Iniciativa herni komunity - tip na CZ hru od GMT pro Mindok

Po shlednuti posledniho videa deskofobie s Pogem z Mindoku zaznela vyzva pro doporuceni komunity GMT hry v cestine.

Co to nejak rozjet ve velkem? Diskuze o doporuceni vazne dobreho a uspesneho titulu od GMT pro vydani v cestine. Petr naznacoval nejaku z coin serie. Ja odobne tyto hry neznam, ale pokud je Root aspon jakysi naznak coin mechaniky, tak nejaka podobna hry by na ceskem trhu mela podle me sanci.
Kdyby se do toho zapojila i deskofobie ve smyslu jak diskuze, tak treba i nejakeho videospecialu s Jenikem, tak by z toho mohlo neco vzniknout ne?

Co vy na to?

Odkaz na hlasování - jakou hru od GMT byste rádi viděli v českém překladu od Mindoku:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaFByrxrZU5h6vFfuReTZv69b3zjlgSg7HQ0b064lIEg3Ujw/viewform

Průběh výsledku hlasování:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaFByrxrZU5h6vFfuReTZv69b3zjlgSg7HQ0b064lIEg3Ujw/viewanalytics
16.6.2019 13:30:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Yedle
Tak nikdo to snad nebere jako slib, zvlášť po zkušenostech s tím, jak dlouho se čekalo na dotisk Studené války. Prostě se to vzalo jako podnět a diskutujeme o tom. A třeba to jednou nějaký vydavatel může vzít v úvahu.

A právě proto, že to nějaký vydavatel může vzít v úvahu, se tím budu řídit i osobně já při nákupu her. Toho Churchilla si zatím dál odepřu, protože naděje na českou verzi neumírá (těch 45 hlasů za necelý den mi přijde pro vydavatele dost slibných). Podobně Falling Sky, Time of Crisis a další.

19.6.2019 15:22:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Churchill
naděje umírá poslední, taky posečkám

19.6.2019 19:13:12

vtip to nebyl
nemyslím, že to byl od Poga vtip, ale zároveň to nebyl slib... sami se v hrách GMT nevyznají, tak zkusí naťuknout komunitu a když z toho něco vypadne, tak věřím, že se na tu hru podívají, zváží si podnikatelské riziko a nějak se rozhodnou :-) každý vydavatel hledá nové hry, které mohou trefit i díru na trhu - i dle počinů Fox in the box je vidět, že se v ČR dají vydávat i složitější hry, takže se druhého kola ankety budu rád účastnit...

19.6.2019 19:34:31

IN

Re
Dovolim si malou vsuvku.
Ano, na trhu je celkem malo opravdu slozitych her, ale verte mi, ze je to celkem boj o kazdeho noveho hrace. Mezi tim, co se na hernich akcich masove hry prodavaji po desitkach, ja jsem rad, kdyz par novych hracu pozna, v cem je kouzlo komplexnich her. A takove hry mohou vychazet pouze proto, ze mam neskutecne male rezijni naklady a proto, ze zdejsi komunita je takova, jaka je :-)

Nicmene v diskutovane oblasti muzu brzy slibit nejake hezke oznameni ;-)
----------------------
Majitel liščí krabice

19.6.2019 19:49:06

IN
díky za info přímo od zdroje :-) na oznámení jsem zvědav

19.6.2019 20:20:26

:)
Anketa je dobrý nápad a její význam bych nezatracoval. Nutně výstup neposlouží k volbě hry. Dovedu si představit i situaci, kdy MINDOK zvažuje určité hry a v uvedené anketě mohou vyjít úplně jiné, a to nejen z tematického hlediska, ale z hlediska počtu hráčů apod.

20.6.2019 07:13:38

Noo
Mne prozatimni vysledek teda prijde spis legracni a cela anketa pro me nejak ztraci smysl, protoze tri nejvice bodovane hry jsou zrovna prave ty, ktere bud zminil Petr ve svych videich, nebo nekdo v predchozich prispevcich. Vsadim se, ze hlasovalo celkem dost lidi, kteri o danou hru nejevi nejaky extra zajem a stejne by si ji nekoupili, ale papouskuji nazor jinych. Schvalne si sahnete do svedomi, kdo by si poridil Churchilla? Hru, ktera je podle vydavatele az na 5 hodin. Realne tedy spis vic. Nebo Falling sky na 3 - 6 hodin? Stejnou uvedenou herni dobu ma i Here I Stand mimochodem.
Zas se projevuje lidska vlastnost stadniho uvazovani. Samozrejme se to netyka tech, kteri pro dane hry hlasovali s cistym svedomim a z vlastni vule a takovou hru by si radi koupili. Jestli se to nekoho dotklo, jedine dobre. Stale mate moznost prehodnotit svoji volbu v hlasovani. ;)

20.6.2019 11:26:54

to Havelock
Tak mně napadá pročpak má asi GMT systém P500? Tady si dovedu představit vydat něco takového formou závazné předobjednávky. Dávalo by to smysl spíš než se pomodlit a dát to na krám.

Here I stand ne, to téma mi prostě nic neříká. U Churchila se dívám jen na herní komponenty a prostě to nechci, i kdyby to bylo bůhví jak dobré.

Falling Sky - on je u COIN série problém, že FS je pěkný tematicky, ale jinak když si počtete pořádné srovnání tak vás trochu přejde chuť vybírat podle zasazení, ale spíš vám z toho vyjde Cuba Libre jako nejzkousnutelnější díl. Ona se ta jiná zasazení liší nejen herní dobou, ale i jak moc složitá jsou pravidla a jak moc složité je hrát za jednotlivé frakce.

Něco mi říká, že ostatní na tom mohou být podobně - "prostě tuhle hru rozhodně ne, a to jen kvůli tématu" Prostě nevybíráme tu mezi deseti hrami s elfy nebo pokládáním dřevěných kostiček.

20.6.2019 11:43:42 | Upraveno autorem (porovnej)

GMT v CZ
Nejsem znalec her od GMT, ale myslím si, že největší potenciál pro masy by měla asi Battle Line. Kor v tom středověkém redesignu. To by v mém případě bylo "must have".

20.6.2019 11:44:50

Havelock
Podle me lepsi takova “stadni” shoda nez kdyby kazdy hlasoval neco jineho. Co by z toho pak bylo?

Ja treba hlasoval na prvnim miste falling sky protoze bych rad mel doma coin hru v cz kterou si se mnou muze nekdo zahrat doma.

Churchilla mam uz anglicky, ale hlasoval jsem ho na druhem miste a klidne bych ho koupil znovu v cz

20.6.2019 11:48:12

Churchill
pokud by nebyl vyprodaný tak už ho mám doma, tady na bazaru byl tuším před měsícem v nabídce a já zaváhal a teď mě to mrzí.

20.6.2019 11:48:30

Havelock
Ja by som to tak čierno nevidel. Hráči i kupci by na to boli, len sa k tomu musia dostať. Pre mnohých ľudí je väčší problém angličtina než dĺžka alebo obtiažnosť hry. Viď napr. hry ako BIOS, Pax Renaissance, Studená válka. Čo sa herného času týka tak napr. Hra o tróny je tiež na 5 hodín a hrala sa hodne.

20.6.2019 11:57:24

Tak
@Fazul: Battle line (aka Schottem Totten) je na československém trhu pod názvem Skol ty Skoty.

@Beholder: jenže stádní shoda má prakticky nulový přínos. Kolik hlasujících si ji skutečně koupí? Kolik lidí z ulice si ji koupí? A jak dlouho potrvá, než se vyprodá?
BF lamentovali, že se jim Star Wars Rebelie vyprodala až za dva roky. Usuzuji tedy, že dva roky na trhu je dlouhodobá investice. A to bylo Star Wars - téma, co se prodává samo.
A teď znovu: Kolik lidí si koupí hru od GMT, která nemá nijak extra lákavé téma? A jak dlouho může asi tak trvat, než se vyprodá? Bez dobrého marketingu přeji hodně štěstí.
Někdo se ohání Studenou válkou, jenže ta vyšla v době, kdy byla na prvním místě BGG a taky na tom postavili reklamu. Supr, povedlo se. A na co nalákat teď? U her, které jsou na místech 500-1000.
Další je Pax Rennaisance, historická karetní hra s dobrým ohlasem za pár stovek s relativně krátkou herní dobou. To je pro spoustu lidí lákavé samo o sobě i bez reklamy.
Hry od GMT jsou pro úzkou skupinu lidí. Jak tu padlo, ne nadarmo jedou stylem P500 a jak dlouho jim to trvá, než to nasbírají z celého světa. Jasně, spousta lidí o tom ani neví, pak je tu ta jazyková bariéra, poštovné a clo. Na pultu se k tomu dostane mnohem větší masa potenciálních kupců, ale je náš československý piditrh dostatečný na rozebrání aspoň toho jednoho nákladu?
Teď přijde argument, že jsem skeptik, pesimista a cynik, ale jak praví můj oblíbený citát: Cynik? Tak říká idealista realistovi.

Chápu, že to bereš jako svůj projekt, ale přijde mi, že tu myšlenku bráníš až moc úpěnlivě. Nic ve zlém. :)

20.6.2019 13:03:17

czechImenhotep
Částečně máš možná s COINy pravdu (jsou různě složité s různě složitými frakcemi), ale myslím, že vy výsledku je to naopak než tvrdíš - ta pravidla jsou všude zpočátku relativně těžká (pro člověka, co s tím nemá zkušenosti). Takže je větší šance vybrat si, protože tě zajímá téma a jsi ochotný překousnout složitá pravidla (protože navíc třeba mechaniky zapadají do tématu).

Osobně jsem začal s FS (ano, je z těch jednodušších), ale Cuba Libre jsem nikdy nehrál a když jsem ho teď nedávno viděl v akci, prostudoval jsem si ho blíž a - neláká mě. Prostě je (z pravidel) už příliš symetrické a mapa moc přímočará, což od COINu nechci :D

20.6.2019 13:10:08

Havelock
Jen z mého pohledu.Pokud by něco od GMT vydal FitB ,tak je to pro mě automatická koupě.Beru to jako malou podporu pro Davida za jeho odvahu.
Na druhou stranu to u Mindoku tak necítím a koupil bych opravdu jen věc ,co by mě oslovila.
Jinak co píšeš je pravda,ale zase komu se zalíbí wargame ,není cesty zpět :+).

20.6.2019 13:15:18

Bastacka
To mě ani nenapadlo, ale máš pravdu a souhlasím s Tebou. Od FitB bych si GMT hru koupil asi jakoukoliv. Od Mindoku z nějakého důvodu ne. Nevím proč, není v tom žádná zášť, možná ta sympatie k Davidovi a jeho portfoliu. Přeci jen model "pro hráče, od hráče" je pro mě nepřekonatelný :)

20.6.2019 13:42:43

...

Tak mne je srdečne jedno kto tu hru vydá.U mňa je najpodstatnejšia obtiažnosť hry.Coin sériu ani Churchill alebo čokoľvek označené na krabici od GMT stupnicou 9/9 proste nedám.

20.6.2019 15:42:11

IN

...
Ono to s tou obtiznosti zase neni tak horky. Obecne maji COINy na GMT stupnici obtiznost 4 nebo 5 z 9. Obtiznost 1 ma napr. Space Empires a 9 jsem jeste nevidel.
Pravidla COINu jsou doslova na par strankach. Obtizna je jina vec. Frakce hraji nejen asymetricky (jako napr v Rootu), ale herni prvky hrace na mape v ruznych lokacich ovlivnuji vse nejen napr. silove (tedy vojensky) ale je zde i uroven politicka a ekonomicka. Takze naucit se akce a jak se delaji je v pohode. Ale (jako napr. v Pax Renaissance) je obtizne hrat tak, abyste vedeli proc to hrajete a ceho tim chcete dosahnout. Z toho vyplyva, ze kdo zvlada Root a Pax Renaissance je v pohode ;-)
----------------------
Majitel liščí krabice

20.6.2019 17:36:54

Kew
Na Cuba Libre se mi právě libí tam menší herní mapa, je to pak (jak to někdo trefně popsal na BGG) jakou souboj na nože v telefonní budce :)
Falling Sky pořád beru, že je z celé série nejslabší (ale nehrál jsem). On i tématicky je pro mě nejméně atraktivní, radši občanskou válku v Alžírsku, peklo v Kolumbii nebo teď Ghándího.

20.6.2019 18:26:01

IN
Ta stupnice GMT je někdy hodně divná. Jak tak pro komplexitu, tak i tam ohledně solitérního hraní. Mám třeba Fields of Fire a jako to mi přijde dosud jako největší zabíračka na mozek a to má prosím stupeň 6! Co musí být za zvíře, které má např. osmičku? :)

I ta solitérnost je občas pochybná. Simontchovi hry (série '44, '40...) je de facto z pohledu solitérního hraní stejná, ale stupeň se liší u jednotlivých her.

---
Byl tu zmíněn P500. To je opravdu celkem jasný signál, že hru od GMT asi nemá cenu zde vydávat (ne že bych si to nepřál!).

20.6.2019 18:32:19

Richmond
jo, mám pocit, že to přirovnání zaznělo dokonce v jedné z prvních Deskofobií :)

Pro mě je FS tematicky hodně silný, i když to není klasická "counter-insurgence". Navíc jsem bral jako úlevu, že je to COIN, ke neřešíš support/opposition, takže odpadá jedna vrstva komplexity. Zároveň je netradiční i v dalších ohledech - systém boje, schovávání jednotek přes March místo Rally, NPC jednotky atd. Takže přechod na klasické COINy byl pak trochu šok :)
Naopak od Colonial Twilightu jsem nic moc nečekal a chtěl jsem mít prostě doma "dvojkový" COIN, ale nakonec jsem se do toho tématu dostal skrze to a je to taky zajímavé. A na Gándhího se solidně těším.

21.6.2019 09:38:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Nic proti...
Ale po přečtení celé této diskuse a prostudování většiny zmiňovaných her na BGG jsem došel k celkem jasnému závěru, že jedinou opravdu schůdnou hrou pro Mindok je z celého portfólia GMT snad jenom Thunder Alley.

Herní doba kolem hodiny, hratelné ve 2-7 hráčích, cena kolem 40 dolarů a navíc si myslím, že prodeje Rivalů by mohly dávat naději na úspěch další závodní hry. Jediný problém vidím v tom, že se jedná o závody NASCAR, které českým hráčům skoro nic neříkají.

U všech dalších zmíněných her si myslím, že by se horko těžko prodalo více než 200 kusů. Válečné hry od GMT by asi opravdu víc seděly do nabídky vydavatelství Fox in the box, které se na podobně "okrajové" hry zaměřuje mnohem víc než Mindok.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

21.6.2019 19:58:24

....

Takéto príspevky som čítal keď mal Mindok vydať Studenú valku,že to bude nepredajné a je to len pre malý okruh hráčov.Dufam že Mindok bude mať znova šťastnú ruku a zahráme si niečo dobré.

21.6.2019 21:08:56

MalcolmReynolds
Ono těch 2-7 hráčů u Thunder Alley je hodně orientační, navíc k herní době do 2 hodin. Osobně bych to už hrál max ve čtyřech (pěti), víc fakt nemá smysl.

21.6.2019 23:50:21

Thunder alley
Ja mam GMT spojene s valecnymi, historickymi hrami.

Tuto hru bych si zase naopak nekoupil ja :)

22.6.2019 09:09:12

Vybíráme z Bazaru

Rex: Final Days of an Empire (EN)
Rex: Final Days of an Empire (EN)
Akt. cena: 1500 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas