Iniciativa herni komunity - tip na CZ hru od GMT pro Mindok

Po shlednuti posledniho videa deskofobie s Pogem z Mindoku zaznela vyzva pro doporuceni komunity GMT hry v cestine.

Co to nejak rozjet ve velkem? Diskuze o doporuceni vazne dobreho a uspesneho titulu od GMT pro vydani v cestine. Petr naznacoval nejaku z coin serie. Ja odobne tyto hry neznam, ale pokud je Root aspon jakysi naznak coin mechaniky, tak nejaka podobna hry by na ceskem trhu mela podle me sanci.
Kdyby se do toho zapojila i deskofobie ve smyslu jak diskuze, tak treba i nejakeho videospecialu s Jenikem, tak by z toho mohlo neco vzniknout ne?

Co vy na to?

Odkaz na hlasování - jakou hru od GMT byste rádi viděli v českém překladu od Mindoku:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaFByrxrZU5h6vFfuReTZv69b3zjlgSg7HQ0b064lIEg3Ujw/viewform

Průběh výsledku hlasování:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaFByrxrZU5h6vFfuReTZv69b3zjlgSg7HQ0b064lIEg3Ujw/viewanalytics
16.6.2019 13:30:18 | Upraveno autorem (porovnej)

hehe
Já bych osobně bral Time of Crisis :)
___
redaktor Deskofobie

16.6.2019 13:36:18

od GMT
Dle mého názoru tu docela chybí hry z období 2. světové války v češtině a GMT jich pár skvělých má... (Combat Commander, Churchil)

16.6.2019 13:40:02 | Upraveno autorem (porovnej)

2. Svetova
Souhlas s cinanem na 100%.

I to co navrhl yedle se mi libi.

Me by se libil ten Churchil :)

16.6.2019 13:49:22

Moje přání
Já bych si rozhodně přál vydání české verze Napoleonics, ale tam by byl asi problém v tom, že k této hře vyšlo už 6 rozšíření, z nichž některá jsou skoro nutná pro úplný zážitek.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

16.6.2019 13:53:34

Klasicke hex and counter wargame
Tento typ her bych asi zavrhl. Nechci byt prilis skepticky, ale tyto hry nemaji prilis sanci na ceskem trhu (ve smyslu dobre investice mindoku).
Jsou to vetsinou slozite hry pro dva, ktere si najdou sve hrace, ale myslim si ze jim to staci v anglictine.

16.6.2019 13:58:54

Jednoznačně
Leaping Lemmings

***
Deskoherní inkvizitor

16.6.2019 14:04:32

zaujalo
Dominant Species
Leaping Lemmings
SpaceCorp
Talon 1000

nicméně je to jen na základě věcí co jsem vyděl na webu a tématu, sám jsem se s hrama od GMT setkal jen tak zlehka hrál jsem párkrát asi jen Conquest of Paradise, a Studená válka 1945 - 1989 mi tu leží už půl roku na polici půjčená ale ještě jsme se k ní nedostaly...
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

16.6.2019 14:31:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Tipy
Dominant species me taky napadlo, ale uz tu je megafauna od lisky, tak nevim jestli by lidi chteli neco “podobneho”.

Spacecorp by byl taky fajn, ale liska chysta high frontier, tak nevim...

16.6.2019 14:42:17

Určitě

Za mě tedy určitě Dominant species. I přes "podobnost".

16.6.2019 14:51:32

...
Hm Churchil taky dobra volba, dominant prosim ne :)
___
redaktor Deskofobie

16.6.2019 15:01:59

Čistě subjektivně
Anglicky celkem umím (a dost spoluhráčů taky), takže hra v češtině je pro mne trochu o pohodlí, trochu o podpoření českých vydavatelů, ale především o atmosféře.

Takže za mne: Hry odehrávající se celé v U.S.A. si klidně koupím anglicky (řekněme "Making of president"), protože tam ta angličtina dokresluje atmosféru. Hru odehrávající se ve Svaté říši římské nebo Rakousku-Uhersku bych nakonec možná celkem rád v němčině (nebo i latině), tedy pokud je textově spíš minimální (protože jazykové znalosti...), poněvadž pak se do toho prostě cítím víc vtažen.

