2017 vs 2018

Je to jenom můj dojem, nebo ještě někomu připadá, že byl letošní rok co se týče deskovek o dost slabší než ten loňský?

Připadá mi, že loni vyšly hry, které se podle mě zapsaly do historie deskových her ať už originalitou (Gloomhaven, 7th Continent, This War of Mine, Spirit Island, Too Many Bones, ale v podstatě i Charterstone) nebo výjimečnými kvalitami (čtvrtá edice Twilight Imperium, Mythic Battles: Pantheon, pro mě i Near and Far) a které se budou hrát i za několik let. Oproti tomu mi připadá, že letos vyšly sice výborné hry, ale za pět let si na ně skoro nikdo nevzpomene (výjimkou bude KeyForge, který svým konceptem přinesl něco nového). Prostě mi připadá, že spousta letošních her je skvělých, ale žádná není výjimečná (výjimkou by mohl být Root).

Jaký na to mají názor ostatní?

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.
14.12.2018 07:42:21 | Upraveno autorem (porovnej)

hry v češtině
ahoj, mám pocit že rozumím tvému dotazu, ale protože hraju hry pouze v češtině, mám ten dojem jiný - Gloomhaven 2019, Chesterstone 2018, Twillight 2018 atd ... takže za mě je rok 2018 pecka :-)

14.12.2018 08:43:03

Nathanael
Chápu, jak to myslíš. Letos se povedlo dostat do češtiny velké množství skvělých her. A dokonce i několik letošních pecek (Rising Sun, Lords of Hellas, Detektiv). Ale s ohledem na to, že současný rok je podle mě slabší, tak pro změnu příští rok zase může být slabší v oblasti lokalizovaných her. Co já vím, tak ze špičkových her se lokalizace dočkají Gloomhaven, Mage Knight: Ultimátní edice, Root, Nemesis a snad i Aeon's End. Pak jsou ohlášené i další hry, které jsou určitě kvalitní, ale přeci jenom se nejedná o žádné převratné tituly (Ex Libris, Hrdina v kostce, Gizmos) a možná se dočkáme i třetího Arkhamu. Pointa toho ovšem je, že pouze Root, Nemesis, Gizmos a třetí Arkham jsou hry z roku 2018, ostatní jsou starší.

Proto když se tak dívám na hry, které vyšly ve světě v roce 2018, tak ani žádnou lokalizaci nevyhlížím, protože zkrátka hry, které vyšly v letošním roce jsou mi celkem ukradené a nemám ani v plánu kteroukoliv z nich (kromě již ohlášených) přidat do svojí sbírky.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

14.12.2018 09:45:05 | Upraveno autorem (porovnej)

2018
Považuji za jeden z nejlepších deskoherních roků.
Hlavně vyšel Root, takže jakýkoliv argument proti tomuto roku je irelevantní.

--------------------------------------
Deskoherní Inkvizitor
Zakládající člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

14.12.2018 09:51:31

Dvojitý post
Root je prostě tak důležitý, že se to poslalo dvakrát.

--------------------------------------
Deskoherní Inkvizitor
Zakládající člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

14.12.2018 09:51:37 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Já myslím, že je to spíš tak, že 2017 byl extrémně silný rok, a letošek je jen takový normální.

Za rok 2017 je v top 200 her 18 kousků. Za 2018 jsou to jen tři (Brass, Rising Sun, Root), a potenciál vyšplhat se tam jich imho mnoho nemá. Šanci má podle mě ještě Detektiv, pokud se bude dobře prodávat. Pak možná Endeavor, ale nevím jestli se normálně prodává v obchodech. Každopádně Brass i Endeavor jsou předělávky, takže se asi ani moc nepočítají...

Obecně se mi zdá, že rok 2018 ke rokem slušně udělaných her s pěkným vzhledem, ale ne zrovna originálními mechanikami. Nějakým způsobem "přelomové" jsou možná Root (byť je to spíš krok zpátky od Vastu), Keyforge/Discovery (kde u jednoho to moc nezafungovalo a u druhého se teprve uvidí jestli je to dluhodobě udržitelné) a Detektiv.

marektomas98:
Od inkvizitora asi ani nelze čekat něco jiného než polarizující preference :) Ještě něco kromě Root, co by v tomto roce bylo významné?

14.12.2018 11:18:26

2018
Za mě taky výborný rok. Když pominu Root, tak minimálně Betrayal Legacy, Chronicles of Crime, KeyForge, Brass Brass, Detektiv, třetí Arkham, Western Legends, Thunderstone Quest, Podmořská města, Cryptid, Nemesis, Fireball Island, Firefly Adventures, Trapwords, Railroad Ink, Treasure Island a AuZtralia stojí za pozornost (respektive upoutaly tu mou), a to bych ještě mohl pokračovat... Škoda, že ani všechny mnou vyjmenované nebudu mít šanci si zahrát a plně vychutnat, je toho prostě moc.

Tomáši, nic Borghalovi nevyzrazuj, ještě by přišel o motivaci nás poslouchat.

***
Deskoherní inkvizitor

14.12.2018 12:11:23

17/18

Pamatuju doby, kdy jsem třímal v ruce hru Age of mythology a myslel si, že je to deskoherní nebe:) ... včetně snahy o překlad do čj s pomocí knižního slovníku... to co se děje na deskoherní scéně v poslední době, je tedy pro mě něco jako najít život na Venuši... včetně tuny špičkových lokalizovaných her... a jestliže byla v roce 2017 pro mě nezapomenutelným zážitkem partie hry This War of mine, o které jsem ještě dlouho do noci přemýšlel, nemoha usnout...tak letos jsem svatý grál našel ve hře 1066, Tears to Many Mothers... historické události s neuvěřitelnou (pro mne) přesností převedené na deskoherní stůl (tato hra mě přinutila přečíst si několik publikací o samotné bitvě u Hastingsu), srozumitelná herní angličtina bez nutnosti překladu i pro totalitního ruštináře, naprosto geniální a dokonalá grafika (pro mne a mé představy), kdy si mnohdy jen tak prohlížím karty... a hlavně mě samotné hraní, včetně podkresu v podobě poslechu soundtracku (zatím krátkého), N.E.S.K.U.T.E.Č.N.Ě baví (přes drobné připomínky, přes které jsem schopen se přenést a přes to, že hraju se speedym a jsem tak předem odsouzen k porážce) jako už dlouho nic... skvělý rok 2018 :) stejně jako ten minulý... a snad i v tom příštím roce se pro mne něco najde...

14.12.2018 12:29:26

gar-mogoth
V těch hrách, co jsi vyjmenoval (přiznám se, že dobrou třetinu z nich ani neznám) zkrátka nevidím až na pár výjimek nic výjimečného. Ale abych nesrovnával jen s loňským extrémně našlapaným rokem, tak přidám pro srovnání pár her z dvou předchozích let.

Rok 2016: Mars: Terraformace, Scythe, Star Wars: Rebelie, Panství hrůzy, Great Western Trail, Mechs vs. Minions, Arkham Horror: The Card Game, Aeon's End, z originálních Captain Sonar a z menších her třeba Kingdomino.

A rok 2015: Pandemic: Legacy, T.I.M.E Stories, Krycí jména, 7 Divů světa: Duel, Through the Ages: Nový příběh civilizace, Zombicide: Černý mor, Blood Rage, Kingdom Death: Monster a jako zástupce menších her třeba Malé velké galaxie.

Nemůžu si pomoct, ale mě naopak ten letošní rok připadá slabší.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

14.12.2018 12:36:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Žijeme
prostě v super době.
Každý rok vyjde spousta skvělých her.
2017 byl také výborný (ale nevyšel Root). Díky tomu mám pocit, že si každý něco najde v každém roce. Ale opravdu mi nejpřijde letošní rok výrazně slabší.

--------------------------------------
Deskoherní Inkvizitor
Zakládající člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

14.12.2018 12:42:51

MalcolmReynolds
No a pořád mám pocit, že je letošní rok na úrovni, stejně jako předchozí roky se daly vybrat výborné hry. Ale každý má svůj názor a nikoho přesvědčovat nemusíme, že ano.

***
Deskoherní inkvizitor

14.12.2018 12:49:42

gar-mogoth
To je přesný název - na úrovni. Nic víc, nic míň.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

14.12.2018 12:56:04

Už jsem se
zmínil, že vyšel Root?
--------------------------------------
Deskoherní Inkvizitor
Zakládající člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

14.12.2018 12:56:50

marektomas98
Myslím, že ještě ne. Raději by ses o tom zmínit měl ;-)

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

14.12.2018 13:06:23

som

ROOT?
Co je prosím Root? Neznám. Dobrá hra? Nechceš to prosím nějak popsat, přiblížit? Zaujalo mě to, nerad bych minul eventuelně dobrou hru...

:-D

14.12.2018 13:30:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Root
Viz. http://foxinthebox.cz/root.html
Jde o asymetrickou hru, kdy zvířátka bojují o nadvládu v lese. Každá strana se hraje jinak. A to ne, že jen má jinou strategii, ona má naprosto odlišné možnosti a pravidla.
Dost špatně se to popisuje, a na začátku je těžší se tím prokousat. Ale odměna stojí za to. Ta hra je zábavná, musí se u ní přemýšlet, škodit, vyvažovat, mít trochu štěstí. Za ne zapadla do všech správných přihrádek a momentálně se mi o ní i zdá.
--------------------------------------
Deskoherní Inkvizitor
Zakládající člen hnutí "Jednorožce s duhou do záhlaví Zatrolenek"

14.12.2018 13:35:17

marektomas98 - OT
Nevím, jestli jsi hrál The Secret of Monkey Island, ale teď jsem si na něj díky tobě vzpomněl.

Ve SCUMM baru hned na začátku hry totiž seděl pirát, který měl na sobě placku, kde bylo napsáno "Zeptej se mě na LOOM.", což byla v té době další novinka od Lucas Arts. Když se ho Guybrush zeptal na cokoliv jiného, odpověděl pouze : " ehm." Ale když se ho zeptal na LOOM, tak začal vykládat, jak je to úžasná hra (což mimochodem opravdu je) a chválil jí, co to šlo.

Teď s tou tvojí odpovědí na ROOT jsi mi toho piráta připomněl. Díky :-)
---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

14.12.2018 13:58:54

...
Také mi přijde, že hlavně co se týče všeobecně uznávaných her (je jasné, že u každého jednotlivce se mohou najít nějaké jeho oblíbené hry) je tento rok o dost slabší než minimálně tři roky nazpátek. Já bych si dokonce troufal tvrdit, že nevyšla ani jedna pecka, která by zahýbala deskoherním světem. Root je asi jediný kdo má tu šanci a i ten je podle mě už pro specifičtější skupiny hráčů. A také to odráží žebříček na bgg, rozhodně nemůžeme očekávat takový úspěch rootu jako třeba v případě Marsu, Scythe, Pandemic Legacy, Gloomhaven, nebo dejme tomu i Krycích jmen nebo GWT (hlavně z dlouhodobého hlediska IMHO). A mohl bych pokračovat. Ale v každém případě, budiž tohle důkazem v jak úžasné době pro deskovky žijeme, protože kdyby letošní hry vyšli třeba v dobách okolo roku 2000, tak by tehdejší svět deskových her byl v úžasu.
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her
Občasný recenzent na Hrajeme.cz

14.12.2018 14:31:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Přidám
18liliput, gentes (i kdyz to je reprint), ceylon, gugong.

Zatim jsem hral jen gugong z techto 4 a prijde mi docela dost originalni (nebo se ta mechanika vymenovani vyssich karet za nizsi uz v nejake zasadni hre objevila) ?

14.12.2018 16:10:47

2018/2019
Já si to nemyslím, i když hry typu 7th Continent jsou velké výjimky.
Letos se dá říci, že vyšel Brass, Gugong, Vindication, Robin Hood, Břink, Lords of Hellas, Anachrony, Monster Slaughter, Detektiv i Nemesis, aktuálně Dinosaur Island + expanze...pak mnoho únikovek

Nicméně plete se mi to i s hrami na Kickstarteru, které proběhli na KS 2018, ale vyjdou až 2019 a to se těším na hodně moc lahůdek jako Solomon Kane, Orc Quest, Nemesis (full KS), Lords of Hellas (Full KS), Black Rose Wars, XIA expanze, Living Planet, Tang Garden, Miremarsh, Skull Tales: Full Sail, Rurik: Dawn of Kiev, Hellenica: Story of Greece, Tidal Blades, Valhalla a jistě mnoho dalších :-)

14.12.2018 18:26:50

Za me
Je to urcite dost subjektivni. Ja si prosel jsem si prvni top 100 za oba roky a v 17 mi vyslo 7 her jako must have a v 18 tom bylo 10 her. V 18 mi prijde ale ze je mensi pestrost a vetisna velkych her sou typu dudes on map.

16.12.2018 23:24:49

Podle mě je to letos celkem slabota
Sice vyšlo velké množství kvalitních her, ale jen minimum špičkových a kromě Root ani žádná přelomová. Souhlasím s názorem, že za pár let budou skoro všechny hry z letošního roku zapomenuty. Když srovnám letošní rok se třemi předchozí, nebál bych se označit za jasně nejslabší.

Za sebe musím říct, že vyšlo dost her, které bych si chtěl vyzkoušet, ale prakticky ani jedna, kterou bych označil za "must have". Jenže takových her, které bych si chtěl vyzkoušet, ale nepotřebuju je mít, výjde určitě pěkná řádka i příští rok.

*****
Too old to Rock'n'roll, too young to die.

17.12.2018 00:06:38 | Upraveno autorem (porovnej)

korenar
jenom namátkou: Anachrony a Břink vyšli loni respektive předloni, ne letos. Letos vyšli akorát v češtině. Možná tam máš víc takových kousků, nevím neprojížděl jsem to :)
---------------------------------
Deskoherní výzva Zatrolených her
Občasný recenzent na Hrajeme.cz

17.12.2018 08:26:02

Kvalita her
Trh zacina byt presyceny a prijit s peckou, ktera predci ustalene kusy na BGG je obtizne. Vsak si vemte, jak dlouho byl top1 Twilight Struggle a stejne se porad drzi vysoko.

Driv byl velky prostor pro inovaci, protoze toho moc nebylo, ted uz musi zapojit pocitac/internet aby ozvlastnili hry.

Krom toho je to subjektivni zalezitost. Nekomu se libi Gloomhaven a jini nechapou, co na prvni pricce vlastne dela.

17.12.2018 11:01:30

Gloomhaven cz

Můj ušetřený letošní rozpočet už vyhlíží pompézní Gloomhaven v češtině v roce 2019, který bych si jinak nemohl dovolit. Takže za mě spokojenost.

18.12.2018 23:06:48

Souhlas
Souhlas, sice jsem toho nakoupil spoustu, jak na ks tak v essenu, ale nejsem z ničeho moc paf. Keyforge je zajímavý, root jsem ještě nezkusil (ten je teda zrovna must have), ale jinak slabé. Ceylon, blackout i i ten teuhuitocan(vím, píše se to jinak) mě všechny hodně zklamaly.
Jo a myslím, že třeba loni vyšel i azul. Pár let před tím scythe, mars, bloodrage, rebelie a řada dalších. Jen jestli ten trh trošku neničí kickstarter, kde víc prodává krabice než herní zážitek...

30.12.2018 16:25:06

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač Starý svět The Witcher Old World Standard
Zaklínač Starý svět The Witcher Old World Standard
Akt. cena: 1190 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas