Hráči nebo sběratelé?

Zdravím,
poslední dobou přemýšlím, kolik z mých přátel, jenž propadli deskovým hrám ještě stále stíhají hrát všechny své hry, ale vesměs mi přijde, že dost lidí už jen deskové hry hromadí a na jejich hraní se často nedostane a nebo jen jednou.

V záplavě nových a nových her, je to celkem pochopitelné. Sám si už rok říkám, že tohle je opravdu poslední desková hra kterou kupuji a budu se věnovat těm, které již vlastním. Neboť starší hry trpí absencí na stole kvůli novějším kouskům.


A tak se vás chci zeptat, jak vy to děláte?

Držíte si nějakou pomyslnou čáru? Třeba 20 her, a těch méně oblíbených se zbavujete (posíláte dál) ?

Nebo už jste plně zasvěcení sběratelé deskových her a nestačí vám už na ně skříně.

Opravdu si nacházíte čas na hraní a nebo jen nakupujete další a další protože se vám líbí.


Píši to hlavně z důvodu, že se mi to už začíná dít, časy, kdy jsme trávili celé roky u Arkhamu nebo jiných her, jsou pryč a nyní téměř každé sezení hrajeme "novou" hru.

Takže osobně jsem se rozhodl, že si udělám tu pomyslnou čáru. A co vy? :)

A ještě otázka do větru, kolik deskovek myslíte, že už je "hodně" ? Když kolikrát koukám na nějaké unboxingy tak vidím stovky her za nimi, to už možná hraničí se závislostí nakupování. :D (Nemyšleno zle - jen čistá závist)

(( A tvůrci deskových her nebudou mit co žrát )) :D



2.3.2020 05:55:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Teď spíš hráč
Asi ideální stav být hráč a mít kolem sebe sběrače :) Ale to pokušení plně chápu, tou fází jsem prošel a bojím se návratu :)

4.3.2020 18:58:09

Video
https://www.youtube.com/watch?v=qq1IYYu8D7g&t
Tohle video to dokonale vystihuje :D asi každý se v něm najde.
Teď se nacházím ve stavu zhruba jako ve videu v čase 3:06
:D

15.8.2020 13:27:55

nevím
sběratel je ten, co hry jen kupuje a nehraje? Pak jsem hráč.

Sběratelské jsou asi nákupy u Foxíků a nebo věci jako TI4

Jinak všechny hry, co kupuju, kupuju proto, abych je hrál, ale momentálně jen rozšiřuju sbírku a čekám na děti :-)

Video je super a věřil bych, že mnoho sběratelů by mohlo špatně skončit...měla by to hlava kočírovat vzhledem k finančním možnostem. Pro někoho může být finančně smrtící mít 20 her, pro někoho 20 nových her ročně, pro někoho není problém koupit 20 her měsíčně. (pokud má k dispozici garáž navíc :D )

Poslední měsíce konečně začínám být i hráč a je to super návrat :)

15.8.2020 15:42:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Jak kdy
Kupuji občas věci, u kterých si říkám, ze je jednou zahraji. A zatím mi leží na polici.
Jiné zase zahraji někde jinde a pak vím, že si je chci nechat nebo jdou z domu :-)

Rozhodně nadchnout se umím pro novou pěkně vypadající hru velmi rychle... :-)

A když nad tím přemýšlím tak sbírka pořád nějak roste...;-)

15.8.2020 18:52:23

Tak 50/50
Moderní deskovky znám již nějakou dobu ale až po přestěhování do Olomouce před 4 rokama sem začal deskovky opravdu hrát a následně i sbírat . Za 4 roky se má sbírka her rozrostla cca na 80 titulů a minimálně dalších 80 rozšíření . Mojí největší nemocí je asi CMON :D Poslední 2 roky mám ale pocit že víc nakupuji než hraji . Jak je někde něco výhodně a pokud by mě to aspoň trochu bavilo tak je to MUST HAVE a samozřejmě jako sběratel musím mít i pomyslné největší české rarity .(Zeměplocha,Agricola,World of Warcraft) Ale letos už sem si řekl že udělám nějaký ten strop. Třeba někoho i inspiruji . Rozhodl jsem se že budu mít 104 her což sou 2 hry na týden a každý rok že všechny musím zahrát aspoň jedenkrát . Ty které se nedostanou na stůl 2roky po sobě nemá cenu asi doma přechovávat a uvolní místo dalším :D Momentálně jsem na 44 z 82 a jelikož už je srpen tak jsem ve skluzu :D

16.8.2020 08:20:33

30 na 70 :-)
Rád bych prohlásil, že jsem spíše hráč, než sběratel ... ale když si naliju čistého vína tak jsem hráč tak z 30 % :-)

Je pravdou, že jsou hry, které mám čistě kvůli kompletní sbírce, ale snažím se v tom vybírat - to co si myslím, že je nebo bude dobré a bude mě bavit, abych se k tomu mohl někdy vrátit (realita za 30 let v důchodu :-D )

Bohužel jsem v některých věcech kompletista - asi typický příklad je Arkham Horror (2 edice) - mám ji komplet a asi to nikdy všechno hrát nebudu, ale jak to mám všechno nad sebou v poličce tak mě to naprosto uspokojuje (až na malou chybu, že mám 2 rozšíření v CZ a zbytek v AJ - proto jsem 3. edici pořizoval už v AJ).

Obdobný příklad je asi Nemesis (ENG KS verze) - jasně že už mám backnuto :-)

Takže můj mantinel je asi v tom, že jde spíše o kompletování než pořizování kvanta a že vím že se mi ty hry líbí a jednou bych se k nim moc rád dostal a možná to zní blbě, ale budou mi dělat radost už jen z pohledu na kompletní sadu (Akrham 2nd).

Úplně nekoukám na sběratelskou hodnotu, ale aby se mi líbila - proto nemám zeměplochu (nelíbí se mi), ale mám zaklínače (a tak jednou za 3-4 měsíce se dostane i na stůl)




__________________________________________________________________________
The Renegade

Deskoherní koutek
https://www.facebook.com/deskohernikoutek/

20.8.2020 10:22:39

Důchod

Hry mám na důchod... s kámoše jsme se dohodli, že si založíme důchoďák, kde budeme bydlet spolu, hrát hry a chlastat. Konec osamělým dědkům!

Hry jako Lotr LCG jsou pěkný solitaire, budu sedět na verandě a místo Pasiánse budu hrát Lotr, pokuřovat z dýmky a bude mi fajn. A když mi nějaká sólo hra nepůjde, tak zavolám dědka z vedlejšího pokoje nebo sestřičku a odehrajem to spolu.

Řekněme, že budu mít 20 let na hraní her a žádný starosti. To stihnu odehrát všechny dobrý hry, který mám na seznamu. Není jich zas tolik, abych to nestihnul. :-)

24.8.2020 14:36:38

IN

Re
Od té doby, co mi někdo poradil, že hry je potřeba brát jako knihy - také si sem tam pořídí člověk knihu, že si ji třeba jednou přečte - tak se mi duševně dost ulevilo..:)
----------------------
Majitel liščí krabice

24.8.2020 14:54:48

Hráč jednoznačne
Ja to mám doma tak, že mám na hry vyhradené 4 police v skrini v obývačke. Snažím sa nakupovať to najlepšie z daného typu hier a mať to pestré. Keď vyjde nejaká nová hra alebo objavím staršiu, ktorá je lepšia v danom žánri, nechám si len tú, ktorá nás baví viac.

V zbierke máme cca 60 hier a 60 rozšírení (najmä LCG packy) a všetko sa mi to musí zmestiť do tých poličiek. Ak chcem niečo nové, musím niečo predať, aby sa to zmestilo.

A zatiaľ sa mi to darí. Aj keď je pravda, že pár hier ktoré by som inak predal, som posunul do detskej izby, lebo ich hráme už len s deťmi.

24.8.2020 15:05:32 | Upraveno autorem (porovnej)

IN
Ten tvoj príklad s knihami by bol dobrý Keby nebolo Keby.
Povedzme , že teraz si kúpim nejakú zaujímavú knihu s tým, že raz si ju prečítam. O dva roky vyjde druhé rozšírené vydanie, o ďalšie dva roky vyjde tretie upravené a rozšírené vydanie a o ďalšie dva roky štvrté doplnené, upravené a rozšírené vydanie. Tak neviem či ešte bude chuť čítať to prvé vydanie. Hry zastarávajú, knihy až na výnimky nie. Bohužiaľ!

24.8.2020 16:56:31

IN

springb
S tím souhlasím! Také to je jediné co prodávám - první edice, když kupuji druhou..:)
----------------------
Majitel liščí krabice

25.8.2020 08:52:36

Hráč
Já jsem nikdy moc nevěřil ani na to skladování knih, které si člověk třeba možná někdy v důchodu i přečte, takže jsem trochu nervózní i z těch pěti her, které doma máme ze zatroleného bazaru ještě nerozehrané.

Těch, které hrajeme, je 15 a momentálně nastavené tempo u nás doma je přes 300 partií ročně, takže rozhodně preferujeme každou hru pořádně využít, než se vůbec rozhodneme začít studovat nějakou další. Manželka nicméně včera přinesla z knihovny Scythe, takže nově koupené hry budou stále čekat a začínám studovat saské, krymské a rusvětské frakce :-)

Ještě častěji než dospělé hry jsou u nás hrané ty dětské. Těch máme taky kolem patnácti a u některých máme už odehraných 50 - 100 partií (Spící královny, Mlsné myšky, Tajná výprava čarodějů).

25.8.2020 09:48:26 | Upraveno autorem (porovnej)

2 springb
A to o akych knihach hovoris?
Normalna literatura (peozia, proza, historia...) takto nevychadza, mozno specificke odborne knihy a aj to v malom mnozstve.

Btw 10 rokov som robil v kniznom vydavatelstve a ze by sme vydavali 100 revizii nejakej knihy (ako pises) som nezazil ani raz.

25.8.2020 12:38:51

Wuuduu
Myslím, že právě na to springb narážel - že ten INův příměr s knihami pro něj úplně nefunguje, protože knihám na rozdíl od deskových her zpravidla nevycházejí pořád nové edice ;)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

25.8.2020 12:56:20

Wuuduu
To byl právě hezký příklad toho, že knihy opravdu fungují jinak než deskovky, protože když převedeš styl vydávání deskovek na knihy tak by to takhle vypadalo a tak je jasně vidět rozdíl proti reálné situaci.

25.8.2020 12:58:41

normální závislost...
Je třeba si to přiznat: my, nakupovači her, jsme regulérní závisláci. Nic se nevyrovná tomu pocitu loupání ještě novotou vonících žetonků! Dopamin stříká, mozkové receptory hltají, centrum odměny slastně vrní... Ale co pak? Po důkladné rešerši "co si ještě pořídím", čekání na zásilku, rozbalení a vyloupání následuje již jen fáze "stojí na polici". Za chvíli se vrátí absťák a koloběh pokračuje.

A teď vážně: opakovaně hraná je sotva půlka her v mé sbírce. Zbytek jsou sice hrozně cool, ale zároveň taky hrozně velké a málokdy hrané kickstartery, případně rozšíření k rozšířením již existujících rozšíření čtvrté edice něčeho of Fantasy Flight Games :D

Z toho důvodu jsem si zavedl pravidlo "čtyř poliček" a s každou novou hru musí z domu nějaká stará, kterou už nehrajeme, aby se to tam všechno vešlo. Akorát na jaře nastane průser, protože začnou doručovat loňské kickstartery (samozřejmě all-in) a už teď fakt nevím, čeho se zbavit aby mě to nemrzelo...

14.9.2020 11:31:25

skladování
Skladnost je problém deskovek, který řeší snad všichni. Protože při dnešních cenách bytů 80tis/m se jedná o velmi drahý špás. Jenže o tom se nemluví. Mluví se o tom, že LCG jsou drahá zábava, přitom varijují zdaleka nejvíc ze všech her a jde je kompresně skladovat na velmi malém prostoru. Při započtení neherních činitelů mi vychází, že LCG mají výrazně nejlepší poměr ceny a výkonu a jsou to hry určené zejména chudému publiku bažícímu po kvalitní dlouhodobé zábavě.

14.9.2020 12:05:04

louza
Vážně chceš připočítávat cenu bytu do hodnoty deskovky? Pokud ano, tak rovnou přepočti na peníze i čas, který u hraní strávíš, protože za stejnou dobu se místo hraní dalo pracovat, a tedy i vydělávat, čili do budoucna koupit větší byt. :D
Přijde mi to dost mimo. Z čistě utilitárního hlediska maximalizace zisků a efektivity života jsou sice deskovky (a taky obrazy, rybičky, květiny, koberce nebo repro-soustava a playstation) naprosto zbytečná věc, ale tady jsme proto, že je máme rádi, takže metr sem nebo tam...
P.S: až se budu příště stěhovat a mít na výběr, jestli do malýho bytu umístit šatní skříň, nebo kompletní Eldritch + Joan of Arc se všema rozšířeníma, tak mám docela jasno. Oblečení se dost přeceňuje... :D

14.9.2020 12:50:21 | Upraveno autorem (porovnej)

re : Dansemacabre
No vidíš. Evidentně jsi pochopil kam směřuji :-) Ne úplně vážně to nemyslím. Byla to trochu nadsázka. Ale přiznám se, že mám mnohem menší výčitky koupit si novej booster, než krabicovou pecku, právě z důvodu prostoru. Jinak tvé dilema jsem řešil a vyřešil šalamounsky. Naskládal jsem kompletní Eldrich do šatní skříne :-) Šaty se totiž obecně dost přeceňují. Zato se velmi podceňuje jejich schopnost komprese.

14.9.2020 13:41:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Expedice
Expedice
Akt. cena: 880 Kč
Končí za: 10 hodin

Offcanvas