rbx
rbx - avatar

Kopie pravidel a her z hlediska autorského práva

Pokud si nejste jistí, co se smí a co nesmí, čím poškodíte autorova práva a čím mu prospějete, tak to řešte zde. Pokud tu je mezi námi právník, tak tomu jistě dá i nějaký právnický nadhled, jinak se budeme muset spolehnout na selský rozum.
16.6.2009 12:56:13

Vojtech Musil

rbx
Tak jsem tu, povidej, co jsi mel na srdci. Mozna pro ostatni dodam svuj prispevek, na ktery jsi reagoval:

cast z meho prispevku:
Ad BF:
Nevim, proc se to tady porad resi, ale proste BF to vydava s CZ pravidli, prirazi na to milion a prodava to. Tu cenu ma porad stejnou asi proto, ze to lidi moc nekupuji a porad nepochopil, ze kdyby tu cenu srazil, tak by prisel o nejaky drobacek, ale lide by to kupovali v hojnem mnozstvi a ve vysledku by se mu to milionkrat vratilo. Nicmene kdo chce kam, pomozme mu tam. Proto jsem udelal ten sken pravidel.

To Merlin: Naposledy mi Merlin rikal, jestli nechci udelat sken rovnou cele hry a dat ji na net. Bavil jsem se s kamaradem prave o CZ pravidlech, jestli se to smi, nesmi, je to trestne atp. a on mi sdelil nasledujici:" Trestny? :-D Vubec ne, dyt ty pravidla jsou volne ke stazeni na internetu atd.... jooo a jak si myslis, ze to delal samotny BF na zacatku? Koupil jednu deskovku s CZ pravidly, okopiroval je a vkladal je do vsech ostatnich krabic prislusne hry."

16.6.2009 12:58:00

VM
A tvůj kamarád je právník? A pracuje v BF nebo má ověřené a pravdivé informace? Pokud ne, tak tu jen šíříš drby a "zaručené zprávy" typu "jedna paní povídala" ...

16.6.2009 13:00:29

Vojtech Musil

to Merlin
S tim, ze zastavas BF jsem se smiril. O drby mi rozhodne nejde, ale vidi do problematiky vic, nez kdokoliv jiny, pokud teda konkretne ty nepracujes primo v BF. Kazdopadne BF jsem tu resit rozhodne nechtel....

16.6.2009 13:04:51

Vojtech Musil

Autorska prava
Mozna by bylo dobre na uvod zminit, jak to je obecne s navody atp. kdo na ne ma prava a kdo nema...

Co vim, tak vsechny vyrobky dovazene a prodavane v CR musim mit cesky navod. Jde ted o to, kdo je vlastnikem prav na ten navod a jak to je s jeho sirenim apod.? Vlastnikem se podle me muze stat bud distributor, ktery navod odkoupi od autora nebo jim zustava sam autor a potom dostava "provizi" z prodeje, velmi jednoduse a selsky receno. For nastava, co se stane, kdyz nekdo tento preklad bude poskytovat dalsim osobam bez jakehokoliv zisku a moznosti verejneho stahnuti atp.
Berme v potaz nasledujici situaci: Osoba zijici v USA si zakoupi v tamnejsim kramku AH s AJ pravidli, jemu prirozena mluva, ale dotycny pravidla stati nebo se poskodi.... Potom mu nezbyva nic jineho, nez prava stahnout z internetu popr. sehnat od jineho zdroje, ktery mu je musi poskytnout. Ta sama situace nastava u nas, kdyz nekdo nema navod v CJ. To se potom musi postavit na hlavu?
Dalsi vec. Samotny vydavatel (distributor, ....) hry ma webove stranky, kde svoje pravidla zverejnuje. Toto by meli delat distributori i v jinych zemich, nemyslite?

16.6.2009 13:49:49

rbx

VM
Me prislo velmi zjednodusene to, co ti rekl kamarad. Podotykam, ze nejsem pravnik, ale grafik, takze autorska prava ve svem pripade resim z hlediska grafiky. Ale nebude v tom prilis velky rozdil. Takze pokud naskenujes neci dilo a vystavis ho volne na netu, porusujes zakon. Pokud ja prelozim pravidla a vystavim je na ZH a je v nich pouzita originalni grafika, tak tim asi take porusuji zakon, protoze jsem UPRAVIL neci dilo, coz se take nesmi. Nikoho jsem tim ale neposkodil. Ale svinarna, jako neco primo ukrast a kradezi je treba sken prelozenych pravidel prikladanych ke hre a jejich vystaveni na internetu, to uz je poruseni autorskeho prava. To je stejny, jako kdyby sis koupil knizku v obchode, naskenoval ji a dal ji volne k dispozici elektronickym kniham ke stazeni.

16.6.2009 13:50:23

rbx

VM
Pokud vim, tak valna vetsina firem ma pravidla zverejnena jeste pred vlastnim prodejem hry. Sice to neni tiskove rozliseni, ale pouzit pro tisk se to da. A je to kvuli tomu, aby hraci nekupovali zajice v pytli. Pokud pravidla ztratis, stahnes si je. O tom, proc nejsou ceska pravidla ke stazeni tu diskutovat nebudu, to neni zalezitost autorskych prav, ale vydavatele. Pokud ztratis ceska pravidla, tak se musis obratit na dovozce, aby ti je poskytl znovu. Jestli ti je musi dat, nebo to je jen na jeho libovuli, to nevim, ale obavam se, ze je to jen a jen na nem.

16.6.2009 13:56:04

Autorska prava
Kopirovani her je porusenim autorskeho prava, stejne jako kopirovani jejich casti - pravidel (pokud to nedelate pro svoji vlastni potrebu)... Jina vec je, je-li hra/pravidla vyvesena na netu ke stazeni vlastnikem prav - pak si to muzete samozrejme vytisknout, dosti casto jen pro vlastni potrebu.
Treba my nikdy ke hram pravidla nestrkame, protoze jsou tu i jinde vyveseny k nekomercnim ucelum...
Ono ciste pravnicky by mohl za ne zcela legalni byt povazovan i preklad pravidel a jejich vyveseni, protoze ten puvodni text patri autorovi - na druhou stranu z ekonomickeho pohledu to bude vlastnikovi prav vyhovovat a urcite se nebude vztekat, ze to zpristupnite dalsim lidem, co puvodni reci neumi:)
Stricto sensu je porusenim autorskych prav i vyroba her, ktere se jiz nevydavaji ci nejdou sehnat - porad na ne nekdo prava ma...

16.6.2009 13:59:13

Vojtech Musil

Autorska prava
Co se me tyce, tak ja nic na net nevyvesil, jen jsem napsal, ze hru mam s ceskymi pravidli a kdo ma problem a pravidla nema, tak mu je klidne oskenuji a poslu na mail. Jinym zpusobem jsem to ani sirit nehodlal :-)

16.6.2009 14:09:23

rbx

VM
:-) jako ono je to od Tebe chvalyhodne, ze chces ostatnim pomoci, ale delat to takto okate mi prijde trochu nestastne. Ale to je tvoje vec, to tu neresime, porusujes tim autorska prava, tak jen abys to vedel a nedivil se, kdyby te za to nekdo lapnul. Ta pravdepodobnost se blizi nule, nejsi zadny velkopirat s muzikou a filmy, ale proste se to nesmi, to je cele :-)

16.6.2009 14:14:05

Vojtech Musil

aneken
Ted mozna trochu odbocim, jak se ale potom resi problematika pravidel v Cj, ktere je dovozce povinen prikladat ke hre, kdyz tvrdis, ze to je poruseni. Potom tedy dovozce musi mit dohodu i s danou firmou, ktera hru vyrabi, lepe receno na ni ma prava, aby mohli k danym pravidlum udelat preklad? Nebo jsem uplne mimo?

16.6.2009 14:14:45

rbx

VM
pokud vim, tak kdyz na krabici nalepis, ze jde o "sberatelsky predmet", tak k nemu navod v CJ davat nemusis :-) Zlate ceske makovicky :-)

16.6.2009 14:17:16

Vojtech Musil

rbx
Tak ted tomu moc nerozumim, protoze ja je nikam na web nepovesil ani nic podobneho, jen jsem rekl, kdo by mel zajem, tak mu je muzu oskenovat. Nemam z toho ani korunu, jen me to stoji cas :-D To je trosku error, ne? :-)

16.6.2009 14:18:54

VM
Dovozce nemusí přidávat česká pravidla ke hře, pokud ji označí jako sběratelský předmět a kupce na to upozorní ;-).
Vzato kolem a kolem by dovozce musel mít pro přidání českých pravidel povolení od výrobce (rozhodně při použití původní grafiky). V případě přiložení čistého textu by se o tom dalo polemizovat...
Ale jak psal Aneken, výrobce bude jen rád, že se to prodá a přiložený překlad pravidel zvyšuje prodejnost...

16.6.2009 14:20:06

překlady
Pokud by někoho lapli, a soudili, budou po něm vymáhat náhradu škody za ušlý zisk. Což podle mého selského rozumu ani nepůjde. Protože jestli přeložím pravidla dám je na net, tak paradoxně prodej hry zvýším, protože pro spoustu lidí je cizí jazyk nepřekonatelná bariéra.

16.6.2009 14:20:57

rbx
než jsem to naťukal, tak jsi mě už předběhnul :-)...

16.6.2009 14:20:57

Vojtech Musil

to Kedrigern
to Kedridern:
To je to, kam jsem posleze smeroval svuj dotaz, jak to resi cesky dovozce, kdyz podle zakona k tomu musi dodat cesky navod a pritom na tom jsou autorska prava.... :-) Musel by se asi dohodnout.... podle me by se musel dohodnout i kdyby to daval na bilem papire, protoze ten text nekdo taky smolil :-)

16.6.2009 14:34:50

rbx

VM
Ja myslim, ze to Sappho napsala velmi vystizne. Pokud nekdo svepomoci prelozi pavidla a pribali je k hram, ktere prodava a tim vyrobci zvysi zisk, tak se s nim vyrobce nikdy soudit nebude.
Jinak to co jsem psal ja, jak jsi to komentoval jako error, nebylo nic o tom ze jsi to nekde vystavil. Bylo to jen o tom, ze takto verejne oznamit, ze komukoliv kdo se ozve, naskenujes pravidla a posles mu je, je trosku sebedestruktivni. Zaregistruj se zde, zrid si ucet, tim ziskas moznost posilat soukrome vzkazy a je to.

16.6.2009 14:58:41

sappho
Vsak vyrobci to je jedno, zaloval by te distributor, ze jsi uzila jeho pravidla, pokud bys to tak udelala;) A tomu by zisk usel, protoze by se prodavalo i jinak, nez to sem vozis ty.

16.6.2009 14:58:55

sappho II
Safra, moc mi to nemysli, patri tam "jinymi kanaly, nez to vozi on".:)

16.6.2009 15:00:32

Pokud si pamatuju dobře z nějakého semináře, tak autorská práva zahrnují práva osobnostní a práva majetková. A v žádném případě se nejedná pouze o ušlý zisk.
U osobnostních nároků má autor právo na nedotknutelnost svého díla, a to je pozměněno i překladem, i použitím původní grafiky.

Majetkové právo - autor smí udělit jiné osobě oprávnění na použití svého díla. Takže pokud někdo ze zde jmenovaných něco přeložil pro zde několikrát jmenovanou společnost, udělil ji pouze oprávnění na použití svého díla. Jestliže si to smluvně neohlídal, udělil ji to oprávnění na hodně dlouho. Nicméně autorské právo přísluší pouze a toliko tomu, kdo to přeložil. Musí však strpět případný zásah do svého díla ze strany toho, komu oprávnění udělil. O povolení překladu měl žádat ten, kdo překlad dělal, nikoliv ten, pro koho byl překlad zpracován.

16.6.2009 15:00:58

aneken
Já myslím, že sappho komentovala překlad dodaný a vytvořený dovozcem/fanouškem a v tom případě, i pokud je ofic. distributor, ale pravidla jsou jiná od jím dodávaných, tak s tím nic neudělá...

16.6.2009 15:02:04

Vojtech Musil

to Sodovka
O povolení překladu měl žádat ten, kdo překlad dělal, nikoliv ten, pro koho byl překlad zpracován.
To je celkem zajimava veta :-)

16.6.2009 15:03:26

To Vojtech Musil
Dovozce přikládá ke hře pravidla v čj. Přeloží to člověk X. I když existuje smlouva mezi dovozcem a člověkem X, o oprávnění zasahovat do díla by měl žádat ten, co to překládá, nikoliv dovozce.

Jo a kopie pro osobní potřebu by měly být takto viditelně označené. Takže nezapomeňte do zápatí všech oskenovaných a ofocených pravidel, karet vkládat poznámku - Jedná se o rozmnoženinu určenou výhradně pro mou potřebu:-)

16.6.2009 15:11:06

aneken
Já spiš myslím hry, kde prostě český překlad není vůbec. A docela pochybuji, že ty co jsou přikládány jsou vždy oficiálně povolené.

16.6.2009 15:13:59

Vojtech Musil

to Sodovka
Hihi, to je dobra finta. Rozhodne dik moc za rady a zajimave prispevky nejen tobe, ale vsem ostatnim :-)

16.6.2009 15:22:20

Vybíráme z Bazaru

Captains of the Gulf
Captains of the Gulf
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas