvíli po škole a pořád škudlím na bydlení a podobně, tak spíš teď doufám, že mě Ježíšek překvapí - takže buď stronghold nebo arkham
Nejradši bych nakupovala hned, ale holt radši budu časem bydlet někde ve svým a ne u přítelových rodičů, takže se ze mě stal ještě větší škrt než obvykle :-)

2.11.2009 13:03:44

Vybíráme z Bazaru

Legendy země Euthie
Legendy země Euthie
Akt. cena: 520 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas