nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Náhrada za mariáš. Karetní hospodská hra pro starší štamgasty

Včera jsem pozoroval čtveřici štamgastů mastit klasický pauzírovaný Mariash. Přišlo mi vlasně naprosto hloupé, že jeden ze čtveřice může tak leda čučet a nasávat. Doporučíte něco herně přístupného pro dědoušky 60-70let, že by si rozšířili obzory? Asi nic moc tematického, ale asi aby to mohlo hrát 3-6 zasloužilých občanů posilněných pivem a nemusí zavařit zbyteček svých mozkových závit nějakou složitou strategií.

25.5.2019 19:16:28

Klasické hry

Přijde mi to jako kdyby na csfd byly filmy až od roku 1950... a všichni se budeme tvářit, že nic předtím neexistovalo :)
Hlavně si myslím, že by katalog měl být konzistentní. Pokud už tu jsou určité klasické hry, nevidím důvod, proč nepřidat i ty ostatní.

4.9.2019 07:26:08

taky nechápu

ať je to jakákoliv hra, tak tu má podle mě místo, protože je spoustu hráčů, kteří by uvítali i starší, klasické kousky. Nevidím důvod, proč by tu neměli být, spousty klasických her je velmi kvalitních a i ty nekvalitní (což je dost často čistě subjektivní názor, respektive zčásti uměle utvořený "objektivní" názor) mají své fanoušky a i je v budoucnu mít budou.
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her

4.9.2019 06:25:13

Taroky

Šachy tu jsou, tím pádem tu podle mě může být v podstatě jakákoliv hra, včetně taroků. To, že šachy a další archaické hry tu schválili jiní admini, je sice zajímavé, ale malinko se dostáváme do osobní roviny admina :)

Škoda, mohla tam být zajímavá diskuze o tom, jakou mutaci pravidel kdo preferuje - jestli pravidla znojemských honerů, klasické volání devatenáctky nebo krále, atd.

3.9.2019 11:48:16

Nevidím důvod


proč by tu "kterákoliv" společenská hra neměla být. Člověče nezlob se, šachy, dáma apod. nevyjímaje. Rozhodně to tu není jen o "moderních" hrách, ale o hrách obecně... Navíc tyto hry jsou na světě už hromadu času (některé i stovky až 1000 let) což mi naprosto stačí jako důvod je tu mít. Ty hry prostě přežijí všechno a všechny, hrají se stále a hrát se budou. Mě by zajímalo, která z těch "moderních" deskových her bude ve světě známá, vydávána a hraná ještě za třeba 500 let :D (možná by to bylo zajímavé vlákno k diskuzi :) )

Viz. část textu že ZH:

Zatrolené hry již od roku 2007 přináší hráčům informace o společenských deskových hrách od těch nejpovolanějších - od nich samotných. Protože kdo jiný má důvod podávat informace bez příkras?

Že je to tu zaměřené na moderní společenské hry je až v sekci "více o ZH" a ani tam není uvedeno, že JEN "modernich"...

2.9.2019 20:27:41

ad Taroky - viz komunikace níže

*******
Dik za odpoved. Nemyslel jsem, ze je to zde jen o "modernich" hrach a ze taroky do katalogu rozhodne patri stejne jako sachy nebo domino...

--- předchozí zpráva od: Tharr ---

Ahoj,

promiň že jsem neodpověděl, myslel jsem, že šlo o řečnickou otázku a že jsi ji nemyslel vážně.

Moderní společenské hry jsou obecně používaný pojem. Hranice od kdy se hry označují jako moderní se různí. V zásadě se ale používají dva milníky a to založení vydavatelství Avallon hill, rok 1952 (někdy také až vydání hry Civilizace toutéž společností, rok 1980) nebo v Evropě častěji užívaný druhý milník a to vydání hry Osadníci z katanu, rok 1995.

Další charakteristika takto označených her je že kladou výraznější důraz na téma kdy s výjimkou her abstraktních (ikdyž i to v poslední době mizí), mají konkrétní tématické zaměření, nejedná se jen o mechaniky ale je kolem i nějaká ta tématická omáčka.
Moderní společenské hry se také pokaždé snaží přijít s nějakou novou mechanikou, nebo jinou inovací, i když často využívají zavedené mechaniky a postupy. Drobnou ale neopomenutelnou podmínkou moderních her je to zda je znám Autor/vývojářská skupina.

Oproti tomu za klasické hry jsou považovány tituly, které jsou známy již po dlouhé roky. Nemají téma nebo jen velmi náznakové (viz šachy, go). Spadají sem právě tituly jako šachy, go, člověče nezlob se, mankala, mlýn, atd. většina karetních her typu Mariáš, Bridge, Canasta nebo právě diskutované Taroky.

některé tituly jsou lehce sporné. Známým příkladem je Tichu, které je v podstatě nově vytvořenou klasickou hrou, vydaná je roku 1991, je znám autor hry čili jde zařadit k moderním, ale mechanickými i tématickými charakteristikami spadá do klasických her.
Jde o hru dost na pomezí těchto dvou skupin.

Ondra
Správce katalogu her ZH, Recenzent Deskofobie, KDH Sluj

--- předchozí zpráva od: wanoce ---

?

RE: Taroky (zamítnul: Tharr)
Komu: Tharr

Od: wanoce

Odesláno: 12.8.2019 13:26:09

Prosimte, jak rozlisujes moderni o nemoderni?

--- předchozí zpráva od: Tharr ---

Ahoj,

taroky nejsou moderní společenskou hrou, kterými se tento web zabývá. Proto zde dle mého nemají důvod být. To že tu jsou jiné obdobné hry je věc dřívějších adminů, já bych je nejraději z databáze vymazal, to bohužel ale systém Zatrolených her neumožňuje.

ad lego, to přidával kolega, ne já. Nicméně již jsem "LEGO" do názvu přidal.

Ondra
Správce katalogu her ZH, Recenzent Deskofobie, KDH Sluj

--- předchozí zpráva od: wanoce ---

4.7.2019: Taroky (zamítnul: Tharr)
Nechapu proc kdyz to tu neni...
******

2.9.2019 18:59:47

Elnie

Beru zpět, to Tichu vypadá docela staromódně, to by se taky mohlo líbit

9.7.2019 15:43:28

Elnie

V rámci zadání: hledáme náhradu za mariáš pro staré karbaníky naprosto nevěřím, že by se podařilo protlačit moderní karetní / deskovou hru.
Taroky jsou nejlepší řešení, protože vylepšují mariáš a jsou....ehm... vznešené :)

9.7.2019 15:40:27

Rozhodně Tichu

ale Nyet! je taky rozhodně super a pro 3-5 hráčů

9.7.2019 14:37:39

Taroky


Tak za pravidla bych byl moc rád, skvělá hra, ale nepodařilo se nám ji rozumně rozběhnout...píšu SZ

9.7.2019 14:16:48

Taroky

Zeptám se blbě, ale co už.
Taroky tady nemají záložku, nevíte někdo, jak a kam mám vložit pravidla, které jsem dělal?
Rád bych předal dál slávu svého mentora, člena znojemských honerů :)

Díky za pomoc - napište mi pls do SZ.

10.6.2019 12:45:43

nie je o čom

jednoznačne Tichu

10.6.2019 06:56:41

hra pro mariášníky není

Mariášník zůstane vždy mariášníkem. Tak to je a asi vždy bude. I když mu vnutíš dobrou alternativu, řekne jó je to dobrý, máš ještě něco ? Když ne, vyšší dává...a jede se.
Hraji aktivně Tichu i Mariáš, vím o čem mluvím.

3.6.2019 11:05:45

Ruy

Klidně je sem dám,ale nevím jak :)

Jinak hrajeme znojemskou mutaci, kde se přebíjí barva a nehlásí se devatenáctka, ale král

1.6.2019 19:01:26

Diamonds

"Moderni" stychovka dobre hratelna ve 2-6 hracich, maji ji v oblibe i hraci klasickych karetnich her. A navic se da hrat i v tymove variante pro 4 nebo 6 hracu.

29.5.2019 19:47:31

klasika odjinud

Euchre
Pinochle
Spades
Francouzský Tarot
mexická 42 (v podstatě karetní štychovka, ale hraná s Dominem)

Upraveno autorem (porovnej)

29.5.2019 18:26:34

Taroky a Tichu

Pro mariášníky bych určitě doporučil tyhle dvě. Taroky si osvojí rychle, základ je stejný. Tichu je pak exotika, ale pocitově je to trochu podobné.

Obě mají speciální karty, ale pořád jsou to takové "klasické" karty, žádná divočina s obrázkama, trollama, obrama atp... což by mohl starým pardům vadit.

Oboje jsou hry pro čtyři, respektive jsou varianty, ale hry jsou zdaleka nejlepší ve čtyřech. V Tichu jsou pevné týmy, co hrajou celou dobu spolu. V Tarokách se spoluhráči střídají podle volené hry a rozdaných karet.

29.5.2019 13:22:29

táta je mariášník

V podstatě o nic jiného nestojí. Spoustu her zahraje, ale skončí to tím, že řekne, hm mariáš j lepší. On je totiž opravdu dobrej, podle spousty lidí lepší než bridge. Čtyřkovej není zlý, ale liciťák je prostě bomba. Klidně jim zkuste nabídnout jinou hru, ale vždy se vrátí k MARIÁŠI. To není nic špatného, klidně budu koukat a pauza mi nevadí. A to nejsem mariášník. Stěží dodržuju pravidla. Nevím, kdo má co na ruce, protože karty se nemíchají. Dwar king je pecka, ale mariášníci většinou neumí anglicky.
Abych jen neplkal, tak dobrá alternativa je savana od djeca. Ale není to mariáš. Trochu mi to připomíná Cimrmana. České pivo je nejlepší na světě, můžeme se o tom přít, ale to je asi tak všecko.
Nějak jsem se nechal unést, sory za spam.

HRASoprodejce

29.5.2019 12:50:38

ad wanoce

Já jsem hlavně vůbec nepochopil smysl a důvod té iniciativy. Mariáš vždycky k hospodě patřil a patřit bude. Navíc je to moc dobrá a vymakaná hra, takže nevidím jakýkoliv důvod někomu nutit něco jiného.

29.5.2019 10:49:03

The Dwarf King


A čo tak Dwarf King - počul som, že sa to na Mariáš celkom podobá

29.5.2019 10:03:01

Proč ta nevole?

Protože je to celé úsměvné.
Pauzírovaný mariáš je první liga. (Nezapomínám na taroky...) Je to hra, která úspěšně prošla mnoha generacemi. Je to styl. Představa, že dědouškům nabídnu něco jiného, aby se nenudili, je ... srandovní. A nabízet Sabotéra je opravdu úlet -:)
Čiší z toho naprosté nepochopení a určitá sebestřednost mládí (nic ve zlém).
A mimochodem, jsem přesvědčený, že ti dědouškové by drtivou většinu deskovkářů obrali o všechny peníze a pak by z nich měli srandu -:)

29.5.2019 09:38:50

Sabotera....

... no, ak maju mariasnici podla teba 12 rokov, snad hej. Ale marias je nieco, co hral ich otec a dedo, Marias nie je nahrada za Clovece nezlob se, co hravali s detmi. Tento Marias sa hra v krcme pri pive, borovicke a pod.

29.5.2019 02:51:36

Nechapu proc se tu zvedla takova vlna nevole...

a misto aby se radilo, tak se hlavne obhajuje, proc se neda marias za nic vymenit.

Pripada mi to uz jako mistni komunitni folklor ukazat tazateli, ze je uplny gebil a ani neporadit nic k tematu. Pokud jsem to dobre pobral, tak se ani neptal na deskovku, ale na na karetni hru.

Ja bych zkusil Sabotera, ale je otazka, jestli to pravoverni mariasnici zvladnou :)

Jinak co treba Durak nebo Darda?

29.5.2019 00:06:19

SUSD

Ha, nedávno jsem narazil na odpověď na tuhle otázku, sérii SUSD "Card games that don't suck"

https://www.shutupandsitdown.com/?taxonomy=category_videos&term=card-games-that-dont-suck

28.5.2019 19:55:35

Lóra

Slavná kladenská hra je Lóra. Hraje se ve 4 s kartami na Prší (každý má v ruce 8 karet). Obsahuje jakoby 8 různých her, ale všechny jsou tak trochu na principu Mariáše, tzn. musí se přiznávat barva a nejvyšší bere. Nevím, zda jsou někde pravidla.. zkuste leda google :)

28.5.2019 18:39:37

marriage

Jak čtu ty pravidla mariášnické ligy, tak jsem úplně chytnul chuť si to doma zahrát, jen nevím jak by to rodina vzala :)

navíc jsem si vzpoměl na legendární seriál Plechová Kavalerie, kde V. Menšík mariáš, to je nezapomenutelné....

Upraveno autorem (porovnej)

28.5.2019 16:35:25

Vybíráme z aukcí

War Chest
War Chest
Akt. cena: 1199 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>