Karetní hry (od Reinera Knizii)

Tohodle pána mám moc rád, respektive některé jeho hry :) konkrétně podle mě jedna z nejlepších her co kdy zatím vyšla Eufrat & tigris a také se mi líbí Samurai a chystám se pořídt si Pouští. Když jsem si na hrajeme.cz rozklik jeho seznam her načetl se mi seznam 99 her. Na první pohled jde jeho tvorba rozdělit na hry dětské, karetní, podle knižních či filmových předloh, mě nejbližší téma pokládací ( Trilogie E&A, Samurai, Pouští ) a ty ostatní. Až budu mít jednou děti tak jim budu kupovat dětské deskovky právě od tohoto autora :)). Hry podle knižních nebo filmových předloh mě od Knizi něják nelákají ( LOTR, Behowulf...) až na jednu vyjímku - Star Wars, ta hra vypadá skvěle, bohužel je zřejmě nesehnatelná a na BGG marketu za ni chtějí nehorázné prachy. Ale čemu se chci v této diskuzi věnovat jsou karetní hry (většinou pro dva). Má někdo nějáké nebo je někdo dokonce fanda a vlastní většinu nebo dokonce všechny jeho karetky? Jde mi především o hry - Battle Line, Colossal Arena, Blue Moon, Minotaur Lords, Scarab Lords, Tabula Rasa, Vampire, Ztracená města. Hodně z nich vypadá hodně podobně - karty s čísly a obrázky znázorňující téma, které se jen snaží zakrýt abstrakci v podobě boje "čísel". Zajímalo by mě, jak se ty hry prostě hrají. Které fakt stojí za to. Chápu, že jsou to všechno rychlovky pro na pár minut ale třeba k vodě se občas taková hra někdy hodí. Mám v plánu pořídit v blízké době dvě karetky (a vlastně první karetky, zatím žádnou nemáme) - Dominion a Dobyvatelé vesmíru. Podle mě to je nejlepší co můžu udělat pro vstup do karetních her :). I když jsem vlastně nějákou dobu hrál Magic, takže zase nejsem v karetkách úplný nováček. Ostatně tyhle dvě karetky bych chtěl protože, Magic jsem měl moc rád, jen lezl hodně do peněz a těch karet začínalo být strašně moc. Doufám, že Dominion a Dobyvatelé vesmíru mi tak trochu v uvozovkách Magic nahradí a neutratím při tom majlant a neutopím se v kartách :). Bude mít po tom co budem mít tyhle 2 karetky vůbec smysl se zabývat karetkama od Knizii? Tímto bych chtěl vytvořit novou diskuzi týkající se karetních her a bylo by fajn kdyby přispěl kdokoliv kdo hraje/hrál karetky ať už od Knizi nebo ty 2 výše zmíněné nebo třeba i úplně jiné, které taky stojí za to. A aby se to vyvážilo, chtělo by to i nějáké kritické názory na tyto zmíněné karetky :)
15.3.2009 16:25:28

Knizia
Hmm Knizia mě taky hodně zajímá, ale těžko se v něm vyznat, mám jeho hry rád právě díky Eufratu, Lotr Confrontation, ale vytvořil toho už fakt hodně a některé z jeho her nejsou např. na BGG nijak zvlášť dobře hodnoceny.

15.3.2009 22:03:47

Blue Moon
Ahoj, já hrával dřív Magic a vlastně jsem za něj hledal nějakou náhradu - z her, které mám pro mě zatím nejlíp vychází právě Blue Moon (i celkově z nesběratelských her na trhu). Jsou tam úžasné ilustrace, vtipné flavor texty, fantasy tématika a mírná variabilita. Co se variability týká, balíčky jdou do jisté míry kombinovat mezi sebou a upravovat. K vítězství hráč používá karty postav, booster, support a leadership karty, které mají různé zákeřné efekty :-). Každopádně jakékoliv samostatné rozšíření se dá hrát proti balíčkům v základu nebo proti sobě navzájem.
Ztracená města nemám, ale z doslechu se jedná v podstatě o abstraktní hru oblečenou do hávu archeologie...
Se zbytkem nemůžu sloužit...

16.3.2009 07:53:33

Karetky (Knizia)
Mám zkušenost pouze se 2 jeho karetkami - Ztracená města (nebavilo vůbec) a Schotten Totten (neboli o rok novější Battle Line), které naopak baví moc! :) Blue Moon nemám, mám pouze deskovku z tohoto světa (Blue Moon City).

16.3.2009 10:08:21

...
jak jsem tak koukal na obrázky, tak mě zaujala spíše ta desková varianta blue moon, tedy blue moon city. Mohl bys když tak Richmonde něco o ní napsat ( přímo do diskuze u hry). Jak se to hraje, o čem to je, kde se odehrává, popřípadě hratelnost v různých počtech lidí atd...

blue moon jako karetka se mi sice líbí, respektive její ilustrace, ale ta rozšíření, která by mě nutila ke koupi :) mi zas připomínají sběratelství karet( i když určitě v menší míře než u Magic), čemuž bych se chtěl vyhnout.

Ztracená města se mi teda líbí více když už bych se rozhodoval mezi nimi a Battle Line. Jak jsem četl recenzi na Battle Line od anekena, tak mi tato hra připomíná nějákou obyčejnou karetní hru, ve které se skládají postupky, je s tím rozdílem, že je navíc pár akčních karet, umožňující měnit postupky mezi sebou a vše je opatřené hezkými obrázky. Ale je možné, že o něčem podobném jsou i ztracená města. Vůbec nemám představu jestli by nás to bavilo :).

16.3.2009 13:58:26

Beholder
No tak jestli se ti nelibi system BL, tak bys u Ztracenych mest jen trpel. To je desne nahodna zalezitost bez moznosti to nejak moc ovlivnit... BL je fakt docela takticka vec, mrzi me, jestli to z te me recenze nevyplyva:) Uzil jsem si dost super partii.

16.3.2009 14:27:43

Beholder
Ono ta rozšíření je fajn mít - rozhodně, co se variability týče... Ale osobně mám čtyři, která jsem kupoval postupně a beru to jakou koupi nové hry za 250 a to není moc... Za tu cenu máš nový kompletně hratelný balíček - u Magicku jsem za 120 kupoval 10 karet (jestli se nepletu) a nevědel, co dostanu, ale hrát se s tím určitě nedalo...;-)
O sběratelství karet se v podstatě nejedná (můj názor) - podle pravidel může být v každém balíčku pouze jedna kopie dané karty a navíc jdou kombinovat jen do určité míry, takže nejsi nucený kupovat balíček vícekrát.

16.3.2009 14:49:26

aneken
ale ne tak jsem to nemyslel. Tvoje recenze za to nemůže. Prostě mi ta hra jen připomíná skládání postupek jak v žolíku nebo tak něco + samozřejmě nějáké taktické možnosti navíc, které v žolíkovi nejsou. Nemůžu říct, zda by mě to bavilo nebo ne, asi je třeba to prvni vyznoušet.

16.3.2009 14:49:41

Beholder
me jako skladani postupek v zoliku pripadaji vsechny ciste karetni hry (nepocitam teda ty soubojove jako Magic, do kterych bych nikdy nesel, protroze me proste prebijeni slabsich a silnejsich karet nebavi, chybi mi tam nejaky pevny zaklad na zaklade ktereho se to cele jako odehrava).

16.3.2009 14:53:09

Ringo
Tak ne každá hra má jakýsi "obal" nebo příběh. Někdy jde jen čistě o boj čísel, množství, barev...atd. viz. třeba eufrat, taky tě baví a přitom je šíleně abstraktní

16.3.2009 15:10:28

Beholder
Euphrat je kapku jina kategorie, to se neda srovnavat.

16.3.2009 15:59:39

Ringo
kapku jo, to máš pravdu, ale srovnávat se to dá

16.3.2009 16:09:56

re: Beholder
Jestli máš účet na Yucata.de, tak můžeme dát partičku Schotten Totten! :) To se líbí mě (je to jak jsem už psal několikrát předchůdce Battleline s jinou grafikou a bez taktických karet).

16.3.2009 16:22:15

karetka od knize
já mám od něj piráty (loot) a je to jak jsem psal do popisu hry - jednoduhé , rychlé a třeba k té vodě se to hodí výborně.

16.3.2009 16:53:23

Richmond
nemám, ale když tak se tam někdy přihlásím. Přímo Battle Lines se nedá něde online zkusit?

16.3.2009 17:21:44

paladin91
u téhle hry mě teda odradily obrázky těch karet, to se mi moc nelíbí

16.3.2009 17:22:33

2 Beholder
nevim fakt jak bych srovnal ryze karetni hru s Euphratem, fakt se to neda:-) Ale ty dycky napises presny opak toho co napisu ja;-) To uz je takovy folklor.

16.3.2009 17:25:56

Ringo
já za to nemůžu, že máme tak rozdílné názory...karetky a od knizii a eufrat. májí imho mnoho společného
1) stejný autor
2) abstrakce potlačená tématem (období mezopotámie, řím, objevování něčeho, nevím čeho :) - ztracená města
3)konflikty v podobě přetahování o území, čísla, barvy apod...

16.3.2009 17:35:33

Beholder
to je jako rici ze Puerto Rico a Caylus jsou podobne hry, protoze jsou na body

16.3.2009 17:40:54

Beholder
a nebo jste lepe Puerto Rico a Postovni Kuryr - stejny autor

16.3.2009 17:41:33

Vybíráme z Bazaru

Necronomicon 1st Edition - limitovaná deluxe verze
Akt. cena: 4500 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas