Komplexní hry obsahující ekonomické prvky

Čau, snad nezakládám zbytečné vlákno, ale myslím, že tohle tu ještě nebylo.

Ženu napadlo pořídit deskovku, která dětem ukáže hodnotu peněz a klikla na web, kde autor mimo klenotů typu Dostihů a sázek, Monopolů a Kamionem po Evropě doporučuje sérii 18xx (hlavně ji zaujala zmínka o akciích a burze). Stále trvá na tom, že ačkoliv jsou u nás nejhranější hry Na křídlech a Scythe, chce zkusit hru, která nás donutí víc přemýšlet a nebude jí vadit o něco delší herní doba (do tří hodin) A kdo jsem já, abych jí to vymlouval, že :)

Nu, ze série 18xx přichází v úvahu 18CZ: Počátek železnice v Českých zemích, která je v češtině, herní doba ale vypadá strašlivě, je to tak hrozné i ve dvou? 18Liliput je bohužel vyprodaná.

Další adepti, kteří mě zaujali jsou:
Great Western Trail: Cesta na západ
Mars Terraformace

Prosím o postřehy k výběru a samozřejmě další tipy.

Díky!
24.1.2021 13:21:36

18xx
Osobni zkusenost nemam, ale dle informaci co mam, tak to neni hra do 3 hodin. Ale treba nekdo povolanejsi rekne opak. Lec GWT ti muzu doporucit. Nekomu prijde suchej, ale me bavi dost. Z poslednich kousku me zaujal barrage, ale ten nemam nahrany. pochybuju, ze me zklame. A co mohu jen a pouze doporucit jsou oba brassy. Taky viticulture me tesi hrat. Mars taky fine. Tady uz zalezi, co preferujes za hry - tema i herni mechaniky se lisi. Draft, enginne building, worker placement.....

24.1.2021 13:38:41

PJ

Zajímavé ekonomické hry
Acquire - sice trochu starší záležitost, ale je tam zajímavá práce s akciemi a fúzováním podniků

Indonesia - propracovaná ekonomická záležitost, ale hůře sehnatelná

Sankt Petersburg - starší věc, velmi jednoduchá, ale dobře učí mechanismus "roztočení ekonomiky z nuly"

Briefcase - zajímavý ekonomický deckbuilding

24.1.2021 13:40:38

John Company
podla popisu to presne sedi na hru John Company
mat doma spoluhracov, uz by to parkovalo v mojej zbierke :)

24.1.2021 14:19:50 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Myslím že klasické 18xx do tří hodin je docela problém. Ty hry jsou vesměs opravdu dlouhé.

Z hlediska ekonomiky mi přijdou zajímavé tipy:

Container
Food Chain Magnate

Obě hry mají relativně jednodušší pravidla, ale pracují s tématem nabídky a poptávky a jsou nesmírně interaktivní - všechno co v nich člověk dělá má potenciál nějak ovlivnit ostatní hráče. Mají taky samozřejmě svoje mouchy, ale je to to první co se mi vybaví, když se řekne "ekonomická hra". Nic proti GWT, Brass, Wingspan a podobně, ty si taky rád zahraju, ale tady u těch dvou mi ten kapitalistický pocit přijde tak nějak silnější.

24.1.2021 14:26:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Crisis
Jo a ještě jedna - takový klasičtější worker placement - Crisis. Je to mechanicky celkem standardní worker placement hra, ale okořeněná tématem ekonomické krize: stát privatizuje podniky, hráči je nakupují a provozují a snaží se na nich vydělat a zároveň udržet ekonomiku celého státu nad vodou (hra může skončit i tím, že všechno krachne a nevyhraje nikdo). Jsou tam náhodné události související s krizí a celkově si myslím, že je to hra co občas vybízí k zamyšlení, proč některé věci fungují, jak fungují - a tudíž fajn pro (starší) děti.

24.1.2021 14:28:58 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Ad John Company
Ano, to jsem neuvedl, ačkoliv je to asi nejvíc promyšlená ekonomická hra, kterou znám (jelikož obsahuje i prvky korupce a vytunelování společnosti a promyšlenost herního designu tak v sobě obsahuje i jakousi filozofickou kritiku kapitalismu jako takového).

Jen s herní dobou do 3 hodin může být problém. Ale dá se, když se hráči hru dobře naučí.

Rozhodně nejoriginálnější hra tohoto seznamu a nejspíš i hra s maximální možnou mírou interakce mezi hráči ze zde jmenovaných.

24.1.2021 14:55:53 | Upraveno autorem (porovnej)

automobile

v užším slova smyslu Automobile,

v širším slova smyslu je toho hodně, nejmenovalo se myslím PuertoRico, Zepter von Zavandorn (Outpost), Vysoké Napětí, Mombasa, Lorenzo, Concordia

24.1.2021 16:21:42

18xx
Väčšina 18xx hier nie je určená pre 2 hráčov alebo je pomerne nudná. Zrovna 18CZ je hrateľné i v dvoch a je to i docela dobré a netrvá to až tak dlho ale stále par hodín nad tým strávite.
Ak by sa ti podarilo zohnať niekde 18Lilliput, tak môžem iba odporučiť, ten je skvelý v ľubovoľnom počte hráčov. Je to síce taká zjednodušená 18xx hra, ale je dobrá.
Ak by ti nevadila angličtina, tak ešte napr. 1846 má solidný mód pre 2.
A potom je ešte výborný napr. 18Chesapeake, ktorý je pomerne jednoduchý a netrvá až tak ukrutne dlho (cca 3h). Odporúčal by som ho ale v 3-4 hráčoch, dá sa hrať i v dvoch ale nemá to tie správne grády. Problém bude akurát tie 18xx hry u nás zohnať.

Mimochodom, existuje stránka https://18xx.games, kde si môžeš zdarma zahrať rôzne tituly online alebo sám so sebou v hotseat móde. Je tam tutoriál na 1889, keď pochopíš základy jednej hry, tak zvládneš i ostatné. A ak sa pripojíš na Discord Deskofobie, tak tam nájdeš i dostatok spoluhráčov na online hranie, ktorí ti to s radosťou vysvetlia a zahrajú. Potom ani nevadí ak nevieš anglicky, pretože z toho hrania tie pravidlá v pohode pochopíš.

24.1.2021 16:57:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Borghal Rantipole
Čo ma wingspan spoločne s hodnotou peňazí?
Keď ho zároveň spomínaš spolu s GWT (tam je tá hodnota menšia) a Brassom (tam je zase oveľa väčšia).

24.1.2021 18:13:55 | Upraveno autorem (porovnej)

jahman
Nauč se číst, on myslel Container a Food Chain Magnate.

24.1.2021 19:07:31

a co třeba
Tzolk'in Mayský kalendář - peníze nahradí kukuřice, jinak hra umí trestat, když nenakrmíte. Prvek času skrz ozubená kola
504: možná by se našel nějaký modul (spíš vtípek z mé strany, ale možnost to je)

24.1.2021 20:27:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Wingspan
Zrovna jsem si prošel diskusi u Brasse a kdosi tam naznačoval, že Wingspan by mohla být hra, která nalákat na Brass :)

24.1.2021 20:29:20

BoardGOD
Myslím, že čítať stále viem a ty by si sa mohol ukľudniť. Alebo čítať celé príspevky.
Citujem: "Z hlediska ekonomiky mi přijdou zajímavé tipy:

Container
Food Chain Magnate"

"Nic proti GWT, Brass, Wingspan a podobně, ty si taky rád zahraju, ale tady u těch dvou mi ten kapitalistický pocit přijde tak nějak silnější."

GwT aj Brass tu boli spomínané, obe obsahujú aspekt hodnotu peňazí. Wingspan nik nespomínal asi z dôvodu že hodnotu peňazí neobsahuje :). Tak prečo to prirovnanie, že spomínané dve hry majú ten dojem väčší oproti wingspanu, ktorý úplne mimo v tomto aspekte? To som nepochopil.

24.1.2021 21:54:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Dědictví :-D
Kreativně s hodnotou peněz nakládá Dědictví, ale tohle asi žena děti učit nechtěla, že? :-)

24.1.2021 22:02:39

malinko podobné 18xx
Ešte mi napadla jedna hra a to je Irish Gauge. Je to síce anglicky ale hra je jazykovo takmer nezávislá (len pár slov na hernom pláne), je to pravidlovo velice jednoduché, škodiace, založené na bidovaní, sú tam taktiež peniaze, akcie, dividendy, vláčiky, stavba tratí a staníc. A je to pre 3-5 hráčov.

24.1.2021 23:07:59 | Upraveno autorem (porovnej)

vysoké napětí
moje oblíbená...

24.1.2021 23:17:23

ruy

ACQUIRE

..najlepsia sucha hra.

25.1.2021 00:06:15

Brass: Birmingham
Doporučil bych z ekonomických eurovek Brass: Birmingham. Naprosto skvěle propojené mechanismy.

25.1.2021 08:19:02

JAHMAN
Myslím, že Wingspan byl zmíněn proto, že se o něm píše v původním příspěvku.

25.1.2021 09:10:08

Suburbia
rovnou pochopí, jak funguje celé město :-) ... a třeba půjde ještě někde sehnat ta původní, místo obří KS edice

"It´s all about the GAME." ... Sgt. Ernie Calhoun

25.1.2021 12:32:36

Suburbia
Na Suburbii se mi líbí, že tam člověk vážně nesmí nikam spěchat a místo toho musí nechat to město pomalu jak finančně tak spokojenostně růst. Jak člověk špatně "koupí" lidi=body a sesype se mu tím příjem tak se to hrozně těžko dotahuje.

25.1.2021 12:44:36

jednoznacne:
Food Chain Magnate

25.1.2021 12:58:19

BRASS
Který z BRASS byste doporučili? Z toho, co jsem vyčetl v diskuzi k Brass: Lancashire (BL) vyplynulo, že pro hraní ve dvou je lepší než Birmingham. A taky z jeho hraní míň bolí hlava :)

25.1.2021 13:05:07

další
Klasikou o penězích je Cashflow.
Jinak další ekonomické hry jsou třeba Panamax nebo Pipeline. O něco jednodušší Le Havre či Nusfjord.

26.1.2021 01:31:05

Brass
Ja jsem teda hral jen Birmingham a nikdy ve 2, ale z toho, co jsem cetl na BGG a naposlouchal v recenzich, nez jsem Birmingham poridil, bylo, ze Birmingham byl prave udelany tak, aby lepe skaloval.
Lancashire by mel byt nejlepsi ve 4.

Nicmene obe hry maji byt udajne lepsi ve 3 nebo 4, nejsou to dvojkovky.

26.1.2021 09:18:46

Vybíráme z Bazaru

Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice)
Hra o Trůny: Desková hra (druhá edice)
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas