Pomoc s výběrem Euro hry

Ahoj, asi před půl rokem jsme se s manželkou pustili do deskovek. Začali jsme s Na Křídlech, hra nás bavila, nikde žádný problém. Ten se objevil v době, kdy jsem domů přinesl Res Arcanu. Na křídlech od té doby nešlo na stůl. Pak přišlo Zombicide a teď čekáme na Cthulhu i smrt může zemřít a Marvel champions (máme děti :)). Na křídlech posíláme do světa a s tím chceme zaplnit místo nějakou euro hrou. Proletěl jsem bgg, zatrolenky a nějak si nemohu vybrat. Zjistili jsme, že nás nebaví euro hry, kde není naprosto žádná interakce mezi hráči, kde není žádné škození a hlavně hry, kde sbíráte body, sami nevíte kolik jich máte a už vůbec ne, zda jich máte víc jak soupeř (pokud to není jednoznačné). Taky máme požadavek na to, aby hra na stole vypadala hezky. Tématika klidně nějaká bojová, sci-fi, fantasy, ekonomická, je to jedno, už né ptáci a zvířátka :) .Hra nemusí a neměla by být jen pro dva hráče, ale ve dvou dobře hratelná. Zkoušeli jsme duchy ostrova a to už bylo moc vaření mozku. S přemýšlením nemáme problém, ale tohle už bylo na hraní po večerech u sklenice vína moc. Taky se musím přiznat, že s kámošema asi 10 let hrajeme osadníky z katanu s rozšířením města a rytíři a to je fakt super, ikdyž to na fóru spousta lidí kritizuje. Pořád ale v tý hře člověk přesně ví, kdo má kolik bodů a jaké jsou jeho šance, škodit se dá taky, ale ve dvou je to nehratelný (znovu hratelnost při random setupu je zde ovšem nekonečná). S res arcanou  jsme naprosto spokojení, jen bychom rádi něco většího, kde hra trvá třeba kolem 1 - 2 hodin, taky kdyby to bylo naše jediné euro, tak by se ohrála, což nechceme. Budeme rádi za jakýkoli nápad. Snad jsem se moc nerozepsal.

3.9.2022 15:57:48

Tiež by som hlasoval za #Brass: Birmingham , síce to hrám väčšinou v 3 takže neviem úplne povedať ako je to s hrateľnosťou vo 2 (podľa bgg to nedoporučuje len 80 ľudí z 600) ale interakcie je medzi hráčmi je obrovská, pravidlovo to nie je až také náročné a škodenie je skôr nepriame zabraním miesta či spotrebovaním piva ktoré súper nutne potrebuje 

Tiež by som odporučil #Castles of Burgundy, The (20th Anniversary) , v dvoch je to podľa bgg dokonca najlepšie (my to hrávame v 3 a pohoda), tej interakcie a škodenia tam je len v podobe “vyžratia” dielikov ale stáva sa to často takže si myslím že by to mohlo spĺňať podmienky 

Prípadne ešte #Nájezdníci ze severu či novšia verzia #Nájezdníci ze Skýtie alebo #Architekti Západního království 

3.9.2022 18:29:40

#Mars: Teraformace nás skvěle baví už dva roky, hrajeme to hlavně ve dvou. Jen herní doba je spíš 3 hodiny.

Ve dvou máme vyzkoušeno i #Brass: Lancashire , který taky funguje skvěle 

3.9.2022 19:03:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Děkuji za reakce a tipy. Abych řekl pravdu, tak scythe a brass jsem měl v hledáčku. Je tu někdo, kdo hral i scythe i my little scythe? Ja vím, že srovnavam nesrovnatelne. Ale malá scythe nas vubec nechytila a to opravdu vubec. Vsude psali, jak je to pro deti super, takze asi nas osobni problem. Proto se bojim, aby to se scythe nedopadlo stejne. No a druha hra Brass, zde nevim jestli BB nebo BL, ale jelikoz to budeme hrat prevazne ve 2, tak bych se klonil spise k BL. U Brassu se po shlednuti fora na BGG bojim zase toho, aby nebyla narocna jako pro nas byl spirit island. Nejde o to, ze bychom neměli rádi náročnější hry, ale spirit byl opravdu na večerní hraní moc.Tyhle dve hry se mi fakt libi, jen tam jsou tyhle ALE.

3.9.2022 20:22:08

Tak rozdíl s duchy je v tom, že duchové jsou kooperativka, kterou prostě společně prohrajete, když nebudete hrát dobře. U Brassu hrajete proti sobě, takže to, jak dobře budete hrát, se odrazi jen ve vzájemném skóre. A jeden prostě vyhraje… 

3.9.2022 21:41:54

Myslím, že pri Brasse sa varí mozog podstatne menej ako pri duchoch ostrova…

K MLS a veľkému Scythe - MLS je hooodne orezané, robené fakt pre decká. Scythe ako taký super, v dvoch hráčoch bude minimálne konfliktné. Ale dá sa zmenšiť si mapu pozakryvanim niektorých častí. Určite by som Scythe nezatracoval po hre MLS. Síce si od neho veľa berie, ale aj tam prevela chýba 

3.9.2022 22:01:53

brass pravidlovo nie je naročný, rovnako tam nie je milión stupníc, surovín, výnimiek atď ktoré treba sledovať ako v iných euro hrách, náročné je to dobre zahrať - načasovať akcie, využiť príležitosť ktorá sa naskytne atď. -  takže toho by som sa vôbec nebál po tejto stránke

3.9.2022 22:57:07

Scythe a My little scythe je komplexnostou aj herne uplne inde. V dvoch mi ale hra pride nudna. Chyba tam ten tlak od hracov aby si si nemohol robit co chces a kde chces. BB aj BL mam a obidva su super, v BB je toho viac, pivo je zaujimavejsie a da sa rozvijat na viac smerov podla situacie, BL mi prisiel viac o spravnej pozicii na mape a blokovani supera. Obidve hry su super v 2 hracoch ale hra jednoznacne trochu straca na interakcii medzi hracmi, ked hrame 4-ja tak je to v tomto ohlade ovela zaujimavejsie a dava ti to viac moznosti (napr. ak nie je zelezo postavis zeleziaren aj ked si to povodne neplanova, niekto ti vyzerie pivo co potrebujes alebo ti ho naopak postavi a mas o starost menej) toto sa deje aj v 2 hracoch ale ovela menej. Pravidlovo su hry celkom lahke ale prve hry sa budete asi trochu zasekavat lebo hlavne pri stavbe potrebujes splnat specificke podmienky (vybudovana trasa, uhlie, spravna karta) a pri kazdej hre s novacikom som viac krat opakoval vetu: to nemozes spravit lebo…. Ked si na to ale zvyknete hra vo dvojici je zabava a odsypa to celkom rychlo.

3.9.2022 23:36:39

Z toho čo poznám mi pre Tvoje kritériá sedí asi najviac #Lorenzo il Magnifico - je to workerplacement pre 2 až 4, je tam dosť ale nepriamej interakcie (kto skôr vyžerie potrebnú akciu alebo kartu), je to vo dvojici do 1, 5 hodinky aj menej, dá sa pri tom piť víno. Grafika neurazí, ale je to také suchšie napokon ako aj samotná hra, ale mechaniky sú vyladené vo dvojici minimálne. Variabilita nekonečná skrz mechaniku kariet vo vežiach. Hrané asi 15x.

S manželkou hrajeme radi aj #Barrage - výroba elektriny a stavba priehrad v dobe Nikolu Tesly, kde je more interakcie aj svinskej, ale trvá do dlhšie aj cez dve hoďky, ale vidíš, koľko máš bodov, ale to už asi nie je k vínu, lebo sa tam dosť musí plánovať. Ale tak, ak by u vás vyhrala interakcia pred ľahším rozmýšľaním, tak by som to isto pozrel. Variabilita tiež nekonečná skrz kontrakty a krásny twist v mechanike kolobehu vody. Hrané asi 10x. 

Feldove #Castles of Burgundy, The sú tiež skvelé budovateľské euro, variabilné až za roh, ale interkcia je len v braní si dielikov, aj to len niekedy. Ale dizajn nadčasový, herne do 1,5 hoďky aj s vínom. Hrané asi 60x aj cez net. 

Keď si spomenul, že hra k vínu nedá mi nespomenúť aj #Vinohrad , ale to je viac solitérne ako Lorenzo a tej interakcie je tam len trochu, ake inak skvelé eurko, ktoré s rozšírením Tuscany skvalitnie o triedu. Toto sme hrali asi 40x už. 

- - - 

Inak Scythe vo dvojke neodporúčam - bez otravnej automy, ktorá simuluje aspoň 3. hráča, je to také mdlé. Od 3+ je to vyborné.

Istanbul Bix Box máme tiež a je skvelý aj vo dvojke, aj variabilný je, ale tam je málo interakcie podľa mňa. 

3.9.2022 23:48:51 | Upraveno autorem (porovnej)

#Puerto Rico s oficiální modifikací pro 2 hráče splňuje většinu zmiňovaného a ve dvou je to opravdu paráda. Jen tam není žádná variabilita, takže je otázka, jestli se za chvíli neohraje. Oficiální varianta pro 2 hráče zde:
https://boardgamegeek.com/filepage/1583/puerto-rico-variant-2-playersdoc

Velká variabilita je třeba v již zmiňovaném #Istanbul: Big Box, který je i ve dvou naprosto skvělý a variabilita je tam obrovská (dvě různá rozšíření - hrát jde s jedním, druhým nebo oběma, možnost pokaždé náhodně poskládat herní plán, další menší varianty hraní).

---------------------------------------------------
správce katalogu her, vydavatelů a autorů

4.9.2022 00:03:04

Brass: Birmingham je za mě nejlepší euro na trhu,ale jestli to chceš hrát večer při vínku a moc nepřemýšlet,tak se raději porozhlidni jinde. Je to pravidlově snadná hra,ale pokud to chceš hrát dobře,tak to umí zavařit mozek. Z toho co píšeš bych se nebál GWT, která sice taky potřebuje dávku přemýšlení, ale pořád máš pocit, že máš co dělat a že se bavíš,až na konci při bodování ti to hra sečte :D obě ty hry fungují skvěle i ve dvou. Případně bych doporučil lehčí Merchants Cove, Tlama to teď vydala jako Zátoka Obchodníků,to je za mě skvělý kompromis. 

4.9.2022 08:16:49

Děkuji všem za tipy. Ještě jsem shlédnul lets play Scythe a kromě vizuálu, mi to opravdu nic neříká, jako by se tam nic nedělo. Pokud i u drahé polovičky projde Brass, pujdeme rozhodně do něj. Jen teda spíše do Brasse Lancashire. 

4.9.2022 08:41:31

My doma ve dvou hrajeme radi Scythe. Ale te interakce je tam malo. Vetsinou ke konci hry jedno dobre promyslene stretnuti. Brass Birmingham mam taky moc rad, velice sympaticke euro, takove tak akorat. Narozdil od Duchu ostrova neni vareni mozku potreba, staci to zahrat lip nez oponent :) Takze ja to hraji tematicky u english ejlu a whisky. Jen zena uz to se mnou nechce skoro hrat, protoze me jeste neporazila :(

4.9.2022 10:11:35

#Honey Buzz 

4.9.2022 12:31:52

#Railways of the World  mapa Mexika pro 2 hráče

4.9.2022 14:04:40

Food chain magnate

4.9.2022 14:58:39

#Dreamscape 

Jo pravda, jsou tam zvířátka, ale není to vůbec o nich, jsou jen dekorace sem tam na ilustracích. Je to hodně elegantní, hezké, pravidlově jednoduché a přitom fakt chytré euro. Má spoustu rozšíření, ale ta už zvyšují náročnost. 

Nevyšlo česky, ale pravidla jsou tu ke stažení. 

PS: a to téma a relaxační vizuál je na večerní hraní fakt super. Taková mozková hygiena před spaním.

 

4.9.2022 17:12:30

Všem moc děkuji za nápady. Nakonec to vyhrál Brass Lancashire a je to opravdu pecka. Máme za sebou jednu tutoriál hru první éry a pak druhou komplet. Komplet hra dopadla 166 : 167. Fakt jsme z toho unešení. Museli jsme teda překonat prvotní šok z pravidel, která se sice zdála dle délky krátká a jednoduchá, ale jsou dost striktní, takže to bylo peklo. Pravidla se ovšem rychle dostanou pod kůži a pak je vše intuitivní. Jelikož hrajeme v průměru tak 2x max. 3x týdně a kombinujeme s AT hrami, které jsou u nás velice oblíbené, tak se asi jiná EURO hra už nedostane na stůl. Za nás výborná hra.

9.9.2022 00:49:01

A jen tak na okraj - u brassu víš, kolik máš bodů a jak je na tom soupeř?

--------------------------
IN HOC SIGNO VINCES

9.9.2022 06:33:43

áá rýpanec, máš pravdu to nevím. Co mě vedlo tedy vedlo k tomu vybrat Brass? No byla to hlavně interakce mezi hráči, kterou jsem u ostatních Euro her, které jsem vlastnil nebo ze kterých jsem vybíral, neviděl.

9.9.2022 08:20:10

@Pelly ak máš čas vieš si to presne dopočítať kto má koľko keďže všetko je na pláne - samozrejme by to riadne natiahlo hru ale možnosť to je:D

9.9.2022 08:36:29

@Rádioaktívny jj, nejlépe na začátku každého nového kola, to tě budou spoluhráči zbožňovat :D

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB a REXher

9.9.2022 09:13:46

@jerryNBK Jestli jsi unešen z Lancashiru, tak z lepšího Birminghamu asi omdlíš :D

9.9.2022 09:39:30

@Kew lol, to si neviem predstaviť aby niekto robil, by jedna partia trvala tak o hodinu dlhšie xD ja som iba spomenul že sa to dá vpohode dopočítať;)

9.9.2022 11:03:40

Vybíráme z Bazaru

Mláďata z Divukraje
Mláďata z Divukraje
Akt. cena: 850 Kč
Končí za: 14 hodin

Offcanvas