Naopak představa hry odehrávající se na Východní frontě, kde hraju za Rusy a mám v ruce kartu "Zhukov" místo karty Žukov (nebo Жуков), ta mne ruší/znechucuje natolik, že zejména pokud nevidím šanci sehnat fandovské přelepky/karty, tak zatím nekupuji a doufám v české vydání (ano, v příkladu mluvíme o tom Churchillovi).

Mám doma Úsvit svobody i Studenou válku a jakákoliv další historická GMTkovka od Mindoku bude asi skoro automatická koupě. Ale u těch her, kde by v českém vydání nesly karty stejná jména a lišily by se jen texty pod nimi, dost hrozí, že už jsem je koupil nebo koupím, než dojde k českému vydání.

Pokud se bavíme o historických hrách, pro český trh asi mají perspektivu jen hry odehrávající se v Evropě nebo celosvětové. Zase sebe bych tak asi řekl Churchill, Triumph & Tragedy, Time of Crisis, Pericles, Hellenes.

Pro Čechy zajímavá témata, angličtina v nich místy atmosféře spíš škodí a působí rušivě než prospívá, ani jedna z nich tu nemá přelepky nebo české karty, takže z tohoto důvodu jsou asi v méně českých (a slovenských) sbírkách než třeba Succesors nebo Here I Stand (který by byl tématicky perfektní, ale podruhé ho fakt kupovat nebudu).

16.6.2019 15:15:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Dod

A co něco od Phalanxu?
A co pro začátek něco od Phalanxu? Domluva by s nimi mohla být snazší (jde o Poláky) a např. jejich výroční edice Hannibala: Rome vs. Carthage je velmi líbivá a mohla by se líbit širšímu publiku, hra jako taková ani po dvaceti letech nezestárla. V tuto chvíli jim na Kickstarteru běží kampaň na Europe Divided (CDG o nové studené válce po pádu SSSR) a brzy by měli dělat reprint Successors.

16.6.2019 15:17:22

Nutno brát v úvahu
Nutno brát v úvahu taky trochu objektivity. Třeba herní doba 360 min. je totální nonsens. Znovuhratelbost takové hry bude reálně skoro nulová. Navíc si ji koupí jen fajnšmekři a ti ji nejspíš stejně už mají anglicky. Takových parametrů je mnohem víc. Např. i počet hráčů. Pokud je hra ideální v 6, najde se spousta hráčů, kteří ji budou hanět, protože ve dvou s manželkou jim doma vůbec nefunguje. Další věc je i složitost a obsáhlost pravidel. Pokud se taková hra nehraje častěji, buď se musí jeden obětovat a pravidla nastudovat a pokaždé je oživit, nebo si je povinně všichni musí oživit sami doma. Každopádně vopruz a pro běžného hráče dost odrazující.
Sám bych si přál třeba Thirty Years War: Europe in Agony, 1618-1648 (kartama řízená dvojkovka, kde je velká část mapy i naše území), ale je mi jasný, že na takovou hru je nulová šance.
Žádnou hru ze série COIN jsem nehrál, ale je to většinou závislé na dobré znalosti pravidel a na tom, že každý hráč zná dobře svoji roli. To si myslím taky už dneska nemůže fungovat mezi běžnými hráči, co jdou spíše po kvantitě, než po kvalitě.
Nicméně Churchil vypadá jako dobrý kompromis. A toho bych si koupil určitě.

16.6.2019 15:44:33

Re: Havelock
Naprostý souhlas s tím co píšeš... jen mi z toho vychází trochu jiná hra ;-)


Churchill
ale ten
Leaping Lemmings (2-6 lidí, 60min, "jen" 16 stran pravidel)

I když je fakt, že když se řekne "hra od GMT" málo kdo si představí "párty hru" se zvířátky...
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

16.6.2019 16:02:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Havelock
Ad dlouha herni doba a vysoky pocet hracu - ehm twilight imperium CZ ? ;)

Ad hry kdy kazdy musi znat svou roli a roli ostatnich - ehm Root CZ ;) (ten pravda teprve zacina svou karieri, a myslim ze sklizi uspechy)

16.6.2019 16:06:25

Havelock
Ad dlouha herni doba a vysoky pocet hracu - ehm twilight imperium CZ ? ;)

Ad hry kdy kazdy musi znat svou roli a roli ostatnich - ehm Root CZ ;) (ten pravda teprve zacina svou karieri, a myslim ze sklizi uspechy)

16.6.2019 16:06:25

Re:Beholder ---- Root, Twilight Imperium
Neřekl bych že se to dá srovnávat s těmito "legendami"...
Twilight Imperium (Čtvrtá edice), Root jsou prostě legendy a hry 100x skloňované a chceš je mít na polici i kdybys je nehrál...
GMT má také takovou legendu ale ta tu už česky je... Studená válka 1945 - 1989 ;-)

CZ Twilight Imperium (Čtvrtá edice) mám na polici ve fólii a netuším zda se k němu někdy dostaneme... Ale máme ho
Root hrajeme hlavně kvůli tématu + pořízení bylo tutovka když to vydal Fox
ale že bych chtěl mít na polici Churchilla nebo Time of Crisis říkám si proč?
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

16.6.2019 16:26:21 | Upraveno autorem (porovnej)

1a2a3a4
Root legenda ? No nevím,říct o novince legenda. A ještě k Leaping Lemmings,proč vydávat hru,která už tu má překlad na ZH od křena ?

16.6.2019 16:39:47

Gmt
Něco z wwii tu opravdu chybí,ale většina wargame je neprodejná ve větším nákladu.
Třeba Wing Leader je pecka ,ale pravidla už přeložil Joe a nic víc tam potřeba není.
Za mě něco z coin serie je dobrá volba.

16.6.2019 16:44:35

Leaping lemmings
Tohleto me teda nejak nelaka.
Mel jsem na mysli opravdu nejakou klasickou gmt hru s kartama s texty a nejakym historickym pozadim.

Ten churchil vynika i tim ze to je trojkova, takovych her moc neni. A to historicke obdobi kdy ti 3 statnici (churchill, roosevelt, stalin) spolu souperili, diskutovali, vyjednavali atd. je podle me dostatecne zajimave, pristupne a tak nejak blizke i beznym lidem, kteri se az tak moc o hostorii nezjimaji, ale radi se s ni seznami.

16.6.2019 16:49:51

Re: Bastacka
Možná je to špatný názor, ale je to můj nazor....

překlad např. takové Sagrada tu byl také dříve než vyšla v češtině a přece má úspěch...
To že je něco na ZH přeloženo, to nezpřístupní hru všem potencionálním hráčům, nebo to že by se nedařilo hře v CZ vydání... kolik myslíš že je v ČR a SR kopií Leaping Lemmings??? Já nevím ale řekl bych že 100 jich nebude...

za mě je to jedna z mála her z portfólia GMT u o které bych silně uvažoval že si ji v CZ vydání pořídím. Podle tématu, parametrů hry, krabice.... nezávisle na tom zda byl původní vydavatel GMT nebo kdokoli jiný... což o většině ostatních her od GMT říct (za sebe) nemůžu...

Hra s kartama s texty a nejakym historickym pozadim??? nato tu máme Fox in the Box NE? Pax Renaissance, Neanderthal: Lovci mamutů, Bios: Genesis....

ROOT legenda? jo i ne a proto tam píšu i "...a hry 100x skloňované..."
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

16.6.2019 16:54:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Coin
Co ten coin?
Na bgg je nejlepe hodnocena z teto serie fire in the lake. Ma nekdo zkusenosti? Nebo nejaka jina?

16.6.2019 16:58:55

Tipy
1) Určitě všechny COINy
2) Empire of the Sun
3) Mr. President
4) Labyrinth včetně rozšíření
5) Fields of Fire 2

16.6.2019 17:24:45

Rozhodně

Churchill

16.6.2019 17:44:04

IN

re
Nejdříve gratulace Mindoku, že se s nimi GMT vůbec baví, není to úplně jednoduché a sám se o to pokouším poměrně dlouho (byť se samozřejmě s Mindokem nemůžu srovnávat..:)). Vím, že dohodnout reprint Studené války byl porod, ale zřejmě jsou ledy prolomeny.
Osobně jsem chtěl nejspíše nějaký COIN - mezi ty jednodušší a nám historicky nejbližší by mohl být Falling Sky...

Doplnění: Po shlédnutí rozhovoru musím trochu poupravit... nicméně, MINDOK se dokázal už párkrát s GMT dohodnout, tak proc by to nešlo znovu..:)
----------------------
Majitel liščí krabice

16.6.2019 18:47:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Dobyvatelé vesmíru - obaleno
Dobyvatelé vesmíru - obaleno
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas