Iniciativa herni komunity - tip na CZ hru od GMT pro Mindok

Po shlednuti posledniho videa deskofobie s Pogem z Mindoku zaznela vyzva pro doporuceni komunity GMT hry v cestine.

Co to nejak rozjet ve velkem? Diskuze o doporuceni vazne dobreho a uspesneho titulu od GMT pro vydani v cestine. Petr naznacoval nejaku z coin serie. Ja odobne tyto hry neznam, ale pokud je Root aspon jakysi naznak coin mechaniky, tak nejaka podobna hry by na ceskem trhu mela podle me sanci.
Kdyby se do toho zapojila i deskofobie ve smyslu jak diskuze, tak treba i nejakeho videospecialu s Jenikem, tak by z toho mohlo neco vzniknout ne?

Co vy na to?

Odkaz na hlasování - jakou hru od GMT byste rádi viděli v českém překladu od Mindoku:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaFByrxrZU5h6vFfuReTZv69b3zjlgSg7HQ0b064lIEg3Ujw/viewform

Průběh výsledku hlasování:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaFByrxrZU5h6vFfuReTZv69b3zjlgSg7HQ0b064lIEg3Ujw/viewanalytics
16.6.2019 13:30:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Lumir
Nemos War je Victory Point Games, takže pokud to není nějaká odnož GMT, tak s ni asi pocitat nemužeme.

A vynechal si ten Pendragon, je to podobné jako Falling Sky, o něco komplexnější, ale téma u nás IMHO silné.

Ale celkvě rozhodně pěkné shrnutí.

18.6.2019 08:38:23

Nesouhlas s Lumírem
Sám si odporuješ. Píšeš že historické téma by mělo zasáhnout české dějiny, přitom doporučuješ hry které tomu prakticky vůbec neodpovídají. Stejně tak sám uvádíš propadák 1989, kde je české téma velmi silné.

Řekl bych že výběr tématu je celkem loterie a težko můžeme dopředu říct, že např. Řim bude trhák a Amerika průšvih.

Osobně bych šel cestou celosvětových čísel. Pokud se hra prodává blbě ve světě, tak v ČR to lepší nejpsíš taky nebude.

18.6.2019 09:00:01

GMT
Iba v stručnosti, ja sa prikláňam k už navrhnutým hrám:
- Time of Crisis
- Falling sky

18.6.2019 09:07:55

Radim
Chápu zcela nekonzistentnost myšlenek. Můj post jsem psal na 4x a myšlenky víří rychleji než prsty na klávesnici.
Hlavní myšlenka toho postu je to ať je námtéma blízké, je to větší šance na úspěch. Antika a starověk je pořád stěžejním tématem osnov v dějepisu, celkové povědomí je širší a jsou to pořád evropské dějiny.
Osobně mám rád válečné hry z Ameriky více než ze standartizovaných evropských bojišť a když se tam mihnou indiáni, tak jsem happy jak dva grepy.

Ale Češi jsou opravdu specifický národ a ve hrách se to odráží taktéž. Viz neúspěchy her na jedno zahrání ať legacy nebo jednorázovek typu Time stories.

18.6.2019 09:36:21

Miner
Máš pravdu. Nemos War je od Victory Point games. Byl to spíš takový typ na solo hru, která by byla blíže tématem. Vůbec netuším jaké mají obchodní jednání a jestli vůbec pouští lokalizace do jiných jazyků.

18.6.2019 09:40:31

Re
A co treba Pax Romana?

18.6.2019 09:45:26

GMT

môžem sa opýtať čo je to ta GMT hra? možno by sa mi nejaká aj páčila ale keďže neviem aké tam spadajú tak nepíšem

osobne sa mi páči ten hannibal, poprípade niečo s rímskou tematikou či tematikou staroveku

18.6.2019 09:46:45

Lucas
GMT je vydavatelstvi, ktere vydava prevazne valecne, zetonkove hry s historickym pozadim

U nas v cestine vysla od teto firmy Studena valka a 1989

18.6.2019 10:02:46

:)
Podívejte se ne jaká, ale kolik hodnocení tu mají hry od gmt krom jasné jedničky. Nějakou desítku hodnocení má akorát Dominant species, jinak jsou to zcela zanedbatelné počty.

Pokud se bavíme ne o tom, jakou hru bych chtěl vidět v češtině, ale jakou hru si myslím, že mindok prodá na krámě, aby to dalším obdobným počinem nezabalil, tak upřímně, vůbec nevím.

Konkrétně COIN série je vysoce riskantní. Ty hry potřebují plný počet hráčů, není to na jedno zahrání, je to často časově náročné, má to složitější pravidla a ta krabice asi zrovna levná nebude. Z herního hlediska nejstravitelnější je Cuba libre, ale to nutně není téma pro nás. Napadá mně tak trochu aktuální Labyrinth the War on Terror.

Jinak mně telegraficky napadají Maneuvre, Combat Commander, Commands and Colors Napoleonics. Nejsem fanklub napoleoniky, ale myslím si že by ta krabice c a c mohla víc táhnout než u ancients. Maneuvre by mohlo být za rozumnou cenu.No a combat commander, druhá světová je takové univerzálně atraktivní téma.

Neznám prodejní čísla, ale byl bych opatrný, u GMT ta hodnocení a prodeje může dělat, že hry vycházejí v sériích a hodně si myslím udělá téma a tohle se bude hodně lišit podle národnosti. Podle mně když američanovi předhodíte válku za nazávislost, Kubu nebo něco takového tak automaticky získáte lepší prodeje a vyšší hodnocení. Co předhodit Čechům, aby se to slušně prodalo, fakt nevím.

18.6.2019 10:08:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Ad labyrinth
Labyrinth Pogo neprimo “zavrhl” v rozhovoru s Petrem kvuli neuspechu polske mutace v polsku.
Ale na druhou stranu to ze to nebylo uspesne v polsku neznamena ze to nebude uspesne u nas.

Ja bych akorat mel v tehle hre asi problem hrat za dzihadisty (vetsi problem nez hrat za komance ve studene valce)

18.6.2019 10:27:49

Lucas
GMT je firma, ktorá vydáva prevažne válečné hry, resp. je to jedna z najväčších firiem, ktorá válečné hry vydáva.

A čo je válečná hra? Typickým predstaviteľom sú žetonkové hry odohrávajúce sa hexovej mape. Ale sú i iné, napr. odohrávajúce sa na politickej mape európy alebo sveta a hráči svojimi jednotkami v podobe malých drevených kociek (prípadne figúrok) dobývajú jednotlivé územia. V niektorých hrách sú jednotky riadené kartami, v niektorých s jednotkami hýbe úplne svojvoľne. V každom prípade ide o konflikt medzi hráčmi, ktorý sa hra snaží čo najlepšie odsimulovať.

Doležitou súčasťou válečnej hry je téma. Veľké množstvo z nich je historicky posadených do určitého obdobia, do konkrétnej bitvy alebo vojny a do konkrétneho územia. Často sa človek z pravidiel naučí i niečo z dejepisu. Samozrejme ale existujú i hry kde je táma generická, fantasy alebo scifi. V GMT ale dominujú hry historické.

Válečné hry obvykle patria medzi previdlovo náročnejšie hry ale keď to človek prelomí a nejakú si zahrá, tak ho to ohromí.

18.6.2019 10:28:50

Za mna
Za mňa teda nasledujúce hry a to preto, lebo sú nám tématicky blízké (2. svetová vojna, antika, rímska ríša... o tom sme sa v škole hodne učili):

Churchill
Time of Crisis
Falling sky
Triumph & Tragedy

18.6.2019 10:37:21

:)
Ad Beholder:

Tím, že GMT dělá hry s historickou, případně aktuální tematikou je to opravdu oříšek co komu sedne. Konkrétně když vezmu Poláky, pokud je nějaká hra na KS od polských autorů tak na BGG sypou desítky. Pokud jsou v ní husaři nebo obrana Varšavy proti Němcům tak se kladná hodnocení jen sypou, i když ta hra není zázrak. Mám je zafixované jako nacionalisty.

Drtivá většina Poláků jsou katolíci, bůhví jak vnímají to téma. Pak tu máme takové titulky jako "v Polsku byla tajná věznice CIA" Poláci v tom Afgánistánu také tuším jsou, asi 30 jich odvezli v rakvích. Nemíním z toho dělat politickou diskuzi, ale lokalizovat deskovou hru na neukončený konflikt prostě je riskantní z hlediska prodejnosti. Buď to potáhne nebo naopak odradí. Pokud COIN hru tak bych riskl tohle, obávám se, že cokoliv jiného se moc prodávat nebude. Protože prostě někdo rád Římany a jiný Vietnam, dekolonizace a válku za nezávislost bych neriskoval. Pak bych si početl o složitosti a časové náročnosti těch her, protože cílem bude patrně otestovat vody, ne předhodit nejsložitější COIN s monstr herní dobou a riskovat že žádná další spolupráce s gmt nebude.

18.6.2019 10:40:10 | Upraveno autorem (porovnej)

podla mna
ak im ide o predaj jedine Dominant Species.

ak by chceli predsalen trosku skusit zabrdnut do nejakej wargame mozno Napoleonic Wars by mohla byt pre sirsiu verejnost pristupna tematicky aj narocnostou pravidiel....

18.6.2019 10:54:01

GMT a COIN

Tak som sto skukol, a keďže som podobnú hru nikdy nehral, môžem ponúknuť iný pohlaď:

popravde byť mindokom idem do niečoho jednoduchšieho a prístupného aj finančne,
lebo keďže si nie som istý či by ma to bavilo tak ako náhodný kupujúci si určite nekúpim drahú hru s fúrou pravidiel, skôr niečo cenovo a náročnosťou prístupnejšie a mindok určite chce osloviť širšiu základňu a nie len skalných priaznivcov, takže do začiatku musí prihliadnuť na to čo by mohol predať a spropagovať tak tento typ hry

18.6.2019 11:12:35

Lucas
A to ja mám opačný názor. Jednoduchších a prístupnejších hier tu už máme dosť, ale takýchto válečných hier je tu len pár. Chápem, že si to nekúpi každý, ale náročných hráčov tu máme docela dosť a verím, že dobre zvolená a dobre preložená hra sa predá.

18.6.2019 11:47:44

Navrh

Za mne
Churchil, Liberty or death (coin), Caesar gaul vs rome.
Dominant species jedine v nove verzi Marine.
Solo hru Navajo Wars nebo Skies above the Reich.

18.6.2019 12:26:46

za mě
1) Labyrinth - ale nebral bych, protože mám ENG
2) Combat Commander - ale chtělo by to aspoň nějaké expanze
3) Conquest of Paradise
4) Talon - ale mám

18.6.2019 12:44:42

Cena
Ceny bych se asi nebal. Dneska uz vydavatele vydavaji v cestine hry za 2, 3 tis. Se slozitosti uz to taky neni tak horke. Viz. Mage knight, TI4, hry od lisky
Klicove je podle me to tema a originalita a tam to prostw vidim na churchilla a nebo nejaky ten coin

18.6.2019 13:14:26

Beholder - Cena
Ano vydavajú hry v cz za 2-3 tisíc, ale tie hry aj nejako vyzerajú, narozdiel od drvivej vacsiny GMT hier ktore si na tom az tak nezakladajú...

18.6.2019 13:18:25

anketa
jen takový nápad, co kdyby každý vybral (napsal) max 3 hry a z těch by pak vzešli kandidáti, mě samotného tohle docela zajímá a zatím co člověk to názor, takhle by bylo vidět něco konkrétnějšího

18.6.2019 14:29:52

Vytvořím anketu
Dnes do šesti večer vytvořím anketu všech her od GMT a budeme moci hlasovat..:) Berete?

18.6.2019 15:09:56

CzechWin
Vsech her? To jich asi bude vice nez hlasujicich :).
Ja bych vynechal ty hex and counter wargamy

18.6.2019 15:12:46

Jestli to mám zúžit na tři
tak to vidím takhle (u všech jsem jen nadšeně vnímal recenze, žádnou jsem nehrál):

* Time of Crisis (120-180 minut) - starověk máme všichni pod kůží díky důrazům českého školství, ta velká přehledná mapa jen s několika velkými provinciemi navozuje pocit jednoduchosti, což mi přijde pro prodej zásadní, a ten čas je výborný

* Churchill (120-300 minut) - Obtížností i délkou asi přeci jen přijatelnější než zeměpisně blízké COINy nebo Periklés a přitom tématicky českému publiku asi ještě bližší (na rovinu: už to jméno prodává, Churchilla zná každý kluk), přitom herně dost jiné od běžné produkce.

* Triumph & Tragedy (240 minut) - jedna z těch tří musí být blokovka, to je něco, co na českém trhu moc není a už tím to může zabodovat. Téma opět pro středoevropana blízké (asi bližší než Heléni), hodnocení na BGG hodně vysoké. Jen tedy nevím, jak by to překládali? Vítězství a zmar?

18.6.2019 15:40:29

Triumph & Tragedy
Mne osobne sa Triumph & Tragedy strašne ľúbi vizuálne i herne a už som ho tu i navrhoval. Má to len jednu chybičku na kráse a to, že je to hra defacto pre 3 hráčov. Dá sa to hrať i vo dvojici ale neni to ono. Preto si myslím, že iné hry majú väčšiu šancu na úspech. V každom prípade nejaké rozumné hlasovanie pod záštitou Mindoku by bolo najlepšie.

18.6.2019 15:59:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Útěk z blázince (úniková hra)
Útěk z blázince (úniková hra)
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas