nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Hráči nebo sběratelé?

Zdravím,
poslední dobou přemýšlím, kolik z mých přátel, jenž propadli deskovým hrám ještě stále stíhají hrát všechny své hry, ale vesměs mi přijde, že dost lidí už jen deskové hry hromadí a na jejich hraní se často nedostane a nebo jen jednou.

V záplavě nových a nových her, je to celkem pochopitelné. Sám si už rok říkám, že tohle je opravdu poslední desková hra kterou kupuji a budu se věnovat těm, které již vlastním. Neboť starší hry trpí absencí na stole kvůli novějším kouskům.

A tak se vás chci zeptat, jak vy to děláte?

Držíte si nějakou pomyslnou čáru? Třeba 20 her, a těch méně oblíbených se zbavujete (posíláte dál) ?

Nebo už jste plně zasvěcení sběratelé deskových her a nestačí vám už na ně skříně.

Opravdu si nacházíte čas na hraní a nebo jen nakupujete další a další protože se vám líbí.

Píši to hlavně z důvodu, že se mi to už začíná dít, časy, kdy jsme trávili celé roky u Arkhamu nebo jiných her, jsou pryč a nyní téměř každé sezení hrajeme "novou" hru.

Takže osobně jsem se rozhodl, že si udělám tu pomyslnou čáru. A co vy? :)

A ještě otázka do větru, kolik deskovek myslíte, že už je "hodně" ? Když kolikrát koukám na nějaké unboxingy tak vidím stovky her za nimi, to už možná hraničí se závislostí nakupování. :D (Nemyšleno zle - jen čistá závist)

(( A tvůrci deskových her nebudou mit co žrát )) :D

Upraveno autorem (porovnej)

2.3.2020 05:55:26

Teď spíš hráč

Asi ideální stav být hráč a mít kolem sebe sběrače :) Ale to pokušení plně chápu, tou fází jsem prošel a bojím se návratu :)

4.3.2020 18:58:09

Půl na půl

Mám kanban a kupuju si tu novou verzi. Ale třeba tak 50 her už jsem prodal. Snažíme se hrát, jak to jde, ale je to těžké :) máme cca 3x2m knihovnu na hry, už je plná, tak se snažíme to redukovat.
Toho času je málo a her moc, ještě to kruté :(

3.3.2020 19:59:41

snad hráč

Na začátku asi před pětadvaceti lety jsem nakoupil všech pět her co tu vyšlo a z toho hrál dvakrát dračák, jednou Doomtrooper, nikdy Battletech a PP a asi tak tisíckrát Talisman. Tehdy mi došlo jak to chodí, přehodil jsem mindset a v tomhle módu jedu dodnes. Her se snažím mít fakt málo a vždycky několik měsíců rozvažuji co koupit. Bohužel nesnesu nemít hru komplet, takže krabice s rozšířeními jsou stejně všude. Jsem asi sběratel, ale rozhodně ne hráč soudobého střihu, protože jednu hru máme rozloženou třeba několik týdnů i měsíc v kuse. Hraju toho minimálně, ale k čemu se rozhodnu tak to FAKT zapařim. A to klidně i několik let po vydání, i když když hype už utichne. Aktivně sleduju co vychází, ale drtivá většina mě úplně míjí.

3.3.2020 13:19:43

Sběratelské sklony

Začínal jsem mít sběratelské sklony, kdy jsem chtěl pomalu každou něčím pro mne zajímavou hru. Naštěstí jsem to ale vyřešil tak, že jsem začal chodit do klubu deskových her a tyto hry si tam půjčovat.
A díky tomu se mé nákupy týkají už jen opravdu zajímavých kousků, které vyloženě chci mít doma :-)

3.3.2020 12:33:56

Už hráč

Na začiatku, pred asi piatimi rokmi, som bol skôr zberateľ. Chcel som mať každú hru, ktorá ma niečím zaujala. Výsledkom boli dve veci. Prvá, že sa za pomerne krátku dobu moja zbierka naplnila na zhruba 70 hier. Druhou zas bol nemalý počet hier, ktoré ma nakoniec nebavili, nebolo ich s kým hrať, alebo som ani po štyroch rokoch nedostal na stôl. Kickstarteru som nikdy neprepadol a aj keď sa na ňom objavilo pár hier, ktoré som ozaj chcel, neľutujem a nemienim to do budúcnosti zmeniť.

Posledný rok sa moje nastavenie teda pomaly prevrátilo. Začal som postupne predávať hry, ktoré som jednoducho nehral a nečakal, že dostanem vôbec na stôl. Takto ubudlo zhruba 20 hier a chcem zbierku ešte viac zoštíhliť. Našťastie, posunu k hraniu pomáha aj stálejšia skupina, s ktorou sa môžem zabaviť a tiež stanovenie si priorít. Už pre mňa nemá zmysel mať hru, ktorá by sa mi síce veľmi páčila, ale nemal by som ju s kým hrať (pozerám sa na vás, On Mars a High Frontier), nehovoriac o cene.

Teraz je mojím cieľom zahrať viacero hier aspoň desaťkrát. Hry sa tiež snažím kupovať systémom jedna dnu, (aspoň) jedna von, respektíve musí to byť hra, ktorá ozaj nejako vyplní medzeru v zbierke. Tento rok viem zatiaľ iba o jednej hre, ktorá ma neminie, a to Near and Far.

3.3.2020 11:26:40

Hráč

Považuju se za hráče, protože každou hru chci důkladně ohrát, dlouhodobě se držím pod desítkou her ve skříni, a to počítám i dostihy a sázky :)

3.3.2020 09:47:15

Hráč?

Manželka si asi myslí, že viac zberateľ ako hráč :D ale ako tak počítam, v katalogu mám takmer stovku hier a viac ako polovica z toho sú rozšírenia...
je pravda, že veľa vecí sa nedostane na stôl, ale aktuálne to máme doma tak, že sa síce moc nezahráme, ale niektoré hry si aj tak kúpime s tým, že to nedáme z ruky tak skoro. Deti rastú, budú sa s nami hrať. Budú! :D optimizmus prevláda... Niečo sa sem-tam predá. Skôr nevhodné darčeky. Už nekupujeme všetko, skôr ojedinele a veci, ktoré nás oboch bavia :)

2.3.2020 21:09:24

....jednoznačně hráč...

K dnešnímu datu máme doma cca 120 deskovek, převážná většina jsou rodinné hry, ale hrajeme v rodinném kruhu už cca 7 let s dětmi prakticky denně a to co se delší dobu nehraje putuje na zdejší bazar. Netvořím si ke hrám nějaké hluboké vztahy, buď mě baví, nebo ne.

Novinky mě prakticky nezajímají, pár let staré, avšak velmi dobré tituly jdou získat v místním bazaru celkem levně

2.3.2020 18:00:18

Sběratel nejsem

Sběratel nejsem, ale také neprodávám.

Snažím se nějak během roku zahrát každou hru co mám doma, aby nepřišla vnivěč. Nemám žádný limit kolik jich budu mít, kolik jich za rok koupím. Důležité říct, že také žádnou hru neprodávám, ale to jsem tak měl i na PS hrách :).

2.3.2020 17:39:27

Len hrač

Zbierat odznaky ok, zbierat servitky ok, zbierat znamky ok, ale zbierat deskovky? Tomuto som nikdy nechapal ani na chut neprisiel. Hry su na to aby sa hrali a robili zabavu a radost ludom ktori ich spolu hraju. Doma mame 12 hier ktore tocime, uz si viem vybrat-kupit hru ktora nas bude bavit (skor euro). Mali sme hry ktore nas prestali bavit a tie sli z domu, naco mat doma nieco co si zahram dva krat za rok alebo vôbec. Hry pravidelne tocime, hry moc uz nekupujem, ale obcas ked je nieco uplna pecka, tak kupim (ako teraz Barrage). Teraz kupujem ked tak uz len inserty na hry co mame a expanzie (this war of mine ci wingspan). Ked bude potomok, tak zacnem kupovat decke hry, aby mohol vyrastat na spolocenskych hrach a nie na mobile a pc. A ako bude rast, zacne dufam hrat hry co mame :). Viac ako 15hier by som mat ani nechcel. 12 mi pride optimalne, hlavne ak su to tie hry, ktore si myslime, ze su najlepsie pre nas, najlepsie a bavia nas a radi ich hrame casto a tocime. Kludne aj dva krat za vecer :). Taky vyber toho najlepsieho. Mali sme kopu inych hier, ale isli z domu, lebo nas nebavili, a tie nahradili tieto co mame. Pokial nas zase nieco prestane bavit, co uz je malo pravdepodobne, ale stat sa to moze, pojde to z domu a nahradi ju ina pecka, ktoru mam vyhliadnutu. Inak hravame niekolko krat do tyzdna.

2.3.2020 16:52:56

50 na 50

Hraju jednou tydne v partii celkem 5 lidi. Dost casto hrajeme nove hry a sem tam nejakou zahrajeme i podruhe nebo potreti :). Jen par jsme hrali vice jak 3x (scythe napr)

Mam doma nejakych cca 100 her (bez rozsireni a vcetne detskych her) a okolo tohoto cisla se snazim drzet (mozna se dostanu treba na 150+ s tim jak budou rust deti)

Vylozene sbiram jen hry od fox in the box. Tam si nenecham ujit nic i kdyz jsem jich dost jeste nehral a kdo vi kdy si zahraju. Jinak se necitim jako sberatel.

Tesim se az budou obe moje deti mit treba 10-15 roku a budeme hrat i s manzelkou ve 4 casteji nez jen 1x tydne. Akorat se muze stat ze me poslou vsichni do prcic :).

2.3.2020 16:22:21

Jednu na hrani jednu do sbirky

To uz je snad nemoc =D

2.3.2020 16:04:11

Wuuduu

Sběratelé hry hrají.
Můžu říct že některé hry jsou do sbírky ale většinou když je dobrá hra tak bereme 2x. jednou do sbírky a jednou na hraní:))

2.3.2020 14:49:06

:-)

zberatelia svoje hry nehraju, maximalne otvoria a pozru, ci je vsetko v krabici, casto ani nevylupuju dieliky.

Hraci svoje hry hraju, je jedno ci raz za rok, alebo stokrat.

2.3.2020 14:07:30

hry

Sběratel i hráč.
hraji od malička, ročník 74.
25 let v oboru.
Pod barákem místnost 8x5metrů, plná her po strop:)
Doma taky mazec.
Spousty her na hraní a ještě více spíše do sbírky.

2.3.2020 14:00:18

Drive hrac sberatelskych her. Ted uz jen hrac.

Pred vice nez 20ti lety to byl Doomtrooper, pak Magic the Gathering, pak Wastelands a nakonec World of Warcraft tcg.

Pak sem presedlal na deskovky. Za cca 10let v deskockach sem jich protocil dost. Bylo to dano spoluhraci, v mem okoli jich bylo jak safranu a nejcasteji sme hrali s pritelkyni.
Od poloviny roku 2019 mam kolem sebe partu cca 10ti lidi a nejcasteji hrajem Mars teraformace se vsim co vyslo.
Pocet her co mam je 11 a nejaktivneji hrajem Mars, Tajuplne rise a ted Ankh morpork.

Dalsi kousky neplanuju, ale nikdy nerikej nikdy. Spis premyslim ze nektere kousky pustim do sveta.

Sem spis zastancem toho hrat jednu hru poradne nez se furt ucit pravidla.

2.3.2020 13:43:17

Asi spíše víc sběratel, ale snažím se i jako hráč moc nezaostávat :)

Pokud jsem si to dobře spočítal, mám teď asi 80 titulů (rozšíření nepočítám). Pokud ale odečteme různé drobné karetky, starší hry (které bych nezařadil mezi moderní deskovky) a nějaké blbosti, zůstane mi jen kolem 35 "pořádných" her :) To jsou už pak ty s větší krabicí, delší herní dobou, eura nebo s příběhem a figurkami ...
No a zatím tedy neplánuji zcela přestat s nákupem nových her, ale už se výrazně omezuji hlavně kvůli nedostatku místa - kam mám všechny ty krabice dávat? : D

* * * * *
Board games klub, Trenčín

2.3.2020 09:58:59

re

O tom zda sběratel či jen hráč už raději nebudu diskutovat, ale dlouho mi trvalo jak si sám před sebou zdůvodnit, proč mít doma tolik her, které jsem ani nehrál. Pak mi někdo moudrý poradil, že je to jako s knihami... ty si člověk také kolikrát koupí, že si jednou prostě přečte... takže je důležitý mít to, co se vám líbí...jednou na to dojde...:))
----------------------
Majitel liščí krabice

2.3.2020 09:08:30

...

U mna je to skor uz zberatelstvo ako hranie(hranie je uz len vikendova zalezitost). Manzelka je tiez faninka hier a tak nam hry pribudaju a nastastie aj ciastocne ubudaju - leziaky letia z domu (vacsinou hry s dlhou dobou hrania som bud rozdal alebo popredal - napr. Studena Valka, Robinson Crusoe, Through the Age ...). Ale hned ako uvolnim miesto, tak manzelka prinesie nieco nove do zbierky (teraz naposledy to bola Plysova hlidka, Louis a Clark a Udolie vikingov). Kedze mame skolkara, tak cast zbierky tvoria uz aj detske hry a rodinne hry. Problem nastava po Essene, kedy nam navalovo pribudne cca 20 hier. A asi tolko hier nam pribudne rocne aj beznym kupovanim.

T.

2.3.2020 08:55:24

Hráč

Spoločenským hrám sa venujem cca.10 rokov ale mám len pár hier ktoré hrávam pravidelne.Dost som ich predal prvé tri roky lebo sa mi to začalo kopiť a niektoré boli dosť podobné.Je pekné mať plnú policu hier,ale iba utierať prach z krabíc by mi prišlo trochu ľúto.

2.3.2020 08:46:07

Proč kupujem a budem kupovať?

U mňa to začalo Zaklinacom, vôbec mojou prvou doskovkou za vlastné prachy. Keďže ten sa nám ohral po 5 zahraniach (teraz by som si ho zahral), tak som rozmýšľal, čo by nás ďalšie zabavilo. A kúpil som Carcassonne, ktorý hráme doteraz aj s rozsireniami. Potom som si kúpil Arkham Horror, ktorý som chcel pretože mam rad vylepšovanie postavy, príbeh a nejaký systém boja proti nepriateľom. Tento arkham sme hrali len raz, pretože z kamarátov ma čas len jeden a v dvoch hráčoch je hra ťažká a nudná ak hráme len za jedného vyšetrovateľa. Keďže má univerzum Arkhamu nesmierne baví a rad odhaľujem nové prvky, tak som si kúpil rozšírenie Dunwich, ktoré som ešte nehral, i keď veľmi by som chcel. Potom som si tu na bazari zaobstaral menšie rozšírenie Prokleti temného faraóna. Teraz viem, že keď sa znovu pustíme do Arkhamu, tak to bude aj so zakupenymi novými rozsireniami. V tomto čase rozmýšľam, ze by som si kúpil z bazáru ešte jedno eng rozšírenie a vytlačil k nemu CZ prelepky. Nedávno som si kúpil Eldritch Horror rovno aj s rozšírenim, ktorý sme ešte nehrali :) Jednak ma motivovalo to, že to o pár mesiacov nemusí byť dostupné a druhák, že do budúcna mame co hrať.
Taktiež Studenú valku som radšej kúpil lebo ta hra bola vydaná dávno a povedal som si, že je to najlepšia valecna hra a jej dostupnosť sa každým mesiacom znižuje :)
Root tiež podobne, radšej som zakúpil ešte sme to nehrali. A posledná hra, ktorú som ešte nehral a kúpil som je Descent, ku ktorému chcem ešte rozšírenie.
A kde mam uložené tieto doskovky? Najprv som ich mal vo veľkej nakupovacej taške položenej na stolíku, ale zacinalo to už vyzerať škaredo, ako v sklade, tak som v skrini na oblečenie presunul z prvej poličky oblecenie do spodných a na vrch som poukladal doskovky. V budúcnosti keď budem mať vlastné bývanie tak chcem čisto miestnosť, v ktorej bude regál na doskove hry a vedľa útulne posedenie kde sa to bude dat hrať :) taka hráčska spoločenská miestnosť.
Najviac ma motivuje pri kúpe doskovky to, ze:
- nechcem stále čumiet do monitora
- skvosty sa môžu rýchlo vypredat
- jednoducho som fanúšik nejakej hry
- viac interakcie s ľuďmi a pestovanie logiky a iných zmyslov
- mam rad atmosféru pohody a keď sa všetci vložíme do danej hry a spolu ju prežívame. Každý človek ju vníma inak a vkladá do toho svoj charakter, emócie.
Rad hrám, baví ma to, no vyberám si tituly len také, o ktorých si vždy pozriem viac recenzií ak má zaujali a mohli by baviť aj kamarátov /rodinu

2.3.2020 08:40:28

...

Asi jako většina jsem hlavně nakupoval zběsile ze začátku. Za cca první dva roky jsem mohl nasbírat asi tak 75% ze současné sbírky, od té doby už kupuju jen velmi zřídkavě, vlastně spíše darem dostávám než kupuju.

Bohužel trochu lituji toho, že jsem nejvíc nakupoval v dobách, kdy můj herní vkus nebyl ještě úplně zformovaný, takže dost věcí jsem koupil jen tak, protože třeba byly ve slevě. A hlavně v té době jsem tíhl k jednodušším, rodinným hrám, zatímco teď mám raději středně náročné eurovky.

Takže bohužel mám vícero her, které mě momentálně tolik neberou. Na druhou stranu, starší dcera už některé rodinné hry, které jsem moc nehrával, začíná se mnou hrávat, takže se jich zatím nezbavuju, protože dost možná najdou využití.

Jinak sbírku mám okolo 70ti kusů, když nepočítám dětské hry a monopoly atd. Popravdě se současnou frekvencí hraní by mi stačilo tak 20 her, ale zase někdy máme s přítelkyní období že hráváme skoro každý večer, tak to pak těch 70 je i akorát. Jinak dohromady v naší stále herní skupince máme kolem 250+ her a číslo stále roste, takže je rozhodně o velký výběr postaráno :)

2.3.2020 08:29:47

hry

Držím se na nějakých 18 hrách, víc už se obávám, že bych nebyl schopný dostatečně často uhrát, momentálně už doplňuju jen rozšíření, nějak mi ani nepřijde, že bych teď ještě nějakou hru potřeboval.

2.3.2020 08:13:54

Spíš sběratel

Hraju jednou týdně, ve skupině 4, kdy každý má nějaké své hry. Tipuju, že dohromady jich máme tak 150, v tom všem máme oblíbené tituly, které točíme X krát za sebou, takže jsme možná ještě takovych 70 her vůbec nehráli. Postupně se snažim něco dostávam na stůl a když to nezaujme, prodat. Přesto si třeba teď chci koupit třeba Pád nebes a přemýšlím to TI4, protože mám prostě pocit, že je ve sbírce musím mít :D Na druhou stranu jsem měl podobný pocit u víc her a některé jsou už pryč. Ale určitě už nakupuju jinak, než dřív a dokážu líp odhadnout, co se u nás chytne a co ne. Jinak pořád tak trochu doufam, že až nám trochu vyroste dítě, nejenom, že taky občas něco budeme hrát, ale že bude víc času obecně, protože teď se všechno točí kolem něj .)

2.3.2020 08:09:35

...

Byli časy plné zapálení, kdy jsem byl obojí. Nicméně s přibývajícími povinnostmi a dítětem jsem se stal spíše sběratelem. Naštěstí jsem si uvědomil, že opravdu nepotřebuji mít doma vše co se mi líbí a velkou část jsem rozprodal. Aktuálně se držím na cca. 25 kouscích a dovolím si říct, že až na vyjímky se na stůl ty hry dostanou. Pokud se nějaká hra nedostane na stůl alespoň půl roku, prodám a pořídím něco nového.

2.3.2020 08:02:25