Co hrát s 48kartami

Dostal jsem "repliku" těchto karet https://en.wikipedia.org/wiki/Hofamterspiel
Je jich 48 - 4 barvy, hodnoty K, Q, 10 až 1
Nevíte, co s tím hrát?
22.10.2018 21:55:32

Bilajz
Přímo v tvém odkazu na wiki se píše tohle:

Which game or games the Hofämterspiel was devised for is virtually impossible to tell (...) The very fine quality of the cards, as well as the particular ranking scheme, suggest that the Hofämterspiel was likely used for playing a trick-taking game, in which the Narr and Narryn might have acted as jokers.

tl;dr: hra není známá (protože karty pochází z poloviny 15. stol.), nejspíš nějaká štychovka kde K a Q sloužily jako žolík.

22.10.2018 23:30:18

to Havenlock
Jo právě, že na wiki píšou, že přesná hra není známa. Tak mě zajímá, jestli nevíte někdo o nějaké adaptaci.

23.10.2018 08:25:25

dobrý zdroj na pravidla většiny starých karetních her
pagat.com

24.10.2018 07:01:13

Adaptace
Podle toho co se píše různě po německých webech, se s tím dá hrát Karnöffel (https://en.wikipedia.org/wiki/Karn%C3%B6ffel). Tahle hra by odpovídala i době vzniku. S tím, že teda Hofmeister (X) je pro potřebu hry Jack a barva karty je dle erbu (Bohemia, Deutschland, Frankreich, Ungarn)

24.10.2018 14:26:29

To Noob
Jo s tou posunutou stupnicí by to šlo, ale asi to není úplně ono.

24.10.2018 21:24:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Bilajz86
No víš přímo pravidla na tuhle "repliku" neexistují. Podle těch diskuzí a pojednání co jsem tak letmo proletěl jde o to, že tyhle karty byly jedny z prvních, pak se inspirovali frantíci a existovaly styly karet francouzské a německé. A zatímco ty máš repliku "Ambraské dvorské úřední karetní" hry tak vedle toho byly ještě třeba "Ambraské dvorské lovecké karty" - tam byly na kartách výjevy z lovu. No a pravidla na hru se nedochovala žádná. V podstatě se jedná o jedny z prvních sad hracích karet, které mají dneska jednoduše jen historickou a hlavně uměleckou hodnotu. Díky "povoláním" u dvoru i nastiňují hierarchii tehdejší doby a tak.. věnují se tomu dokonce i celé publikace, takže jestli s tím chceš něco hrát, pak to asi jedině přizpůsobit.. ale třeba někdo něco ke hře vyhrabe. Každopádně mě to docela obohatilo :)

24.10.2018 23:08:26

To Noob
Díky za hezký výtah ze zdrojů. Já právě na nějaké bližší zkoumání neměl čas.

25.10.2018 09:15:49

Vybíráme z Bazaru

Euthia: Torment of Resurrection (CZ verze)
Euthia: Torment of Resurrection (CZ verze)
Akt. cena: 4750 Kč
Končí za: 14 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas