Zneužívání bazaru

Z delšího pozorování zdejšího bazaru jsem si všimnul nepěkného a neetického chování některých prodávajících. Jsou tací, kteří evidentně přeprodávájí hry koupené v zahraničí za nižší ceny a pak je prodávají přes bazar, resp. si je vzhledem k množství nabízených titulů objedná ze zahraničí až po úspěšném vydražení tady v bazaru. Nelíbí se mi to hlavně z hlediska, že je nabízí jakou aukce (u kup těď by to bylo možná omluvitelnější), což může způsobit, že se dva zájemci poperou o hru, vyženou její cenu poměrně vysoko a daný uživatel ji tam za pár dní/případně týdnů hodí znovu za podstatně nižší cenu. Dít se tohle třeba na aukru tak je mi to putna, ale na komunitním webu mi to přijde minimálně neetické...
4.2.2014 16:13:58

když už se tu teda diskutuje: ;)
pokud je ve hře poplatek, nebylo by fajn ho vybírat až za uskutečněný prodej?
Za svou kariéru jsem tady sice všehovšudy nakoupil&prodal cca jen 10 kousků, ale párkrát jsem zkoušel dávat novou krabici (výhru, kterou jsem chtěl prodat/vyměnit za něco jiného) a prostě se na to lidi chytli třeba až napočtvrté. Ať už to bylo způsobeno tím, že jsem nadstřelil cenu nebo nikdo prostě v tu chvíli o hru neměl zájem.

5.5.2014 23:56:25

Kew
Tady jde ale o to, aby se zpoplatněním inzerátů zamezilo jejich spamování a vystavování stále dokola jako ve výloze. Pokud by se strhlo 5 korun prodejci jen za úspěšný prodej, tak ho to přece neodradí, protože je to pořád méně než daň, nebo to rovnou předem zahrne do ceny.

I když s tím také nesouhlasím, moc nechápu, proč je tady tolik křiku, když se nikomu nic nestalo. Chápu, že diovi se nelíbí spoluvina na daňovém podvodu, ale co je potom všem ostatním?

6.5.2014 07:36:49

Havelock
S tím máš asi pravdu, každopádně to deformuje bazar stejně jako záměrný velkoprodej. Protože pokud chci hru někomu nabídnout a nikdo ji zrovna nechce, tak to zkusím třeba za měsíc znovu. A pokud za každý takový pokus budu muset platit, brzo mě to přestane bavit.

EDIT: Samozřejmě se to víc dotkne lidí, kteří tu mají víc inzerátů, zas na druhou stranu ti z toho mají profit...

6.5.2014 10:43:23 | Upraveno autorem (porovnej)

???
Jak to tak zpovzdálí pozoruju, tak nechápu co tady furt řešíte a proč chce Zeus nějaké návrhy na řešení. Vždyť proboha od toho je admin aby sledoval co se na jeho webu děje a pokud někdo v bazaru opakovaně prodává kvanta zabalených nových her, tak ho jako admin vyrazím z bazaru, zabanuju a je po ptákách. Fiktivní uživatelé se taky dají adminem odhalit, tak není co řešit.

6.5.2014 10:53:54

jen par poznamek
Vybirani poplatku - jak by mela probihat realizace? Pred vystavenim inzeratu budu muset poslat na nejaky ucet 5 korun s urcitym variabilnim symbolem, pak pri zadavani inzeratu zadam i variabilni symbol a Zeus si pak zkontroluje, jestli platba prisla? Nebo se bude spolehat na ferovost prodejcu a ti budou za kazdou vec, kterou skutecne prodaji, posilat Diovi nejaky obolus? Obavam se, ze oboji je nerealne.

Identifikace uzivatelu - v zadnem pripade. Neexistuje. Zapomente. V tu chvili uz je to shromazdovani (a nejspis i zpracovani) osobnich udaju a pokud se nedodrzi zakon 101/2000 Sb., o ochrane osobnich udaju, ve zneni pozdejsich predpisu, kouka z toho pro Dia dost velky problem. A verte tomu, ze drive nebo pozdeji by na Dia tu kontrolu nekdo poslal (lidi jsou zavistive svine, ostatne v tehle debate je to videt).

6.5.2014 10:55:24

aradraug
No když už teda, tak podle mě nejspíš předem nabitým kreditem jako na aukru, ne? Tzn. poslat peníze na účet s variabilním symbolem, za to naběhne uživateli kredit a z něj se bude při vložení inzerátu odečítat. A když nemáš dost, nový nevložíš. Tenhle přístup funguje na spoustě jiných služeb jako třeba uloz.to a jemu podobné...

EDIT: jestli teda ještě Aukro funguje takhle :)

6.5.2014 10:59:03 | Upraveno autorem (porovnej)

re:
Anderson:
Jop, jsou to kecy. Sayův zákon byla reakce na věčnou mantru s poptávkou a nabídkou. Sám jsem psal - absurdní. Také jsem psal, že to je ad absurdum příklad. Což většinou bývá, neboť je to poté absurdní. Samozřejmě, že tento bazar běžné obchody nezničí, neboť zdejší poptávka je nicotná ve srovnaní s tou celkovou. Monopol na prodej her? Važně? Ještě jednou ad absurdum. Můj příspěvek měl ilustrovat, že prodejci, o kterých se mluví, jsou prostě akorát vychánci.

Dovedl jsem to do extrému, aby to lidi pobouřilo a začalo se něco dít, což se děje. Svůj účel to splnilo.

Ohledně daňového přiznání - když chceš krátit daně, tak své účetnictví musíš mít dokonalé. Další podmínkou je, že zatraceně nechceš "být viděn". Mě přijde, že jsou dost vidět a očividně jim to je naprosto jedno - holt jsou si moc jistí/rzí. Tvé moralizování nad chcíplou kozou? "Podle sebe soudím tebe" - asi takle.

Opatření:
Sběr informací nepůjde. Už vůbec ne formou občanských průkazů, neboť ten má právo po vás chtít víceméně jenom správní a policejní orgány, pokud se nepletu. Jak píše správně aradraug.

Já bych se přikláněl na limit nabízených titulů spolu s prací admina, jak píše křen a vyčkal bych, jak se situace vyvrbí. Ono cílem by ani tak nemělo být kompletní zamezení tomuto chování, ale pouze dáti najevo, že se nic nemá přehánět.

6.5.2014 11:51:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Proboha
Proboha hlavně to neřešte ničím z níže navrhovaných variant, tím akorát poškodíte normální prodávající. Sám za sebe můžu říct, že s jakoukoli variantou striktně nesouhlasím a jestli se její realizace dá do chodu, smažu si zde účet. Jsme lidé, ne stroje.

6.5.2014 12:01:22

filtrování
Mě by stačilo zavést v bazaru filtry pro zpřehlednění, které bych si mohl nastavit.
Např.:
1) Platba v Kč/EUR
2) Nová hra/ použitá
3) Způsob předání/poštovné.

To, že tu někdo vystavuje stále dokola hry mne netrápí, pouze mi vadí, jak se pak bazar znepřehledňuje.
Např. zmiňovaný JanPavel tu nabízel "Jméno růže" nové ve fólii. Pokud hru chci koupit, musím ji stejně nakoupit v zahraničí. Tady jsem ji v CZ eshopech v nabídce neviděl.Tak proč té nabídky nevyužít...

6.5.2014 12:04:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Jsem pro
Jsem pro filtry také

6.5.2014 12:09:41

filtry
taky bych je uvítal. Třeba ještě něco jako sledování aukcí.

6.5.2014 15:47:38

Filtry
Filtry jsem navrhoval od chvíle, kdy se začaly ceny objevovat ve dvou měnách a panoval zde názor, že je to můj problém, že si neumím přepočítat ceny v eurech. Když mi vadí podvodníci zneužívající bazar, tak reakce je víceméně stejná.
Ale ať si říká kdo chce co chce, pokud zde mohou uživatelé používat bazar s cizí měnou, kterou nedisponuji nebo přímo porušovat pravidla tohoto serveru, mohu alespoň požadovat jejich odfiltrování a to z prostého důvodu, že mě jejich nabídky nezajímají a obtěžují mě :-D

6.5.2014 21:30:59

Poznamka
Tak jsem si se zajmem precetl diskuzi a za sebe si myslim toto:

Toto je komunitni web a ma nejaka pravidla.
Takze proc na jednu stranu omezovat komunitu - mysleno (v tomto pripade) kupujici.
A na druhe strane je treba prosazovat dana pravidla, jinak jsou to "cary papiru"
Zahodil bych vetsinu probiranych reseni (Slozita, administrativni, omezujici atd.)
a navrhl toto:
1) Z duvopdu dodrzeni pravidel, by Zeus mel oslovit ty, kteri je porusuji, aby tak nedelali s danym terminem.
2) Pokud tak do urcite doby neucini, nastavit k inzeratum techto lidi porusujicich pravidla bazaru neco jako vyrazny "cerny puntik" :-). Tzn. aby vsichni v komunite pri prohlizeni inzeratu videli, ze TENTO CLOVEK NA CERNO OBCHODUJE S HRAMI.
3) A zbytek bych nechal na komunite. Zda si nekdo od nej danou hru koupi ci nekoupi. Myslim, ze mu prodeje hodne poklesnou. Ale naopak by bylo smutne nemoci si poridit nejake specialitky pokud je bude nabizet,

Sam jsem od nej jeste nic neporidil a ani nemam v planu, ale proc ostatnim prikazovat zda mohou ci nikoli? A to jak si stoji ON vs. STAT v danove politice je myslim zalezitosti jinych organu....

6.5.2014 23:28:29 | Upraveno autorem (porovnej)

re:
Droll:
Přesně mé pocity; podepsal bych se pod to :)

Block:
Velice rozumný návrh, který by určitě stál za zvážení a pokus o jeho realizaci.

7.5.2014 00:27:47

...
souhlasím s blockem

7.5.2014 06:43:14

...
tak ja jsem par tydnu zpatky jednoho z tech, kteri prodavaji podezrele vic zabalenych her, kontaktoval a zeptal jsem se ho, proc tak cini. Dostalo se mi odpovedi, ze uz na hry nema cas, zabiraji mu zbytecne prostor a tak rozprodava soukromou sbirku. Uz jsem ho nechtel otravovat, protoze mi to samotnymu bylo dost trapny, ale v souvislosti s tim by me zajimalo, co znamena ta "soukroma sbirka"? Me z toho vyslo nasledujici: Nakupuju min proflakle hry jak blazen, nehraju je, ani je nerozbalim a za par let je prodam draz, protoze uz jsou nesehnatelne. Nebo se pletu?

7.5.2014 11:08:23 | Upraveno autorem (porovnej)

bazar
Podle mě to je bazar - hlavní účel je prodat již nehrané POUŽITÉ hry. Pokud nějakou hru vyhraju a nechcu ju, tak nevidím problém ji v tady bazaru jako novou a ještě zabalenou prodat, ale to se jedná třeba jen o jednu, max dvě hry. Jestli někdo prodává deset zabalených her, tak už to není bazar, ale e-shop. Co třeba zavést omezení inzerátů na prodej nových her? Hrané hry by pak zůstaly bez omezení.

7.5.2014 11:42:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Re
A co třeba nechat to na ostatních, ať se rozhodnou sami, svobodně? Já furt nechápu, proč má tolik lidí nutkání zasahovat ostatním do života.

Nikdo nikoho nenutí ty hry kupovat. Nevidím problém v tom, když ty lidi a jejich inzeráty budete dobrovolně bojkotovat. Můžete si k tomu dokonce zařídit vlákno, kam si budeme oběti bojkotu vypisovat. Sice je mi záhadou, jak se rozliší ZH-megaseller :-) a normální člověk, prodávající sbírku, ale nic Vám nebrání je označit za zločince všechny a prostě je ignorovat.

Tento dobrovolný způsob má samé výhody (ostatně jako vždy, když se nepoužije donucení):

1) Všichni, co se cítí dotčeni prodejem zabalené hry v bazaru, budou uspokojeni, protože si hru nekoupí.

2) Všichni, kterým je to jedno, budou spokojeni, protože jim nic nebrání přijmout výhodnou nabídku.

Pokud má někdo touhu diktovat ostatním, co je správné a žádoucí, pak mu toto řešení samozřejmě patřičné uspokojení neposkytne. Jinak všichni ostatní by měli být spokojeni.

Mě by se třeba líbilo, kdybych mohl některé nabídky označit jako „nezajímavé“ a už se mi nezobrazovali (např. prostřednictvím checkboxu). Že bych viděl jen nabídky „zajímavé“ a nové. Určitě ale nemám potřebu někomu diktovat, co si může koupit a co může nabízet - kdybych mě podobnou potřebu, šel bych jako úředník do Brusele. :-)

7.5.2014 13:08:30

Anderson
Mas u mne ovip. (Pripadne kofolu, pokud ovip nerad.)

7.5.2014 13:16:59

Anderson
Nic proti, ale podle mě se tady řeší, jak zabránit jedincům dělat si ze ZH byznys, a ne svobodná volba.
A když jsme u práv a svobodných voleb - jaké právo má ZH-megaseller dělat si z tohoto serveru svůj obchod?

7.5.2014 14:25:19 | Upraveno autorem (porovnej)

meah
Tohle je diova starost, ne tvoje. Bez urážky.

7.5.2014 20:12:07

Přesně
Nestarejte se o druhé, oni se o vás také nestarají

7.5.2014 20:18:32

Re
#5C4RL37:

Děkuji, ovipu se určitě nebráním, rád to i otočím. ;-)

Meah:

Předně, Zeus je vlastníkem, proto je rozhodnutí na něm, což bych si nedovolil nezpochybnit.

V obecné rovině: Považuji za každého přirozené právo nabízet (na místě, jehož vlastník s tím souhlasí) k prodeji jakýkoliv statek, neporušující vlastnická práva jiných osob. Proto otázka nestojí „Proč má někdo právo prodávat zabalené hry?“, ale „Jakým právem chce někdo omezovat dvěma cizím lidem možnost uzavřít mezi sebou oboustranně výhodný obchod?“.

A jediná smysluplná odpověď může být - Zeus, protože je vlastník serveru a takové nabídky tady nechce (důvod může mít jakýkoliv a není důležitý). U ostatních to ale nechápu – můj server to není, ti lidé, uzavřením obchodu, nijak do mích práv nezasahují – tak proč bych jim v tom měl bránit? Vždyť oni jsou spokojení, protože uzavřeli výhodný obchod, oba si polepšili a mě to nic nestálo. Proč jim to tedy nedopřát?

7.5.2014 20:29:23

Anderson
Přesně tak.

Edit: Děj se vůle "Boží (Diova)"

7.5.2014 21:33:41 | Upraveno autorem (porovnej)

A jinak :-D
Anderson:

Ty lidé do mých práv zasahují tím, že plní bazar nabídkami, které tam dle pravidel nemají být a tím mě obírají o čas. Nápad s možností zatrhnout u nabídky, která mě nezajímá, možnost ji pro mě skrýt by byla naprosto ideální.
Svoboda je hezká věc, ale jsou nějaká pravidla, která by se měla dodržovat. Až tu budu denně vystavovat na prodej 50 ojetých aut s tím, že je jenom moje věc, co si kde nabízím, asi to nebude úplně ideální, ačkoliv budu mít spoustu spokojených kupců :-)
Zneužívání bazaru se tu řešilo už min. jednou bez nějakého výsledku a to mám dojem ani tenkrát nebylo tolik nabídek nových her jako teď. Je jasné, že těchto nabídek ubývat nebude, spíše naopak, takže využívám možnosti se k tomuto vyjádřit, ačkoliv nevím, zda to Zeus bude vůbec někdy číst a nebo ne a plně respektuji, že bazar patří jemu a to jak bude vypadat rozhodne pouze a jedině on.

matewr84:

Nestarej se o druhé, o koho se starají nebo nestarají, budeš jako oni :-)

7.5.2014 22:38:59

Vybíráme z Bazaru

Paperback - kartový scrabble
Paperback - kartový scrabble
Akt. cena: 15 €
Končí za: 13 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas