Čo s takýmito spoluhráčmi?

Predstavte si herný večer. Vysvetľujete pravidlá a vás opakovane prerušia poznámkami úplne odveci. Nechajú vás pokračovať, no dotyčný urobí to isté znovu vedome (uznávam, že môžem vysvetľovať zle, no snažím sa vysvetľovať podľa rád na BGG či zo SU&SD). Iný povie, že tomu aj tak nechápe, ale poďme hrať. Ďalší zas keď prehráva, prestáva hrať a hrá sa na mobile. Alebo vedome pokračujú vo vyrušovaní, aj keď vidia, že to otravuje. Naposledy to bola taká otrava, že aj civenie do stropu by bol hodnotnejšie strávený čas...

Problém môže byť vo mne, že ich jednoducho nezastavím a trvám si na svojom alebo niečo podobné. Viackrát som videl, že herný večer by mal mať pravidlá ako žiadne mobily, žiadne mastné jedlo atď, ale úprimne, v piatok večer po celom pracovnom týždni je však niečo prikazovať to posledné, na čo by som mal chuť. Ale už sa prichytávam, že si hľadám program, aby sme nemuseli hrať. Navyše, ani to nie som ja, kto večer navrhuje, sú to ostatní. Ale sú to moje hry, ktoré hráme.

Moja otázka teda je, čo by ste robili? Trvali na svojom a jednoducho presadili svoje? Stanovili ste si niekedy pred večerom pravidlá, že mobily preč a podobne? Alebo si jednoducho nájsť novú hernú skupinu?
29.1.2019 22:48:38

jedine
dat takemu primitovovi cez

29.1.2019 22:55:58

No
To vyzerá na zmenu skupiny. Keď ich to nebaví, tak na čo sa snažiť? Samozrejme záleží asi aj od veku spoluhráčov.
Môžeš skúsiť nastaviť nejaké pravidlá, ale skôr by som sa ich spýtal, či fakt chcú hrať, keď sa hre nevenujú a kazia z nej zážitok sebe a aj ostatným.
K pravidlám: dobre je nenechať sa prerušovať a priestor na otázky dať na koniec. Po nejakom sumáre pravidiel. A pri prerušení: "dostanem sa k tomu. Jedno po druhom". Aj keď viem, že niektorí ľudia nevydržia a "poďme hrať, to sa naučíme za behu". Len škoda, ak potom nadávajú, že si niečo nevysvetlil a je to celé tvoja chyba. Tomu sa nevyhneš...

29.1.2019 22:58:48

Jednoduše špatná herní skupina
Nemá smysl vynakládat snahu vysvětlovat pravidla někomu, kdo hraní nepovažuje za hlavní náplň večera. Pokud to nehraješ s někým, kdo je podobný nadšenec, tak ti může jen zprotivit celé hraní. Určitě bych jim řekl, co ti vadí a uvidíš, jak zareagují a podle toho to s nimi ještě zkusil, nebo si na deskovky našel jinou herní skupinu. Ať už tady, na podobných serverech, nebo i na nějaké deskovkářské akci. Možností je dnes plno. Důležitý je nekazit si hraní

29.1.2019 23:02:24

Respekt
Pokud máte nějak fungovat jako skupina, musí tam být základní respekt jednoho k druhému. Pokud to chybí, nemá to moc smysl. Možná jim nedochází, jak moc tě prudí, byť z toho co píšeš to tak nevypadá, ale lidi jsou občas opravdu dost natvrdlý. Takže bych jim to řekl jasně, buď tě budou u vysvětlování pravidel poslouchat a nebo bych s nima nehrál a našel si jinou skupinu (pokud máš možnost).

29.1.2019 23:07:26

Typ her
Mno, nevim, co mas za skupinu a jak vysvetlujes, ale dle vseho vynakladas nemale usili na dobre vysvetlovani, tak v tom bych problem nitne nehledala. Spis mi to zni jako skupina nehracu nebo obcasnych hracu, co asi uplne nedavaji delsi a komplexnejsi pravidla, a take nemaji dost trpelivosti na dele trvajici hry, ktere jeste maji prostoje.
Pokud mas ty lidi rad a chces s nimi neco hrat, tak bych volila aspon ze zacatku party hry, jednoducha ATecka, kde to odsypa a da se u toho prozivat atmosferu, kecat a vtipkovat. Na vazna heavy eura bych si nasla nekoho jineho.
Jinak pravidla bych nezavadela, pokud lidi neberou vazne vysvetlovani pravidel hry, kterou chteji dobrovolne hrat, tak se asi stejne nucenym pravidlum vysmeji. Samozrejme muzes dat jasne najevo, ze ti neco vadi, ale jak tady nekdo zminoval, je to otazka respektu, zda toto budou dotycni brat na vedomi.

29.1.2019 23:40:23

easy
vymenis spoluhracov, nic jednoduchsie nie je

30.1.2019 00:36:08

Doplnenie
Anyanka, zrejme som to mal v úvode spomenúť, sú to skôr občasní hráči, do tridsiatky, doteraz sme hrali napríklad Escape: Chramová kliatba, Vládcu Tokia, Ticket to Ride, či Pandemic alebo Carcassonne, kde som schválne vynechal roľníkov, aby som to nekomplikoval pri prvej hre. Ale všetci boli za to, aby sme aj náročnejšie veci skúsili... No po týchto skúsenostiach to tak veľmi nedivím.

Výhodou bolo, že to malo pravidelnosť a viac ľudí je fajn, no od určitej chvíle nastupuje stádovitosť a všetci vyťahujú mobily a každú chvíľu sledujú Instagram či Facebook.

Skôr to vidím ako ostatní, asi najprv dať najavo, že sa mi to nepáči. I keď chuť hrať s nimi je asi už fuč a viac by sa mi pozdávala iná skupinka. Ako to už padlo, možností je plno.

30.1.2019 00:42:57

...
No nezávidím ti to a zároveň jsem rád, že mám tak skvělou skupinu jakou mám. Původně jsem chtěl napsat že souhlasím s Anyankou, ale po tvém posledním příspěvku to vypadá, že jednodušeji to vlastně už ani moc nejde. Rozhodně bych na tvém místě udělal to k čemu ses i rozhodl, prostě jim na rovinu řekl, že se ti to nelíbí. Zpočátku asi jen jako milé upozornění, ale pokud by to pokračovalo, tak klidně na plnou hubu... ono to kolikrát pomůže vyjádřit své pocity na plno.
K tomu vysvětlování: schválně s nimi zkus postup cvičného kola či kol. Prostě vysvětli do minuty absolutní základ a pak dejte cvičné kolo a u toho to vysvětluj. Některým tenhle postup vyhovuje víc. Ten si u komplexních her moc použít nejde, ale u těch jednodušších to jde vcelku v pohodě.
No v každém případě ti přeji ať to máš s tou skupinou lepší, potažmo ať si lepší najdeš.
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her

30.1.2019 06:10:44

...
No asi je to evidentne nebavi.. Co mozna zkusit neco slozitejsiho, treba by je to vic zacalo zajimat, museli by premyslet?
Nebo je problem downtime mezi tahy? Jak muze mit nekdo cas na mobilovani? To je imho problem hry, nebo nevhodneho poctu hracu pro danou hru. Mozna bych zkusil najit neco s paralelnimi tahy, tipy tady urcite nekdo da.

30.1.2019 08:57:33

Zertz
Nie je to ľahká situácia, pretože sú to Tvoji blízki ľudia, s ktorými sa inak cítiš skvele a hry by si rád hrával s nimi. Tak ako sa správajú to však vyzerá, že to veľmi gejmeri nebudú. Mám pre Teba 2 návrhy:
1. Skúste 7 Wonders. Na vysvetlenie veľmi jednoduchá hra, počas hry nemáš veľmi šancu vedieť, či vyhrávaš alebo prehrávaš (odpadá demotivácia a mobily), ťahy sa robia súčasne. Zároveň to je o premýšľaní, taktike, plánovaní, nemalo by to nikoho uraziť. No a najväčšia výhoda je, že partia prebehne rýchlo (aj do 30 min, keď už poznáte pravidlá). Mohlo by ich to zaujať.
2. Podľa toho, kde sídliš, mohol by si skúsiť pridať sa do fungujúcej hernej skupiny. V oblasti Bratislavy je na to množstvo príležitostí. Dokonca, na budúci týždeň, od 6.-10.2. organizujem v Modre event pre cca 70 ľudí, kde hráme v podstate nepretržite a každý hráč je vrele vítaný. Pošli mi správu, ak Ťa to oslovilo, radi Ťa medzi seba príjmeme.

Prajem Ti, aby si to vyriešil k všeobecnej spokojnosti, lebo nielen Ty, ale aj Tvoji priatelia by sa mali pri hraní výsostne baviť.

30.1.2019 09:33:01

Soutěžní skupina
V naší soutěžní skupině jsem musel párkrát vysvětlit pravidla některých her. Jeden z hráčů pravidelně nedával pozor. Byl jsem na to zvyklý, tak mi to ani tak nepřišlo, ale štvalo mě to vždy.

Pravidelně se u první hry stávalo, že se na něčem zasekl a tvrdil, že jsem to neříkal. Ostatní mu vždy připomněli, že jsem to opravdu říkal a dokonce někdy i dvakrát či třikrát :-) Bohužel to byl náš nejlepší hráč, takže jsme to vysvětlování s ním museli přežít.

30.1.2019 09:37:19

...
Presne toto som riešil s jednou hernou skupinou.
Nedokázali si vypočuť celé pravidlá. Nedávali pozor počas ťahu. Niekedy ani nevedeli kedy majú ísť na ťah. (Vrchol bol keď som 3x vysvetlil jednú vec každému hráčovi osobitne a tretí hráč mi povedal "Toto si nepovedal", následne som zbalil hru (Eldritch Horror).

Pritom sami povedali že by chceli niečo zložitejšie.

Situáciu som vyriešil tak že som im povedal že hrať s nimi niečo zložitejšie nemá význam a nosil som len jednoduchšie hry. (resistance, želví závody ...)

Po roku sa sami uvedomili a začali si kupovať hry (zombicide, Fallout napr) ktoré si už museli naštudovať. Keďže máme pravidlo že majiteľ hry aj vysvetľuje pravidlá tak po čase to pochopili aké to je s druhej strany.
Teraz si zahráme v pohode napr Doom alebo Zima mrtvých. No Twilight Imperium si s nimi ani nikdy nezahrám.

Celý tento proces uvedomenia sa trval asi rok a pol.

Treba hrať jednoduchšie hry a čakať. Niekedy aj povedia že veď nás to baví a to chcem hrať. Len situácia vyzerá inak.
Nemá význam znásilňovať hráča ak na to nemá napr intelektuálnu kapacitu, chuť alebo energiu.

30.1.2019 09:42:22 | Upraveno autorem (porovnej)

syncak

To je docela frustrující, nachystat celej Eldritch, pokusit se to vysvětlit a po neúspěchu ho zase celej vrátit do krabice :) Navíc si myslím, že tohle je hodně přístupná hra pro začátečníky, kde stačí, aby je jeden hráč kontroloval a kontroloval i samotnou hru. U mojí herní skupiny měla úspěch a i začátečníky bavila, i když to na ně bylo docela dlouhé :)

30.1.2019 11:21:28

Facebook
Lidi co musi non stop checkovat FB a dalsi sracky jsou podle nemocni a je mi jich lito.
S takovyma lidma bych jednoduse nic nehral a ani s nima nejak jinak neztracel cas, protoze evidentne nejsou schopni byt chvili v realite bez socialnich siti.

30.1.2019 11:27:17

Zažil jsem
S těmi lidmi už nehraji :-)

Několikrát mě to vypeklo u Arkhamu, kdy se našlo místo, slezli jsme se, prokousali či připomněli pravidla, aby se po dvou hodinách zjistilo, že vlastně hrajeme dva z pěti, protože ostatní vtipkují s mojí přítelkyní, která byla jediná žena u stolu :-D Takže se to několikrát nedohrálo.

Naposled mě dostalo, když jsme zabalili Blood rage po prvním kole, jelikož jsem byl jediný, kdo to znal a šlo mi to více a jeden hráč to u stolu nedával.

Takže hrát hry s lidmi, co chtějí hrát hry.

Pak je ještě trochu extrém, kdy jsou lidi, co chtějí hrát hry, ale šíleně dlouho jim trvá odehra....to se i já pak přistihnu, že jsem při hraní na soc. sítích, jelikož hra úplně postrádá tempo.

30.1.2019 11:34:01 | Upraveno autorem (porovnej)

vďaka za nápady
matewr84 - Vďaka za tip, vysvetliť do minúty princíp a hneď cvičné kolá znie fajn. Len ako postupuješ pri hraní, spomínaš hneď všetko čo s ťahom súvisí, alebo postupne nabaľuješ informácie?

onas - Napadlo mi, že pri zložitejších by možno dávali viac pozor, ale niektorí nevedeli dlhšie pobrať ani pravidlá Pandemicu či Ticket to Ride. Čakanie na svoj ťah sa snažím obmedziť výberom hier, kde sú do určitej miery všetci zapojení.

pecovarhy - Ak to skupina prežije, tak Sedem divov by som určite navrhol.

syncak - Pravidlo, že jeden vysvetľuje hru, ste si stanovili na začiatku? Ako ho dodržujete? Lebo v mojej skupine som to síce vždy ja, čo vysvetľuje, ale jeden spoluhráč sa strašne rád zapája a vždy, keď sa ktosi niečo spýta, hneď spustí, a to aj keď to hrá prvýkrát. Nehovorí od veci, ale strašne to otravuje.

Beholder - Hej, tomuto nerozumiem ani ja. Doteraz sa miesto hrania vždy točilo u členov, ale hovorím si, že keď to bude u mňa, jednoducho si poviem, že mobily pri stole nechcem vidieť...

Pernicek - Toto tak nemám rád, keď to očividne niekto nedáva, obzvlášť, ak nedáva pozor pri vysvetľovaní a potom sa čuduje...

30.1.2019 12:02:09

:)
zobrat mobil a vratit az na konci skolskeho roka!!!

30.1.2019 12:40:39

Zertz + syncak
I když to úplně nesouvisí s tvým problémem, já už v těch komplikovanějších a delších vyprávěcích hrách funguju tak, že vlastně ovládám celou hru a mám ji na starost. V Eldritchi např. čtu karty střetnutí, to samé v Zimě mrtvých či např. u Arkham Horroru LCG. Nechávám tak hráčům se plně soustředit jen na hraní vlastních postav a sám se bavím tím, jak se dokáží s danými překážkami ve hře popasovat.

Hraju již se staršími a zkušenými hráči, takže koukání do mobilu u nás nehrozí. Jinak to bytostně nesnáším, jsem zvyklý, pokud někdo něco vysvětluje naslouchat, ale presně tě chápu, když vidím dnešní mládež.

syncak: Po Eldritch Horroru vytáhnout Želví závody, tak já bych už nikdy nepřišel ;)

30.1.2019 12:49:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Zertz + Mitogar
Pravidlo sme si dali hneď na začiatku a funguje nám to tak že majiteľ hry je "game master" jeho slovo je posledné pri pravidlách a čo povie to platí. (áno niekedy hľadáme spoločne v pravidlách alebo sa dohodneme keď je niečo nejasné)
Keď niekto skáče do rečí tak ho upozorním.
Pravidlá vysvetlím celé a na konci otázky a príklady

Prípadne keď niekto odpovedá za mňa tak keď nehovorí od veci ho nechám. Si aspoň šetrím hubu.

Mitogar

Sme už 2x tak hrali eldrtich horror len pri počte 6 hráčov (ja+5) je to dosť vyčerpávajúce. A popravde som si hru neužil keď som musel robiť 5 hodín moderátora.

A želvičky je super prepracovaná hra :D hlavne po 4 pivách.

30.1.2019 13:37:15

co s tym
Viděl bych to na
a) ponechat náplň večera a vyměnit skupinu nebo
b) ponechat skupinu a vyměnit náplň večera.

Ty (a)sociální sítě jsou mor, Beholder to vystihl přesně.

30.1.2019 14:47:08

...
syncak: Želvičky jsou super propracovaná hra, hlavně když jí hrajete s někým kdo má neviditelnou želvu, že pundlichu :D pardon za meta vtip, neudržel jsem se.
zerts: dělám to tak, že prostě vysvětlím jenom fakt zhruba o co jde a jak vypadá tah hráče, fakt do té minuty a pak všem řeknu že jim to ukážu v praxi na cvičném kole. A to cvičné kolo (spíše kola) odehrávám celé sám, ale za každého hráče, tak aby se cítili být víc zapojení. Informace postupně nabaluju, takže řeknu že třeba "Petr má ve svém tahu na výběr jednu ze tří možností, buďto a) nebo b) nebo c) (dosaď si co je pravda), Petr se třeba rozhodne že si vezme karty z nabídky, může až dvě, tak si vezme tuhle a tuhle a karty se rovnou doplňují (karty doopravdy vezmu). Pak hraje Anička ta se rozhodne pro druhou z možností... "atd.
Jo trvá to tak dýl a moc to nepoužívám, jenom s nehráči a s lidmi co nemaj rádi teoretické vysvětlování, ale právě na ně to zatím vždy fungovalo na výbornou. Po jednom cvičném kole jim můžeš dát i prostor ať zkusí něco sami, pokud tomu nebudou rozumět.

ještě dodám k těm hrám: 7 divů je dobrý tip a třeba mě ještě napadá 6 bere, byť to působí dětsky dokáže to být velká sranda. No a pak by na ně mohli zabrat čistokrevné blafovačky jako resistance či třeba coup.
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her

30.1.2019 15:23:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Vhodnost hracu
Tak z toho, cos psal v uvodnim prispevku mi to prislo, ze hrajete minimalne stredne tezke veci, ktere maji ne uplne jednoducha pravidla a treba moc neodsypaji, ale Escape, Vladci Tokia, Carcassonne bez sedlaku? Kdyz nekdo neni schopen vydrzet a pochopit pravidla techto her, pripadne ma cas surfovat po netu u jejich hrani, tak to uz chce umeni. Respektive nejvice mi to pripomina chovani deti.
Takze, pokud tyto hry jsou nad kapacitu skupiny, rozhodne bych to neresila nejakym zavadenim omezeni mobilu ci napominanim, nebo jinymi donucovacimi prostredky - stejne jako u deti tim dosahnes leda znechuceni ze hry ci naschvalu. Jedine, co bych videla v teto skupine jako realne je najit ultra lehke a zabavne hry, ktere ty lidi proste vtahnou, a budou se na ne dobrovolne soustredit. Idealne opravdu neco, kde hraji vsichni najednou. Nevim, co konkretniho vybrat, pac ty lidi neznam, mozna Dixit, Fuse, Milostny dopis... nezatracovala bych ani Aktivity, pokud je to opravdu spatne. Samozrejme taky zalezi na tom, jestli se budes u techto her bavit i ty. Dle meho by se nikdo nemel k zadne hre nutit a “obetovat”se kvuli skupine, tech her je v dnesni dobe tolik, ze je casto tezke se sejit chutove se vsemi cleny skupiny. Idealni je pak proste stridat sestavu hracu podle toho, co koho bavi, pokud ti nevadi lehke party hry, zahraj si je s touhle skupinou, na tezsi kousky si najdi skupinu dalsi, a bude to win-win :)

30.1.2019 15:32:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Jednoduchá pravidla a dostatečně komplexní strategie
Moji spoluhráči dávají hry typu Dominion, Tiny Epic Galaxies, 51th State apod., ale vysvětlování je vždycky docela opruz. Jak trvá déle než deset minut, začne se to rozpadat. Nic složitějšího bych asi v hospodě, kde hrajeme, ani nehrál.

V poslední době jsem se proto začal ohlížet po hrách, které mají jednodušší pravidla a přitom dostatečně zajímavé strategické možnosti. Prostě něco, kde není tisíc výjimek, různých herních akcí apod. Naposledy byl docela hit Ganz Schon Clever - vysvětlil jsem to za nějakých pět minut a mohlo se hrát, ideální. Předpokládám, že po pár dalších partiích se tahle light hra strategicky vyčerpá, tak sáhneme po nějaké další. Chce to ale dívat se na hry, které jsou i hlouběji v žebříčku tady nebo na BGG, protože herní komunity na obou webech zdá se preferují komplexní eurohry.

Takže já osobně bych šel cestou jednodušších her (na BGG se dá vyhledávat podle obtížnosti hry, lehčí ale dostatečně strategické hry mají tak 2.5 - 3). Nebo když herní skupina chce něco složitějšího, delegovat vysvětlování pravidel a řízení hry na někoho ze spoluhráčů.

2.3.2019 11:23:01

Ako na vysvetľovanie pravidiel
Zertz,
vysvetlenie pravidiel je veľké umenie, a ja mám doma veľmi tvrdú školu - moja partnerka vydrží počúvať max. 20 sekúnd. :)

Ja väčšinou prvú hru doslova obetujem na to, aby som ukázal, ako sa hrá, a pravidlá vysvetľujem postupne. Iba s naozaj skúsenými hráčmi si dovolím vysvetliť čo najviac pravidiel dopredu, lebo viem, že vydržia. Ale väčšina občasných hráčov nevydrží počúvať viac ako 2 minúty. A tomu musím prispôsobiť výklad pravidiel, prípadne zvolenú hru. :)

Mimochodom, tu na ZH nájdeš článok o tom, ako na vysvetľovanie pravidiel:
https://www.zatrolene-hry.cz/clanek/jak-na-vysvetlovani-pravidel-3658/

Peknú hru!

----------------------------------
herný klub NITHRANIA z Nitry

2.3.2019 14:12:45

Pátek večer
Páteční večer hrát je prakticky ten nejhorší čas na nějaké chápání složitých her. Mám s tím letité zkušenosti že v naší herní skupině nikdy v pátek večer nehrajeme žádné složité hry, jedině jednoduché párty řachandy, nebo něco co má aspoň trochu štávu a netrvá dýl než 45 minut, i když zrovna Vládci Tokia nebo Escape se k pátečnímu večeru hodí.
A prakticky NIKDY nestudujeme novou hru. To se prostě musí někdy jindy, kdy je člověk čerstvější.
Navíc herní skupinu dost zabíjí neustálé studování nových a nových her, daleko lepší je zahrát si nějaký turnaj nebo kampaň ve hrách které už znáte. Opět osobní zkušenosti.

Jinak já třeba mám ten problém že naprosto nedokážu hru pochopit jen tak z pravidel bez hraní, bez rozložení hry, takže na to musíme všichni přispět při společném čtení pravidel

Kdyby si někdo hrál s mobilem tak bych mu řekl ať si jde hrát jinam, bez pardonu, pokud něco někoho nebaví ať to nedělá...

Mám jednoho výborného hráče v naší skupině, který si pamatuje pravidla ke stovce her co jsme hráli celkem i do detailů, velmi dobrý i pozorný hráč, nicméně NEUSTÁLE si bezděčně hraje s nějakými komponenty, šustí kartama o sebe, staví si z dřevěnných komponentů obrázky, s kulatými žetony si po stole cvrnká jako s pukem atd...přitom má nejlepší statistiku na výhru ve hře....když mu to jemně odebereme tak si hraje aspoň s gumkama od karet.... občas na zabití :)

2.3.2019 17:16:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Caldera Park EN
Caldera Park EN
Akt. cena: 250 Kč
Končí za: 6 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas