Golden Geek Awards x Trolí palec

Pred pár dňami boli vyhlásené výsledky ankety Golden Geek Awards, a zaujalo ma niekoľko faktov.

Prvým je ten, že veľkú väčšinu hier, ktoré sa umiestnili na prvých miestach, máme alebo budeme mať lokalizované. Dá sa povedať, že naši vydavatelia vyberajú pre nás tie najlepšie kúsky, a z toho mám veľkú radosť, a držím všetkým palce, aby sa im darilo takto aj ďalej. :)

Druhým faktom je počet hlasujúcich. Tých bolo takmer 10.000. Alebo skôr necelých 10.000? Ak toto je najväčšia hráčska anketa, tak potom 1000 ľudí, ktorí sa zapojili do Trolího palca, je paráááádne číslo! Keď z globálnej komunity hlasuje 10k ľudí, a z našej malinkatej SR/ČR komunity hlasuje 1k ľudí, tak potom kredibilita Trolího palca je určite veľmi vysoká. Nakoniec aj vo výbere hier to bolo vidieť, a myslím si, že víťazné hry tomu zodpovedajú, a je zrejmé, že 1k ľudí je už naozaj reprezentatívna vzorka.

No a nakoniec sú zaujímavé kategórie, ktorými by sa mohli inšpirovať aj organizátori Trolího palca. Popri "Hre roka" sú tam kategórie ako "Strategická hra", "Rodinná hra", "Kartová hra", "Hra pre 2" (ale IBA pre dvoch), "Najtematickejšia hra", "Wargame"... atď. A vôbec nevadí, že hneď niekoľko kategórii vyhrala hra Wingspan. Vôbec nevadí, že Hra roka aj "Strategická hra roka" by bola tá istá, čo bol dôvod, prečo kategória "Strategická hra" v Trolom palci nie je. Vôbec to nevadí, prosím prosím prosím rozšírte kategórie Trolího palca.

No a na záver gratulácia Wingspanu (Na křídlech) k toľkým titulom! Plne zaslúžené. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry
6.5.2020 11:09:17

14/7
Mna zaujalo, ze z 14 kategorii ked neratam wargame, 7 vyhral wingspan.

6.5.2020 11:15:23

Cardinalle
Počet hlasů by byl v geeku určitě o dost vyšší kdyby to nebylo omezeno na ty co ho finančně podporují.

6.5.2020 11:20:50

Froggery
No vidíš, a já jsem hlasoval přestože ho finančně nepodporuji :-)

Dobrá duše v domovher.cz

6.5.2020 11:29:21

Froggery
Tu informaci máš odkud? Mně přišla normálně do pošty výzva jak pro nominační kolo, tak pro závěrečné hlasování a sponzor nejsem.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

6.5.2020 11:31:10

re
Myslím, že méně je v tomto případě více - pokud přidávat kategorie, tak střídmě - aby byly jen tak 3, 4, smysluplně a jasně definované. Kupříkladu "strategická" hra mi přijde jako celkem vágní označení a jak definovat, co strategická hra je, a co není. Znamená to opak taktické? Nebo je to opak rodinné? Nebo to má být ekvivalent "hráčské"?

edit: i když jak na to tak koukám, přijdou mi stávající kategorie Ok. Možná je jen konkrétněji definovat, nebo lehce upravit... BTW v čem je "Na křídlech" tak inovativní, že to vyhrálo cenu?

6.5.2020 11:39:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Froggery
Súhlasím a myslim, že rapídne väčší.. Mne tiež prišla pozvanka, ALE musíš buď finančné podporovať BGG, alebo mať určité množstvo goldengeek "dolarikov" na konte. Hlasovať som nemohol.

6.5.2020 11:42:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Tak stačilo ho podpořit někdy v minulostí nebo koupit badge či avatara,ale úplně otevřené to není

Voting is restricted to either supporting users (having a supporter badge from any year is sufficient), voters who pay a one-time 20 GeekGold fee, or users who have purchased an avatar or a geekbadge.

6.5.2020 11:53:18

bgg
tiež mi prišli správy na hlasovanie na BGG a to som tam nikoho a nič nikdy nepodporil. Len som sa kedysi registroval a nahádzal si hry zoznamu...

6.5.2020 11:57:14

JAHMANsvk
Tož to fakt nevím. Hledal jsem, ale v profilu nikde nemůžu najít, jestli nějaký geekgold mám (upřímně nevím, kde bych ho nabral). Přesto jsem se přes zprávu dostal do tohoto vlákna:

https://www.boardgamegeek.com/thread/2410786/14th-annual-golden-geek-awards-nominees-announced

Kde jsem mohl naklikat body hrám (odkaz hned nahoře vedoucí sem: https://www.boardgamegeek.com/geekawards/boardgame )

EDIT:
Froggery> Aha, tak to pak jo :D On BGG každý rok dává kupón na tři microbadge zdarma, které si "koupím". Myslím, že to pak není příliš omezující podmínka ;)

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

6.5.2020 11:59:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Kew
Aha jestli to akceptuje i ty badge zdarma tak to je jiná to jsem netušil.

6.5.2020 12:03:50

Pelly
Kategória "Strategické hry" je podľa mňa rovnako "vágne" definovaná, ako kategória "Rodinné hry" alebo "Párty hry". Lebo tiež nerozumiem celkom tomu, prečo Wingspan vyhrá kategóriu Family game a aj Strategy game. Nehovoriac o Innovative.

Možno by bolo presnejšie rozdeliť ich na "váhu" :)
Heavy games = strategické,
medium games = rodinné hry,
light games = párty hry. Ale sem môžu spadať aj iné "light games" ako napr. Tiny Towns, čo asi nie je párty hra, alebo roll-and-right hry...

Takto by tie hry boli naozaj rozdelené do kategórii, ktoré by sa prekrývali len minimálne. Z tohto hľadiska by potom asi Na křídlech spadalo skôr do medium games.

Trolí palec - Inšpirácia na inováciu? :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

6.5.2020 12:41:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Kateorie
V anketách masové popularity podle mě nemá smysl dělat více kategorií, protože hry se tam neumisťují na základě kvality v dané kategorii, ale popularity viz Wingspan.
Víc kategorií má smysl spíš v soutěžích hodnocených odbornou porotou, která by měla mít jednak přehled o hrách (nehrát v daném roce třeba jen jednu populární hru) a jednak by měla dokázat hry zařadit do správných kategorií (nebo se na tom nějak shodnout).
Je to jako Zlatý slavík X Anděl.

6.5.2020 12:59:28

Froggery
No, já totiž žádnou z těch podmínek mimo badge zdarma nikdy nesplnil (nebo o tom aspoň nevím)...

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

6.5.2020 13:47:45

kategorie
Jak píše Droll, je to podle popularity. mě přijde hrozně divné, že v kategorii Card Games vyhrál Na Kříklech. Jakože jo má to karty, ale card games?
Nevím no

6.5.2020 13:56:01

kategorie
proběhla tu diskuze, že Trolí palec měl divné vítěze jednotlivých kategorií, ale Wingspan na Golden Geek Awards divnost Trolího palce trumfl - Wingspan si titul nejlepší inovativní, karetní či strategická hra v porovnání s ostatními nominacemi nezaslouží,

nezpochybňuji, že Wingspan je dobrá hra, ale i zde je vidět, že úspěch v anketě vyjadřuje spíš popularitu a rozšíření hry mezi hráče, než její kvalitu v dané kategorii...

možná by bylo fajn, kdyby pořadatel ankety jasně definoval kategorie a pak pohlídal, že nominované hry splňují daná kritéria, takhle to ztrácí vypovídací hodnotu (a je to škoda pro opravdu strategické či inovativní hry, že o možnost vyhrát přijdou podfukem:-)...

každopádně je super, že ty nejlepší hry vychází či vyjdou i u nás...

6.5.2020 14:09:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Curuj
Správy prišli každému reg. užívateľovi. Otázka je či si mohol hlasovať :) ?

6.5.2020 15:08:20

JAHMANsvk
my bad. nepustí ma to tam. týmto sa ospravedlňujem za plevelenie diskusie :-X

6.5.2020 15:24:56

kategorie
Ja by som nechal skôr na organizátoroch ankety, aby hry vhodne rozdelili napr. do finálového kola. Samozrejme, že sa môže stať, že Wingspan nanominuje verejnosť do 7 kategórii, OK - ale organizátor by pre finálne hlasovanie v jednotlivých kategóriach už mohol určiť, že Wingspan bude napr. rodinná hra, a v kategórii strategická alebo kartová sa vyskytovať nebude.

Takto by to mohlo byť kľudne aj v Trolom palci. :)

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

6.5.2020 15:48:00

Cardinale
přesně takhle jsem to s těmi kategoriemi myslel, protože mi opravdu přijde nesmysl, aby hra vyhrála rodinou i strategickou hru...

6.5.2020 16:50:04

Nominace
Za mě by byla nejlepší anketa taková, kde by nominace do jednotlivých kategorií dělala porota podle nějakých těch kriterií a já bych si vždy z takto 10 nominovaných vybral. Alespoň bych na nic nezapomněl a nemusel vzpomínat, co vlastně vyšlo a v jaké kategorii. Nicméně by to vyžadovalo odvážnou porotu, protože za nenominování Wingspan do strategických her, by to pěkně odnesli :-)

6.5.2020 17:57:21

Topy/ kategorie a ...
Ono to už nejaký ten čas, nie je optimálne riešené, dokonca ani subjektívne. Takáto vyhodnocovanie top hier v takto nastavených kategóriách je doslova chaos. A prospeje to tak maximálne reklame, mne to skrátka pripadá, ako reklama. Ale čiastočne môžme za ňu všetci. Lebo aj ľudia čo hlasujú sú tak masírovaní, že v tom nemajú jasno. To už nie je ich subjektívny pocit, ale skôr akýsi psycho nátlak a podvedomé ovplyvňovanie. Skrátka je to dosť chaotické a už dávno to neplní ten účel, ktorý by malo. Ako napríklad pôvodná myšlienka funkcie EU. Únia vznikla pre potrebu a rozvoj štátov formou rôznej pomoci, nielen finančnej a tiež tu mala reprezentovať ochranu a pomoc a mala zabezpečovať určite záruky. A dnes je to skôr úradnícky moloch, ktorý z veľkej časti nefunguje a ak aj áno, tak než to reálne pocítime sme o generáciu aj dve starší. Nehovorím, že je to ľahké.

Každopádne subjektívne topy hier, ktoré vzídu zo skupiny hodnotiacich ľudí alebo aj od jednotlivcov, majú svoje miesto a sú super vec, ide len o to čo koho baví, a či existuje osoba, ktorá sa svojím hodnotením stotožňuje s predstavou hráča. Samozrejme subjektívnosť pozná každý aj v malej skupine, kde sa často líšia názory a vznikajú kompromisy.

Väčší problém budú skôr tie kategórie, stým je problém už roky, a tým ako sa hry vyvíjajú, tak je určenie kategórii stále náročnejšie. To zatriedenie hier by sa mohlo aspoň kúsok globálne zjednotiť, sprehľadniť, koľko to len pôjde. Tak ako je jasné, či hľadám hru vhodnú pre 1, 2, 3, 4 hráčov. Tak poznáme delenie podľa veku, ale ten nešťastný druh, v ktorom sa mieša všetko možné, to sa mi skrátka pletie. Raz sa hovorí o náročnosti, potom o tom či je to zábava, pohoda, stratégia, rodinná hra, a pod.

Máme toho zadefinované mnoho, ale je to zatrieďovanie tam chýba. Mali by sa stanoviť snáď nejaké jednoznačne znaky, aby bolo zrejmí čo že je dobrá delenie na strategickú hru, párty hru a zase iné zatriedenie ak je to rodinná hra, hra pre deti. Tak vieme že vydavatelia chcú mať často v hre mnoho prvkov, už to nie je len o kombinácii mechanizmov a témy, ale boli by fajn keby to bolo pre rodiny, ale aj deti aj dospelých aj ťažké aj ľahké aj dlhé aj krátke, do toho mix počtu hráčov, sólo, ale aj možnosť hrať spolu proti hre. No kto potom z toho nemá chaos, hlavne niekto nový ak hľadá čosi jednoduché, zábavné, pre x hráčov a viac ani nevie. Neviem či je to možné nejako vylepšiť. Páčila sa mi snaha, keď sa rozširovali druhy topov, či už na zatrolenkách alebo aj na webe hrajeme.cz Ale či sa to nakoniec viac skomplikovalo alebo zlepšilo? Ako každý obchodník, tak aj Forum o spoločenských hrách sa snaží to delenie na druhy čo najviac špecifikovať až sa to dostáva do toľkých možností, že sa v tom jeden stratí. Ďalšie pod-kritéria by to asi ešte viac zamotali. A spraviť to nejako inak, priznám sa neviem ako. :)

Golden geek má to prvotné zatriedenie celkom dobre spracované, ale to prelínanie hier v rôznych kategóriach, určite nie je najšťastnejším riešením. Takže kde to vlastne viazne? jasné určovanie čo je stratégia a čo je rodinná hra a čo je inovácia podľa X znakov? hmm ... Hra by skrátka mala mať dominantné a zatriedenie do nejakej ten kategórie, ako to tu viacerý spomínali. Ak to ozaj nominujú ľudia, tak to je tiež jasný dôkaz chaosu, lebo ľudia potom niektorú hru vidia v každej kategórii, toto by mali mať pod palcom organizátori. Tak ako spomína Braňo, a Droll to tiež v podstate vystihol.

A sorry za ten včerajší rýchlo príspevok, asi ma skolila prepracovanosť, ako som sa večer trepal vlakom domov. Lebo som tu nasúkal taký mix, že som sa dnes fakt zasmial, keď som si to konečne prečítal. :)

6.5.2020 18:27:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Farmerama
Farmerama
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas